2019. 09. 06

A Radeon amire vártunk? - MSI RX 5700 XT EVOKE OC bemutató

Végre az erõsebb Navi is elhagyta a gyári hûtést

Itt a szeptember, és végre Magyarországon is tiszteletüket teszik az egyedi hûtéssel ellátott Navi kártyák. Az MSI RX 5700 MECH OC-t nekünk is volt alkalmunk elvinni egy körre, így nagyjából képet kaphattunk róla, hogy mit tud a gyári dizájnt, és a rémes blower hûtõt elhagyó MECH kiadás. Aki szemfüles, valószínûleg kiszúrta már, hogy webshopunkban egy másik kártya is felbukkant, méghozzá az erõsebb XT újragondolt változata. Az EVOKE szériához tartozó kártya szintén az MSI mûhelyébõl került ki, és szintén egy gyárilag emelt órajellel rendelkezõ dupla ventilátoros megoldás. Az elsõ házi tesztek elkészültéig nézzük meg közelebbrõl, mit is nyújt a várakozók számára az MSI RX 58700 XT EVOKE OC.

Egyszerû dizájn, de ezüstben talán még jobban mutatna


Az MSI több formában is útjára indítja saját Navi változatait, a már bemutatott MECH változat mellett Gaming X, air-boost illetve az itt látható EVOKE széria is képviselteti magát. Az EVOKE egy új sorozat, ami elsõ ránézésre a gyártó Lightnig sorozatát juttathatja eszünkbe, mely hasonlóan masszív, és nem túl hivalkodó dazájnnal megáldott fém hûtéssel hódított. Ahogy a MECH OC-n, úgy itt is visszaköszön a Twin Frozr VII dizájnra épülõ, két 90 mm-es Torx ventilátor. Ha a kártyára pillantunk, azonnal szemet szúr, hogy hosszából lefaragtak jó 3 cm-t, cserébe a nyitott, dupla ventivel szerelt hûtésnek és a borításnak köszönhetõen vaskosabb lett. Külsejével nem követ semmilyen extravagáns trendet, és nem is flancol, hacsak az arany és pezsgõ szín közé esõ árnyalat nem tekinthetõ hivalkodónak, de ezt ízlése válogatja. Mindenesetre a burkolat teljesen lapos, a szélek lekerekítettek, és tetszik vagy sem, ez a kiadás mellõz mindenfajta LED világítást, így a látvány PC-k szerelmesei egészen biztosan csak legyintenek majd. 

Egyszerû de masszív borítást kapott, és sehol egy RGB LED


Az enerigiaigény 225 Watt, a tápegység egy 8 és egy 6 tûs PCI-E csatlakozót igényel. A csatlakozókínálat pedig három DisplayPort 1.4 és egyetlen HDMI 2.0b lesz, a VR mánia finomodott, így a plusz USB csatlakozót egyre ritkábban kapunk. Ahogy a MECH, az EVOKE változat is gyárilag emelt órajelekkel érkezik, így már az alap érték is 1690 MHz, a Boost frekvenciát pedig 1945 MHz-ig emelték. Ez az érték játékok alatt valószínûleg nem nyújt majd érezhetõ extra teljesítményt, a hûtést azonban biztosan jobban igénybe veszi majd, így érdemesebb lehet az 1835 MHz-es Game módra kapcsolni. Érdemes megjegyezni, hogy az AMD büszke arra, hogy elsõként vezette be a PCI-Express 4.0 szabványt, melyet a Navi kártyák is támogatnak, de kihasználni aligha fogják, hiszen a 3.0 képességeit sem veszik vészesen igénybe. A memória maradt a 8GB GDDR6, 256-bites memóriabusszal, 14 Gbps sebességgel, ami maximum 448 GB/másodperc sávszélességet jelent. A mérések szerint a 100%-os terhelés alatt mért fogyasztás továbbra is barátságos maradt, így a nagyszerû teljesítmény stabil kiaknázásához, egy 550 wattos tápegységnél nagyobb nem igazán szükséges. Kivéve ha mindenképpen túlhajtásban gondolkodunk, akkor mindenképp szükségünk elsz egy hatékony, de nagyobb teljesítményû PSU-ra.

Ha nem tervezünk túlhajtást, elég lehet egy 550 wattos tápegység


Nincs más hátra mint a melegedés,a zajszint, és persze a játékok alatt várható teljesítmény. Az eddigi információk szerint a kártya terhelés nélkül nagyjából beáll 38°C-ra, ami kellemes érték, de mi történik játék közben? A teszteredmények többnyire vegyesek kissé, van ahol a mérések szerint a kártya kényelmesen 70°C körül maradt terhelés alatt is, máshol 80°C környékérõl beszéltek. Az eltérõ eredmények és tapasztalatok a tesztek eltérõ körülményeibõl adódnak, így a környezet hõmérséklete, a nyitott vagy zárt gépház, esetleg annak teljes mellõzése, illetve az eltérõ BIOS változatok is közrejátszottak. Továbbá azt se feledjük, hogy a ventilátorok teljesítménye lehet visszafogott, alacsony fordulatszámon pedig halkan dolgoznak, de kevesebb hõtõl szabadítják meg a kártyát, így végül kompromisszumra kényszerülünk. Halk de melegebb, vagy hangos de hûvösebb kártyát szeretnénk? A mérések alapján, terhelés alatt a 45 dB is lehet a jellemzõ zajszint, ezzel az EVOKE OC nagyjából a leghangosabbak közé delegálta magát, konkrétan nem halkabb a blower változatnál. Ez nem mindenki számára lesz perdöntõ, hiszen van aki a teljesítményt és a korrekt üzemi hõmérsékletet részesíti elõnyben, mondván játék közben nem számít a ventilátorok zaja, hiszen az akció hevében ez az utolsó szempont. Ugyanakkor azt tekintve, hogy az MSI korábban már többször is képes volt visszafogni kártyáit ebbõl a szempontból is, az EVOKE is megérdemelt volna egy korábban már bevált megoldást.

A gond inkább a magas fordulatszámon pörgõ ventilátorokkal van


Hogy mire számíthatunk játékok alatt? A megemelt órajelek ugyan biztosítanak számára némi elõnyt, de ne számítsunk kiemelkedõ különbségekre, a GPU magasabb frekvencián is maximum pár képkockával nyújt többet másodpercenként, ez pedig maximum akkor lehet érdekes, ha valaki allergiás ha egy adott játék pont 2 FPS híján nem éri el az áhított 60-as lécet. A kártya mindenesetre megszolgálja az árát, a guru3d.com mérései alapján Far Cry New Dawn alatt 1440p-n 103, míg 4K felbontáson egy kellemes 56 volt az átlag FPS. Metro Exodus ugyanilyen beállítások mellett már valamivel többet kért enni, így 1440p-n kerek 60, míg 4k-ban 37 volt az átlag. A Shadow of the Tomb Raider jobban érezte magát WQHD-ban, így itt már 78 FPS-t mértek, míg 4k-ban 40 volt az átlag képkockaszám.

USB-t már ne keressünk


Az RX 5700 és RX 5700 XT tehát kényelmesen megfér az RTX 2060 és 2070 alap, tehát nem SUPER kiadásaival, az EVOKE OC pedig rendkívül jól bírja a tuningot, így a gyári órajel egy komolyabb tápegység támogatásával 2000 MHz- fölé emelhetõ, és a memória frekvenciáját sem kell gyári értéken hagynunk. A másik oldalon a kissé kiábrándító zajszint foglal helyet, ami bizonyosan elrettent majd néhány érzékeny fülû felhasználót. A 65-70°C egyáltalán nem horrorisztikus érték, a magas fordulatszámon üzemelõ légterelõk azonban nem a legcsendesebbek. A Quad HD, vagyi a 2560x1440-es felbontás tökéletes terep a kártya számára, így aki hosszú ideje vár, hogy stabil teljesítmény mellett hagyhassa el a Full HD-s korlátot, az AMD nagyszerû alternatívát kínál, ráadásul némi kompromisszummal a 4K is élvezhetõ közelségbe került. 

Hozzászoktunk az extravagáns formákhoz, de egyáltalán nem rosszak az MSI egyszerû formái


Aki egy egyszerû, RGB és egyéb csicsától mentes videojátékra termett kártyát keres, az MSI RX 5700 XT EVOKE OC végre visszafogott melegedés mellett hozza a szintet. A tuningra vágyók is megtalálják számításaikat, a Navik jól bírják a strapát az MSI saját megoldásán is, cserébe számítsunk a hangos zúgásra. Aki csak arra várt, hogy az AMD gyári hûtését hatékonyabbra cseréljék, az MSI RX 5700 EVOKE OC videokártya 156 600 Ft-tól kapható!

2019. 09. 06

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató
A gaming világában a felszerelésed minősége komoly különbséget jelenthet a játékélményben. Az egyik legfontosabb eszköz, amire minden gamernek szüksége van, az a megfelelő egér. De hogyan választhatjuk ki a legjobb gamer egeret a rengeteg lehetőség közül? Ne aggódj, segítek neked!
Ebben a cikkben részletesen bemutatom, mire érdemes figyelned, hogy a legjobb döntést hozd meg, és hogy a vásárlás után biztosan elégedett legyél a választott modellel.
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Hogyan kezdj neki a vásárlásnak?
Az érzékenység (DPI) és a játékstílusod kapcsolata
Kényelem és ergonomikus kialakítás
Súly és testreszabhatóság
A gombok és a testreszabhatóság
Vezetékes vagy vezeték nélküli?
Szoftver és extra funkciók
Az ár-érték arány és a hosszú távú befektetés
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Bár sokan talán nem gondolnak bele, az egér nem csupán egy eszköz, amivel mozgatjuk a kurzort vagy kattintunk a képernyőn. A legjobb gamer egér nemcsak kényelmes, hanem jelentősen befolyásolja a reakcióidőt, a precizitást és a teljesítményt is.
Legyen szó egy gyors online shooter játékra vagy egy éjszakai RPG kalandra, a megfelelő egér sokat dobhat a játékmeneten. Képzeld el, hogy egy olyan egered van, amivel minden egyes mozdulatot pontosan és kényelmes

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak
A laptophoz való egér választás nem mindig olyan egyszerű, mint elsőre tűnik. Bár sokan hajlamosak azt hinni, hogy a legjobb választás az, amelyik a legolcsóbb vagy épp a legdivatosabb, valójában a megfelelő egér megtalálása sokkal inkább attól függ, mire van szükséged. Ha rendszeresen utazol vagy diákként tanulsz, az egér használatának kényelme és funkcionalitása kulcsfontosságú lehet.
Ebben a cikkben részletesen végigvezetlek a laptophoz való egér kiválasztásának legfontosabb szempontjain, hogy segítsek megtalálni a legjobbat számodra.
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Milyen típusú egér illik hozzám?
Vezetékes vagy vezeték nélküli egér laptophoz?
Kényelmes méret és forma: Miért fontos?
Érzékenység: Mennyire fontos a DPI?
Ergonómia: Hogyan védheted meg a kezed és csuklódat?
Ár és minőség: Hogyan találj megfelelő egyensúlyt?
Mit kell még figyelembe venni?
Gyakran ismételt kérdések
Összefoglalás: A megfelelő egér laptophoz
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Az érintőpad sok esetben elegendő a napi feladatok elvégzésére, de ha hosszú órákon át dolgozol, tanulsz vagy játszol, az egér egyértelmű előnyökkel bír. Az egér gyorsabb és kényelmesebb irányítást biztosít, különösen akkor, ha precíz mozdulatokra van szükség, mint például grafikai munkák vagy programozás esetén.

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát
Bár nem mindig gondolunk rá, az egér a számítógép egyik legfontosabb kiegészítője. Sokan naponta használják órákon keresztül, de a tisztítására és karbantartására gyakran nem fordítanak kellő figyelmet. Pedig az egér tisztítása nemcsak higiéniai szempontból fontos, hanem segíthet abban is, hogy meghosszabbítsd az élettartamát, és még kényelmesebbé tedd a használatát.
Az alábbiakban bemutatom azokat a hatékony és egyszerű módszereket, amelyekkel te is megőrizheted az egér jó állapotát.
Miért fontos az egér tisztítása?
Hogyan készítsük elő az egér tisztítását?
Az alapvető tisztítási lépések
A gombok tisztítása
Az optikai érzékelő tisztítása
A vezetékek és a kábel karbantartása
Miért fontos a rendszeres karbantartás?
Hogyan kerüld el a leggyakoribb tisztítási hibákat?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért fontos az egér tisztítása?
Mielőtt rátérnék a tisztítási módszerekre, érdemes kicsit elgondolkodni azon, miért is fontos az egér tisztítása. A számítógépes egér nap mint nap érintkezik a kezed bőrével, ami természetesen izzadtságot és szennyeződéseket hagyhat rajta. Ráadásul az egér gyakran kerül az asztalra, ami egy poros felület lehet, így könnyen összegyűlhet rajta kosz, amitől nemcsak piszkos lesz, hanem a működését is befolyásolhatja.
A rendszeres ti
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.