Végre az erõsebb Navi is elhagyta a gyári hûtést
Itt a szeptember, és végre Magyarországon is tiszteletüket teszik az egyedi hûtéssel ellátott Navi kártyák. Az MSI RX 5700 MECH OC-t nekünk is volt alkalmunk elvinni egy körre, így nagyjából képet kaphattunk róla, hogy mit tud a gyári dizájnt, és a rémes blower hûtõt elhagyó MECH kiadás. Aki szemfüles, valószínûleg kiszúrta már, hogy webshopunkban egy másik kártya is felbukkant, méghozzá az erõsebb XT újragondolt változata. Az EVOKE szériához tartozó kártya szintén az MSI mûhelyébõl került ki, és szintén egy gyárilag emelt órajellel rendelkezõ dupla ventilátoros megoldás. Az elsõ házi tesztek elkészültéig nézzük meg közelebbrõl, mit is nyújt a várakozók számára az MSI RX 58700 XT EVOKE OC.
Az MSI több formában is útjára indítja saját Navi változatait, a már bemutatott MECH változat mellett Gaming X, air-boost illetve az itt látható EVOKE széria is képviselteti magát. Az EVOKE egy új sorozat, ami elsõ ránézésre a gyártó Lightnig sorozatát juttathatja eszünkbe, mely hasonlóan masszív, és nem túl hivalkodó dazájnnal megáldott fém hûtéssel hódított. Ahogy a MECH OC-n, úgy itt is visszaköszön a Twin Frozr VII dizájnra épülõ, két 90 mm-es Torx ventilátor. Ha a kártyára pillantunk, azonnal szemet szúr, hogy hosszából lefaragtak jó 3 cm-t, cserébe a nyitott, dupla ventivel szerelt hûtésnek és a borításnak köszönhetõen vaskosabb lett. Külsejével nem követ semmilyen extravagáns trendet, és nem is flancol, hacsak az arany és pezsgõ szín közé esõ árnyalat nem tekinthetõ hivalkodónak, de ezt ízlése válogatja. Mindenesetre a burkolat teljesen lapos, a szélek lekerekítettek, és tetszik vagy sem, ez a kiadás mellõz mindenfajta LED világítást, így a látvány PC-k szerelmesei egészen biztosan csak legyintenek majd.
Az enerigiaigény 225 Watt, a tápegység egy 8 és egy 6 tûs PCI-E csatlakozót igényel. A csatlakozókínálat pedig három DisplayPort 1.4 és egyetlen HDMI 2.0b lesz, a VR mánia finomodott, így a plusz USB csatlakozót egyre ritkábban kapunk. Ahogy a MECH, az EVOKE változat is gyárilag emelt órajelekkel érkezik, így már az alap érték is 1690 MHz, a Boost frekvenciát pedig 1945 MHz-ig emelték. Ez az érték játékok alatt valószínûleg nem nyújt majd érezhetõ extra teljesítményt, a hûtést azonban biztosan jobban igénybe veszi majd, így érdemesebb lehet az 1835 MHz-es Game módra kapcsolni. Érdemes megjegyezni, hogy az AMD büszke arra, hogy elsõként vezette be a PCI-Express 4.0 szabványt, melyet a Navi kártyák is támogatnak, de kihasználni aligha fogják, hiszen a 3.0 képességeit sem veszik vészesen igénybe. A memória maradt a 8GB GDDR6, 256-bites memóriabusszal, 14 Gbps sebességgel, ami maximum 448 GB/másodperc sávszélességet jelent. A mérések szerint a 100%-os terhelés alatt mért fogyasztás továbbra is barátságos maradt, így a nagyszerû teljesítmény stabil kiaknázásához, egy 550 wattos tápegységnél nagyobb nem igazán szükséges. Kivéve ha mindenképpen túlhajtásban gondolkodunk, akkor mindenképp szükségünk elsz egy hatékony, de nagyobb teljesítményû PSU-ra.
Nincs más hátra mint a melegedés,a zajszint, és persze a játékok alatt várható teljesítmény. Az eddigi információk szerint a kártya terhelés nélkül nagyjából beáll 38°C-ra, ami kellemes érték, de mi történik játék közben? A teszteredmények többnyire vegyesek kissé, van ahol a mérések szerint a kártya kényelmesen 70°C körül maradt terhelés alatt is, máshol 80°C környékérõl beszéltek. Az eltérõ eredmények és tapasztalatok a tesztek eltérõ körülményeibõl adódnak, így a környezet hõmérséklete, a nyitott vagy zárt gépház, esetleg annak teljes mellõzése, illetve az eltérõ BIOS változatok is közrejátszottak. Továbbá azt se feledjük, hogy a ventilátorok teljesítménye lehet visszafogott, alacsony fordulatszámon pedig halkan dolgoznak, de kevesebb hõtõl szabadítják meg a kártyát, így végül kompromisszumra kényszerülünk. Halk de melegebb, vagy hangos de hûvösebb kártyát szeretnénk? A mérések alapján, terhelés alatt a 45 dB is lehet a jellemzõ zajszint, ezzel az EVOKE OC nagyjából a leghangosabbak közé delegálta magát, konkrétan nem halkabb a blower változatnál. Ez nem mindenki számára lesz perdöntõ, hiszen van aki a teljesítményt és a korrekt üzemi hõmérsékletet részesíti elõnyben, mondván játék közben nem számít a ventilátorok zaja, hiszen az akció hevében ez az utolsó szempont. Ugyanakkor azt tekintve, hogy az MSI korábban már többször is képes volt visszafogni kártyáit ebbõl a szempontból is, az EVOKE is megérdemelt volna egy korábban már bevált megoldást.
Hogy mire számíthatunk játékok alatt? A megemelt órajelek ugyan biztosítanak számára némi elõnyt, de ne számítsunk kiemelkedõ különbségekre, a GPU magasabb frekvencián is maximum pár képkockával nyújt többet másodpercenként, ez pedig maximum akkor lehet érdekes, ha valaki allergiás ha egy adott játék pont 2 FPS híján nem éri el az áhított 60-as lécet. A kártya mindenesetre megszolgálja az árát, a guru3d.com mérései alapján Far Cry New Dawn alatt 1440p-n 103, míg 4K felbontáson egy kellemes 56 volt az átlag FPS. Metro Exodus ugyanilyen beállítások mellett már valamivel többet kért enni, így 1440p-n kerek 60, míg 4k-ban 37 volt az átlag. A Shadow of the Tomb Raider jobban érezte magát WQHD-ban, így itt már 78 FPS-t mértek, míg 4k-ban 40 volt az átlag képkockaszám.
Az RX 5700 és RX 5700 XT tehát kényelmesen megfér az RTX 2060 és 2070 alap, tehát nem SUPER kiadásaival, az EVOKE OC pedig rendkívül jól bírja a tuningot, így a gyári órajel egy komolyabb tápegység támogatásával 2000 MHz- fölé emelhetõ, és a memória frekvenciáját sem kell gyári értéken hagynunk. A másik oldalon a kissé kiábrándító zajszint foglal helyet, ami bizonyosan elrettent majd néhány érzékeny fülû felhasználót. A 65-70°C egyáltalán nem horrorisztikus érték, a magas fordulatszámon üzemelõ légterelõk azonban nem a legcsendesebbek. A Quad HD, vagyi a 2560x1440-es felbontás tökéletes terep a kártya számára, így aki hosszú ideje vár, hogy stabil teljesítmény mellett hagyhassa el a Full HD-s korlátot, az AMD nagyszerû alternatívát kínál, ráadásul némi kompromisszummal a 4K is élvezhetõ közelségbe került.
Aki egy egyszerû, RGB és egyéb csicsától mentes videojátékra termett kártyát keres, az MSI RX 5700 XT EVOKE OC végre visszafogott melegedés mellett hozza a szintet. A tuningra vágyók is megtalálják számításaikat, a Navik jól bírják a strapát az MSI saját megoldásán is, cserébe számítsunk a hangos zúgásra. Aki csak arra várt, hogy az AMD gyári hûtését hatékonyabbra cseréljék, az MSI RX 5700 EVOKE OC videokártya 156 600 Ft-tól kapható!