2019. 09. 06

A Radeon amire vártunk? - MSI RX 5700 XT EVOKE OC bemutató

Végre az erősebb Navi is elhagyta a gyári hűtést

Itt a szeptember, és végre Magyarországon is tiszteletüket teszik az egyedi hűtéssel ellátott Navi kártyák. Az MSI RX 5700 MECH OC-t nekünk is volt alkalmunk elvinni egy körre, így nagyjából képet kaphattunk róla, hogy mit tud a gyári dizájnt, és a rémes blower hűtőt elhagyó MECH kiadás. Aki szemfüles, valószínűleg kiszúrta már, hogy webshopunkban egy másik kártya is felbukkant, méghozzá az erősebb XT újragondolt változata. Az EVOKE szériához tartozó kártya szintén az MSI műhelyéből került ki, és szintén egy gyárilag emelt órajellel rendelkező dupla ventilátoros megoldás. Az első házi tesztek elkészültéig nézzük meg közelebbről, mit is nyújt a várakozók számára az MSI RX 58700 XT EVOKE OC.

Egyszerű dizájn, de ezüstben talán még jobban mutatna


Az MSI több formában is útjára indítja saját Navi változatait, a már bemutatott MECH változat mellett Gaming X, air-boost illetve az itt látható EVOKE széria is képviselteti magát. Az EVOKE egy új sorozat, ami első ránézésre a gyártó Lightnig sorozatát juttathatja eszünkbe, mely hasonlóan masszív, és nem túl hivalkodó dazájnnal megáldott fém hűtéssel hódított. Ahogy a MECH OC-n, úgy itt is visszaköszön a Twin Frozr VII dizájnra épülő, két 90 mm-es Torx ventilátor. Ha a kártyára pillantunk, azonnal szemet szúr, hogy hosszából lefaragtak jó 3 cm-t, cserébe a nyitott, dupla ventivel szerelt hűtésnek és a borításnak köszönhetően vaskosabb lett. Külsejével nem követ semmilyen extravagáns trendet, és nem is flancol, hacsak az arany és pezsgő szín közé eső árnyalat nem tekinthető hivalkodónak, de ezt ízlése válogatja. Mindenesetre a burkolat teljesen lapos, a szélek lekerekítettek, és tetszik vagy sem, ez a kiadás mellőz mindenfajta LED világítást, így a látvány PC-k szerelmesei egészen biztosan csak legyintenek majd. 

Egyszerű de masszív borítást kapott, és sehol egy RGB LED


Az enerigiaigény 225 Watt, a tápegység egy 8 és egy 6 tűs PCI-E csatlakozót igényel. A csatlakozókínálat pedig három DisplayPort 1.4 és egyetlen HDMI 2.0b lesz, a VR mánia finomodott, így a plusz USB csatlakozót egyre ritkábban kapunk. Ahogy a MECH, az EVOKE változat is gyárilag emelt órajelekkel érkezik, így már az alap érték is 1690 MHz, a Boost frekvenciát pedig 1945 MHz-ig emelték. Ez az érték játékok alatt valószínűleg nem nyújt majd érezhető extra teljesítményt, a hűtést azonban biztosan jobban igénybe veszi majd, így érdemesebb lehet az 1835 MHz-es Game módra kapcsolni. Érdemes megjegyezni, hogy az AMD büszke arra, hogy elsőként vezette be a PCI-Express 4.0 szabványt, melyet a Navi kártyák is támogatnak, de kihasználni aligha fogják, hiszen a 3.0 képességeit sem veszik vészesen igénybe. A memória maradt a 8GB GDDR6, 256-bites memóriabusszal, 14 Gbps sebességgel, ami maximum 448 GB/másodperc sávszélességet jelent. A mérések szerint a 100%-os terhelés alatt mért fogyasztás továbbra is barátságos maradt, így a nagyszerű teljesítmény stabil kiaknázásához, egy 550 wattos tápegységnél nagyobb nem igazán szükséges. Kivéve ha mindenképpen túlhajtásban gondolkodunk, akkor mindenképp szükségünk elsz egy hatékony, de nagyobb teljesítményű PSU-ra.

Ha nem tervezünk túlhajtást, elég lehet egy 550 wattos tápegység


Nincs más hátra mint a melegedés,a zajszint, és persze a játékok alatt várható teljesítmény. Az eddigi információk szerint a kártya terhelés nélkül nagyjából beáll 38°C-ra, ami kellemes érték, de mi történik játék közben? A teszteredmények többnyire vegyesek kissé, van ahol a mérések szerint a kártya kényelmesen 70°C körül maradt terhelés alatt is, máshol 80°C környékéről beszéltek. Az eltérő eredmények és tapasztalatok a tesztek eltérő körülményeiből adódnak, így a környezet hőmérséklete, a nyitott vagy zárt gépház, esetleg annak teljes mellőzése, illetve az eltérő BIOS változatok is közrejátszottak. Továbbá azt se feledjük, hogy a ventilátorok teljesítménye lehet visszafogott, alacsony fordulatszámon pedig halkan dolgoznak, de kevesebb hőtől szabadítják meg a kártyát, így végül kompromisszumra kényszerülünk. Halk de melegebb, vagy hangos de hűvösebb kártyát szeretnénk? A mérések alapján, terhelés alatt a 45 dB is lehet a jellemző zajszint, ezzel az EVOKE OC nagyjából a leghangosabbak közé delegálta magát, konkrétan nem halkabb a blower változatnál. Ez nem mindenki számára lesz perdöntő, hiszen van aki a teljesítményt és a korrekt üzemi hőmérsékletet részesíti előnyben, mondván játék közben nem számít a ventilátorok zaja, hiszen az akció hevében ez az utolsó szempont. Ugyanakkor azt tekintve, hogy az MSI korábban már többször is képes volt visszafogni kártyáit ebből a szempontból is, az EVOKE is megérdemelt volna egy korábban már bevált megoldást.

A gond inkább a magas fordulatszámon pörgő ventilátorokkal van


Hogy mire számíthatunk játékok alatt? A megemelt órajelek ugyan biztosítanak számára némi előnyt, de ne számítsunk kiemelkedő különbségekre, a GPU magasabb frekvencián is maximum pár képkockával nyújt többet másodpercenként, ez pedig maximum akkor lehet érdekes, ha valaki allergiás ha egy adott játék pont 2 FPS híján nem éri el az áhított 60-as lécet. A kártya mindenesetre megszolgálja az árát, a guru3d.com mérései alapján Far Cry New Dawn alatt 1440p-n 103, míg 4K felbontáson egy kellemes 56 volt az átlag FPS. Metro Exodus ugyanilyen beállítások mellett már valamivel többet kért enni, így 1440p-n kerek 60, míg 4k-ban 37 volt az átlag. A Shadow of the Tomb Raider jobban érezte magát WQHD-ban, így itt már 78 FPS-t mértek, míg 4k-ban 40 volt az átlag képkockaszám.

USB-t már ne keressünk


Az RX 5700 és RX 5700 XT tehát kényelmesen megfér az RTX 2060 és 2070 alap, tehát nem SUPER kiadásaival, az EVOKE OC pedig rendkívül jól bírja a tuningot, így a gyári órajel egy komolyabb tápegység támogatásával 2000 MHz- fölé emelhető, és a memória frekvenciáját sem kell gyári értéken hagynunk. A másik oldalon a kissé kiábrándító zajszint foglal helyet, ami bizonyosan elrettent majd néhány érzékeny fülű felhasználót. A 65-70°C egyáltalán nem horrorisztikus érték, a magas fordulatszámon üzemelő légterelők azonban nem a legcsendesebbek. A Quad HD, vagyi a 2560x1440-es felbontás tökéletes terep a kártya számára, így aki hosszú ideje vár, hogy stabil teljesítmény mellett hagyhassa el a Full HD-s korlátot, az AMD nagyszerű alternatívát kínál, ráadásul némi kompromisszummal a 4K is élvezhető közelségbe került. 

Hozzászoktunk az extravagáns formákhoz, de egyáltalán nem rosszak az MSI egyszerű formái


Aki egy egyszerű, RGB és egyéb csicsától mentes videojátékra termett kártyát keres, az MSI RX 5700 XT EVOKE OC végre visszafogott melegedés mellett hozza a szintet. A tuningra vágyók is megtalálják számításaikat, a Navik jól bírják a strapát az MSI saját megoldásán is, cserébe számítsunk a hangos zúgásra. Aki csak arra várt, hogy az AMD gyári hűtését hatékonyabbra cseréljék, az MSI RX 5700 EVOKE OC videokártya 156 600 Ft-tól kapható!

2019. 09. 06

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.