2021. 07. 02

PrintNightmare - újabb kritikus Windows sebezhetőség

Újabb elsőnapos biztonsági rést találtak, amit egyelőre nekünk kell kivédenünkA Microsoft nem tanul, a Print Spooler nem javul.

Míg a fél világ a Windows 11 megjelenését várja, addig a Windows 10 története halad tovább a maga, biztonsági résekkel terhelt útján. Számtalanszor bebizonyosodott már, hogy feltörhetetlen rendszer nem igazán létezik, a Windowst azonban talán egyedül a sebezhetetlenség veszélye nem fenyegette soha, hiszen a mai napig fedeznek fel benne olyan hibákat, melyek a 2015-ös megjelenés óta rejtőztek a kódsorok között. A legújabb találat ráadásul azért is különös, mert valószínűleg véletlenül osztották meg a nagyközönséggel, és még az amerikai kiberbiztonság is figyelmeztetést adott ki miatta.


Július első napján új, a Windows 10 rendszert érintő sebezhetőségről érkezett jelentés, mely okozott némi zűrzavart a felhasználók között. A Microsoft listáján ugyanis feltűnt egy jelentés, mely a CVE-2021-1675-ös lajstromszám alatt szerepelt, ám kiderült, hogy ezt már ártalmatlanították. A felfedezés nem, a felfedés viszont a kínai székhelyű biztonságtechnikai cég, a Sangfor Technologies érdeme, ám a híroldalak beszámolói alapján eredetileg nem állt szándékukban kérkedni a dologgal. A vállalat kutatói augusztus 4-én, a Black Hat USA rendezvényen mutatnak be egy tanulmányt, amely a Windows Print Spooler szolgáltatásban rejlő támadási lehetőségeket boncolgatja. Az előadás az abban található helyi jogosultságok kiterjesztését (LPE) és távoli kódfuttatást (RCE) érintő sebezhetőségeket vizsgálja, a 2020-ban megoldott régi PrintDemon hiba korábbi kutatásai alapján. "Bár az iparág biztonsági kutatói már több mint egy évtizede keresnek hibákat a Spoolerben, idén a Sangfor biztonsági kutatói több nulladik napi sebezhetőséget fedeztek fel a Spoolerben" – közölte a vállalat.

Talán elég, ha kikapcsoljuk a kritikus szolgáltatásokat.


Az eset azért igazán érdekes, mert a problémát elvileg korábban felfedezték, a Microsoft pedig eredetileg az alacsonyabb LPE besorolást adta neki, ám néhány héttel később egy csapat kutató jelezte nekik, hogy érdemes átgondolni a dolgot, ugyanis a hiba valójában inkább RCE plecsnit érdemel, tehát a távoli kódfuttatást is lehetővé teszi. Miután bebizonyosodott, hogy a rés valóban lehetőséget nyújt mindkét támadási forma bevetésére, a Microsoft javítást adott ki, és ezzel elintézettnek tekintette az ügyet. Ekkor jött az említett Sangfor, mely véletlenül egy olyan Twitter-bejegyzést tett közzé, melyben a PrintNightmare-re keresztelt hiba kihasználásának részletes technikai leírása, vagyis PoC (proof of concept) dokumentuma szerepelt. Ebből kiderült, hogy egy zero-day, vagyis a kezdetektől jelen lévő sebezhetőségről van szó, mely nem azonos a korábban orvosolt veszéllyel, és egyelőre nincs rá gyógymód. A kód egyből felkerült a GitHub oldalára, melyet a kutatók megpróbáltak eltüntetni, de ehhez sajnos már túl késő volt, hiszen a részletek már nyilvánossá váltak és terjedni kezdtek.

Nem könnyítik meg az átlagfelhasználók dolgát, igaz, talán ők vannak a legkisebb veszélyben.


A kissé kusza helyzetet ma a Sophos biztonsági cég egy nyilvános bejegyzésben tisztázta, melyben leírták, hogy a Microsoft által közzétett CVE-2021-1675 nem teljesen azonos a PrintNightmare néven emlegetett problémával. Azt is egyértelművé tették, hogy az előbbi valóban kapott egy foltozást még júniusban, utóbbi viszont jelenleg is aktívan kihasználható és javításra vár. A rapid7.com szerint a még a legújabb biztonsági frissítéssel rendelkező Windows Server is támadható távolról futtatott rosszindulatú kódok segítségével, de amúgy az összes elérhető Windows kiadásban jelen van, az viszont még nem nyert bizonyítást, hogy minden verziót sebezhetővé tesz-e, esetleg van szerencsés kivétel. Mint azt többen is írják, a Microsoftnak ezzel a problémával külön is foglalkoznia kell, mivel egy esetleges betörés alkalmával a támadók rendszergazdai jogosultságot szerezhetnek, hozzáférhetnek a gépeken tárolt adatokhoz és módosításokat is végezhetnek, így komoly károkat okozhatnak.

Éppen elég kárt okozott a hiba, hogy visszavesse az urándúsítást.


A hivatalos álláspont szerint a Microsoft vizsgálja a hibát és dolgozik a sokadik javításon, így az egyetlen megoldás a Windows Print Spooler szolgáltatás kikapcsolása, a jelentésben taglalt parancsok segítségével, illetve a csoportházirend beállításai között, ahol a távoli nyomtatási szolgáltatást javasolt pihenőre küldeni. Magyar nyelvű leírást egyelőre nem igazán találni róla, de ha a Start menü keresőjébe beírjuk, hogy services.msc, akkor megnyílik a Szolgáltatáskezelő, ahol valószínűleg a Nyomtatási várólistára kell kattintanunk (korábban a Nyomtatásisor-kezelőt kellett keresni, de ezen a néven már nem szerepel), ahol az Indítás típusánál letiltható. A probléma az, hogy bármelyik nyomtatási beállítást is helyezzük üzemen kívül, az meggátolja a nyomtatási feladatokat, tehát aki nem érzi fenyegetve magát, annak át kell gondolnia a deaktiválást.

Ahogy azt a Sangfor is említi, a Print Spooler évek óta nyit kaput a hackerek számára, a híreket böngészve pedig megtalálhatjuk a Stuxnet vírusos támadás több mint tíz éves beszámolóit, melyek Irán egyik urándúsító létesítményét értő szabotázsról mesélnek. Ez a rendszerösszetevő azóta többször is kapott javítást, ám ezek szerint még mindig tele van kritikus besorolású sebezhetőséggel, amik kihasználásra várnak.

 

2021. 07. 02

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.