Ingyenes játék? INSIDE!
Megállíthatatlanul pörög az Epic Games promóciós hadjárata, melynek keretei között ingyenes játékokkal bombázzák az érdeklõdõket. Aki korábban figyelte a híreket, lecsaphatott a Playdead fejlesztõinek Limbo címû alkotására, most pedig a stúdió második sikere, az Inside is felkerült az ajándék címek listájára. Az különleges és nyomasztó hangulatú logikai platformjáték egyedi vizualitással, váratlan helyzetekkel és utánozhatatlan atmoszférával bír, így aki valamiért kihagyta, szeptember ötig lecsaphat rá, egy újabb pixelgrafikás indie játék, a Celeste társaságában. Az Inside és a Celeste IDE kattintva elérhetõ.
Érdekes mintadarabok az új AMD APU–kból
A 7nm-es, laptopokba szánt ultramobil processzorok Zen 2 processzormagokkal, és a Vega 20-nál fejlettebb GPU-val érkeznek majd. A Renoir kódnéven fejlesztett négy magos SoC APU-k bemutatását, a jövõ év elején megrendezésre kerülõ CES rendezvényre várják. A két tesztpéldány érdekes tulajdonságokkal bír. Az egyik 3GHz-es magokkal és 800MHz-es IGP-vel, a másik 1.8 GHz-es magokkal, viszont 1.9 GHz-es órajelû IGP-vel bír. Sajnos több fontos részlet nem ismeretes, mivel az AMD által kiküldött mintadarabokból szoftveresen nem kinyerhetõk olyan lényeges információk, mint a például a multiprocesszorok száma. Ezek az adatok tehát még erõsen kísérleti fázisra utalnak, az AMD pedig valószínûleg az arany középutat keresi, ugyanakkor az új grafikus vezérlõ, még korlátozva is erõsebb mint az Intel jelenleg ismert integrált megoldásai.
Lezárult az AMD ellen zajló per
A cég elleni pert egy Tony Dickey nevû férfi indította még három éve, miszerint a 8 magos Bulldozer architektúrás processzoruk valójában csak 4 magos. Az internet azóta megrágta és ki is köpte a témát, eszerint a magnak, vagy core-nak valójában nincs konkrét meghatározása, az említett processzor pedig valóban 8 magos CPU-ként dolgozott. Az AMD végül kiegyezést kezdeményezett, mivel idõközben megindult ellenük a csoportos kereset is, ami jelentõsen elhúzódna, nem beszélve a procedúra alatt keletkezõ magas perköltségekrõlrõl. Az eredeti 60 millió dolláros követelés helyett, egy visszafogottabb 12.1 milliós kártérítést ajánlottak, amit az érintettek végül elfogadtak.
Az egyezség értelmében, a résztvevõk kártérítést kaphatnak megvásárolt processzoruk után, ám minél több a jelentkezõ, annál kisebb összegre számíthatnak, ráadásul az ügyvédek tiszteletdíját is ebbõl az pénzbõl szokás megtéríteni, ami ebben az esetben akár 3-4 millió dollár közé is eshet, így a fennmaradó keret még szûkösebbá válik. Az eset tanulsága, hogy az ügyvédek viszonylag jó pénzt kapnak, az AMD vesztesége valójában jelentéktelen, míg a pereskedõk éveket vártak, hogy bejelentkezhessenek a megítélt néhány dollárukért. Amennyiben megvalósulna, hogy az összesen 150 000 felhasználó mindegyike bejelentkezne a pénzéért, az adminisztrációs eljárást követõen, fejenként nagyjából 8 dollárra, azaz nem egészen 2400 FT-ra számíthatnának.
Mégis Google nélkül jelenhet meg az új Huawei
A Huawei-t érintõ amerikai korlátozások továbbra is érvényben vannak, melyet az újabb három hónappal meghosszabbított türelmi idõszak enyhít. A Google azonban nem adta át a megszokott licenceket, így az új Mate 30 sorozat termékei Play Áruház, vagy legrosszabb esetben akár Android rendszer nélkül jelenhetnek meg. Ez jelentõsen ellehetetlenítené a termékek értékesítését, mely leginkább az európai eladásokat érintené rosszul, amik az utóbbi években rendkívül jól alakultak a vállalat számára.
Az USA kereskedelmi minisztériuma 130 kérelmet kapott, melyek a Huawei különbözõ partnereinek megoldásait tartalmazzák, azonban az amerikai kormány eddig a fejlesztések egyikét sem hagyta jóvá. Bár a vállalat több új operációs rendszer fejlesztésében is érdeket, lehetõség szerint maradnának az Android mellett. Érdekesség, hogy nemrég felbukkanta hír, mely szerint a Rostelecom az októberre várt népszámláláshoz 360 000 Huawei tablet vásárlását tervezi, melyekre már az orosz fejlesztésû Aurora rendszer kerülne. A Mate 30 megjelenése nagyából három hét múlva, szeptembe 19-én esedékes egy müncheni promóciós rendezvényen, addig a Huaweinek tisztáznia kell az új prémium széria körülményeit.
Per elé néz a TSMC is?
A támadó fél ezúttal az arab tulajdonú GlobalFoundries, aki a hosszú évek alatt nem tudta megõrizni piaci helyzetét. A nagy múltú vállalat helyzete sokat romlott, nem is olyan régen az egyik legjelentõsebb partnere, az AMD döntött úgy, hogy 7 nm-es termékeihez már a TSMC gyártósorait veszik igénybe. A per alapja természetesen licence vita, miszerint a a TSMC megsérti cégük 16 szabadalmát is. A TSMC elutasítja a vádakat, és fõként arra hivatkozik, hogy több mint 37 000 szabadalmukkal õk a világelsõ félvezetõgyártók. A GlobalFoundries kissé elkeseredettnek tûnik, ha már ehhez hasonló hadmûveletekre van szüksége, a per viszont ebben az esetben is hosszúra nyúlhat, így nem kizárt, hogy néhány év elteltével a tajvaniak is inkább a kiegyezés mellett döntenek majd.
KD - PCX