A felhasználók egy része már biztosan találkozott a Facebook megújult dizájnjával
Az egyetlen állandó maga a változás? Nos, a Facebook fejlesztõi egészen biztosan így gondolják, és úgy tûnik, hogy nem igazán érdekli õket az sem, ha a közösségi oldal felületének átalakítása minden alkalommal nem kevés bosszúságot szül a felhasználók között. Most is hasonló a helyzet, hiszen elkezdõdött a tavaly májusban belengetett átalakítások bevezetése, az új rendszer szépen lassan átveszi az eddigi oldal helyét, számos dolgot megvariálva, és persze új funkciókkal töltve fel az eddigi lehetõségeket.
Teljes lehet a zûrzavar azok számára, akik bejelentkezés után nem az elõzõ este látott oldallal találkoznak, ugyanis a kissé váratlan frissítés rendesen megvariálta a menüpontokat, gombokat, funkciókat és nagyjából mindent, amit az utóbbi idõben megszokhattunk. Hamar feltûnik majd, hogy megnõtt a széleken lévõ sávok betûmérete, és egyes opciók elõtérbe kerültek, míg másokat megint keresnünk kell majd. Felsõ sávban véglegesen a mobilos Messengerben bevezetett, majd a Facebook apba költözött Stories, vagyis Történetek funkció fogad majd, és igazából az egész dizájn a mobilos app alapján módosult, például a Marketplace gomb és a többi ikon megjelenésével. A hírfolyam nagyjából változatlanul fest, de a betûtípus és méret itt is láthatóan más. A módosításokat állítólag a közösség, és a közösségi aktivitás kiemelése motiválta, ami egy közösségi oldal esetében nem igazán számít különleges információnak, sokkal inkább üres frázisnak, ami ismét egy kissé kiforratlan frissítést takar.
Amit érdemes kiemelni, az a „dark mode” vagyis a sötét mód, mely a mobilos appok után már az oldal asztali böngészõs változatában is elérhetõ, így egy gombnyomással elérhetjük a fekete, illetve sötét szürkés árnyalatú hátteret és a visszafogottabb színeket, vagyis összességében a szemkímélõbb megjelenést. A változtatásokat sok esetben egészen biztosan megelõzik az elõzetes felhasználói szokásokból és igényekbõl összeállított adatbázisok tüzetes elemzései, ám egy valamivel ezúttal sem számoltak. Az oldal ugyanis sokat veszített reszponzivitásából, kezelhetõségébõl. Az új oldalt használók közül sokan tapasztalják, hogy egy megosztás vagy kép megnyitása és bezárása rendkívül lassan megy végbe. Ez akár memóriakezelési gondokra is visszavezethetõ, ám a képeket eddig úgy is bezárhattuk, hogy egyszerûen mellüjók kattintottunk, a hatás azonnali volt. Ez a módszer teljesen eltûnt, a bal fentre került nagy X, esetleg az Esc gomb püfölése viszont jóval lassabban telejsíti a kérésünket, tehát az tény, hogy a kevesebb több alapon mûködõ oldal sokkal jobban erõsítette a pozitív felhasználói élmény. Nem szívesen várunk hosszú másodpercekig, miután rákattintottunk valamire, de továbbra sem történik semmi, és vadul kattintgatni kezdünk, hátha csak nem érzékelte az elsõt.
Ilyen probléma eddig nem volt, így már csak azt reméljük, hogy a Facebbok odafigyel a tapasztalatokra, visszajelzésekre, és nem ezt szánják a végleges változatnak az elkövetkezõ hónapokra. A frissítés sajnos ezúttal sem lesz opcionális, vagyis mindenhol egyik pillanatról a másikra áll majd át az új megjelenésû változatra. Akik abban reménykednek, hogy a fejlesztõk megoldják az újdonságokkal együtt érkezõ problémákat, azok szeptemberig kaptak haladékot az átállásra, addig ugyanis visszaállhatunk a már csak "Classic Facebook" néven elérhetõ változatra, ami érezhetõen logikusabb és gyorsabb lesz utódjánál.