AMD Zen kaliberû lépést ígérnek és állítólag még az NVIDIA-ra is nyomást helyeznek
Az Alder Lake processzorok megjelenéséhez közeledve szeptember elején online interjút adott az Intel vezére (CEO) és a vállalat pénzügyi igazgatója (CFO), akik közösen és kellõ magabiztossággal meséltek az Intel terveirõl és x86-os elõrelépési kísérleteirõl, kitérve a professzionális, ipari és otthoni szegmensre is. A beszélgetés során ráadásul nem csak a Zen-hez hasonló kiugrásról tettek említést, de azt is megengedték maguknak, hogy saját fejlesztésû grafikus processzoraikkal még az NVIDIA-t is megszorongatják majd.
Az Intel két kiemelt státuszú vezetõjét Pierre Ferragu pénzügyi elemzõ kérdezte, a közel egyórás beszélgetésben pedig elhangzott néhány érdekesség. A kérdezõ nem vacakolt, az egyik legfontosabb kérdést pedig mindjárt Pat Gelsingernek (CEO) szegezte, mely arra vonatkozott, hogy az Intelnek vajon mikor lesz olyan izgalmas újítása, mint a Zen, ami az AMD számára megalapozta jelenlegi sikereiket. Gelsinger szerint az idei Architecture Day-en részletezett Alder Lake processzorok mindjárt három Zen-szerû újítással is szolgálnak, a kulcs pedig a heterogén architektúra, mely az erõs és takarékosabb magok ötvözetével szolgál. A CEO szerint az AMD még csak hasonlóval sem rendelkezik, a másféle megközelítés pedig a nagy teljesítményû magok mellett azok energiatakarékos kiadását is magában hordozza majd, ami állítása szerint a többszálas teljesítmény növelését nagyobb hatékonyság mellett éri majd el. Hozzáfûzte, hogy a soron következõ termékeken túl, a színfalak mögött új architektúrák is készülõben vannak, melyek a vezérigazgató szerint „elég drámai elõrelépések lesznek és jelentõsen túlmutatnak mindazon, amirõl mostanáig beszéltek”. Hogy itt a kiszivárgott és nagy IPC-növekedés reményével kecsegtetõ Cove magokra, a Meteor Lake-re, vagy valami egészen másra gondol, ahhoz valószínûleg legkorábban a következõ Architecture Day alkalmával kerülhetünk közelebb.
A vezérigazgató azonban itt nem állt meg, ugyanis ezen a ponton nem csak az AMD-t, de az NVIDIA-t is beemelte a képbe, természetesen a közelgõ Xe-HPG grafikus architektúrájukkal kapcsolatban, melyrõl a bejelentés óta tudjuk, hogy a sikereihez nagy reményeket fûznek. Augusztusban derült ki, hogy az Intel már nevet is talált az Alchemist kódnéven fejlesztett elsõ generációs kártyáknak, melyek egy része már egészen biztosan az ARC sorozat részeként jelenik majd meg, de állítólag ennél jóval tovább terveznek az ARC szériával. Egyelõre csak annyit tudni, hogy minden jelenleg fontos technológiai szempontot igyekeztek lefedni – tehát lesz DX12, Ray Tracing és AI vezérelt képjavító technológia is –, illetve, hogy többek között már náluk dolgozik Anton Kaplanyan is, aki még az NVIDIA kötelékében kiemelt szerepet töltött be a DLSS fejlesztésében. Konkrét részleteket a friss interjúban sem árult el, azonban nehezen hallhatnánk magabiztosabb kijelentést, minthogy az új Xe-HPG architektúrájukkal kihívják a két vezetõ GPU-gyártót, sõt, az ARC bevezetésével „egy örökkévalóság óta elõször nyomást helyeznek az NVIDIA GPU-kínálatára”.
Mint kiderült, nem állnak meg a mobilprocesszoroknál, a laptopokba szerelt és integrált megoldásoknál, de az OEM gépekbe szánt, alacsony teljesítményû termékeknél sem, ugyanis teljesértékû asztali kategóriás kártyákra is számíthatunk tõlük, melyek az Intel szerint megállják majd a helyüket a professzionális GPU-k szegmensét is uraló NVIDIA megoldásai mellett. Nagy szavak ezek, de érthetõ, hogy mindenki szeretne hinni az új vezérigazgatóban, és abban, hogy valódi elõrelépést hoz az újdonságok terén régóta botladozó Intel számára. Az asztali videokártyák esetén a pletykák szerint nem kizárt, hogy az RTX 3000 kategóriájában konkrét középkategóriás versenyzõkkel rukkolnak elõ. Ez nem csak elképesztõ húzás lenne egy elsõ generációs GPU-termékcsaládtól, de azt is elõre vetítené, hogy az Intel alaposan belehúzhat a fejlesztésbe és hamarosan ezeknél is erõsebb fejlesztésekkel rukkolhat elõ, ami jelentõsen felborítaná az NVIDIA-tól AMD-ig süllyedõ mérleget.
Végezetül pedig a felhõágazatról, a szerverpiacról és a nagyvállalati szegmensben betöltött szerepükrõl esett szó, melyben az AMD szintén megszorongatta õket hatékony fejlesztéseivel. Gelsinger kiemelte, hogy ezen a területen is határozottan elismerik az AMD felõl érkezõ piaci fenyegetést, a Wccftech cikke pedig itt visszautal az Intel 2018-ban leköszönt vezárigazgatójának, Brian Krzanich-nek a szavaira, miszerint az AMD „félelmetes konkurencia” és nem hagyhatják, hogy 15-20%-os piaci részesedést érjenek el. A félelem jogos volt, ugyanis az AMD 2017-ben még egyáltalán nem rendelkezett piaci részesedéssel, most azonban több mint 10%-ot fednek le, ami a semmibõl nem kis eredmény. Az Intel vezére elmondta, hogy volt idõszak, amikor rossz felhõ/szerver stratégiájuk miatt lemaradtak az AMD mögött azonban az az Ice Lake és a közelgõ Sapphire Rapids / Diamond Rapids Xeon chipek segítségével újra tartós vezetõ szerephez jutnak, alig 3-4 éven belül.
Az Intel Diamond Rapids SP Xeon családja lehet az elsõ felállás, amely felveheti a versenyt, sõt, vezetõ szerepet tölthet be az EPYC felhozatallal szemben, de ez várhatóan 2025-ben kezdõdik, ami összhangban van a vezérigazgató 3-4 éves ütemtervével. „Az AMD fenyegetésérõl csak annyit mondunk, hogy jobb termékeket kell gyártanunk, és kész! Tehát jobb termékeket fogunk építeni, melyeknek megvolt az idõszaka, amit nem teljesítettünk túl jól. Végre fogjuk hajtani, végrehajtjuk, végrehajtjuk, végrehajtjuk!”