2021. 09. 07

CPU és GPU? Nagy szavak, az Intel vezérigazgatójától

AMD Zen kaliberû lépést ígérnek és állítólag még az NVIDIA-ra is nyomást helyeznekJöhetnek az Intel GPU-k az NVIDIA ellen!

Az Alder Lake processzorok megjelenéséhez közeledve szeptember elején online interjút adott az Intel vezére (CEO) és a vállalat pénzügyi igazgatója (CFO), akik közösen és kellõ magabiztossággal meséltek az Intel terveirõl és x86-os elõrelépési kísérleteirõl, kitérve a professzionális, ipari és otthoni szegmensre is. A beszélgetés során ráadásul nem csak a Zen-hez hasonló kiugrásról tettek említést, de azt is megengedték maguknak, hogy saját fejlesztésû grafikus processzoraikkal még az NVIDIA-t is megszorongatják majd.

A két fejes az Intel elkövetkezõ sikereirõl beszél.


Az Intel két kiemelt státuszú vezetõjét Pierre Ferragu pénzügyi elemzõ kérdezte, a közel egyórás beszélgetésben pedig elhangzott néhány érdekesség. A kérdezõ nem vacakolt, az egyik legfontosabb kérdést pedig mindjárt Pat Gelsingernek (CEO) szegezte, mely arra vonatkozott, hogy az Intelnek vajon mikor lesz olyan izgalmas újítása, mint a Zen, ami az AMD számára megalapozta jelenlegi sikereiket. Gelsinger szerint az idei Architecture Day-en részletezett Alder Lake processzorok mindjárt három Zen-szerû újítással is szolgálnak, a kulcs pedig a heterogén architektúra, mely az erõs és takarékosabb magok ötvözetével szolgál. A CEO szerint az AMD még csak hasonlóval sem rendelkezik, a másféle megközelítés pedig a nagy teljesítményû magok mellett azok energiatakarékos kiadását is magában hordozza majd, ami állítása szerint a többszálas teljesítmény növelését nagyobb hatékonyság mellett éri majd el. Hozzáfûzte, hogy a soron következõ termékeken túl, a színfalak mögött új architektúrák is készülõben vannak, melyek a vezérigazgató szerint „elég drámai elõrelépések lesznek és jelentõsen túlmutatnak mindazon, amirõl mostanáig beszéltek”. Hogy itt a kiszivárgott és nagy IPC-növekedés reményével kecsegtetõ Cove magokra, a Meteor Lake-re, vagy valami egészen másra gondol, ahhoz valószínûleg legkorábban a következõ Architecture Day alkalmával kerülhetünk közelebb.

Intel Alder-Lake-S architektúra


A vezérigazgató azonban itt nem állt meg, ugyanis ezen a ponton nem csak az AMD-t, de az NVIDIA-t is beemelte a képbe, természetesen a közelgõ Xe-HPG grafikus architektúrájukkal kapcsolatban, melyrõl a bejelentés óta tudjuk, hogy a sikereihez nagy reményeket fûznek. Augusztusban derült ki, hogy az Intel már nevet is talált az Alchemist kódnéven fejlesztett elsõ generációs kártyáknak, melyek egy része már egészen biztosan az ARC sorozat részeként jelenik majd meg, de állítólag ennél jóval tovább terveznek az ARC szériával. Egyelõre csak annyit tudni, hogy minden jelenleg fontos technológiai szempontot igyekeztek lefedni – tehát lesz DX12, Ray Tracing és AI vezérelt képjavító technológia is –, illetve, hogy többek között már náluk dolgozik Anton Kaplanyan is, aki még az NVIDIA kötelékében kiemelt szerepet töltött be a DLSS fejlesztésében. Konkrét részleteket a friss interjúban sem árult el, azonban nehezen hallhatnánk magabiztosabb kijelentést, minthogy az új Xe-HPG architektúrájukkal kihívják a két vezetõ GPU-gyártót, sõt, az ARC bevezetésével „egy örökkévalóság óta elõször nyomást helyeznek az NVIDIA GPU-kínálatára”.

Minden területre berobbanhat az Xe HPG GPU-architektúra


Mint kiderült, nem állnak meg a mobilprocesszoroknál, a laptopokba szerelt és integrált megoldásoknál, de az OEM gépekbe szánt, alacsony teljesítményû termékeknél sem, ugyanis teljesértékû asztali kategóriás kártyákra is számíthatunk tõlük, melyek az Intel szerint megállják majd a helyüket a professzionális GPU-k szegmensét is uraló NVIDIA megoldásai mellett. Nagy szavak ezek, de érthetõ, hogy mindenki szeretne hinni az új vezérigazgatóban, és abban, hogy valódi elõrelépést hoz az újdonságok terén régóta botladozó Intel számára. Az asztali videokártyák esetén a pletykák szerint nem kizárt, hogy az RTX 3000 kategóriájában konkrét középkategóriás versenyzõkkel rukkolnak elõ. Ez nem csak elképesztõ húzás lenne egy elsõ generációs GPU-termékcsaládtól, de azt is elõre vetítené, hogy az Intel alaposan belehúzhat a fejlesztésbe és hamarosan ezeknél is erõsebb fejlesztésekkel rukkolhat elõ, ami jelentõsen felborítaná az NVIDIA-tól AMD-ig süllyedõ mérleget.

Szeretnék megizzasztani a veterán NVIDIA-t is.


Végezetül pedig a felhõágazatról, a szerverpiacról és a nagyvállalati szegmensben betöltött szerepükrõl esett szó, melyben az AMD szintén megszorongatta õket hatékony fejlesztéseivel. Gelsinger kiemelte, hogy ezen a területen is határozottan elismerik az AMD felõl érkezõ piaci fenyegetést, a Wccftech cikke pedig itt visszautal az Intel 2018-ban leköszönt vezárigazgatójának, Brian Krzanich-nek a szavaira, miszerint az AMD „félelmetes konkurencia” és nem hagyhatják, hogy 15-20%-os piaci részesedést érjenek el. A félelem jogos volt, ugyanis az AMD 2017-ben még egyáltalán nem rendelkezett piaci részesedéssel, most azonban több mint 10%-ot fednek le, ami a semmibõl nem kis eredmény. Az Intel vezére elmondta, hogy volt idõszak, amikor rossz felhõ/szerver stratégiájuk miatt lemaradtak az AMD mögött azonban az az Ice Lake és a közelgõ Sapphire Rapids / Diamond Rapids Xeon chipek segítségével újra tartós vezetõ szerephez jutnak, alig 3-4 éven belül.

Pet Gelsinger vezérigazgató vidámságot és magabiztosságot közvetít.


Az Intel Diamond Rapids SP Xeon családja lehet az elsõ felállás, amely felveheti a versenyt, sõt, vezetõ szerepet tölthet be az EPYC felhozatallal szemben, de ez várhatóan 2025-ben kezdõdik, ami összhangban van a vezérigazgató 3-4 éves ütemtervével. „Az AMD fenyegetésérõl csak annyit mondunk, hogy jobb termékeket kell gyártanunk, és kész! Tehát jobb termékeket fogunk építeni, melyeknek megvolt az idõszaka, amit nem teljesítettünk túl jól. Végre fogjuk hajtani, végrehajtjuk, végrehajtjuk, végrehajtjuk!”

2021. 09. 07

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban?
Ha most állsz egy új számítógép vagy laptop vásárlás előtt, biztosan te is elakadtál már azon a kérdésen, hogy vajon az AMD vagy Intel processzor közül melyik éri meg jobban. Ez az örök vita, ami talán sosem fog teljesen eldőlni, hiszen mindkét gyártó rendelkezik erős előnyökkel és bizonyos kompromisszumokkal.
Ahhoz, hogy igazán jól tudj dönteni, fontos, hogy átfogó képet kapj a különbségekről, a technológiákról és arról, hogy milyen igényekhez melyik processzor passzol leginkább.
Ebben a cikkben olyan tapasztalatokra és szakmai ismeretekre támaszkodva segítek neked eligazodni az AMD vagy Intel processzor kérdésében, hogy ne csak a marketing szlogenekre, hanem a valódi teljesítményre és felhasználói élményre alapozd a választásodat.
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Teljesítmény: nem csak az órajel számít
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: hol kapsz többet a pénzedért?
Kompatibilitás és platform támogatás
Milyen felhasználóknak melyik processzor ajánlott?
Jövőállóság és technológiai újítások
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Az AMD és az Intel története több évtizedre nyúlik vissza, és mindkét cég rengeteget fejlődött az elmúlt években. Az Intel hosszú ideig szinte egyeduralkodó volt a processzorgyártásban, de az AMD az ut

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között
Ha érdekelnek a processzor típusok, akkor biztosan találkoztál már az Intel és az AMD nevekkel. Ezek a két nagy óriás gyakorlatilag uralja a piacot, és bármilyen számítógép összerakásánál vagy vásárlásánál alapvető kérdés, hogy melyik gyártó termékét válaszd. A különbségek sokszor nemcsak technikai részletekben rejlenek, hanem abban is, hogyan működnek, milyen felhasználói élményt nyújtanak, vagy mennyire passzolnak az igényeidhez.
Ebben a cikkben átvezetlek a legfontosabb tudnivalókon az Intel és az AMD processzor típusok között, hogy könnyebben eligazodj a világukban.
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Intel és AMD: eltérő megközelítés a processzor típusok terén
Architektúra és technológiai újítások
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: melyik a jobb választás?
Kompatibilitás és platformok
Overclocking és tuning lehetőségek
Piaci pozíció és innovációk
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Mielőtt belemennénk az Intel és AMD közti különbségekbe, érdemes megérteni, hogy mit is jelent egy processzor. A processzor, vagy más néven CPU (Central Processing Unit), az a számítógép agya, amely elvégzi az utasításokat, futtatja a programokat, és koordinálja a gép működését. Az elmúlt évtizedekben mindkét gyártó hatalmas fejlőd�

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt
A processzor sebesség az egyik legfontosabb mérőszám, amit akkor nézünk, amikor új számítógépet vagy laptopot választunk. De ha őszinték vagyunk, nem mindig olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Sokszor hallod, hogy minél magasabb a GHz, annál gyorsabb a gép, pedig ennél sokkal több minden befolyásolja a valós teljesítményt.
Ha tényleg meg szeretnéd érteni, mitől gyors vagy lassú a processzorod, akkor ebben a cikkben szeretnék neked segíteni egy igazán átfogó képet adni.
Mi is pontosan a processzor sebesség?
Az architektúra jelentősége
Magok száma és párhuzamos feldolgozás
Cache memória szerepe a sebességben
Az órajel és a teljesítmény kapcsolata
Hőmérséklet és hűtés hatása
RAM és egyéb komponensek szerepe
Szoftveres tényezők és optimalizáció
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mi is pontosan a processzor sebesség?
A processzor sebesség általában a CPU órajelét jelenti, amit gigahertzekben (GHz) mérnek. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a processzor másodpercenként hány ciklust tud végrehajtani. Minél magasabb ez a szám, elvileg annál több műveletet képes elvégezni egy másodperc alatt. Viszont ez az egyszerű magyarázat nem fedi le a teljes valóságot, hiszen a modern processzorokban sokkal több tényező is közrejátszik a teljesítményben, mint pusztán az órajel.
Emellett fontos megérte
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.