Aktuális bemutatónk tárgya egy klasszikusnak is nevezhetõ párosítás, Nvidia és Intel alapokon. A vízhûtéssel is megbolondított masina elérte a 650 000 Ft-os vételárat, melyért cserébe jó darabig megbirkózik majd a legújabb videojátékokkal is, magas felbontás mellett. Gyorsteszteket természetesen mi is végeztünk, lássuk hát mi van a dobozban, és hogy miként futnak játékaink 1440p-ben, egy RTX 2080 SUPER videokártyával.
FSP CMT520
Az összeállításnak egy FSP CMT520 midi torony ad otthont. A méretes házikó, a hagyományos ATX-tól kezdve akár mini-ITX kaliberû alaplapokat is fogad, és igen tágas darab, kiváló anyaghasználattal. A masszív ház edzett üveg oldalt kapott, a szellõzésrõl pedig elõre telepített LED-es ventilátorok gondoskodnak. Elöl három, hátul egy 120mm-es RGB modell dolgozik, de ha a felsõ részre is szerelünk még, összesen hét is lehet a házban.
A kábelrendezéshez bõséges hellyel szolgál, a szellõzése kiváló, és a legnagyobb alkatrészek is gond nélkül beférnek majd. Két hagyományos HDD és négy SSD szolgálhat tárhely gyanánt, CPU hûtõnk 165mm magas lehet, VGA-ból 423mm-es monstrum is beilleszthetõ, vízhûtés esetén pedig két 360mm-es radiátor is támogatott. A minõségi ház 28 600 Ft-tól kapható.
MSI MEG Z390 ACE
Az MSI tuningra kihegyezett alaplapja a felsõ kategóriát képviseli, így az RGB, a minõségi passzív hûtés, és az elõre szerelt teljes körû I/O védelem itt alapfelszerelés. Az Intel 8. és 9. generációját támogató lapon, DDR4 memóriánk egészen 4500 MHz-ig tuningolható, és akár 128 GB is támogatott. A játékosok valószínûleg értékelni fogják a hálózati lehetõségeket és a minõségi hangot, melyhez integrált DAC is tartozik. A kimenetek mellett tuningot segítõ CMOS törlõ és BIOS flashback gombokat találunk, de többek között Type-C USB-t, infra hangportot és két wi-fi antenna csatlakozót is. Az alaplap jó felszereltsége ellenére a százezres kategória alatt marad, jelenleg 85 700 Ft-tól kapható.
Intel i7-9700KF
A nyers számítási kapacitást az Intel 9. generációs processzora biztosítja, melyen a K a tuningolás lehetõségére, az F az integrált grafikus egység hiányára utal. A 1151 v2 foglalatba illeszkedõ CPU, 8 Coffe Lake-R magja egyenként 3600 Mhz-es alap órajelet, és 4.9 Ghz-es Boost értéket kínál, a nagyobb testvérével, az i9-9900K-val ellentétben azonban nem duplázza meg a logikai szálakat, azaz Hyper-Threading funkciót nem nyújt. A 95 wattos TDP csak irányadó, terhelés alatt kelleni fog a minõségi hûtés, cserébe a felsõ kategóriás kártyánk nem marad majd kihasználatlanul. Az IGP nélküli processzor most 136 500 Ft-tól elérhetõ.
NZXT Kraken X52
Az NZXT Kraken folyadékhûtõi gyakori választásnak bizonyulnak, rengeteg összeállításhoz rendelik valamelyik modellt. A töretlen népszerûségnek örvendõ AIO folyadékhûtõ itt egy 240mm-es radiátorral szerelt változat, két darab 120 mm-es Aer P120 ventilátorral, melyek 500 és 2000 RPM között teljesítenek, 21-36 dB zajszint mellett. A foglalatok támogatása egészen széles körû, így a frissebb 1151, TR4 és AM4 mellett számos korábbi platformra is rögzíthetõ. A dupla ventis radiátor 275 x 123 x 30 mm-es, a rézmagos blokk pedig egy 4 tûs PWM csatlakozót használ, továbbá egy micro-USB segíti a szoftveres vezérlést. A hûtõfolyadék két 400 mm-es csõben kering, így a nagyobb házakban is kényelmesen elférnek majd, védelmükre pedig ízléses fekete harisnyázást kaptak. A könnyen rögzíthetõ kompakt hûtés, terhelés alatt nagyjából 50-60°C körül tartja a komolyabb teljesítményû processzorokat is, és jelenleg 37 000 Ft-ért rendelhetõ.
MSI RTX 2080 SUPER VENTUS XS OC
A grafikai teljesítményért egy felsõ kategóriás RTX 2080 SUPER felel, az MSI kínálatából. Az Nvidia SUPER sorozatának legerõsebb darabja egy RTX 2080 Ti szintjét ugyan nem éri el, ám annál jóval olcsóbb, cserébe magas felbontáson, maximális beállítások mellett garantálja a szükséges képkockaszámot. A GPU 3072 CUDA maggal, és 1830 MHz-es Boost órajellel dolgozik, melyet 8GB GDDR6 fedélzeti memória támogat, 256-bites adatsínnel.
A nagy teljesítmény 250 wattos fogyasztást ígér, melyhez legalább 650 wattos tápegység, illetve 8+6 tûs PCI-E csatlakozók szükségesek. A hûtésrõl 6mm-es réz hõcsövek, és két Torx 2.0 ventilátor gondoskodik, és bár a Ventus hûtése nem a piacon elérhetõ leghatékonyabb megoldás, korrekt teljesítményt nyújt, egy 248 400 Ft-tól rendelhetõ videokártyán.
Seasonic FOCUS-GX-650
A Seasonic Focus sorozata híres minõségi tápegységeirõl, nem csoda hogy az NZXT is erre alapozza E, illetve új C szériáit. Az új GM a korábbi Focus+ Gold modelleket váltja, 10 év gyártói garanciát, 80+ Gold minõsítést és teljesen moduláris kialakítást kínálva a vásárlóknak. A hátul található "Hybrid mode" kapcsolóval visszafoghatjuk a 2200 RPM-re képes folyadékcsapágyas ventilátort, mely normál üzemmódban folyamatosan forog, ám csak komolyabb terhelés esetén fogjuk hallani, így minden esetben csendes mûködést biztosít. A megbízható 650 wattos modell jelenleg 34 300 Ft környékén rendelhetõ.
Az összeállítás végére a memóriát és a tárhelyet hagytuk. Elõbbi egy RGB-vel megspékelt HyperX Fury, 2x8GB-os kiszerelésben, mely 3466 MHz-es frekvencián üzemel, CL16-os idõzítéssel. Utóbbi egy M.2 foglalatba illeszkedõ 1TB kapacitással bíró Crucial modell, a Micron jóvoltából.
Egy kis szépséghiba, hogy nem NVME, hanem SATA változat, de az 510 MB/s írási sebesség, és 560 MB/s olvasási gyorsaság játékok alatt nem okoz majd fennakadást, tárhelye pedig egy átlagos merevlemezt tökéletesen helyettesít majd. A Kingston 2x8GB DDR4 3466MHz 39 300 Ft-tól kapható webshopunkban, az apró de nagy kapacitású Crucial 1TB MX500 M.2 SSD pedig jelenleg 40 000 Ft-tól kapható.
Játékra fel!
Végül jöjjenek a játéktesztek eredményei. A hardverek kategóriájából adódóan, egybõl 2560x1440-es felbontáson és Ultra beállítások indítottuk el õket õket, hiszen a itt már a 4K sem lehetetlen vállalkozás, a Full HD pedig nem lehet kérdés.
Read Dead Redemption 2
A GTA V grafikai motorját tovább fejlesztve, eddig sosem tapasztalt látvány tárul elénk, a Rockstar vadnyugati világa egészen varázslatosra sikerült. WQHD felbontás, és maximális beállítások meg is kérik a magukét, az átlag 60 körüli FPS viszont teljesen korrekt sebesség ilyen részletesség mellett. Ha az online módban több képkockára vágyunk, kísérletezzünk a beállításokkal, valószínûleg nyerhetünk némi extra sebességet, miközben a játék továbbra is lenyûgözõen szép marad.
Star Wars Jedi: Fallen Order
Bár a Respawn alkotása kevésbé ambiciózus, szépen teljesíti amit vállal: egy régóta várt, teljes értékû egyjátékos kalandot, mely szépen illeszkedik a Star Wars univerzumba. Az EA kiadásában érkezõ játék taktikus harcrendszerével, fantasztikus helyszíneivel és korrekt történetével reményt adott arra, hogy a jövõben még számíthatunk tartalmas, és korrektül összerakott történetekre, ahol nem a többjátékos módon, vagy a mikrotranzakciós bevételeken van a hangsúly. A látványra itt is csak ritkán lehet panasz, az átlag 103 FPS pedig tökéletes játékélményt nyújt majd.
Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville
A címet látva sokan biztosan meglepõdnek, hiszen az élõholtakkal csatázó növényekrõl nem épp a komoly rendszerigény jut eszünkbe. A teszt apropója nem is a processzor felhevítése, inkább az újdonság varázsa volt, és még azt is láthatjuk, hogy egy eSport kategóriás kisebb cím milyen sebességet produkál, ha erõmûveken futtatjuk.
Kell ez nekem?
Az összeállítás vitán felül nagyszerû játékos masina, minõségi alkatrészekbõl, kiváló szellõzéssel, ami a halk mûködéshez is hozzájárul. Bár még a félmilliós összeghatárt is jócskán átlépi, a vásárlónak legalább jó ideig nem kell cserén gondolkodnia, bár a több szálas munkavégzés talán hozzájárulna ahhoz, hogy a rendszer hosszabb távon is megállja a helyét. A beérkezõ rendelések alapján folyamatosan frissülõ gépek listája IDE kattintva elérhetõ, de ha teljesen az alapoktól kezdenénk, IDE kattintva összeállíthatjuk álmaink rendszerét.