2020. 02. 03

Klasszikus párosítás? RTX 2080 SUPER és i7-9700 KF a házban!

Aktuális bemutatónk tárgya egy klasszikusnak is nevezhető párosítás, Nvidia és Intel alapokon. A vízhűtéssel is megbolondított masina elérte a 650 000 Ft-os vételárat, melyért cserébe jó darabig megbirkózik majd a legújabb videojátékokkal is, magas felbontás mellett. Gyorsteszteket természetesen mi is végeztünk, lássuk hát mi van a dobozban, és hogy miként futnak játékaink 1440p-ben, egy RTX 2080 SUPER videokártyával.

FSP CMT520

Klasszikus Cooler Master előlap


Az összeállításnak egy FSP CMT520 midi torony ad otthont. A méretes házikó, a hagyományos ATX-tól kezdve akár mini-ITX kaliberű alaplapokat is fogad, és igen tágas darab, kiváló anyaghasználattal. A masszív ház edzett üveg oldalt kapott, a szellőzésről pedig előre telepített LED-es ventilátorok gondoskodnak. Elöl három, hátul egy 120mm-es RGB modell dolgozik, de ha a felső részre is szerelünk még, összesen hét is lehet a házban.

Korrekt méret, nagyszerű szellőzés

A kábelrendezéshez bőséges hellyel szolgál, a szellőzése kiváló, és a legnagyobb alkatrészek is gond nélkül beférnek majd. Két hagyományos HDD és négy SSD szolgálhat tárhely gyanánt, CPU hűtőnk 165mm magas lehet, VGA-ból 423mm-es monstrum is beilleszthető, vízhűtés esetén pedig két 360mm-es radiátor is támogatott. A minőségi ház 28 600 Ft-tól kapható.

MSI MEG Z390 ACE

Kiváló tuning alaplap 100 000 Ft alatt


Az MSI tuningra kihegyezett alaplapja a felső kategóriát képviseli, így az RGB, a minőségi passzív hűtés, és az előre szerelt teljes körű I/O védelem itt alapfelszerelés. Az Intel 8. és 9. generációját támogató lapon, DDR4 memóriánk egészen 4500 MHz-ig tuningolható, és akár 128 GB is támogatott. A játékosok valószínűleg értékelni fogják a hálózati lehetőségeket és a minőségi hangot, melyhez integrált DAC is tartozik. A kimenetek mellett tuningot segítő CMOS törlő és BIOS flashback gombokat találunk, de többek között Type-C USB-t, infra hangportot és két wi-fi antenna csatlakozót is. Az alaplap jó felszereltsége ellenére a százezres kategória alatt marad, jelenleg 85 700 Ft-tól kapható.


Intel i7-9700KF

A középső testvér, IGP és szorzózár nélkül


A nyers számítási kapacitást az Intel 9. generációs processzora biztosítja, melyen a K a tuningolás lehetőségére, az F az integrált grafikus egység hiányára utal. A 1151 v2 foglalatba illeszkedő CPU, 8 Coffe Lake-R magja egyenként 3600 Mhz-es alap órajelet, és 4.9 Ghz-es Boost értéket kínál, a nagyobb testvérével, az i9-9900K-val ellentétben azonban nem duplázza meg a logikai szálakat, azaz Hyper-Threading funkciót nem nyújt. A 95 wattos TDP csak irányadó, terhelés alatt kelleni fog a minőségi hűtés, cserébe a felső kategóriás kártyánk nem marad majd kihasználatlanul. Az IGP nélküli processzor most  136 500 Ft-tól elérhető.

NZXT Kraken X52

A megszokott tükröződő, RGB-s NZXT felirattal


Az NZXT Kraken folyadékhűtői gyakori választásnak bizonyulnak, rengeteg összeállításhoz rendelik valamelyik modellt. A töretlen népszerűségnek örvendő AIO folyadékhűtő itt egy 240mm-es radiátorral szerelt változat, két darab 120 mm-es Aer P120 ventilátorral, melyek 500 és 2000 RPM között teljesítenek, 21-36 dB zajszint mellett. A foglalatok támogatása egészen széles körű, így a frissebb 1151, TR4 és AM4 mellett számos korábbi platformra is rögzíthető. A dupla ventis radiátor 275 x 123 x 30 mm-es, a rézmagos blokk pedig egy 4 tűs PWM csatlakozót használ, továbbá egy micro-USB segíti a szoftveres vezérlést. A hűtőfolyadék két 400 mm-es csőben kering, így a nagyobb házakban is kényelmesen elférnek majd, védelmükre pedig ízléses fekete harisnyázást kaptak. A könnyen rögzíthető kompakt hűtés, terhelés alatt nagyjából 50-60°C körül tartja a komolyabb teljesítményű processzorokat is, és jelenleg 37 000 Ft-ért rendelhető.


MSI RTX 2080 SUPER VENTUS XS OC

257 mm-es hosszával nem is tűnik nagy darabnak


A grafikai teljesítményért egy felső kategóriás RTX 2080 SUPER felel, az MSI kínálatából. Az Nvidia SUPER sorozatának legerősebb darabja egy RTX 2080 Ti szintjét ugyan nem éri el, ám annál jóval olcsóbb, cserébe magas felbontáson, maximális beállítások mellett garantálja a szükséges képkockaszámot. A GPU 3072 CUDA maggal, és 1830 MHz-es Boost órajellel dolgozik, melyet 8GB GDDR6 fedélzeti memória támogat, 256-bites adatsínnel.

Amikor minden a helyén

A nagy teljesítmény 250 wattos fogyasztást ígér, melyhez legalább 650 wattos tápegység, illetve 8+6 tűs PCI-E csatlakozók szükségesek. A hűtésről 6mm-es réz hőcsövek, és két Torx 2.0 ventilátor gondoskodik, és bár a Ventus hűtése nem a piacon elérhető leghatékonyabb megoldás, korrekt teljesítményt nyújt, egy 248 400 Ft-tól rendelhető videokártyán.

Seasonic FOCUS-GX-650

Letisztult dizájn


A Seasonic Focus sorozata híres minőségi tápegységeiről, nem csoda hogy az NZXT is erre alapozza E, illetve új C szériáit. Az új GM a korábbi Focus+ Gold modelleket váltja, 10 év gyártói garanciát, 80+ Gold minősítést és teljesen moduláris kialakítást kínálva a vásárlóknak. A hátul található "Hybrid mode" kapcsolóval visszafoghatjuk a 2200 RPM-re képes folyadékcsapágyas ventilátort, mely normál üzemmódban folyamatosan forog, ám csak komolyabb terhelés esetén fogjuk hallani, így minden esetben csendes működést biztosít. A megbízható 650 wattos modell jelenleg 34 300 Ft környékén rendelhető.

Természetesen RGB


Az összeállítás végére a memóriát és a tárhelyet hagytuk. Előbbi egy RGB-vel megspékelt HyperX Fury, 2x8GB-os kiszerelésben, mely 3466 MHz-es frekvencián üzemel, CL16-os időzítéssel. Utóbbi egy M.2 foglalatba illeszkedő 1TB kapacitással bíró Crucial modell, a Micron jóvoltából.

Hihetetlen, de 1TB már könnyedén elérhető


Egy kis szépséghiba, hogy nem NVME, hanem SATA változat, de az 510 MB/s írási sebesség, és 560 MB/s olvasási gyorsaság játékok alatt nem okoz majd fennakadást, tárhelye pedig egy átlagos merevlemezt tökéletesen helyettesít majd. A Kingston 2x8GB DDR4 3466MHz 39 300 Ft-tól kapható webshopunkban, az apró de nagy kapacitású Crucial 1TB MX500 M.2 SSD pedig jelenleg 40 000 Ft-tól kapható


Játékra fel!

Végül jöjjenek a játéktesztek eredményei. A hardverek kategóriájából adódóan, egyből 2560x1440-es felbontáson és Ultra beállítások indítottuk el őket őket, hiszen a itt már a 4K sem lehetetlen vállalkozás, a Full HD pedig nem lehet kérdés.

Read Dead Redemption 2

A GTA 6-ig még van idő


A GTA V grafikai motorját tovább fejlesztve, eddig sosem tapasztalt látvány tárul elénk, a Rockstar vadnyugati világa egészen varázslatosra sikerült. WQHD felbontás, és maximális beállítások meg is kérik a magukét, az átlag 60 körüli FPS viszont teljesen korrekt sebesség ilyen részletesség mellett. Ha az online módban több képkockára vágyunk, kísérletezzünk a beállításokkal, valószínűleg nyerhetünk némi extra sebességet, miközben a játék továbbra is lenyűgözően szép marad.


Star Wars Jedi: Fallen Order

Egy penge nem rossz, node kettő?


Bár a Respawn alkotása kevésbé ambiciózus, szépen teljesíti amit vállal: egy régóta várt, teljes értékű egyjátékos kalandot, mely szépen illeszkedik a Star Wars univerzumba. Az EA kiadásában érkező játék taktikus harcrendszerével, fantasztikus helyszíneivel és korrekt történetével reményt adott arra, hogy a jövőben még számíthatunk tartalmas, és korrektül összerakott történetekre, ahol nem a többjátékos módon, vagy a mikrotranzakciós bevételeken van a hangsúly. A látványra itt is csak ritkán lehet panasz, az átlag 103 FPS pedig tökéletes játékélményt nyújt majd.


Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville

Nem miatta fogunk tuningolni


A címet látva sokan biztosan meglepődnek, hiszen az élőholtakkal csatázó növényekről nem épp a komoly rendszerigény jut eszünkbe. A teszt apropója nem is a processzor felhevítése, inkább az újdonság varázsa volt, és még azt is láthatjuk, hogy egy eSport kategóriás kisebb cím milyen sebességet produkál, ha erőműveken futtatjuk.

Kell ez nekem?

Erős és mutatós konfiguráció lett


Az összeállítás vitán felül nagyszerű játékos masina, minőségi alkatrészekből, kiváló szellőzéssel, ami a halk működéshez is hozzájárul. Bár még a félmilliós összeghatárt is jócskán átlépi, a vásárlónak legalább jó ideig nem kell cserén gondolkodnia, bár a több szálas munkavégzés talán hozzájárulna ahhoz, hogy a rendszer hosszabb távon is megállja a helyét. A beérkező rendelések alapján folyamatosan frissülő gépek listája IDE kattintva elérhető, de ha teljesen az alapoktól kezdenénk, IDE kattintva összeállíthatjuk álmaink rendszerét.

2020. 02. 03

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.