Egy friss teszteredmény szerint a megjelenésre váró csúcsprocesszor lehûtése nem lesz egyszerû
Egy kicsivel több mint egy hétre vagyunk attól, hogy az Intel végre útjukra induljanak az Intel 10. generációs asztali processzorai, ám a megjelenés közeledtével egyre biztosabbá válik, hogy a felsõ kategória fogyasztása és melegedése valóban extrém kihívások elé állítja majd a felhasználókat. Aki követi a híreket, már tisztában lehet vele, hogy az Intel processzorok fogyasztásáról szóló adatok valósak, és a teljesítményért ezt is meg kell fizetni. Persze egy munkaállomás esetén a villanyszámla kevésbé releváns kérdés, mint a teljesítményt befolyásoló melegedés, mely a 14nm-es gyártástechnológia kifacsarásával létrehozott 10 magos Core-i9-10900K esetén nem sok jót ígér.
235 W és 92°C - ahol egy korrekt hûtõ már nem elég
A mérési eredményeket, Kína egyik legnépszerûbb közösségi blogján, a Twitterrel konkuráló Weibo-n tette közzé egy Wolfstame nevû felhasználó. A leírás szerint a Lenovo berkein belül terméktervezéssel foglalkozik, és volt szerencséje meghajtani az Intel 10 magos Comet Lake-S csúcsprocesszorát, melyrõl közzé is tette rövid összefoglalóját. A 14nm-es csíkszélesség feszegetése kényelmes megoldás az Intel számára, melybõl évrõl-évre sajtolnak ki magasabb órajeleket, ezzel valamelyest túlszárnyalva az elõzõ modellek képességeit, és bár ebben a kategóriában nem számít meglepetésnek, ha a CPU magas hõmérsékleten izzik, az már biztos, hogy egy 240mm-es radiátorral dolgozó AIO folyadékhûtés kevés lesz az üdvösséghez.
Egy korábbi eredménybõl már kiderült, hogy terhelés alatt, a 65 wattos TDP-vel hirdetett Core-i9-10900F is elkéri a maga 224 wattos fogyasztását, amihez nagyjából 69°C-os átlag, és 92°C-os csúcs hõérték társul. Ehhez képest a Core-i9-10900K már 235 wattos fogyasztást ért el az AIDA64 FPU stressztesztjében. A teljes terhelés alatt dolgozó processzor egy hasonló 93°C-os értéken tetõzött, ám az átlag értéke már 87°C volt, mely egy erõs 18°C-os különbség a 10900F modellhez képest. A tunigolható K modell magasabb órajelének köszönhetõen 4.8 Ghz-en dolgozott, ami a legmagasabb összes magon elérhetõ órajel, Thermal Velocity Boost (TVB) alkalmazása nélkül. A TVB mûködéséhez 70°C alatti hõérték megtartása szükséges, ami érthetõ módon,egy nagyjából 200 wattos TDP-re felkészített 240mm-es AIO hûtéssel sajnos nem kivitelezhetõ. Ha a legmagasabb órajelek elérésére vágyunk, egy drágább 360 mm-es változatra, vagy még hatékonyabb épített vízhûtõrendszerre lesz szükség, a manuális tuning kérdése még csak ezután következhet.
Az MSI által kiadott tájékoztató szerint az i9-10900K és F természetesen a gyártás során elérhetõ legjobb minõségû lapkákat sorakoztatja fel, melyek könnyedén elérik a 250 wattot, amennyiben az összes mag 5.2 Ghz-en jár, 1.3+ V feszültség mellett. 100-200 Mhz feláldozásával, alacsonyabb 1.22-1.25 voltos feszültség mellett ez az érték 220-230W között marad, és ehhez mérten a melegedés is enyhébben alakul. Az Intel ígérete szerint a Turbo Boost Max 3.0 az összes magon 4.9 Ghz-ig tornászhatja fel az órajeleket, egy mag esetén pedig 5.2 lehet a plafon, ám ehhez biztosítanunk kell a megfelelõ, és kellõen drága hûtési megoldást is. Itt jön a képbe a jelenlegi csúcs szegmensben is alkalmazott Thermal Velocity Boost, ami ezeket a határokat 100 MHz-el tolhatja feljebb, ám ehhez extrém hatékonyságú folyadékhûtõnél lejjebb nem férhetünk hozzá.
Magas órajel csak felsõkategóriás hûtéssel
Az biztos, hogy a 14nm+++ nem csak a gyártástechnológia sokadik átdolgozását, de a hõmérséklet és a fogyasztás extrém magasságait is jelzi, amivel minden Intel vásárlónak számolnia kell, legalábbis a felsõ kategória esetén mindenképpen. A bevált megoldással rendkívüli órajeleket és magas tuningpotenciált sajtolhattak ki az immár 10 magos és 20 szálas modellekbõl, és a közelgõ megjelenést követõen az is kiderül, hogy milyen hûtés lesz a minimum (amivel ezek az értékek megfelelõen stabilizálhatók), és hogy sikerül-e elegendõ mennyiséget gyártani a magas minõségû szilíciumlapkákból, vagy csak néhány szerencsés vásárló aknázhatja ki a legdrágább K modellben rejlõ lehetõségeket.
Forrás: wccftech.com, tweaktown.com, reddit.com, weibo.com,