A korábbi szivárgások igazolást nyertek, tényleg jön a legendás barna lapátokkal szerelt VGA
A Noctua számos PC-s felhasználó és hobbi gépépítõ bizalmát élvezi, hiszen termékeikkel teljes fennállásuk alatt rendületlenül képviselték a csúcskategóriát. Egy Noctua által tervezett és kivitelezett hûtéssel megbolondított videokártya azonban sokáig csak az álmok szintjén létezett, esetleg néhány lelkes modder mûhelyében, ahol házi körülmények között barkácsolták rá a Noctua forgólapátjait egy-egy kártyára. Idén augusztusban azonban ez változni látszott, hiszen néhány reménykeltõ szivárgás azt sugallta, hogy jó esély van a hardverek történetének egyik legjobban várt projektjére, a fenntartásokkal kezelt szivárgások azonban most igaznak bizonyultak, jön a Noctua-Asus kooperáció.
A Noctua-t ismerõ és kedvelõ felhasználók régóta nyaggatták az osztrák vállalatot, hogy ugyan készítsenek már kifejezetten videokártyákhoz tervezett hûtési megoldásokat, melyekkel megúsznák a körülményes házi barkácsolást és az egyértelmû kockázatokat. A cég ismert róla, hogy nem az a kapkodós fajta és csak olyasmit enged ki a kezébõl, melynek megjelenését hosszas tervezés és alapos tesztelés elõzte meg, ám az aktuális bejelentés végre hivatalossá tette, hogy egy ideje tényleg forraltak valami különlegességet. Ez pedig az ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition, mely azt is igazolta, hogy az Eurázsiai Gazdasági Unió adatbázisában bejegyzett termékeket tényleg nem érdemes félvállról venni. A vásárlók öröme persze joggal lehet felemás, hiszen ezúttal önálló, akár több kártyával is kompatibilis megoldás helyett egy egész VGA-ról van szó, ez pedig még akkor is problémás lenne, ha nem egy ilyen nyilvánvaló ritkaság érkezne.
Az Asus istállójából hamarosan kiszabaduló szörnyeteg azonban szinte üvölt róla, hogy ezzel a fizikai kiterjedéssel és megjelenéssel a felhasználók megvadítására született. Elõször is a 310 mm-es hossza és 147 mm-es szélessége mellett 87.5 mm vastag, a nyomtatott áramkör fölé tornyosuló közel 9 cm-es építmény pedig lényegében minden, amire a Noctua kedvelõi vágyhattak. A masszív alubordázat tetején ugyanis két teljesértékû 120 mm-es és 25 mm vastag NF-A12x25 PWM ventilátor uralkodik, számûzve a játék közben elszabaduló hõséget. Ez típus a gyártó NF szériás forgólapátjainak három éve bemutatott változata, mely univerzális modellként a házakba építve és a CPU fölé szerelve is egyaránt megállja a helyét. Extra különlegessége, hogy a terméket alkotó Sterrox anyagot maga a Noctua kísérletezte ki, mellyel elérte, hogy a légáramlást még a korábbinál is feljebb, a rezgést és a zajt viszont még lejjebb csavarta. Ehhez még hozzá járult a minõségi SSO2 csapágyazás, mely egyedi mágneses megoldással biztosítja az átlagnál jobb hatásfokot. Eredeti értékei szerint amúgy 450 és 2000 RPM között hajtható, de ennyire még ne rohanjunk elõre.
Nem is a Noctua lenne, ha az Asussal karöltve nem úgy alakították volna ki a bordázatot, hogy azok a lehetõ legjobban segítsék a két ventilátorok munkáját, melyeknek amúgy 50°C-ig nem lesz okuk arra, hogy megmozduljanak. A félpasszív üzemmód tehát aligha meglepetés, de van itt Q és P, avagy Csendes és Teljesítmény üzemmód is, a nyugodtabb és a teljesítményorientált idõszakok elõsegítéséhez. Ezen felül dupláztak a BIOS-on is, ami jó hír a tuningbajnokoknak és persze azoknak, akik kevésbé biztos kézzel vágnának neki a GPU-ban és memóriában rejlõ tartalékok kisajtolásának. Azonban a specifikációk böngészése közben az is világossá válhat, hogy ez a hûtés nem csak 100%-os valószínûséggel éli túl az Asus kártyáját, de a javítása is meglepõen egyszerûnek tûnik. Ha a szerencsés vásárló azon ritka esetek egyikébe csöppenne, amikor egy ilyen 6 év garanciával forgalmazott venti megadja magát, egy boltban vásárolt NF-A12x25 bármikor a helyére illeszthetõ. Ez persze pont az az eset, amikor majdnem biztosak lehetünk benne, hogy a kártya elõbb adja meg magát, vagy avul el, hogy a hûtésre indokolt panasz érkezzen.
Ami a megjelenését illeti, pont azt kaptuk, amit vártunk, egy brutálisan egyszerû megjelenésû kártyát, a Noctua által nagy becsben tartott barnás színvilágban, mely természetesen kiterjed a burkolatra, és a teljesen fém hátlapon is. Utóbbi nyilván nem csak díszítõelemként szolgál, a takarólemez ugyanis a kritikus pontokon utat enged a felszabaduló Celsiusoknak. Azért ne hanyagoljuk el az Nvidia grafikus chipjét sem, melyet az Asus 1815 MHz-es Gaming és 1845 MHz-es Boost órajellel indít harcba. A fedélzeti memóriáról a szokásos 8GB GDDR6 gondoskodik 14 Gbps sebességre hangolva, a 256-bites adatbusz társaságában. A megjelenítést a két friss és ropogós HDMI 2.1 szabvánnyal ellátott csatlakozó mellett egyenesen három DisplayPort 1.4a segíti, míg a lényegi tápellátást a két darab nyolctûs PCI-Express konnektoron veszi fel.
A kártya masszív, a kártya gyönyörû, a kártya mennyibe is kerül? Ezt az információt sajnos nem osztották meg a közönséggel, de az a helyzet, hogy egy ehhez hasonló a termék valószínûleg egy 3-4 évvel ezelõtti hétköznapon is ûzött vad lett volna, nemhogy manapság. Az Asus amúgy bemutatott egy OC utótag nélküli, és talán minimálisan olcsóbban érkezõ modellt is, melynek gyárilag kalibrált órajelei 1725 és 1755MHz között mozognak majd. Rég fájt már ennyire a szívünk, hiszen várhatóan nem csak nagy készletekre, de megfizethetõ árakra sem érdemes számítani, mindenesetre kíváncsian várjuk a felbukkanását és azt, hogy miként teljesít majd.