2021. 10. 05

Láss csodát: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition

A korábbi szivárgások igazolást nyertek, tényleg jön a legendás barna lapátokkal szerelt VGARégóta vártuk és most végre elkészült!

A Noctua számos PC-s felhasználó és hobbi gépépítő bizalmát élvezi, hiszen termékeikkel teljes fennállásuk alatt rendületlenül képviselték a csúcskategóriát. Egy Noctua által tervezett és kivitelezett hűtéssel megbolondított videokártya azonban sokáig csak az álmok szintjén létezett, esetleg néhány lelkes modder műhelyében, ahol házi körülmények között barkácsolták rá a Noctua forgólapátjait egy-egy kártyára. Idén augusztusban azonban ez változni látszott, hiszen néhány reménykeltő szivárgás azt sugallta, hogy jó esély van a hardverek történetének egyik legjobban várt projektjére, a fenntartásokkal kezelt szivárgások azonban most igaznak bizonyultak, jön a Noctua-Asus kooperáció.

Fenyegető, de én állnék elébe.

A Noctua-t ismerő és kedvelő felhasználók régóta nyaggatták az osztrák vállalatot, hogy ugyan készítsenek már kifejezetten videokártyákhoz tervezett hűtési megoldásokat, melyekkel megúsznák a körülményes házi barkácsolást és az egyértelmű kockázatokat. A cég ismert róla, hogy nem az a kapkodós fajta és csak olyasmit enged ki a kezéből, melynek megjelenését hosszas tervezés és alapos tesztelés előzte meg, ám az aktuális bejelentés végre hivatalossá tette, hogy egy ideje tényleg forraltak valami különlegességet. Ez pedig az ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition, mely azt is igazolta, hogy az Eurázsiai Gazdasági Unió adatbázisában bejegyzett termékeket tényleg nem érdemes félvállról venni. A vásárlók öröme persze joggal lehet felemás, hiszen ezúttal önálló, akár több kártyával is kompatibilis megoldás helyett egy egész VGA-ról van szó, ez pedig még akkor is problémás lenne, ha nem egy ilyen nyilvánvaló ritkaság érkezne.

Lenyűgöző, hogy mennyire nem szép, mégis milyen gyönyörű.


Az Asus istállójából hamarosan kiszabaduló szörnyeteg azonban szinte üvölt róla, hogy ezzel a fizikai kiterjedéssel és megjelenéssel a felhasználók megvadítására született. Először is a 310 mm-es hossza és 147 mm-es szélessége mellett 87.5 mm vastag, a nyomtatott áramkör fölé tornyosuló közel 9 cm-es építmény pedig lényegében minden, amire a Noctua kedvelői vágyhattak. A masszív alubordázat tetején ugyanis két teljesértékű 120 mm-es és 25 mm vastag NF-A12x25 PWM ventilátor uralkodik, száműzve a játék közben elszabaduló hőséget. Ez típus a gyártó NF szériás forgólapátjainak három éve bemutatott változata, mely univerzális modellként a házakba építve és a CPU fölé szerelve is egyaránt megállja a helyét. Extra különlegessége, hogy a terméket alkotó Sterrox anyagot maga a Noctua kísérletezte ki, mellyel elérte, hogy a légáramlást még a korábbinál is feljebb, a rezgést és a zajt viszont még lejjebb csavarta. Ehhez még hozzá járult a minőségi SSO2 csapágyazás, mely egyedi mágneses megoldással biztosítja az átlagnál jobb hatásfokot. Eredeti értékei szerint amúgy 450 és 2000 RPM között hajtható, de ennyire még ne rohanjunk előre.

Itt a hűtőborda is jobban látszik!


Nem is a Noctua lenne, ha az Asussal karöltve nem úgy alakították volna ki a bordázatot, hogy azok a lehető legjobban segítsék a két ventilátorok munkáját, melyeknek amúgy 50°C-ig nem lesz okuk arra, hogy megmozduljanak. A félpasszív üzemmód tehát aligha meglepetés, de van itt Q és P, avagy Csendes és Teljesítmény üzemmód is, a nyugodtabb és a teljesítményorientált időszakok elősegítéséhez. Ezen felül dupláztak a BIOS-on is, ami jó hír a tuningbajnokoknak és persze azoknak, akik kevésbé biztos kézzel vágnának neki a GPU-ban és memóriában rejlő tartalékok kisajtolásának. Azonban a specifikációk böngészése közben az is világossá válhat, hogy ez a hűtés nem csak 100%-os valószínűséggel éli túl az Asus kártyáját, de a javítása is meglepően egyszerűnek tűnik. Ha a szerencsés vásárló azon ritka esetek egyikébe csöppenne, amikor egy ilyen 6 év garanciával forgalmazott venti megadja magát, egy boltban vásárolt NF-A12x25 bármikor a helyére illeszthető. Ez persze pont az az eset, amikor majdnem biztosak lehetünk benne, hogy a kártya előbb adja meg magát, vagy avul el, hogy a hűtésre indokolt panasz érkezzen.

Fotogén, de azért az alaplapokban is jó helye lesz.


Ami a megjelenését illeti, pont azt kaptuk, amit vártunk, egy brutálisan egyszerű megjelenésű kártyát, a Noctua által nagy becsben tartott barnás színvilágban, mely természetesen kiterjed a burkolatra, és a teljesen fém hátlapon is. Utóbbi nyilván nem csak díszítőelemként szolgál, a takarólemez ugyanis a kritikus pontokon utat enged a felszabaduló Celsiusoknak. Azért ne hanyagoljuk el az Nvidia grafikus chipjét sem, melyet az Asus 1815 MHz-es Gaming és 1845 MHz-es Boost órajellel indít harcba. A fedélzeti memóriáról a szokásos 8GB GDDR6 gondoskodik 14 Gbps sebességre hangolva, a 256-bites adatbusz társaságában. A megjelenítést a két friss és ropogós HDMI 2.1 szabvánnyal ellátott csatlakozó mellett egyenesen három DisplayPort 1.4a segíti, míg a lényegi tápellátást a két darab nyolctűs PCI-Express konnektoron veszi fel.

Nem egy, hanem két HDMI 2.1 csatlakozóval.


A kártya masszív, a kártya gyönyörű, a kártya mennyibe is kerül? Ezt az információt sajnos nem osztották meg a közönséggel, de az a helyzet, hogy egy ehhez hasonló a termék valószínűleg egy 3-4 évvel ezelőtti hétköznapon is űzött vad lett volna, nemhogy manapság. Az Asus amúgy bemutatott egy OC utótag nélküli, és talán minimálisan olcsóbban érkező modellt is, melynek gyárilag kalibrált órajelei 1725 és 1755MHz között mozognak majd. Rég fájt már ennyire a szívünk, hiszen várhatóan nem csak nagy készletekre, de megfizethető árakra sem érdemes számítani, mindenesetre kíváncsian várjuk a felbukkanását és azt, hogy miként teljesít majd.

2021. 10. 05

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.