Az Insider program az új Office csomagba is betekintést enged
Némi huzavona után végül mindenki számára elérhetõvé vált a megjelenés elõtt álló Windows 11 elõzetes kiadása, így az ideiglenesen eltávolított hardveres korlátok jóvoltából, a vállalkozó kedvû felhasználók elkezdhetnek barátkozni a változásokkal és az új kezelõfelülettel. A Microsoft azonban nem csak új operációs rendszerrel készül, de egy másik népszerû szolgáltatását, az Office-t is új köntösbe bújtatja, mely szintén ingyenes próbaverziót kapott.
A Microsoft 2011-ben indította el az Office 365 projektet, ezzel a népszerû irodai szoftvercsomag új irányt vett, hiszen az akkor 22 éves termékcsalád akkor elõször váltott át elõfizetéses modellre. A megoldás a várakozásokkal ellentétben kifejezetten sikeres lett, amit többek között a rendszeres frissítéseknek és hibajavításoknak köszönhetett, hiszen a korábbi verziók esetében ilyesmire legfeljebb évente egy-két alkalommal volt példa. A 365 alig néhány év alatt a legnépszerûbb felhõ alapú szolgáltatássá nõtte ki magát, miközben a megszokott funkciók és alkalmazások továbbra is elérhetõk maradtak, beleértve az Outlook levelezõt, a OneDrive tárhelyet, nem megfeledkezve az üzleti elõfizetõk kedvencérõl, a Microsoft Teams kommunikációs alkalmazásról. A nyilvánvaló siker ellenére azonban nem kellett végleg elengednünk az Office egyszer megvásárolható és önállóan telepíthetõ hagyományos kiadásait sem, melyeket továbbra is az Office mellé rendelt évszámmal különböztethetünk meg egymástól. Most, hogy úton van az új Windows, a vállalat úgy döntött, hogy kiadja mellé az Office új, 2021-es kiadását is.
Az Office 2021-re egy hivatalos Microsoftos blogbejegyzés hívta fel a figyelmet, jelezvén, hogy a fogyasztói és kisvállalkozói réteg is még az év második felében számíthat az érkezésére. Fontos, hogy az elõfizetéses és az önálló kiadás között hatalmas különbség nincs, de a vételár mellett azért találunk eltéréseket. A 365 az alapcsomag mellé (Word, Excel, PowerPoint Outlook, OneNote) ugyanis biztosított hozzáférést a Skype-hoz is, amit lényegében mindenkinél a Teams helyettesít majd, továbbá kerek 1 TB-os tárhelyet is ad. Utóbbit a OneDrive-on keresztül tölthetünk meg adatainkkal, ráadásul automatikus mentést és szinkronizációt is kapunk, így minimális az esélye, hogy a lokális meghajtónk sérülése, vagy más hiba esetén munkánk esetleg eltûnik. Ezen felül ott van még a támogatás kérdése is, hiszen a 365 lényegében mindig a legfrissebb szolgáltatást nyújtja, eléréséhez viszont aktív elõfizetésre van szükség, míg a hagyományos formátum kevesebb frissítést kap, azt is legfeljebb öt évig, cserébe bármilyen körülmények között, akár internet nélkül is mindig hozáférhetõ.
A 2021-nek tehát bõven van létjogosultsága, a Windows 11 mellé pedig idõszerû volt egy frissített változatot is piacra dobni, melyrõl sejthetjük, hogy elsõsorban szintén a külsõségek tekintetében tér majd el a megszokottól. A hivatalos bejelentést követõen egyértelmûvé vált, hogy a dizájn a Windows 11 stílusához igazodik majd, az viszont kifejezetten érdekes, hogy az eltérést is tapasztalni fogják, akik Windows 10 alatt használják majd. A Windows 11-gyel azonban szorosabb kapcsolatot ápol majd, például, ha az új sötét módot aktiváljuk, akkor az Office is azonnal a szemkímélõ színsémára ugrik át, de ugyanígy reagálni fog minden beállított témára. Bevezetésre kerül egy másik apróság is, mellyel a munkaterület tetején külön testreszabható sávot húzhatunk fel a legtöbbször használt mûveletek és funkciók számára, így, ha sokszor élünk egy bizonyos formázással, esetleg szeretünk mi magunk mentést végezni, akkor mindezeket elérhetõ helyre pakolhatjuk. Kisebb-nagyobb extrák amúgy nagyjából mindegyik programba érkeznek majd, a PowerPoint-os prezentációkhoz például már narrációt is rögzíthetünk. Bõvül a kompatibilis hardverek listája is az ARM processzorokat is támogató 64-bites verzióval, ami idõszerû, tekintve, hogy az M1-chipekre épülõ Mac masinák már korábban támogatást kaptak.
Aki tehát nem kér a felhõ alapú megoldásokból, de szeretne új funkciókat, illetve egy rugalmas és áramvonalasított kezelõfelületet, annak az Office 2021 jó választás lehet. Azok is bátran próbálkozhatnak vele, akik nem a legújabb számítógépet használják, a soron következõ Office ugyanis a régebbi gépekkel és a Windows 11-gyel is gond nélkül használható lesz. A hivatalos megjelenés még idén esedékes, akik viszont még a végleges kiadás elõtt elvinnék néhány körre, a Windows 11-hez hasonlóan ezt is ingyen tesztelhetik, ha regisztrálnak az Insider programra.