2018. 09. 19

Visszatérés a gyökerekhez - Hyper 700W áttekintés

Felépítését tekintve mainstream kategóriás tápegységet tisztelhetünk az FSP csoport Hyper 700W gyártmányában, de a hatékonyságot tekintve a piaci áránál jóval többet ér, emiatt érdemes szemügyre venni.

Az FSP a világ egyik vezető nagyvállalata a tápegységek és energiaellátás terén. 1993-as megalakulása óta asztali számítógépek PSU-i mellett többek közt orvosi alkalmazású eszközök tápellátását gyártja és jelen vannak a szünetmentes tápegységek piacán is, emellett a megújuló energiák terén is előálltak újító jelleggű termékekkel. A 2014-ben megjelent Hyper 700 külsőségeiben leginkább Corsair PSU-kra hasonlít, és ebben a teljesítmény kategóriában kifejezetten olcsónak mondható. Lássuk, hol találkozik össze a megfizethetőség a megbízhatósággal!

Külsőségek

A Hyper 700W dobozolása elég színesre sikeredett, eléggé ahhoz, hogy hozzá lehessen hasonlítani olyan cégek termékeihez, mint a Corsair, vagy a Cougar, de látszólag nincs benne semmi különleges. Külső ránézésre a tápegység ventilátorát látjuk, valamint közvetlen mellette az Intel Haswell kompatibilitásról árulkodó matricát. Eközben a doboz hátoldalán fontos információk tömkelege van, mint a csatlakozók, a PSU tartozékai és teljesítménytábla.

A Hyper 700 dobozában kapunk egy felhasználói kézikönyvet, négy ATX beépítő csavart, magát a tápegységet és tápcsatlakozót. A kábelköteget tépőzár fogja össze, ami egy igen stílusos adalék a szokványos felhozatalhoz képest. A tépőzáras pánt később jól hasznosítható a gépházon belül is a kábelek összefogására.

A konnektivitást tekintve ez a tápegység standard összeállítással rendelkezik; 4 PCI-E, 8 SATA és 2 MOLEX és egy Floppy csatlakozó áll rendelkezésre. A SATA csatlakozó sorok esetében az FSP 50mm-es kihagyást tett, ezzel könnyebbé téve a SATA eszközök beépítését. Az FSP mindegyik kábelt végig borítással látta el, csak a végek maradnak szabadon. Minden csatlakozó feketében végződik, ezzel elég markáns megjelenést adva, a Molex csatlakozó szintén egy jobb kezelhetőséget biztosító dizájnnal lett könnyebben eltávolíthatóvá téve.

Az ATX csatlakozó 20+4 pines, a 8-pines EPS12V csatlakozó pedig felezhető, ezzel 4-pines P4-12v csatlakozót is biztosítva a felhasználó számára. A 8 SATA, 2 Molex csatlakozó, de még a Floppy kábel is kellően hosszú, a beépíthetőség terén elég sok lehetőséget adtak a személyre szabott elrendezésre.

A tápegység hátán AC inputtal egy ki/be kapcsoló gopmb található, a szükséges légáramlásról pedig egy 120mm-es ventilátor gondoskodik.

Közelebbi betekintés

A négy csavar eltávolítása után a tápegység "belsőségeit" megtekintve azt láthatjuk, hogy az egész egy nem túl zsúfolt elrendezést kapott, ami kifejezetten jó hír. A PCB-re tekintve két kisebb hűtőbordát látunk.

A forrasztás szintén igényes kivitelezésű. Itt van még egy CapXon kondenzátor (470μF, 420V, 85°C), valamint a másodlagos oldalt szintén CapXon kondenzátorok borítják – bár ezek sajnos nem kifejezetten jó hírű kondenzátorok, jobb lenne, ha helyette Chemi-Con vagy Nichi-Con gyártmányokat láthatnánk. A másodlagos oldalt egy PS229 integrált áramkör vezérli.

A hűtőventilátort a Yate Loon Electronics biztosítja, a modell száma D12SH-12 (12V, 0.45A, 2200RPM, 88.0 CFM, és 40 dBA).

Teljesítmény

A hatásfok tekintetében az FSP "Meet 85 Plus" matricával látta el a Hyper 700-at, amit a doboz elején láthatunk. Ez nem a megszokott Bronze/Silver/Gold/Platinum/Titanium hitelesítési rendszer, hanem az EU által a rendszerépítőktől elvárt. Ahhoz, hogy egy rendszerépítő használhasson egy tápegységet távlati rendszerben, a tápegység egy 82-85-72% 230V input teszten kell átessen. 689 watt terhelés – ami a tápegység besorolásának 98,4%-a - mellett a tápegységnek 794 wattra van szüksége a csatlakozó aljzatból, hogy hogy a várt mennyiségű áramot előállítsa, ami nem rossz, kisebb hibaarányt is figyelembe véve a PSU a dobozon feltüntetett teljesítményt hozza.

Feszültség stabilitás tekintetében a Hyper 700 magas szintű megbízhatóságot tanúsít, teljes mértékben megfelel az ATX standardnak.

A zajszint kapcsán tudni kell, hogy a Hyper 700 tápegység a Yate Loon által gyártott 2000RPM, 88.0CFM, 40dBA ventilátort használja, ami 12V feszültségen működik. Alapállapotban a tápegység működése bár hallható, 1 méteres távolságról 28dBA a mérhető érték. Nagyobb terhelés alatt 34dBA értéket mérhetünk, ekkor már tisztábban hallható a ventilátor hajtása.

A Hyper 700 minden szempontból egy költséghatékony tápegységnek bizonyul. 18 ezer forintos árral egyike annak a néhány tápegységeknek, melyek ilyen kaliberrel ebben az árkategóriában elérhetőek. Felépítést tekintve átlagos minőségűnek mondható, de a hatékonyságot tekintve a piaci áránál jóval többet ér.

Összegzés

A Hyper 700 összességében kiváló választás. Nem túl drága, a kért áron a várt értékeket hozza és semmiben nem teljesít alul az elvárásokhoz képest.

Külsőségeiben a Hyper 700 jó benyomást kelt. A kábelezést igen stílusosan oldották meg, a dizájn talán a Corsair hasonló gyártmányaira emlékeztethet. Kisebb hátránynak mondható, hogy belső felépítést tekintve a Hyper 700 átlagosnak mondható, alacsony árért nem kapunk látványosan kiemelkedő minőséget.

Teljesítményét tekintve azonban megfelelő választás ez a tápegység, a feszültségstabilitás terén nem érheti kritika. Bár nincs Bronze/Silver Plus hitelesítése, a hatásfok mindenben a feltüntetett értékek szerint alakul, nem fogunk benne csalódni.

NTG - PCX

2018. 09. 19

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.