Az FSP a Hydro G tápegységek kiadásával kifejezetten a gamer közösséget vette célba. A sorozat három tagból áll, ebbõl mondhatni legnépszerûbb a 650 wattos verzió, amit igen gyakran találhatunk meg mainstream gamer rendszerekben. A sorozat valamennyi tagja prémium kategóriás, jóminõségû tápegység, 80+ Gold hitelesítéssel rendelkezik és moduláris kábelezésû. Lássuk, mit kapunk a pénzünkért!
A Fortron Source Power-t 1995-ben alapították, és mostanra a világ egyik legnagyobb, tápegységek gyártásával foglalkozó cégévé vált. Mindenfajta tápegységet gyártanak, beleértve külsõ tápegységeket és nyitott szerkezetû modelleket is, ODM és OEM modelleket, ipari célra gyártott tápellátást, de még LCD monitorokhoz is gyártanak tápegységet. A több mint tucatnyi termékosztály három fõ kategóriára oszlik: prémium, professzionállis és mainstream kategóriás PSU-kat egyaránt gyártanak.
A Hydro G sorozat a prémium kategóriába tartozik, akár az FSP Aurum PT és Aurum Pro modelljei. Jelenleg három Hydro G konfiguráció elérhetõ, 650-tõl 850W-ig terjedõ kapacitásban. Ezek nagyjából le is fedik a legkeresettebb teljesítménykategóriákat, és a 650W modell méltán népszerû, mert egyrészt olcsó, másrészt máig a legnépszerûbb gamer videokártyák esetében is 650W van megjelölve ajánlott tápellátásként.
A Hydro G sorozat 80+ Gold hitelesítéssel és teljes moduláris kábelezéssel rendelkezik. Ez szintén elõnyt jelent, mára a felhasználók tekintélyes hányada a moduláris kábelezést részesíti elõnyben a fix elhelyezésûvel szemben. A teljes moduláris kialakítás egyrészt megkönnyíti a gép összeszerelését, kevesebb problémát okoz a kábelek elhelyezése, másrészt a tapasztaltabb felhasználó saját elképzelései szerint eszközölhet módosításokat. A múltban jelen volt bizonyos szintû szkepticizmus a moduláris tápegységekkel szemben – különösen a nagyteljesítményû modellek esetében -, mert sokan úgy gondolták, hogy az extra csatlakozók jelenléte negatívan befolyásolhatja a hatásfokot és a terhelésszabályozást. Ezeket a félelmeket azonban igen hamar cáfolta a gyakorlat, különösen, hogy a Corsair AX1500i és EVGA SuperNOVA 1600 T2 tápegységek moduláris kábelezéssel rendelkeznek és Titanium hitelesítést érnek el, így a Hydro G sorozat esetében az FSP olyan termékeket ad, melyek haladnak az idõvel és teljes mértékben megfelelnek a mai elvárásoknak.
Specifikációk
Azon túl, hogy 80+ Gold hitelesítéssel rendelkezik, a Hydro G 650 egészen 50 °C-ig képes teljes kapacitáson üzemelni. Minden szükséges védelemmel el van látva, beleértve túlmelegedés elleni védelmet (OTP) is. A tápegységet Hydro Dynamic Bearing ventilátor hûti, ami nagyon hasonlít a Fluid Dynamic Bearingre (FDB). Utóbbi a Matsushita Electric Industrial Co. védjegye, és minden gyártónak, ami ezt a sémát használja, fizetnie kell érte, így az FSP “feltalált” egy szinte ugyanolyan, de nevében kicsit eltérõ saját sémát, ezzel a probléma megoldva, nem kell plusz költségeket ráterhelni a tápegység fogyasztói árára. A Hydro G 650 hûtése félpasszív üzemmódra is képes, ami azt jelenti, hogy alacsonyterhelés alatt nem pörög fölöslegesen a hûtõventilátor.
Az FSP a termék méretezését is kissé visszafoghatta volna, hiszen ez egy alacsonyabb kapacitású tápegység, ennek ellenére ugyanazt a vázat használják, amit a nagyobb kapacitású modellek esetében, ezzel is egyszerûsítve a gyártást és leszorítva az elõállítás költségeit, ami szintén az árak alacsonyan tartását segíti elõ.
Kábelek és csatlakozók
Mindegyik kábel kellõ hosszúságú, a csatlakozók közti távolság is megfelelõ (a SATA csatlakozók közti túl nagy távolságot gyakran szidják). PCIe csatlakozóval is kellõen nagy számban látták el. SATA és Molex csatlakozóból is megfelelõ számú áll rendelkezésre, és az ATX szabványból következõen mindegyik kábel 18-as nyomtávú.
Csomagolás
A Hydro G doboza elég dizájnosra sikerült, egyúttal megfelelõ védelmet is biztosít a tápegység számára. Elõlapján az FSP felvonultatja a cserélhetõ matricákat, valamint a bal alsó sarokban láthatjuk a 80+ Gold hitelesítésre, félpasszív hûtésre, moduláris dizájnra és japán kondenzátorokra vonatkozó ikonokat. Másik sarokban a kapacitásra és ötévi garanciára vonatkozó adatok, valamint Intel Broadwell CPU-kkal kompatibilitást jelzõ ikon látható.
Ezen az oldalsó felületen a rendelkezésre álló csatlakozókat sorolják fel, bár az egyes kábelek hosszáról nem adnak információt. Szintén itt található a teljesítményre vonatkozó tábla, két külön táblázattal a hatásfok és a ventilátor teljesítménye/zajszintje kapcsán.
A doboz hátoldalán a PSU belsõ felépítésére vonatkozó információk találhatók meg, ez az oldal a használt technológiákra vonatkozóan ad tájékoztatást.
Külsõ dizájn
A HG750 külsõ dizájnja elég egyedire sikerült, ezen a téren kiemelkedik a hasonló árkategóriás tápegységek közül. A ventilátor rácsa egyrészt jól néz ki, másrészt nem nehezíti a légáramlást. A gyártó által felhelyezett matricák kevésbé dizájnosak, de emiatt van lehetõség a lecserélésükre, és több változatot is mellékelnek. A tápegység alján láthatjuk a teljesítmény specifikációkra vonatkozó cimkét, a PSU hátoldalán egy jókora matrica található, a moduláris PCB csavarainak eltávolításához elõbb ezt is el kell távolítani.
Gyártási minõség
Az FSP Hydro G 650W hûtésérõl egyetlen 135mm-es ventilátor gondoskodik. Ez a 120mm-es ventilátoroknál megszokott séma alapján csendes környezetet garantál annak köszönhetõen, hogy alacsony sebességen is nagyobb mennyiségû levegõt képes mozgatni. A 135mm-es verzió az ATX formátumnál használatos legnagyobb ventilátor, a formátum méretkorlátai miatt ennél nagyobbat nem is tudtak volna beszerelni.
Az FSP Hydro G 650W külsõre ugyanolyan, mint a 750 wattos modell - ugyanaz az egyedi tervezésû védõrács és moduláris kábelezés, cserélhetõ matricákkal.
A Hydro G 650W 15 cm hosszú, a moduláris kábelek 53-71 cm-re nyúlnak és ezek mindegyike FlexForce stílusú lapos kábel.
Belsõ felépítését tekintve a Hydro G 650W szintén majdnem ugyanolyan, mint a Hydro G 750W. A 650W-os tápegység belsejében az erõsebb modellével megegyezõ szerkezetet látunk – elsõdleges LLC és DC-DC VRM-ek. Ennek a tápegységnek a dizájnja elég helytakarékos, a ház egy része is a hûtõborda részeként funkcionál, ennek köszönhetõen a másodlagos oldalon kisebbek a hûtõbordák.
Az ezt hûtõ ventilátor egy Power Logic PLA13525S12M, ugyanaz a 12v mellett 0.4A modell, amit a Hydro G 750-be és az AURUM PT1000W-be is beszereltek. Az FSP ezt FDB ventilátorként kategorizálja, de ennek kapcsán kisebb szemantikai vita zajlik, hogy a Power Logic H. Y. Bearing (HDB "Hydro Dynamic Bearing") tényleg FDB ventilátornak számít-e, vagy nem, mert ez se nem hagyományos csúszócsapágyas, se nem golyós csapágyas ventilátor. A fõáramkör hátoldalán a teljes forrasztás és felépítés általánosságban tiszta kivitelezésû, a gyártó itt minõségi munkát végzett.
Ahogy a Hydro G 750W esetében is láthatjuk, az input szûrés a vázon kezdõdik X és Y kondenzátorral, majd a fõ PCB-n folytatódik. Ezek között a komponensek közt láthatunk egy fekete hûtõbordát, amire a hídkapcsolású egyenirányító kapcsolódik. A fõoldalon egy további áramkör ad otthont az aktív PFC vezérlõnek, valamint egy tekercsnek, ami a PFC terület része. Emögött látható egy nagy és barázdált hûtõborda, amiben az APFC és számos más komponens foglal helyet. A hûtõborda mellett – a fõ PCB sarkában – találhatók az elsõdleges kondenzátorok. Ez egy érdekes, vegyes összeállítás, itt kap helyet egy 270uF 420v 105C értékkel jegyzett Nippon Chemi-con és egy 220uF 450v 105C besorolású Rubycon kondenzátor. Ezek után látható egy további PCB, ami a +5VSB áramkörnek elkülönített helyet ad, mintha ez lenne a saját tápellátása. Ezen a PCB-n szintén található egy pár Rubycon kondenzátor.
A másodlagos térfélen egy ritkásabb elrendezés látható - ez jórészt annak köszönhetõ, hogy a váz is a hûtõborda részeként funkcionál, így felszabadul az a hely, amit hagyományosan a plusz hûtõbordák szoktak elfoglalni. A PCB-nek ezen az oldalán lévõ hûtõbordák kisebb méretûek, és a fõ transzformátor, valamint a másodlagos oldal 12V komponenseinek CT platformja közt foglalnak helyet. A PCB sarkában egy további PCB található, ami a DC-DC VRM-eknek ad otthont, a fõ PCB-n bedig Teapo által gyártott kondenzátorok vannak, emellett Nippon Chemi-con és Rubycon elektrolit-kondenzátorok. A moduláris PCB általánosságban véve letisztult benyomást kelt, bár a forrasztás helyenként lehetne tisztább. Szintén a moduláris PCB-n látható néhány Teapo kondenzátor, valamint standard Nippon Chemi-con szilárd kondenzátorok.
Gyártási minõség – összegzés
Az FSP Hydro G 650W tehát nagy általánosságban ugyanazt a kialakítást kapta, mint amit nagyobb kapacitású modell, ennek eredményeként egy különösen ellenálló és jó teljesítményû tápegységet tisztelhetünk benne. A hûtésrõl gondoskodó Power Logic venilátor szintén megüti a mércét. A használt komponensek jobb minõségûek számos, hasonló kategóriás tápegység belsõségeihez képest, a szilárd kondenzátorokat pedig kevésbé fenyegetik a túlmelegedésbõl adódó problémák, ami a tápegység várható élettartamát is növeli.
120v tápfeszültséggel
120v tápfeszültséggel tesztelve az FSP Hydro G 650W minden követelménynek maradéktalanul megfelel, és nem sokkal marad le a sorozat nagyobb teljesítményû darabjaitól. A feszültségszabályozást tekintve azt láthatjuk, hogy legfeljebb 0.08v változás van a 12v sávon, 0.08v az 5v sávon, és 0.06v a 3.3v sávon. Ezek az eredmények azt jelentik, hogy a Hydro G 650W az XFX ProSeries 650W tápegységhez mérhetõ megbízhatóságban, és jobb mint az EVGA NEX650G, a Cyonic AU-650x, és a Thermaltake Toughpower DPS G 650W. Így a Hydro G 650W ebben az árkategóriában határozott értéket képvisel és elõkelõ helyet foglal el a jelenleg elérhetõ 650W tápegységek közt. A Hydro G 650W 87.32%-tõl 91.75%-ig terjedõ hatásfokkal üzemel ebben a sávban, és az elképzelhetõ legnagyobb leterheltség mellett 54C-on tetõzik a hõmérséklete.
100v tápfeszültséggel
100v tápfeszültséggel az FSP Hydro G 650W ugyanazt az eredményt produkálja feszültségszabályozás terén, amit 120v mellett is. Ezáltal nem csak megüti a mércét, hanem kifejezetten jól teljesít, teljes terheléssel 85.50%-tõl 90.70%-ig terjedõ hatásfokkal üzemel.
Zajszint
Az FSP Hydro G 650W zajszintje nem sokban tér el a sorozat többi tagjától, a gyártó láthatóan sok munkát fektetett a hûtés optimalizálásába és ennek köszönhetõen a tápegység mûködése akkor sem feltûnõ, ha kifejezetten nagy terhelés mellett üzemel, tehát a játékélményt semmilyen esetre se fogja rontani. Gyakorlatilag a Hydro G tápegység hûtésének hangja nem elég magas ahhoz, hogy a gép háttérzajától érezhetõen el tudjuk különíteni, és ezzel eleve egy jó pozíciót foglal el a 650W-os mezõnyben.
Megéri?
Gamer rendszert építõk számára a Hydro G 650W mindenféleképp egy érdekes platform, hiszen általánosságban véve jó teljesítményt nyújt, megbízható a feszültségszabályozása, és a 650W a legtöbb mainstream gamer PC számára elegendõ tápellátást biztosít, emellett 5VSB sínen 3.5A max. kimenet 1000W kapacitású tápegységeknél sem mindennapos jelenség.
A Hydro G 650W teljes moduláris kábelezésû, hûtése félpasszív módban is mûködik és emiatt kifejezetten halk, és aki érzékeny a külsõ megjelenésre, az talán örömmel látja, hogy a gyártó egyéni dizájnelemként cserélhetõ matricákat is mellékelt. A kiváló teljesítményrõl japán gyártású elektrolit kondenzátorok gondoskodnak, ezek miatt a Hydro G nem csak megbízható, de hosszú élettartamú is. Teljesítményében veri az azonos árkategóriás tápegységeket, ezek miatt elõkelõ helyet foglal el a jelenleg elérhetõ 650W PSU-k közt.
NTG - PCX