2022. 11. 07

PC alkatrész kompatibilitás? Ezekre figyeljünk!

Honnan tudhatjuk, hogy a megfelelő alkatrészeket választottuk, amelyek biztosan passzolnak egymáshoz?Illusztráció: Tom's Guide

Egy új számítógép összeállítása és megépítése sokaknak lehet rutinfeladat, de ugyanígy lehet izgalmas és ismeretlen terület is, ahol nem szégyen a bizonytalanság. Bár manapság könnyebb feladat saját gépet építeni, mint valaha, de ez nem jelenti azt, hogy nem ütközhetünk falakba, hogy nem hibázhatunk és hogy nem választhatunk olyan hardvereket, amelyek nem a mi gépünkbe valók. A kompatibilitásra ma is oda kell figyelnünk, ha tehát ez friss terep számunkra, figyeljünk oda néhány fontos részletre, még akkor is, ha gépépítést is rendelünk egy webáruháztól.

Melyek a legfontosabb alkatrészek, amelyek kompatibilitását ellenőrizni kell?



A PC-k sok különböző alkatrészből állnak össze, amelyek mindegyike azért működik együtt, hogy végül optimális felhasználói élményt nyújtsanak. De, ahogy minden hasonlóan összetett szerkezet esetében, ezt is könnyebb mondani, mint megtenni. Szerencsére manapság valóban sokkal könnyebb úgy összeállítani egy PC-t, hogy az viszonylag kiegyensúlyozott és optimalizált legyen, és természetesen úgy, hogy lehetőleg minden elem kompatibilis legyen egymással. Ez azt jelenti, hogy nem kell minden apró alkatrészt aprólékosan átnézni, de ha biztosra akarunk menni, a következőkben igyekszünk felsorolni azokat a pontokat, amikre figyelnünk kell, hogy az első indítási kísérletünket ne egy tévesen kiválasztott alkotóelem cseréje kövesse.

Videokártya és processzor



A GPU és a CPU közötti kompatibilitás biztosítása az egyik legfontosabb szempont a PC alkatrészeinek kiválasztásakor. A CPU és GPU egyensúlyának megteremtéséhez viszont tudnunk kell, hogy mire van szükségünk, ahhoz pedig az az első lépés, hogy tisztában legyünk vele, mit is várunk a számítógépünktől. Egyszerű számítástechnikai feladatokra fogjuk használni a PC-t, például webböngészésre, fényképek megtekintésére, egyszerűbb szerkesztési feladatokra? Akkor nincs igazán szükség nagy teljesítményű videokártyára vagy processzorra, ezek csak kidobott pénz lesznek, a gépben rejlő erőtartalék pedig szépen elhalványul az évek múlásával. A néhány évvel korábbi, alacsonyabb kategóriájú alkatrészek több mint jól szolgálhatják az alacsonyabb igényű alkalmazásokat anélkül, hogy anyagi csődbe kergetnénk magunkat.

GPU

Az RTX 4090 vetekszik egy asztali játékkonzol kiterjedésével. (Kép: JayzTwoCents / YouTube)


Sok GPU-intenzív feladatot végeznénk, például GPU-renderelést, játékokat, esetleg az AI technológiák terepére merészkednénk? Akkor bizonyára sejtjük, hogy nagy teljesítményű GPU-val rendelkező rendszerre lesz szükség. Nyilvánvaló, hogy minél erősebb, annál jobb, de a legjobb, ha alaposan megvizsgáljuk a konkrét alkalmazások igényeit, hogy a legéhesebb szoftverek igényeihez igazíthassuk a befektetésünket. Ha nincsenek anyagi korlátaink, akkor nyilván mindenből az éppen kapható legerősebb darabokat vesszük. De ha csak egy olyan GPU-ra van szükség, amely minőségi játékélményre és tisztességes sebességű renderelésre képes, akkor nem a legokosabb pénzügyi döntés milliókat költeni egy NVIDIA Quadro RTX A6000-re. És ugyanez vonatkozik a CPU-ra is. Ha csak főleg a GPU-t fogjuk kihasználni, akkor csak olyan CPU-ra van szükséged, amely nem fogja vissza a GPU-t, és nem az elérhető csúcskategória legjobbjára.

CPU



Sok CPU-intenzív feladatot végzünk, mint például CPU renderelés, CPU kódolás, szimulációk stb. Ilyenkor jöhet egy CPU-nehéz konfiguráció. Ha CPU-ra kihegyezett összeállításról van szó, akkor általában ugyanaz a helyzet, mint a GPU-val, de van egy lényeges különbség: nem igazán lesz szükség erős videokártyára. Akár egy integrált GPU, vagy egy igazán olcsó kártya is elég lesz, amennyiben tényleg nincsenek tervben GPU-intenzív feladatok. Ennek oka, hogy a CPU dolga a feladatok delegálása a GPU-nak. Ha GPU-intenzív feladatok esetén gyors a GPU és lassú a CPU, a GPU várni fog arra, hogy a CPU befejezze a számításokat és végre küldjön a GPU-nak valami tennivalót. Míg a CPU többnyire csak önmagára és kisebb mértékben a RAM-ra támaszkodik, tehát a GPU képességei nem számítanak olyan sokat.

CPU és GPU

Sok GPU- és CPU-intenzív feladatot végzünk? Akkor nyilvánvalóan gondoskodni kell róla, hogy a GPU és a CPU egyaránt izmos legyen. A részleteket, hogy milyen erős GPU-nak és CPU-nak kell lennie, nekünk kell eldöntenünk. Csak arra kell figyelnünk, hogy egyik alaktrész se legyen érezhető hátrányban a másikhoz képest. Például veszünk egy RTX 4090-et és egy három generációval korábbi kétmagos processzort, ami illeszkedik az alaplapunkba. Ebben az esetben az RTX 4090 életünk egyik legrosszabb befektetése volt, ellenben egy 13. generációs Intel Core i5 már képes lesz rá, hogy játékok alatt kihozza belőle a szükséges teljesítményt, a határ pedig nyilván az i9 teteje, de természetesen a legfrissebb AMD Ryzen erőgépek sem hagyják majd pihenni a kártyát.

Tehát, bár ez a szakasz nem a kompatibilitásról szól, mivel nagyjából minden CPU kompatibilis bármilyen GPU-val, ez nagyban hozzájárul ahhoz, hogy ne legyen szűk keresztmetszet egyetlen munkaterhelés esetében sem.

GPU és gépház

Napjainkban a VGA-k extrém méreteket öltenek. (Illusztráció: Linus Tech Tips)


Lehet, hogy egy kicsit zavaros, hogy miért kerül szóba a GPU és a ház kompatibilitása. A GPU majd a gépházba kerül, ugyan mi olyan nehéz ebben? És ez jogos is, de attól függően, hogy milyen házat/GPU-t választunk, ez nagyobb gondot okozhat, mint először gondolnánk. Alapvetően a GPU-k manapság egyre nagyobbak és nagyobbak. Míg a régi időkben szinte bármilyen GPU elférhetett bármilyen házban, manapság már nem ez a helyzet. Egyre népszerűbbek a dupla, tripla és ki tudja mekkora kártyák, nem is beszélve az erős hűtőkről, amelyeket a modern energiafaló kártyák igényelnek. Nézzük csak meg mit művelt az NVIDIA az RTX 4090-nel, melynek különböző kiadásai egymásra licitálnak fizikai kiterjedésben.

Hiába a szuper kártya, ha nem fér be a gépházba.


A lényeg, hogy minél izmosabb kártyát szeretnénk, annál jobban kell figyelnünk arra, hogy a PC-hez választott házba gond nélkül beszerelhető lesz. Ha teljes ATX-es, nagyméretű házat veszünk, akkor valószínűleg nem kell emiatt aggódni, de az a helyzet, hogy még így sem érdemes kihagyni a kártya és a gépház méreteinek előzetes ellenőrzését. Ha egy szerényebb méretű PC-vel játszunk, benne izmos komponensekkel, akkor mindenképpen biztosra kell mennünk, mielőtt megrendeljük a szimpatikus hardvereket, különben csalódunk, aztán bajlódhatunk az alkatrészek cseréjével és a megfelelő darabok ismételt beszerzésével. Senkinek sem hiányzik, hogy ilyen bagatell tévedés miatt ennyi extra feladatot kelljen vállalni.

CPU és alaplap

Ez a másik legfontosabb kompatibilitási ellenőrzés, amit mindenképpen el kell végezni. Egyszerű: ha elrontjuk a CPU és az alaplap kompatibilitását, a működő PC-nek már az első pillanatban annyi. A CPU és az alaplap közötti kompatibilitás ellenőrzésének első lépése az, hogy megbizonyosodunk arról, hogy mindkettő ugyanazt a foglalatot támogatja. Egyszerűen keressük meg bármelyik CPU modelljét, és látogassunk el a gyártó weboldalára. Ott megtaláljuk majd a foglalatra vonatkozó információkat.

MEgfelelő alaplap a megfelelő CPU-hoz.


Ugyanez a helyzet bármelyik alaplap esetében is. Ha van egy lap, amit kinéztünk magunknak, egyszerűen csak menjünk a "CPU támogatás" részre, amelyet nagyjából minden alaplapgyártó felkínál, és nézzük meg, hogy pontosan milyen CPU-kat támogat az adott alaplap. Nincs szükség találgatásra, sőt, talán már sejtjük, hogy ez a legrosszabb, amit tehetünk pénzköltés előtt. Olyan megeshet, hogy egy alaplap évekkel később megjelent processzorokat is kezel! Ha a foglalat változatlan és nem történt annyi fejlesztés, hogy muszáj legyen kizárni az elvileg kompatibilis termékeket, a gyártó egy BIOS-frissítéssel biztosíthatja az újabb CPU-k támogatását. A kompatibilitást ilyenkor feltüntetik a terméklapokon, de a BIOS-frissítések leírásában is jelzik, hogy egy adott verzió milyen fejlesztést hozott, pl. milyen új CPU-kat hozott a támogatási listára. Így lehetséges, hogy egy több éves alaplap egy frissítéssel készen állhat akár a tavalyi év legizmosabb processzorának kiszolgálására is.

RAM, CPU és alaplap

A RAM, a CPU és az alaplap közötti kompatibilitás néha figyelmen kívül hagyható, és ez elég nagy hibához vezethet. Azért mégsem olyan egyszerű, mint beszerezni egy kompatibilis CPU-t és alaplapot, majd beledobni annyi RAM-ot, amennyit csak akarunk. Bizonyos CPU-k és alaplapok korlátozzák, hogy mennyi és milyen RAM-ot használhatunk velük. Ha ezeken a specifikációkon túli RAM-ot használnánk, akkor előfordulhat, hogy lassabb lesz a sebesség, de az is megeshet, hogy a számítógép egyszerűen nem indul. Fontos tehát meggyőződni arról, hogy mind a CPU, mind az alaplap támogatja a kiválasztott RAM-ot.

Az alaplap és a CPU segít majd RAM-ot választani.


Előfordulhat, hogy a processzor X mennyiségű RAM-ot támogat Y sebességgel, de az alaplap nem igazodik ehhez a felálláshoz, és ez problémákat okozhat. Tehát ha a CPU specifikációihoz passzoló RAM-ot választjuk, az alaplappal még így is inkompatibilis lesz. Szerencsére a támogatott RAM specifikációkat bármelyik alaplap és CPU adatlapján megtaláljuk, így nem olyan nehéz kitalálni, hogy mire van szükségünk, legyen szó a memóriamodulok számáról, a támogatott kapacitásról, vagy az elérhető legmagasabb működési frekvenciáról.

Tárolóeszközök és tárolóinterfészek

Általában az M.2-es, NVMe SSD-k megjelenése előtt elég könnyű volt tárolóeszközt szerezni a számítógéphez. Függetlenül attól, hogy mit vásároltunk, hosszú évek óta már, hogy nagyjából mindegyik SATA-alapú volt, egyforma csatlakozókkal. Manapság viszont számos különböző potenciális tárolási lehetőség adott. A különböző M.2 méretektől kezdve, a különböző M.2 formátumokig, amelyekkel az SSD rendelkezhet. Drasztikusan megnőtt azoknak a dolgoknak a száma, amelyek kompatibilitását ellenőrizni kell, de szerencsére ezt még mindig nem túl nehéz megtenni.

Ellenőrizzük, hogy alaplapunk milyen meghajtókat kezel. (Illusztráció:  ExplainingComputers / YouTube)


Egyszerűen keressük fel az alaplap adatlapját, és keressük meg meg a tároló, avagy "Storage Interface" specifikációkat. Ez a rész mindent elárul majd, amit tudnunk kell a kompatibilis tárolóeszköz megtalálásához, legyen szó NVMe vagy SATA SSD-ről, vagy akár egy sima merevlemezről. Figyeljünk a támogatott formátumokra, hiszen például több különböző technológia is használja az M.2 formátumot, kizárólag SATA meghajtót támogató foglalatba azonban hiába vennénk fejlettebb és gyorsabb NVMe SSD-t.

Hogyan ellenőrizhetjük a PC-alkatrészek kompatibilitását?

Most, hogy a legfontosabb kompatibilitás-ellenőrzéseken túl vagyunk, fontos, hogy mindig kérjünk egy második véleményt; legyen az valódi személy, esetleg egy jól bejáratott weboldal, ami kifejezetten a megfelelő PC összeállításához készült. Tapasztalatlanul sosem érdemes pénzt költeni, főleg olyasmire, ami az esztétikai örömön kívül egyéb célokat is szolgál, pl. csalódás nélkül szeretnénk játszani vagy dolgozni vele. Ne féljünk tehát segítséget kérni, és egy összeállítás előtt bátran kérjünk szakmai segítséget az áruháztól, ahol a pénzünket költenénk. Talán a legegyszerűbb módja, hogy másodvéleményt kérjünk számítógépünkről, ha egy olyan baráttól vagy családtagtól kérdezünk, aki számára nem idegen ez a terep. Így azonnali visszajelzést kaphatunk valakitől, aki remélhetőleg jót akar nekünk. Ha viszont felmerül a gyanú, hogy a tanács gazdája szeret megalapozatlan tanácsokat adni, esetleg elfogult valamelyik hardvergyártó irányába és nem veszi figyelembe az igényeinket, nem késő a kezünkbe venni az ügyet. A legtöbb piacon lévő hardverről létezik valamilyen teszt írásos vagy videós formában. Kereshetünk árkategória szerinti ajánlásokat, és sok esetben azt is kideríthetjük, hogy az általunk kiszemelt alkatrész hol helyezkedik el a hardverek végtelenbe nyúló országútján.

Kompatibilis processzorok egy alaplap hivatalos oldalán.


Ha viszont teljesen vakon tapogatózunk, a netes bemutatóanyagok nem segítenek és a környezetünkben sincs kit megkérdeznünk, a legjobb, amit tehetünk, ha szakemberhez fordulunk. Aki ezzel foglalkozik, az valószínűleg igazi "kocka” és többnyire szabadidejében, egy sör mellett is képes órákon át beszélni a témáról. A jó öreg netes techfórumok annak idején virágkorukat élték, de még ma is bőven találhatunk ilyeneket (Reddit, Prohardver, stb.) ahol rengetegen várnak arra, hogy minket és egymást kioktatva bizonyíthassák be, hogyan lehet összerakni a legjobb ár/értékkel bíró gamer vagy irodai számítógépet. Ha tehát nem kapkodunk, és fontos, hogy jó masinánk legyen, érdemes rászánni pár napot a tájékozódásra, mielőtt vásárlásra kerülne a sor.

Weboldalak gépépítéshez?

Gépösszerakónk segít a megfelelő PC elkészítésében.


Természetesen örömmel ajánljuk a PCX oldalán elérhető Gépösszerakót, ahol minden egyes olyan alkatrészt kiválaszthatunk, mely éppen elérhető nálunk és még az összeszerelést is megrendelhetjük. Ne aggódjunk, ha már kiválasztottunk egy AMD processzort AM4 foglalattal, a rendszer szűrni fogja a kompatibilis termékeket és nem ajánál majd Inteles alaplapokat vagy fordítva. Ha nem bajlódnánk a szereléssel és szeretnénk, hogy a felmerülő gondokkal ne nekünk kelljen foglalkoznunk, profikra bízhatjuk a szerelést. Így biztosak lehetünk benne, hogy precízen összerakott rendszert kapunk, amit már csak áram alá kell helyezni, mielőtt rávetjük magunkat kedvenc játékainkra, vagy bele a munkába. Az alkatrészek kiválasztására viszont léteznek más, jól bevált megoldások is, melyek a segítségünkre lehetnek.

PCPartPicker

A PCPartPicker a PC-készítés szent grálja, melyet vilgászerte rengeteg PC rajongó használ. Nemcsak az alkatrészek kiválasztásának folyamatát teszi jelentősen egyszerűbbé, de az alkatrészek közötti kompatibilitás biztosítását is! Egyszerűen készítsük el a PC-t a PCPartPickerben, és a program kidob majd minden lehetséges összeférhetetlenséget, amit talál. Így például biztosan nem választunk majd AMD-s alaplapot egy Intel processzorhoz, vagy DDR5 memóriát DDR4 foglalatba. Az esetek zömében csak ennyire van szükség ahhoz, hogy megbizonyosodjunk róla, hogy a gép működni fog. Ezek a biztosítékok persze nem fognak helyettünk gondolkodni, például egy olcsóbb Core i3 processzor kompatibilis a legizmosabb videokártyákkal is, és egyetlen weboldal sem döntheti el helyettünk, hogy valójában mire van szükségünk.

Honnan tudjuk hogy milyen alkatrészek vannak a számítógépünkben?

Sokféle módon lehet kitalálni egy már megépített PC specifikációját, többek között használhatjuk az AIDA64 vagy a HWiNFO64 programok valamelyikét. Ezek olyan ingyenes segédszoftverek, melyek nem csak az alkatrészeink legtöbb releváns részletét tárják elénk, de diagnosztikai adatokat is, például a CPU vagy GPU hőmérsékletét és órajelét, vagy a gépünket hűtő ventilátorok aktuális sebességét.

Inkompatibilissé válhatnak egy PC alkatrészei?

Illusztráció: thesecondangle.com


Ha minden hardver passzol egymáshoz, egy PC alkatrészeivel később már nem lesznek ilyen problémáink. Ha most van egy kompatibilis a gépünk, akkor 10 év múlva egy sokkal lassabb, de még mindig kompatibilis PC-nk lesz. A számítógép egyes alkatrészei csak akkor válhatnak inkompatibilissé egymással, ha idővel frissítünk, cserélünk bizonyos alkatrészeket, így a régebbi alkatrészekkel esetleg nem működnek együtt. A jövőben tehát ugyanezzel az alapossággal járjunk el, akár gyorsabb memóriát, modernebb és nagyobb kapacitású adattárolót, vagy újabb processzort szeretnénk. A különböző termékkategóriákban használt technika fejlődhet és változhat, az újabb alkatrészek pedig modernebb alaplapot igényelhetnek. Az AMD Ryzen 7000 processzorai és kompatibilis alaplapjai például már egyáltalán nem kezelik a DDR4 memóriákat, míg a 13. generációs Intel processzorokhoz léteznek csak DDR4-es, és kizárólag DDR5-ös foglalatokkal szerelt alaplapok is.

2022. 11. 07

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.