2022. 10. 27

A király visszatért? Samsung 990 PRO SSD

Zászlóshajó? Inkább kalózhajó, ami út közben elsüllyeszti a konkurenciátMindent visz, vagy csak beáll a sorba?

A Samsung 990 PRO SSD meggyőző olvasási és írási sebességgel rendelkezik, de a PCIe 4.0 szabványon belül maradva. Mivel a forgalmazás még odébb van – az előrendelés novemberben indul – lessük meg, hogy mire számíthatunk a meghajtók trónját követelő újdonságtól.


A Samsung az SSD-k "PRO" sorozatával általában megmutatja a világnak, hogy mire képes éppen egy szilárdtest-meghajtó, ám az előd 980 PRO-hoz képest nem kevesebb, mint 40%-os gyorsulást ígérnek, az adatsebesség tekintetében. A nagyméretű hűtőborda hiánya azonban még feltűnőbb lehet, – mégiscsak egy csúcskategóriás háttértárról van szó – de az SSD alján csak egyfajta hővezető matrica található. Hogy ez mégis elegendő, az a jelentősen csökkentett energiafogyasztásnak köszönhető. A Samsung szerint ugyanis az íráshoz csak feleannyi energiára van szükség, ami jelentősen csökkenti a hőtermelést. Emellett a memóriavezérlőben a munkamemória mérete 2 GB-ról 1 GB-ra csökkent, így nem elhanyagolható, hogyan is működik ez a gyakorlatban. A 990 PRO az első olyan meghajtó, amely kihasználja a Samsung 7. generációs TLC V-NAND technológiáját. Ezenkívül a vállalat új Pascal vezérlője, a világ első 8 nm-es fogyasztói SSD-vezérlője (elődje egy Elpis modellt használt) hajtja.


Mivel már a promóciós képeken is láthattunk hűtőbordával felszerelt változatot, a Samsung a későbbiekben minden bizonnyal elérhetővé teszi majd ezt a kiadást is, valószínűleg némi egészséges felár kíséretében. Addigis aki csak az alapváltozathoz fér hozzá, de komolyabb terhelésre számít, nem árt, ha biztosra megy és gondoskodik saját hűtésről.

A csomagolás

Az SSD 990 PRO minden tekintetben biztonságos csomagolást kapott. A három egymásba fektetett műanyag elem szinte kizárja a szállítási sérüléseket, bár a biztonságért cserébe elegendő szemét is keletkezett. A kis garanciális tájékoztatón kívül azonban nincs más kiegészítő, se hűtőborda, se más, így a lényeget a dobozról, a honlapjukról, vagy ebből az összefoglalóból tudhatjuk meg. Negatívum lehet, hogy a piac abszolút prémium kategóriás meghajtójához még egy M.2-es foglalatba rögzítő kis csavar sem jár, szóval, ha azt valahová elszórtuk, a Samsungra ezúttal nem számíthatunk.

 

Hosszú távon mutatja meg a tudását

Legalábbis az AS SSD eszközzel nem tudták elérni a gyártó által ígért szekvenciális átviteli sebességet. Többszöri próbálkozás után is alig több mint 5000 MB/s-nál állt meg a teszt, melyet a Notebookcheck futtatott le. A Samsung SSD 990 PRO viszont a DiskSpd segítségével már megmutatta a benne rejlő lehetőségeket, mivel az olvasási teljesítmény még hosszú távon is több mint 7100 MB/s maradt.


A H2testw-vel elért eredmények szintén figyelemre méltóak. A kis program különösen nagy írási és olvasási mennyiséget képes szimulálni, míg a gyakorlatban ritkán fordul elő, hogy 1.5 TB-ot kellene írni egyetlen lendülettel. Az a tény, hogy a Samsung SSD még így is több mint 1500 MB/s-ot tud, lenyűgözően mutatja a tárolóvezérlő (controller) teljesítményét. A mindössze 200 GB-ot egy menetben tartalmazó teszt szintén 2490 MB/s írási sebességet eredményezett, a meghajtóra tehát szinte minden helyzetben számíthatunk.


A további tesztek másolás és formázás közben hasonlóan alakultak. Többek között egy terjedelmes mappa másolatának elkészítése a Steamről is nagyjából pontosan 2 000 MB/s sebességgel sikerült. Hogy érzékeljük ez milyen jó érték, a PCIe 4.0 interfésszel rendelkező Crucial P3 Plusnak például 30%-kal több időre volt szüksége, ugyanehhez a feladathoz. Más szavakkal: A Samsung SSD 990 Pro gyors, eléri az ígért adatátviteli sebességet, és nagyobb másolási és írási mennyiségek esetén is meg tud győzni teljesítményével.

Összegezve

A 990 PRO természetesen a csúcskategóriás rendszerek felhasználóit és a különösen ambiciózus játékosokat célozza meg, a legtöbb esetben ezt a hatalmas átviteli sebességet még ők sem tudják majd igazán kihasználni. Ez ugyanakkor természetesen azt is jelenti, hogy az SSD hosszú távon nem válik lassító tényezővé a legújabb játékos PC-ben, játékkonzolban vagy munkaállomásban sem. Ehhez hozzájárul a nagy terhelhetőség is, mivel a Samsung szerint a teljes írási teljesítmény 1500 TB, tehát a szokásos 800 TB-os értéknek közel a duplája.


A hőtermelés nem elhanyagolható tényező. Az DiskSpd-vel végzett tartóssági teszt (az első ábrán alul látható) azt mutatja, hogy az SSD bizony hajlamos a forrósodásra. Itt az átviteli sebesség ismételten 3000 MB/s alá esik, bár ilyen terhelés a gyakorlatban ritkábban fordul elő. Infravörös hőmérővel (Ridgid micro IR-200) is mérték, és a várakozásoknak megfelelően közel 90 °C-os felületi hőmérséklettel találkoztak. Ezzel szemben a reálisabb írási és másolási tesztek során soha nem volt 60 °C-nál magasabb, ami azért növeli a biztonságérzetünket. A kis ragasztott hűtőborda tehát valóban elegendőnek tűnik, legalábbis otthoni felhasználáshoz. A többi alkatrész, például a grafikus kártya és a CPU azonban kevésbé volt terhelt a tesztek során, és ennek megfelelően nem járultak hozzá a további felmelegedéshez, amit játék vagy munkaterhelés során már muszáj számításba venni. Egy további hővezető elem, tehát legalább egy passzív hűtőborda semmiképpen sem ártana rá.

Úgy tűnik azonban, hogy az energiatakarékosabb kialakítás kifizetődő. A jó teljesítményarányokat nem feltétlenül kell beáldoznunk az üzemi hőmérséklet oltárán, így ezen a téren is elismerést érdemel.

Kell ez nekem?

Az új PRO modell tehát hozza az elvártakat, vagyis az erős teljesítményt, néhány ismert gyengeséggel. A Samsung SSD 990 PRO az ígéreteknek megfelelően teljesít. Kiváló szekvenciális írási és olvasási sebességet kínál, a konkurencia közül pedig sokkal inkább az állandó terhelés során tud kiemelkedni. Legalábbis a másolás, az írás és a teljes írt terabájtmennyiség terén nehéz lehet jobb értékeket elérni. Olyan gyors, mint ígérik, ugyanakkor elfogadhatóan hűvös? Elődjéhez, a 980 PRO-hoz képest hatékonyabb kialakításával is kitűnhet. Mindössze néhány milliwattot lehet megtakarítani, de a túlzott hőtermelés megelőzhető – figyelemre méltó írási teljesítmény mellett.


A Samsung SSD 990 PRO teljesítménye és hatékonysága tehát meggyőző, de ennek meg is kérik majd az árát. A Samsung SSD 990 PRO jelenleg csak előrendelhető a gyártó weboldalán, a szállítási határidő 2022.11.11. Így jelenleg csak az ajánlott kiskereskedelmi árakra alapozhatunk, mely az 1 TB-os Samsung SSD 990 Pro esetén 175 euró, míg a 2 TB-os változat 325 euró. Ez jelenlegi árfolyamon nagyjából – és jó esetben – 71 500 és 132 800 forintot jelent.


Ne menjünk el viszont szó nélkül amellett, hogy sok tekintetben ez nem mutat túl a konkurencia ajánlatain. A 990 Pro tartóssági besorolása (az élettartamra szóló írási kapacitásban kifejezve, teljes írott terabájtban vagy TBW-ben) megegyezik számos más PCIe 4.0 gyorsfutóval, beleértve az elődjét is. A Crucial P5 Plus és a WD Black SN850 és SN850X 600 TBW, illetve 1200 TBW névleges kapacitással is rendelkezik az 1 TB és 2 TB modellekkel. Néhány PCI Express 4.0 meghajtó viszont lényegesen magasabb tartóssági besorolást kínál; az MSI Spatium M470 például 1600 TBW-t az 1TB-os, és 3300TBW a 2TB-os esetén. A másik véglet, a kevésbé tartós QLC memóriát használó Mushkin Delta névleges kapacitása, mely mindössze 200 TBW 1 TB, 400 TBW 2 TB, és 800 TBW 4 TB esetén.

Annyi biztos, hogy akinek semmi sem drága, a Samsung PRO meghajtója ezúttal is csúcskategóriás ajánlat lett, mely, ha mást nem is, az SSD-k fejlődését mindig előre mozdítja egy kicsit. Igaz, viszonylag szűk a konkurencia, a többség nem tervezi és nem is gyártja, csak átveszi és saját matricával ellátva adja tovább a modern technológiákat. Az átlag játékosok beérhetik ennél jóval szolidabb ajánlatokkal is, pedig még a PCIe 5.0 is kiaknázásra vár.

2022. 10. 27

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.