Az új Ryzen 3 processzorok elõzetes teszteredményei mellett lejárt a B550 alaplapokra vonatkozó hírzárlat is, melybõl kiderül az AM4 foglalat és 400-as lapkészlet további sorsa is
Az AMD processzorait és lapkészleteit tárgyaló hírek, szinte mindig kitérnek az AM4 foglalat hosszúra nyúlt élettartamára. Ahogy az AMD közösségi blogján közzétett tájékoztató is említi, 2016-ban ígéretet tettek arra, hogy 2020-ig biztosítják a támogatottságát, és nem is hazudtak. Mint kiderült, a Ryzen 4000 processzorok továbbra is AM4-be illeszkednek majd, ám ez természetesen nem jelenti azt, hogy minden piacon lévõ alaplap megfelelõ lesz.
A friss hírek hivatalosan is bemutatják az 500-as széria következõ tagját, mely az X570 alatt elhelyezkedõ B550 lesz. A drágább változattal közös funkciók között megtalálható a PCI Express 4.0 támogatás NVME meghajtók, illetve videokártyák számára, továbbra is megvalósíthatók lesznek a két videokártyás rendszerek, támogatják a Ryzen 3000 szériát, és készen állnak a késõbb érkezõ Ryzen 4000-re is, legalábbis BIOS-frissítés után.
A Zen architektúra következõ, 3. generációja viszont hivatalosan nem támogatja sem a 400-as, sem a 300-as sorozatba tartozó alaplapokat, míg az 500-as lapok egyelõre a visszafelé kompatibilitásban szenvednek hiányt. Jelen állás szerint a B550 kizárólag az új Ryzen 4000, és a 3. generációs Ryzen „Matisse” processzorokkal mûködik együtt, tehát a Ryzen 3000 „Picasso” APU-k, Ryzen 2000 „Pinnacle Ridge”, „Raven Ridge”, illetve az elsõ generációs Ryzen 1000 „Summit Ridge” modellek kezelése nem biztosított. A gond állítólag az, hogy az alaplapi ROM nem képes az összes idõsebb processzor AGESA mikrokódjának tárolására, de ez az állítás megkérdõjelezhetõ. Inkább tûnik egy indokolható marketingdöntésnek, fõleg a B450 kiterjedt kompatibilitását látva, melybe 2. és 3. generációs CPU-k, APU-k, de még az öreg Athlonok is belefértek. A gyártók továbbra is dönthetnek úgy, hogy kiterjesztik a támogatást, esetleg opcionális, béta verziós BIOS-t tesznek elérhetõvé, ám aki régebbi processzort használna, nem feltétlenül lesz szüksége az új vezérlõ képességeire, ugyanakkor nem kizárt, hogy idõvel lehetõsége lesz processzort váltani.
A Zen 2 processzorok 24 PCI-E 4.0 sávot biztosítanak, amibõl négyet a B550 vezérlés használ, 16 a videokártyákhoz szükséges, a fennmaradó négyet pedig egy PCie 4.0 X4, vagy két x2 NVME SSD használhatja, egyetlen x2-es mellett pedig két 6 Gbps sávszélességû SATA csatlakozás is elérhetõ, tehát most is választanunk kell, hogy mennyiségre vagy inkább sebességre vágyunk. Az USB felhozatal is kap négy sávot, ez két USB 3.2 Gen2-t, két Gen1 csatlakozót, illetve legfeljebb hat darab USB 2.0 portot jelent. Az M.2 PCIe gen 4.0 x4 kártyahely várhatóan a lapcsalád minden tagján helyet kap, és akár 64 Gbps sávszélességet biztosít SSD-nk számára.
Természetesen adott CPU és RAM túlhajtásának lehetõsége, a határt a gyártók által választott VRM felépítése szabja majd meg, tehát sok esetben az X570 variánsok képességeit is megkaphatják (talán egy fokkal nyomottabb áron), ami a több mint 60 várható típus ismeretében nagyon is valószínûnek tûnik. Ami jó hír, hogy a B550 valószínûleg visszafogottabb árak mellett ötvöz megszokott és modern funkciókat. Ami kevésbé jó, hogy jelen állás szerint még a drágább X470 lapok tulajdonosainak is le kell mondania a Ryzen 4000 szériáról, az út onnan az 500-as lapkészleten át vezet tovább. Ahogy a korábbiakban megszokhattuk, ebbe a gyártók is beleszólhatnak, mivel megfelelõ VRM és hûtés mellett valójában nem lesz fizikai akadálya, bizonyos Ryzen 4000 processzorok kiszolgálásának. Erre a legjobb példa, hogy egy 12 magos Ryzen 9 3900X is meghajtható a jobb felszereltségû B450 modellekkel.
Az AMD B550 lapkészletének bevezetését június 16-ra várják, minimum 30-35 000 forintos nettó kezdõárakon.
Forrás: anandtech.com, amd.com, community.amd.com