Még decemberben esett szó az RX 5600 XT-rõl, és nemrég a paraméterei is terjedni kezdtek, ám az AMD végül lezárta a találgatást, hiszen megtörtént a hivatalos bemutató, és elrajtolt az RX 5600-as sorozat.
A CES rendezvényét idén is megfûszerezte az AMD, ígéretes újdonságai között pedig fontos szerep jutott az újabb NAVI kártyáknak, melyek a 1080p-n kívánják érvényesíteni dominanciájukat. A belépõ RX 5500 XT és a két 5700-as kártya között maradt ársávból eddig hiányzott a megfelelõ darab, ám most ez a hely is betöltésre kerül, ráadásul nem is akárhogy. Három variáció is útjára indul DIY, OEM, illetve mobil kategóriában.
RX 5600 XT
Akik maguk állítanák össze a gépüket, a DIY kategóriában találják a legerõsebb modellt, az RX 5600 XT-t, mely kizárólag az AMD partnereitõl érkezik, és egyedi kiadások formájában lesz elérhetõ, vagyis referencia modellre nem számíthatunk. Ez utóbbi valószínûleg nem okoz majd nagy csalódást, elég csak visszagondolni a „blower” hûtõvel ellátott RX 5700 és XT kártyákra. A kártya szerencsénkre jóval közelebb áll az 5700-hoz, mint az 5500 XT-hez, konkrétan egy módosítatlan NAVI 10 GPU-t kapunk, mindössze az órajel alacsonyabb, úgy 15%-kal. Látványos módon inkább a memóriából faragtak le.
Hogy meglegyen a szükséges távolság az erõsebb kártya felé, a memóriavezérlõ itt már nem 256-bit, helyette egy 192-bit memóriabusz áll szolgálatba. A 8GB GDDR6 fedélzeti memória 6GB-ra soványodott, 14 helyett 12 Ghz-es effektív órajellel. A hardverek piacán nem titok, hogy a gyártási folyamat során gyengébbre sikerült példányok gyakran alkalmasak egy új alkategória betöltésére, és valószínûleg itt is ez a helyzet. A rosszabbul teljesítõ darabok tökéletesek arra, hogy kiszolgálják azt a közönséget, melynek eddig kizárólag az Nvidia GTX 16-os sorozata kínált opciót. A visszafogott memória tehát nem versenyezhet a nagyobb testvér felszereltségével, cserébe a megfelelõ árkategóriába helyezi a kártyát, és bõségesen túlmutat az RX 5500 XT képességein is.
Tehát a belépõ szint helyett megkapjuk a tökéletes VGA-t 1080p-s felbontásra, és ehhez nem kell leadnunk a látvány minõségébõl sem. Az aggódó hangok persze már felütötték a fejüket, ugyanis tény, hogy a játékok egyre nagyobb éhséggel bírnak, és ez nyilvánvaló módon nem csak a tárhelyet érinti. Az érkezõ konzolgenerációra készülõ címek még nagyobb igényeket támasztanak majd, így felmerül a kérdés, hogy meddig lesz elegendõ a 8Gb-nál kevesebb VRAM. Ez persze igaz a vetélytárs GTX 1660 sorozatra is, de az is érdekes, hogy a 8GB-os RX 5500 hol helyezkedik el ebben a dilemmában. Ami a fogyasztást illeti, szintén két testvére között foglal helyet, 150 wattos TDP-vel.
Természetesen nem maradhattak el a kérkedõ versenyeredmények, melyeken a kategóriájának legerõsebbje, a GTX 1660 Ti is alul maradt. Persze csak a saját szemünknek hiszünk majd igazán, de az utóbbi idõben az AMD nem különösebben szorult rá a nagyot mondásra. Annyi biztos, hogy a saját méréseik szerint kártyájuk, jó 10 FPS elõnyben van többek között a Call of Duty: Modern Warfare, The Division 2 és a Gears of War 5 alatt. Az ígéretek szerint minden kategóriában jobb számokat láthatunk, de az is érdekes, hogy a kisebb eSport címekben valamivel kisebb lesz az elõnye, mint a tripla A játékok esetén várható 10%.
RX 5600
Az OEM szekció is megkapja a magáét, vagyis az RX 5600 önmagában nem lesz kapható, kizárólag munkaállomásokban, elõre összeállított rendszerekben lesz megtalálható. Természetesen itt is kopik kicsit a hardver, vagyis kevesebb számítási egység és textúrázó dolgozik majd, azonban a ROP egységek, továbbá az XT-nél vázolt memória és TDP változatlan marad. Az órajelek nem kaptak elõre meghatározott értéket, bár az XT-hez mérve 90%-os teljesítményt ígérnek. A gyártók keze ezen a téren nincs megkötve, vagyis teljesen eltérõ megoldásokra is számíthatunk, és egy bizonyos határon belül egyedi árképzésre is.
RX 5600M
A notebook-ok sem maradnak ki a jóból, vagyis a mobil egységek is részesülhetnek a komolyabb grafikai teljesítménybõl. Ami izgalmas, hogy itt nem a visszafogottabb 5600, esetleg egy tovább gyengített kiadás érkezik, helyette az 5600 XT képességeivel bír. A gyártók döntései, és a változó TDP keretek persze árnyalják majd a kérdés, utóbbiról annyi biztos, hogy 60 watt alá nem mehet majd, mivel ez lesz a kötelezõ minimum. Izgalmas lesz az év ebbõl a szempontból is, hiszen hamarosan azt is megtudhatjuk, mit tudnak együtt a Ryzen 4000, és az új Radeon hordozható változatai.
A megjelenés idõpontja vészesen közeleg, ám ahogy azt megszokhattuk, az elsõ példányok érkezése eltolódhat a hivatalos megjelenéshez képest, hiszen a beszerzési folyamat idõigényes, és a gyártóknak is hatalmas piacot kell kiszolgálniuk az elsõ szállítmányokkal. Az árak a nettó listaár átszámított változatai, tehát a hazánkban érvényes fogyasztói árakra még érdemes várni egy kicsit. Az elsõ darabok érkezésekor természetesen azonnal nekifogunka tesztelésnek, addig is kíváncsian várjuk, hogy megoszthassuk az eredményeket.