A világ kedvenc mûsortára most nálunk is emeli az árait
Az amerikai Netflix netes forradalmát nagyjából 2011 és 2012 közé tehetjük, mivel nem csak a sajátgyártású sorozatok készítésébe vágtak bele, de ekkor jelentek meg Európában és kezdték meg a valódi nemzetközi terjeszkedést. A következõ nagy robbanásig végül egészen 2016-ig kellett várni, ugyanis ekkor bejelentették, hogy vége a korábbi régiós korlátoknak, és – akkor még – Kína kivételével minden országban elérhetõvé teszik elõfizetéses szolgáltatásukat. Ekkor tehát Magyarországon is elindult a szolgáltatás, mely azóta is változatlan áron volt elérhetõ, egészen mostanáig.
Bár a Netflix jó elõre, már 2009-ben megvette a netflix.hu domain nevet, szolgáltatásai itthon csak hat éve váltak elérhetõvé, igaz, ekkor még bármiféle magyarnyelvû tartalom nélkül, hiszen még feliratot sem találtunk az oldalukon. A helyzet azóta folyamatosan vált egyre jobbá, és míg a vállalat igen elégedett európai szereplésével, mi számos esetben már nem csak feliratos, de szinkronos tartalmakat is élvezhetünk. A postázgatós DVD-kölcsönzõként indult cég, ma már megkerülhetetlen szereplõje nem csak a forgalmazásnak és az alaposan felforgatott mûsorszolgáltatásnak, de már a filmipar egészének is. Hiszen néhány éve még a gondolat is abszurd volt, hogy egy nagyköltségvetésû film a mozik helyett elõször, esetleg kizárólag online debütáljon, és úgy tûnik, hogy a járvány következtében bevezetett bezárások ezt valójában nem elõidézték, inkább csak felerõsítették. A napjainkban 200 milliónál is több aktív felhasználóval rendelkezõ Netflix, éppen ezért viszonylag lazán kezelte az elõfizetési díjakat is, így lehet, hogy a háromféle havidíjas csomag költségei egészen mostanáig azonosak voltak a megjelenés napján bevezetett árakkal. Néhány napja azonban egyre több felhasználójuk panaszkodott a különbözõ fórumokon és a Netflix Facebook csoportjában, hogy valami nem stimmel.
Egyesek szerint észrevehetõen megdrágult az elõfizetés, míg mások azt írták, hogy õk nem tapasztaltak semmi különöset, végül volt olyan, aki megerõsítette, hogy csomagváltás esetén már tényleg új árszabás van érvényben. Bár beletelt egy kis idõbe, végül a Netflix eloszlatta a bizonytalan légkört és tisztázta, hogy október 7-tõl valóban drágulnak a csomagjaik, igaz, a meglévõ háromból csak kettõ. A bevezetés kezdetben az új elõfizetõket érinti, mivel õk minden esetben csak a megnövelt árakon tudnak belépni, de ahogy a hivatalos honlapon szerepel, “ezek az árak az új elõfizetõkre vonatkoznak, és fokozatosan lépnek érvénybe minden jelenlegi elõfizetõ számára. A jelenlegi elõfizetõk e-mailben értesítést kapnak 30 nappal az árváltozás elõtt, hacsak nem váltanak díjcsomagot.” A változás tehát mindenkit egyformán érint, mindössze a korábbi elõfizetõk számolhatnak egy kis türelmi idõvel is.
A Netflix jelenleg háromféle csomagot kínál a sorozatozni és filmezni vágyó érdeklõdõknek, ezekbõl a legdrágább és egyben legtartalmasabb természetesen a Prémium csomag, mely mostantól kezdve 3990 Ft helyett már csak 4490 Ft-ért elérhetõ. Középen áll a Standard csomag, mely 4 helyett csak 2 eszközön elérhetõ, 4K helyett pedig legfeljebb 1080p minõségben élvezhetõ, a megszokott 3190 Ft-ról pedig 3490-ra drágult. Végül ott a Basic, vagyis az alapcsomag, mely legfeljebb 720p-s minõséget tesz elérhetõvé és azt is csak egyetlen eszközön, valószínûleg nem véletlen, hogy nem volt képük többet elkérni az eddigi 2490 Ft-nál. Mint kiderült, a drágulással nem kizárólag a magyar felhasználókat sújtják, az USA és néhány másik ország például már átesett egy hasonlón, az árváltozás tehát globális léptékû lesz, így hamarosan az összes elõfizetõjük tapasztalni fogja. Az áremeléssel kapcsolatban a SorozatWiki oldal munkatársai felkeresték a Netflixet, ám azt sajnos nem mondták meg nekik, hogy a drágulási folyamat meddig tart és mikortól kell minden elõfizetõnek többet fizetnie.
A változás okairól annyit árultak el, hogy ezzel szeretnének még több és jobb sorozatot, illetve filmet biztosítani a tartalomra éhes nézõknek. Utóbbi állításukkal kapcsolatban azonban több elõfizetõ is megjegyezte, hogy még most is rengeteg közismert, vagy akár klasszikus státuszban lévõ mûsor van, mely a rajongók kérései ellenére a mai napig nem tekinthetõ meg magyar szinkronnal, holott a legtöbb esetben azok már megjelenéskor is megtekinthetõk voltak magyarul.