2020. 02. 10

Frankó konfig háromszázért? - Ryzen 5 3600X/GTX 1660 teszt

Háromszázezer forint? Ez az összeg egyfajta lélektani hátár, amiért a vásárló már érthető módon olyan gépet szeretne, ami némi kompromisszummal ugyan, de megbirkózik az új játékokkal, és még évek múlva sem nevezhető majd elavultnak. Ez az összeállítás jogosan versenyzik ezért a pozícióért, nézzük is meg, hogy miből áll össze, és hogyan teljesít játékok alatt.


Cooler Master MasterBox K500L

Megfizethető minőség, kiváló választás


A gyártó két éve mutatta be ezt a közepes méretű tornyot, mely letisztult megjelenést és jó szerelhetőséget nyújt a megfizethető, de minőségi házat kereső játékosoknak. Praktikusnak szánt belteret, és stílusos előlapi dizájnt kapott, amivel igyekszik megkülönböztethető maradni márkatársaitól és konkurenciától egyaránt. Az igényesség érzetét az anyaghasználat is megerősíti, ám ez nem az egyetlen ok, amiért évek óta rendkívüli népszerűségnek örvend a felhasználók között. Az ATX, mATX és Mini-ITX lapokat fogadó ház előlapja két vörösen izzó ventilátort rejt, egy harmadikat pedig a szokásos hátsó helyre rögzítettek. A szellőzés remek, de ha egy kicsivel több zümmögést is elviselünk, előre még egy, felülre még két 120mm-es helyezhető. Ha AIO hűtésben gondolkodnánk, előre akár 280mm-es radiátor is elférhet. Az alsó részt elbarikádozó beltér ismerős lesz, a pajzs alatt a max. 180mm-es tápnak, és a két 3.5” meghajtónak kialakított helyet találjuk. A beltérben 400mm-es VGA és 163mm-es CPU torony lehet a maximum. Kiváló szerelhetőség, jó szellőzés, és nagyszerű minőség, mindezt 20 000 Ft alatt!

Ryzen 5 3600X

A Zen2 magok elhozták a kívánt teljesítményt


A jelenlegi processzorgeneráció egyik legnépszerűbb, és legjobb ár-érték aránnyal bíró darabja, a Ryzen 5 3600 ütősebb változata. Ryzen 5 3600X az új 7nm-es csíkszélességgel készült Zen 2 architektúra legnépszerűbb képviselője. A 6 magos és 12 szálas processzor, 3.8 GHz-es alap, és 4.4 GHz-es Boost órajellel, illetve 3200 MHz-es DDR4 támogatással bír, 95 W TDP mellett. Az X a hatékonyabb tuningolást jelzi, de valójában az összes Ryzen szorzózármentes, és szükség esetén automatikusan felskálázza magát az elérhető Boost órajelig. Memóriát is tuningolhatunk, akár 5133 MHz is elérhető, ugyanakkor a 3733 MHz-et tartják ideálisnak, mivel így érhető el a legjobb késleltetési eredmény. IGP továbbra sincs, így egy megfelelő teljesítményű videokártyára szükségünk lesz, cserébe a világon elsőként, beépített PCI-Express 4.0 támogatást kapott, amit az új X570-es lapkészlet segítségével aknázhatunk ki. A dobozban mellékelt gyári hűtő jó szolgálatot tesz, de leginkább pénztárcánk számára. Ha szeretnénk tartósan megtartani a maximális órajeleket, esetleg fölé merészkednénk, érdemes egy hatékonyabb és csendesebb típusra váltani. Több korábbi lapkészlettel is kompatibilis, ám alaplapvásárlás előtt járjunk utána, hogy az adott termék megkapta-e a támogatás, egy stabil BIOS formájában. A teljesítményéhez képest meglepően korrekt áron beszerezhető processzor, 75 000 Ft-tól rendelhető.

Cooler Master RR-212S-20PK-R1 Hyper 212 Black Edition

Az igényes hűtés megéri a pénzét


A vásárló bölcsen egy ütősebb CPU hűtő mellett döntött, és a Hyper 212 Black Edition ebben az árkategóriában kiváló választás. Nagyjából fél áron hozza egy Be Quiet Dark Rock Slim szintjét, a Pure Rock vagy Shadow Rock modelleket pedig maga alá is gyűri. Hat magos processzorunk egészen biztosan hálás lesz a gyárilag mellékelt Wraith Spire-nél komolyabb TDP limitért, mi pedig a csendes működésért. A 159mm magas, 120mm-es ventivel ellátott léghűtő már 12 000 Ft alatt elérhető.

MSI B450 TOMAHAWK MAX

Az egyik legnépszerűbb lap Ryzen proceszorokhoz


Az egyik legjobb lap a B450-es lapkészletből, ha nem szeretnénk egy vagyont költeni, de megbízható és stabil teljesítményre vagyunk. A MAX lap kérdés nélkül megbirkózik Ryzen 3000 processzorunkkal, és a Boost órajelet is egészen biztosan képes lesz stabilan hajtani, ugyanakkor az extrém tuningra vágyóknak érdemes lesz egy kategóriával feljebb gondolkodniuk. Ha félnénk, hogy a dobozból kivéve új CPU-nk nem lesz kompatibilis, a BIOS frissítése egy pendrive segítségével proci nélkül is elvégezhető. A lap tökéletes alapcsomag az induláshoz, a VRM hűtés látványos és effektív, van M.2 port, USB 3.2, minőségi hang, max 64GB RAM támogatás és tuning 4133 MHz-ig. A lap vitán felül az egyik legnépszerűbb modell az AMD alapú gépek vásárlóinak körében, hiszen masszív és megbízható, ráadásul nincs 40 000 Ft.

Gigabyte GTX1660 OC 6GB GDDR5 GV-N1660OC-6GD

Korrekt, de nem sokkal többért még erősebbet kaphatunk


Az erős processzor adott, de nem hiányozhat a megfelelő videokártya sem. Az Nvidia GTX16-os szériájának középső részén, a GTX1660 helyezkedik el, és arra hivatott, hogy kevésbé tömött pénztárcával is találjunk játékra alkalmas GPU-t. A lecsupaszított Turing kétségtelenül alkalmas lesz erre, hiszen Full HD-ra termett, de itt is igaz, hogy ha nagyjából 10 000 Ft-tal feljebb lépünk, stabilabb teljesítményt kapunk, arról nem is beszélve, hogy processzorunkban jóval több rejlik, mint amit ezzel a kártyával felszínre hozhatunk. Fontosabb értékei az 1830 MHz-re emelt Boost órajel, a 120 wattos fogyasztás, de érdemes megemlíteni az NVENC kódolót is, ami a streamelni vágyóknak takarít meg értékes erőforrásokat. A kártya simán lenyomja az elavultabb architektúrát használó RX590-et, megelégszik egy 450 wattos tápegységgel, és egyes játékok alatt még 1440p-ben is próbára tehetjük. A dupla ventilátoros gyárilag tuningolt kártya 81 000 Ft-tól kapható.

Kingston 2x8GB DDR4 3200MHz HyperX Predator XMP HX432C16PB3K2/16

Megbízható és gyors


Az egyik legnépszerűbb memória kétségtelenül a HyperX Predator szériája, abból is a 3200 MHz-es 2x8GB kiszerelés, mely az igényes játékmasinák gyakori szereplője. Cl16-os időzítés, hűtőbordák, stabil tuning, hosszú élettartam. RGB nincs, ám ezzel is olcsóbb, jelenleg 34 700 Ft-ért kapható.

Thermaltake 700W TR2 S PS-TRS-0700NPCWEU-2

Nem rossz, de egy kisebb és hatékonyabb még jobb választás lehet

A rendszer egyik kritikus pontja a tápegység. A választott darab nem moduláris és Gold helyett csak belépő szintű 80 Plus hitelesítéssel bír, de a viszonylag visszafogott konfigurációt gond nélkül kiszolgálja majd. Az ígért 700 wattos teljesítmény több, mint amit ez a rendszer igényel, így hasonló gép vásárlása esetén, érdemes lehet pár wattot, esetleg pár ezer forintot feláldozni, egy fokkal hatékonyabb modellért. A Thermaltake így is biztosít 3 év gyártói garanciát, így 20 000 Ft-os áráért cserébe nem tűnik rossz választásnak.

Samsung 500GB 970 Evo Plus MZ-V7S500BW M.2

Az egyik elgkomolyabb, és legapróbb elem


Ha valamin nem spórolt a vásárló, az a minőségi SSD. A 970 EVO-Plus meghajtó 3D NAND vezérlővel és NVME M.2 csatlakozással biztosítja az eszméletlen adatsebességet. A 3200MB/s írási gyorsaság alig marad el a 3500MB/s-os olvasástól, így minden körülmények között garantált az átlagon felüli sebesség, akár dolgoznánk, akár egy játék betöltésére várunk, az SSD biztosan nem lesz majd a szűk keresztmetszet. A minőséget azonban továbbra is meg kell fizetni, az 500GB-os változat 39 000 Ft-tól rendelhető.

Játékra fel!

Videokártyánknak egyértelműen a 1080p-s felbontás az ideális versenyterep, ezen érdemes elindulni. 144Hz-es monitort csak a Counter Strike-hoz hasonló, kisebb igényű játékok esetén lesz képes kihasználni, de a 60 fps, magas beállítások mellett is tarthatónak ígérkezik.

Red Dead Redemption 2

Szinte rezzenéstelenül vágtázhatunk


Ahogy a GTA V, úgy a legfrissebb vadnyugati kaland, a Read Dead Redemption 2 is több mint megfelelő tesztkörnyezet egy PC számára. Hogy visszafogjuk kicsit a lovakat, a grafikai beállításokat High, illetve pár ponton Medium értéken rögzítettük, így látványos de stabil játékélményre számíthatunk. Tekintve, hogy átlagban 55 képkockát kaptunk, panaszkodni nem igen volt okunk, de láthatjuk, hogy pár ezer forint plusz a videokártya oldalán jó szolgálatot tehet.

Rage 2

Folyékony akció


Bár a RDR2 egyetlen párbeszéde több érdemi tartalmat vonultat fel, mint ez a posztapokaliptikus vérfürdő, az eszméletlenül szórakoztató harcok hajlamosak meglágyítani az ember szívét. Shotgunt is ragadtunk hát, hogy szétdurrantsunk néhány martalóc fejet, amit a minimum 62 és az átlag 70 fps igazán élvezhetővé tett, High beállítások mellett.

Fortnite

Kis finomhangolással a 144Hz siam ügy


A végére kellett valami népszerű, de nem túl gépigényes, és ennek a kritériumnak aligha felel meg jobban más, mint az építkezős battle royale. Első gondolatunk az volt, hogy itt már lehet izzítani a magas képfrissítéssel bíró monitort, ám előbb figyeljünk oda a beállításokra. Ha hagyjuk, hogy a játék magának lője be a látvány részleteit, sok értékes képkockát áldozhatunk fel feleslegesen. A játék gond nélkül képes 144fps teljesítésére, mindössze nekünk kell elvégezni a beállításokat. Egy háttérben futó letöltés vagy frissítés megzavarhatta a mérést, így a minimum érték aligha releváns, a 96-os átlag azonban jó irányadó.


Kell ez nekem?

Ízléses ház, modern és bivalyerős processzor, villámgyors SSD, minőségi memória. Hogy mit cserélnénk mégis? Talán a videokártyát. A GTX 1660 kétség kívül kiváló indítás egy belépő szinten túlmutató játékos gép számára, ám nagyjából 10 000 Ft ráfordításával többet is kihozhatunk belőle. Ha alaposan megnézzük, nem csak SUPER, de akár Ti változatot is találunk a 90 000 Ft-os ársáv környékén, ami érzékelhető gyorsulást hoz, és időtállóbb rendszert jelent.

A majdnem minden elemében megegyező összeállítás itt elérhető, és megrendelés előtt szabadon módosítható. Az eltéréseket a folyamatosan változó árukészlet miatt tapasztalhatjuk, de gépösszerakónkban könnyedén megtalálhatjuk az igényeinknek megfelelő alkotóelemeket.

2020. 02. 10

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Burkódi Gábor
2020.10.21
Sokat segített a cikk nekem is a választásban :)
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.