2021. 09. 05

Jön a Windows 11, alig enyhültek a követelmények

Hamarosan itt a megjelenés, ám a szigorú hardveres feltételek alig változtakOktóberben hivatalosan is Windows 11 megjelenés.

Meglepő húzás volt a Windows 11 bejelentése, hiszen a felhasználók többségének fejében sokáig az a túlmisztifikált kijelentés állt, mely azt sugallta, hogy a Windows 10 lesz az utolsó hivatalos asztali operációs rendszer a Microsofttól, mely frissítések formájában igazodik majd a jövő igényeihez. Ennél azonban kiderültek furcsább dolgok is, ám a legnagyobb meglepetést távolról sem az okozta, hogy a 11 képében valójában egy kissé átdolgozott Windows 10 érkezik, sokkal inkább az, hogy biztonsági okokra hivatkozva alaposan megszigorították az „új” rendszer hardveres követelményeit. Már-már nyakunkon a megjelenés, de úgy néz ki, hogy a telepítéshez és futtatáshoz szükséges feltételek terén még mindig kissé zavaros a kép.


Az érdeklődő PC-s felhasználók egy ideje már kóstolgathatják a Windows 11 előzetes kiadásait, az Insider programban való részvételen keresztül ráadásul azok is betekintést nyerhetnek a soron következő Windowsba, akik nem rendelkeznek a végleges rendszer futtatásához megszabott hardveres környezettel, illetve a kulcsfontosságúnak bizonyuló TPM 2.0 modullal. A napokban azonban befutott a végleges kiadás hivatalos megjelenési dátuma is, és ehhez kapcsolódóan az is körvonalazódott, hogy ki és milyen módon bírhatja majd működésre a rendszert, amennyiben nagyon ragaszkodik a korai átálláshoz. Mint kiderült, a végleges verzió október 5-től indul útjára, de ahogy az ilyenkor lenni szokott, a frissítésre várakozóknak adott esetben tényleg várnia kell majd, mivel azok, akik nem önálló telepítésre készülnek, a központ csak szép fokozatosan aktiválja majd az update funkciót. Sajnos ezzel együtt az is világossá vált, hogy a Microsoft csak minimálisan enyhített a hardveres követelményeken, ugyanakkor a hajthatatlanok számára biztosított egy kissé felemás jövővel kecsegtető kerülőutat.


Ahogy azt az előzetes, avagy preview kiadás tesztelői tapaszta
lhatták, a próbaverzió elérhetővé vált önálló ISO, vagyis telepítőfájl formájában is, így egy pendrive vagy lemez segítségével a tiszta telepítés is megoldhatóvá vált. Természetesen ez a lehetőség a teljes verzió esetében is opció lesz, és ami a legérdekesebb, hogy utóbbi esetben a telepítő nem lesz különösebben szigorú a gépünk ellenőrzésekor, és lényegében minden olyan PC-re felengedi majd a friss 11-et, amelyen korábban a Windows 10-et gond nélkül futtatta. Sajnos ezzel több gond is akadhat, a Microsoft ugyanis nem ígér sok jót azok számára, akik az optimális élmény eléréséhez ajánlott rendszerigény hiányában állnak neki a telepítésnek. Ezeket ugyanis a „nem támogatott” kategóriába sorolják, ami többek között azzal járhat, hogy az ide tartozó gépek számára nem feltétlenül biztosítják majd a frissítéseket, sőt, még a biztonsági javításokat sem. Ehhez még hozzá tartozik, hogy állítólag a stabilitást és hibamentességet sem garantálják számukra, tehát fokozottan érvényes a figyelmeztetés, hogy „kizárólag saját felelősségre”. Ezzel tehát a Microsoft adott egy különösebb ügyeskedést nem igénylő kiskaput, ugyanakkor le is vette a kezét a biztonsági szempontból elavultnak minősített hardverekről és tulajdonosaikról.


A szigor mögött álló indokok azért finoman szólva is megkérdőjelezhetők, mindenesetre kicsit úgy tűnik, mintha a folyamatosan biztonsági hibákkal és olykor botrányokkal küzdő Microsoft szeretné ledobni a munka terhének egy kiadós részét, illetve a felhasználók azon rétegére hárítani a felelősséget, akik a korlátozások ellenére is az „új” szoftverük mellett döntenének. Tekintve, hogy a Windows 10 jelen állás szerint 2025. október 14-ig biztosan támogatott marad, nehezen indokolható, hogy a 11 esetében például miért kerülnek kizárásra az első generációs Ryzen processzorokkal dolgozó PC-k. Ezekből a kiváló ár-érték arányuk miatt nem kevés lelt gazdára az elmúlt évek során, a Microsoft viszont annyit közölt, hogy ezen a platformon nem tudták biztosítani a rendszer stabilitását. A jelek szerint több szempontból is felesleges lesz sietnünk, hiszen néhány beharangozott funkció már biztosan késve érkezik, az Android appok támogatása például – ami talán a legjobban várt újdonság – szinte kizárt, hogy október 5-től elérhető lesz, inkább a jövő év folyamán készülnek el vele. A frissítéshez amúgy is az újabb gépek tulajdonosai juthatnak majd hozzá először, ráadásul az aktív Windows 10-et használó PC-k és laptopok legnagyobb része szintén valamikor 2022-ben részesülhet a kegyben, hogy ingyen átállhat az új funkciókkal és átalakított felülettel érkező 11-re.

A modern gépek tulajdonosainak lesz a llegkönnyebb dolga.


Hogy a követelmények mennyire nem lazultak, azt már el is kezdték az Insider program tesztelőinek az orra alá dörgölni, mivel figyelmeztető üzeneteket jelenítenek meg azokon a gépeken, melyek valójában nem teljesítik a megszabott specifikációkat. A jelenség állítólag nem általános, mindenesetre intő jel, hogy a teszteléskor kitárt ajtók hamarosan bezáródhatnak. Amennyiben a megjelenést követően mindenképpen tennénk egy próbát a teljesértékű változattal, az ISO telepítéséhez elég lesz bármilyen 64-bites, legalább két magos, 1GHz-es órajellel megáldott CPU, minimum 4GB memória és 64GB tárhely. A megjelenésről szóló hivatalos blogbejegyzés itt olvasható, a támogatott processzorok listája pedig ide kattintva érhető el.

2021. 09. 05

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.