2020. 09. 29

Instabil pár RTX 3080, csere helyett szoftverfrissítés jött

Az ág is húzza az új RTX 3080 kártyát, akinek jutott, annak gondja lehet veleAz EVGA késõbbre halasztott RTX 3080 kártyája

Amilyen hangzatos volt az NVIDIA nagy Amper leleplezése, az új videokártyák indulása már sokkal inkább idézi a régi idõk nehézkes termékstartjait, ahol a félig-meddig teljesített gyártói ígéretek mellett az alacsony árukészletek, az õrült felvásárlóhadjárat, és végül az új hardverek esetében elõforduló gyártási hibák is bekerülnek a képletbe. Márpedig kiderült, hogy bizony az új RTX-ek sem mentesek ezektõl, így néhány sikertelenül járt érdeklõdõ még hálás is lehet azoknak az úgynevezett scalpereknek, akik botok sokaságával szinte a teljes nyitókészlet felvásárolták a két forgalomba hozott Ampere kártyából. A sikeres vásárlók egy része azonban joggal lehet bosszús, mivel az elsõ tesztek sokuk számára kellemetlen élményekkel szolgáltak, az Nvidia pedig jelenleg úgy áll a dologhoz, hogy termékcsere helyett inkább szoftveres megoldást kínál.

Az EVGA megerõsítette a baj forrását, az RTX 3080 FTW3 már hiba nélkül érkezik


A hibajelenség híre futótûzként terjedt az online felületeken, és mint kiderült, nem csak a gyári Founders Editiont, de a különféle ismert gyártók egyedi kiadásait is érinti. A vásárlók egyöntetûen arra panaszkodtak, hogy játék közben az alkalmazás váratlanul összeomlik, õk pedig a Windows asztalán találják magukat. Az Nvidia sokáig csendben volt, a sajtó és a közösség tagjai viszont nem bírták cérnával és maguk kezdtek el utána járni a helyzetnek. Az elsõ tapasztalatok annyit árultak el, hogy bizonyos kártyák nem bírják a 2GHz-es vagy annál magasabb órajelet, és mikor a Boost átlépi azt a határt, jön az összeomlás. Mivel a gond nem mindenkinél jelentkezett, ezzel még közel sem kerültek közelebb a megoldáshoz, a felhasználók többsége pedig amúgy sem tolja idáig a GPU frekvenciáját, még akkor sem, ha az automatikus GPU Boost hatékonyan mûködik, hiszen itt is inkább az 1800-1900 Mhz közötti érték volt a jellemzõ, mely bõven a hibahatár alatt van. Ahogy gyûltek az adatok, kiderült, hogy a Founders Edition kártyák sem nélkülözik a hibát, viszont jóval kevesebb példány produkálja, az észlelések többsége inkább az Nvidia partnerei által készített modellekhez, például az MSI vagy Zotac egyedi termékeihez köthetõk. Az érthetõ, hogy ezek a kártyák általában egyedi hûtést és magasabb elérhetõ Boost órajelet kínálnak, melyet adott esetben 2GHz fölé kalibráltak be, így manuális tuningolás nélkül is hamar kideríthetõ, hogy az adott termék is a problémás darabok közé tartozik-e.

Rengeteg játékos tapasztalt szoftveres összeomlást


A megoldáshoz végül a hardveres elõzetesekrõl és bennfentes információkról ismert tech-videós, Igor's Lab jutott el elsõként, aki négy RTX 3080-ról is lebontotta a burkolatot. A két feltevésébõl végül az egyik igaznak bizonyult, õ ugyanis ügyesen kiszúrta, hogy a megfelelõ energiaellátásért felelõs kondenzátorok egyes kártyákon nem tûnnek a legjobb minõségû daraboknak, ami okozhat a tapasztaltakhoz hasonló jelenséget. Az erõs tippet végül az EVGA erõsítette meg, miszerint bizonyos kondenzátorokkal kapcsolatos problémák valóban a gyárilag túlhúzott kártyák összeomlását okozhatják, de arra is fény derült, hogy nem véletlenül nem dobták piacra saját RTX 3080 FTW3 kártyájukat. A tesztek végül egyértelmûvé tették, hogy a hat darab POS-Cap (Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitor) kondenzátorral szerelt áramkörök nem bírták az említett 2 GHz körüli terhelést, és miután ezeket elkezdték kicserélni jobb minõségi MLCC-re (többrétegû kerámia szûrõ kondenzátor), a hibajelenség többé nem jelentkezett. A vita persze elindult, hogy akkor ki is a felelõs a blamázsért, és egyelõre arról hallani, hogy az Nvidia késõn osztotta meg gyártópartnereivel a kártyák elkészítéséhez nélkülözhetetlen információkat, így azok tesztelésére alig jutott idõ a hivatalos megjelenés elõtt, részben ezért nem vállalta az EVGA sem az említett kártya bemutatását.

A nem megfelelõ kondenzátor konfiguráció elégtelen okozta az elégtelen mûködést


A kész helyzet elé állított Nvidia ezúttal megspórolta a bocsánatkérést, és inkább egy új, stabil mûködést garantáló GeForce driver kiadásával orvosolja a gondot, melyet már elérhetõvé is tett a hivatalos odalán. Az erõsen problémás helyzetre egyelõre az a válaszuk, hogy az összes RTX 3080 videokártyán csökkentik az elérhetõ Boost frekvenciáját, hogy az semmiképp se haladja meg a 2010 Mhz-es értéket, a tesztek alapján ugyanis az összeomlás a 2025 Mhz környékén jelentkezik. A GPU Boost visszaszorítása elvileg minden egyes problémás kártya esetén megoldást jelent az instabilitásra, mely nem jelent komoly sebességvesztést, maximum pár százalékot a gyári alaphoz képest. Arról ugyanakkor egy szó sem esett, hogy mi van azokkal, akik szeretnék kihasználni a kártya elvi képességeit, és manuális túlhajtás mellett használnák azt. A tuning ugyanis mindig is a garancián kívül esõ terület volt, melyre a felhasználók csak saját felelõsségükre merészkedhettek, így papíron ebben az esetben nem fordulhatnak jogorvoslatért, a minimális Boost különbség pedig valószínûleg a hibahatáron belül marad, az új driver pedig biztosítja a stabilitást, tehát a kártyák a továbbiakban probléma nélkül üzemelhetnek tovább.

Fõleg a gyártópartnerek kártyáival volt baj


A gyártópartnerek reakcióira azért még kíváncsiak lennénk, ahogy arra is, hogy vajon mely modellek rendelkeznek hibátlan áramköri konfigurációval, ahol nem okoz gondot a GPU órajelének drasztikusabb megemelése. A hibát megszüntetõ GeForce Game Ready Driver 456.55-ös legújabb verziója ide kattintva letölthetõ.

2020. 09. 29

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban?
Ha most állsz egy új számítógép vagy laptop vásárlás előtt, biztosan te is elakadtál már azon a kérdésen, hogy vajon az AMD vagy Intel processzor közül melyik éri meg jobban. Ez az örök vita, ami talán sosem fog teljesen eldőlni, hiszen mindkét gyártó rendelkezik erős előnyökkel és bizonyos kompromisszumokkal.
Ahhoz, hogy igazán jól tudj dönteni, fontos, hogy átfogó képet kapj a különbségekről, a technológiákról és arról, hogy milyen igényekhez melyik processzor passzol leginkább.
Ebben a cikkben olyan tapasztalatokra és szakmai ismeretekre támaszkodva segítek neked eligazodni az AMD vagy Intel processzor kérdésében, hogy ne csak a marketing szlogenekre, hanem a valódi teljesítményre és felhasználói élményre alapozd a választásodat.
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Teljesítmény: nem csak az órajel számít
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: hol kapsz többet a pénzedért?
Kompatibilitás és platform támogatás
Milyen felhasználóknak melyik processzor ajánlott?
Jövőállóság és technológiai újítások
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Az AMD és az Intel története több évtizedre nyúlik vissza, és mindkét cég rengeteget fejlődött az elmúlt években. Az Intel hosszú ideig szinte egyeduralkodó volt a processzorgyártásban, de az AMD az ut

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között
Ha érdekelnek a processzor típusok, akkor biztosan találkoztál már az Intel és az AMD nevekkel. Ezek a két nagy óriás gyakorlatilag uralja a piacot, és bármilyen számítógép összerakásánál vagy vásárlásánál alapvető kérdés, hogy melyik gyártó termékét válaszd. A különbségek sokszor nemcsak technikai részletekben rejlenek, hanem abban is, hogyan működnek, milyen felhasználói élményt nyújtanak, vagy mennyire passzolnak az igényeidhez.
Ebben a cikkben átvezetlek a legfontosabb tudnivalókon az Intel és az AMD processzor típusok között, hogy könnyebben eligazodj a világukban.
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Intel és AMD: eltérő megközelítés a processzor típusok terén
Architektúra és technológiai újítások
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: melyik a jobb választás?
Kompatibilitás és platformok
Overclocking és tuning lehetőségek
Piaci pozíció és innovációk
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Mielőtt belemennénk az Intel és AMD közti különbségekbe, érdemes megérteni, hogy mit is jelent egy processzor. A processzor, vagy más néven CPU (Central Processing Unit), az a számítógép agya, amely elvégzi az utasításokat, futtatja a programokat, és koordinálja a gép működését. Az elmúlt évtizedekben mindkét gyártó hatalmas fejlőd�

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt
A processzor sebesség az egyik legfontosabb mérőszám, amit akkor nézünk, amikor új számítógépet vagy laptopot választunk. De ha őszinték vagyunk, nem mindig olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Sokszor hallod, hogy minél magasabb a GHz, annál gyorsabb a gép, pedig ennél sokkal több minden befolyásolja a valós teljesítményt.
Ha tényleg meg szeretnéd érteni, mitől gyors vagy lassú a processzorod, akkor ebben a cikkben szeretnék neked segíteni egy igazán átfogó képet adni.
Mi is pontosan a processzor sebesség?
Az architektúra jelentősége
Magok száma és párhuzamos feldolgozás
Cache memória szerepe a sebességben
Az órajel és a teljesítmény kapcsolata
Hőmérséklet és hűtés hatása
RAM és egyéb komponensek szerepe
Szoftveres tényezők és optimalizáció
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mi is pontosan a processzor sebesség?
A processzor sebesség általában a CPU órajelét jelenti, amit gigahertzekben (GHz) mérnek. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a processzor másodpercenként hány ciklust tud végrehajtani. Minél magasabb ez a szám, elvileg annál több műveletet képes elvégezni egy másodperc alatt. Viszont ez az egyszerű magyarázat nem fedi le a teljes valóságot, hiszen a modern processzorokban sokkal több tényező is közrejátszik a teljesítményben, mint pusztán az órajel.
Emellett fontos megérte
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.