Az ág is húzza az új RTX 3080 kártyát, akinek jutott, annak gondja lehet vele
Amilyen hangzatos volt az NVIDIA nagy Amper leleplezése, az új videokártyák indulása már sokkal inkább idézi a régi idõk nehézkes termékstartjait, ahol a félig-meddig teljesített gyártói ígéretek mellett az alacsony árukészletek, az õrült felvásárlóhadjárat, és végül az új hardverek esetében elõforduló gyártási hibák is bekerülnek a képletbe. Márpedig kiderült, hogy bizony az új RTX-ek sem mentesek ezektõl, így néhány sikertelenül járt érdeklõdõ még hálás is lehet azoknak az úgynevezett scalpereknek, akik botok sokaságával szinte a teljes nyitókészlet felvásárolták a két forgalomba hozott Ampere kártyából. A sikeres vásárlók egy része azonban joggal lehet bosszús, mivel az elsõ tesztek sokuk számára kellemetlen élményekkel szolgáltak, az Nvidia pedig jelenleg úgy áll a dologhoz, hogy termékcsere helyett inkább szoftveres megoldást kínál.
A hibajelenség híre futótûzként terjedt az online felületeken, és mint kiderült, nem csak a gyári Founders Editiont, de a különféle ismert gyártók egyedi kiadásait is érinti. A vásárlók egyöntetûen arra panaszkodtak, hogy játék közben az alkalmazás váratlanul összeomlik, õk pedig a Windows asztalán találják magukat. Az Nvidia sokáig csendben volt, a sajtó és a közösség tagjai viszont nem bírták cérnával és maguk kezdtek el utána járni a helyzetnek. Az elsõ tapasztalatok annyit árultak el, hogy bizonyos kártyák nem bírják a 2GHz-es vagy annál magasabb órajelet, és mikor a Boost átlépi azt a határt, jön az összeomlás. Mivel a gond nem mindenkinél jelentkezett, ezzel még közel sem kerültek közelebb a megoldáshoz, a felhasználók többsége pedig amúgy sem tolja idáig a GPU frekvenciáját, még akkor sem, ha az automatikus GPU Boost hatékonyan mûködik, hiszen itt is inkább az 1800-1900 Mhz közötti érték volt a jellemzõ, mely bõven a hibahatár alatt van. Ahogy gyûltek az adatok, kiderült, hogy a Founders Edition kártyák sem nélkülözik a hibát, viszont jóval kevesebb példány produkálja, az észlelések többsége inkább az Nvidia partnerei által készített modellekhez, például az MSI vagy Zotac egyedi termékeihez köthetõk. Az érthetõ, hogy ezek a kártyák általában egyedi hûtést és magasabb elérhetõ Boost órajelet kínálnak, melyet adott esetben 2GHz fölé kalibráltak be, így manuális tuningolás nélkül is hamar kideríthetõ, hogy az adott termék is a problémás darabok közé tartozik-e.
A megoldáshoz végül a hardveres elõzetesekrõl és bennfentes információkról ismert tech-videós, Igor's Lab jutott el elsõként, aki négy RTX 3080-ról is lebontotta a burkolatot. A két feltevésébõl végül az egyik igaznak bizonyult, õ ugyanis ügyesen kiszúrta, hogy a megfelelõ energiaellátásért felelõs kondenzátorok egyes kártyákon nem tûnnek a legjobb minõségû daraboknak, ami okozhat a tapasztaltakhoz hasonló jelenséget. Az erõs tippet végül az EVGA erõsítette meg, miszerint bizonyos kondenzátorokkal kapcsolatos problémák valóban a gyárilag túlhúzott kártyák összeomlását okozhatják, de arra is fény derült, hogy nem véletlenül nem dobták piacra saját RTX 3080 FTW3 kártyájukat. A tesztek végül egyértelmûvé tették, hogy a hat darab POS-Cap (Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitor) kondenzátorral szerelt áramkörök nem bírták az említett 2 GHz körüli terhelést, és miután ezeket elkezdték kicserélni jobb minõségi MLCC-re (többrétegû kerámia szûrõ kondenzátor), a hibajelenség többé nem jelentkezett. A vita persze elindult, hogy akkor ki is a felelõs a blamázsért, és egyelõre arról hallani, hogy az Nvidia késõn osztotta meg gyártópartnereivel a kártyák elkészítéséhez nélkülözhetetlen információkat, így azok tesztelésére alig jutott idõ a hivatalos megjelenés elõtt, részben ezért nem vállalta az EVGA sem az említett kártya bemutatását.
A kész helyzet elé állított Nvidia ezúttal megspórolta a bocsánatkérést, és inkább egy új, stabil mûködést garantáló GeForce driver kiadásával orvosolja a gondot, melyet már elérhetõvé is tett a hivatalos odalán. Az erõsen problémás helyzetre egyelõre az a válaszuk, hogy az összes RTX 3080 videokártyán csökkentik az elérhetõ Boost frekvenciáját, hogy az semmiképp se haladja meg a 2010 Mhz-es értéket, a tesztek alapján ugyanis az összeomlás a 2025 Mhz környékén jelentkezik. A GPU Boost visszaszorítása elvileg minden egyes problémás kártya esetén megoldást jelent az instabilitásra, mely nem jelent komoly sebességvesztést, maximum pár százalékot a gyári alaphoz képest. Arról ugyanakkor egy szó sem esett, hogy mi van azokkal, akik szeretnék kihasználni a kártya elvi képességeit, és manuális túlhajtás mellett használnák azt. A tuning ugyanis mindig is a garancián kívül esõ terület volt, melyre a felhasználók csak saját felelõsségükre merészkedhettek, így papíron ebben az esetben nem fordulhatnak jogorvoslatért, a minimális Boost különbség pedig valószínûleg a hibahatáron belül marad, az új driver pedig biztosítja a stabilitást, tehát a kártyák a továbbiakban probléma nélkül üzemelhetnek tovább.
A gyártópartnerek reakcióira azért még kíváncsiak lennénk, ahogy arra is, hogy vajon mely modellek rendelkeznek hibátlan áramköri konfigurációval, ahol nem okoz gondot a GPU órajelének drasztikusabb megemelése. A hibát megszüntetõ GeForce Game Ready Driver 456.55-ös legújabb verziója ide kattintva letölthetõ.