2020. 09. 29

Instabil pár RTX 3080, csere helyett szoftverfrissítés jött

Az ág is húzza az új RTX 3080 kártyát, akinek jutott, annak gondja lehet veleAz EVGA késõbbre halasztott RTX 3080 kártyája

Amilyen hangzatos volt az NVIDIA nagy Amper leleplezése, az új videokártyák indulása már sokkal inkább idézi a régi idõk nehézkes termékstartjait, ahol a félig-meddig teljesített gyártói ígéretek mellett az alacsony árukészletek, az õrült felvásárlóhadjárat, és végül az új hardverek esetében elõforduló gyártási hibák is bekerülnek a képletbe. Márpedig kiderült, hogy bizony az új RTX-ek sem mentesek ezektõl, így néhány sikertelenül járt érdeklõdõ még hálás is lehet azoknak az úgynevezett scalpereknek, akik botok sokaságával szinte a teljes nyitókészlet felvásárolták a két forgalomba hozott Ampere kártyából. A sikeres vásárlók egy része azonban joggal lehet bosszús, mivel az elsõ tesztek sokuk számára kellemetlen élményekkel szolgáltak, az Nvidia pedig jelenleg úgy áll a dologhoz, hogy termékcsere helyett inkább szoftveres megoldást kínál.

Az EVGA megerõsítette a baj forrását, az RTX 3080 FTW3 már hiba nélkül érkezik


A hibajelenség híre futótûzként terjedt az online felületeken, és mint kiderült, nem csak a gyári Founders Editiont, de a különféle ismert gyártók egyedi kiadásait is érinti. A vásárlók egyöntetûen arra panaszkodtak, hogy játék közben az alkalmazás váratlanul összeomlik, õk pedig a Windows asztalán találják magukat. Az Nvidia sokáig csendben volt, a sajtó és a közösség tagjai viszont nem bírták cérnával és maguk kezdtek el utána járni a helyzetnek. Az elsõ tapasztalatok annyit árultak el, hogy bizonyos kártyák nem bírják a 2GHz-es vagy annál magasabb órajelet, és mikor a Boost átlépi azt a határt, jön az összeomlás. Mivel a gond nem mindenkinél jelentkezett, ezzel még közel sem kerültek közelebb a megoldáshoz, a felhasználók többsége pedig amúgy sem tolja idáig a GPU frekvenciáját, még akkor sem, ha az automatikus GPU Boost hatékonyan mûködik, hiszen itt is inkább az 1800-1900 Mhz közötti érték volt a jellemzõ, mely bõven a hibahatár alatt van. Ahogy gyûltek az adatok, kiderült, hogy a Founders Edition kártyák sem nélkülözik a hibát, viszont jóval kevesebb példány produkálja, az észlelések többsége inkább az Nvidia partnerei által készített modellekhez, például az MSI vagy Zotac egyedi termékeihez köthetõk. Az érthetõ, hogy ezek a kártyák általában egyedi hûtést és magasabb elérhetõ Boost órajelet kínálnak, melyet adott esetben 2GHz fölé kalibráltak be, így manuális tuningolás nélkül is hamar kideríthetõ, hogy az adott termék is a problémás darabok közé tartozik-e.

Rengeteg játékos tapasztalt szoftveres összeomlást


A megoldáshoz végül a hardveres elõzetesekrõl és bennfentes információkról ismert tech-videós, Igor's Lab jutott el elsõként, aki négy RTX 3080-ról is lebontotta a burkolatot. A két feltevésébõl végül az egyik igaznak bizonyult, õ ugyanis ügyesen kiszúrta, hogy a megfelelõ energiaellátásért felelõs kondenzátorok egyes kártyákon nem tûnnek a legjobb minõségû daraboknak, ami okozhat a tapasztaltakhoz hasonló jelenséget. Az erõs tippet végül az EVGA erõsítette meg, miszerint bizonyos kondenzátorokkal kapcsolatos problémák valóban a gyárilag túlhúzott kártyák összeomlását okozhatják, de arra is fény derült, hogy nem véletlenül nem dobták piacra saját RTX 3080 FTW3 kártyájukat. A tesztek végül egyértelmûvé tették, hogy a hat darab POS-Cap (Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitor) kondenzátorral szerelt áramkörök nem bírták az említett 2 GHz körüli terhelést, és miután ezeket elkezdték kicserélni jobb minõségi MLCC-re (többrétegû kerámia szûrõ kondenzátor), a hibajelenség többé nem jelentkezett. A vita persze elindult, hogy akkor ki is a felelõs a blamázsért, és egyelõre arról hallani, hogy az Nvidia késõn osztotta meg gyártópartnereivel a kártyák elkészítéséhez nélkülözhetetlen információkat, így azok tesztelésére alig jutott idõ a hivatalos megjelenés elõtt, részben ezért nem vállalta az EVGA sem az említett kártya bemutatását.

A nem megfelelõ kondenzátor konfiguráció elégtelen okozta az elégtelen mûködést


A kész helyzet elé állított Nvidia ezúttal megspórolta a bocsánatkérést, és inkább egy új, stabil mûködést garantáló GeForce driver kiadásával orvosolja a gondot, melyet már elérhetõvé is tett a hivatalos odalán. Az erõsen problémás helyzetre egyelõre az a válaszuk, hogy az összes RTX 3080 videokártyán csökkentik az elérhetõ Boost frekvenciáját, hogy az semmiképp se haladja meg a 2010 Mhz-es értéket, a tesztek alapján ugyanis az összeomlás a 2025 Mhz környékén jelentkezik. A GPU Boost visszaszorítása elvileg minden egyes problémás kártya esetén megoldást jelent az instabilitásra, mely nem jelent komoly sebességvesztést, maximum pár százalékot a gyári alaphoz képest. Arról ugyanakkor egy szó sem esett, hogy mi van azokkal, akik szeretnék kihasználni a kártya elvi képességeit, és manuális túlhajtás mellett használnák azt. A tuning ugyanis mindig is a garancián kívül esõ terület volt, melyre a felhasználók csak saját felelõsségükre merészkedhettek, így papíron ebben az esetben nem fordulhatnak jogorvoslatért, a minimális Boost különbség pedig valószínûleg a hibahatáron belül marad, az új driver pedig biztosítja a stabilitást, tehát a kártyák a továbbiakban probléma nélkül üzemelhetnek tovább.

Fõleg a gyártópartnerek kártyáival volt baj


A gyártópartnerek reakcióira azért még kíváncsiak lennénk, ahogy arra is, hogy vajon mely modellek rendelkeznek hibátlan áramköri konfigurációval, ahol nem okoz gondot a GPU órajelének drasztikusabb megemelése. A hibát megszüntetõ GeForce Game Ready Driver 456.55-ös legújabb verziója ide kattintva letölthetõ.

2020. 09. 29

Tápegység ventilátor hangos: Miért zúg annyira?

Tápegység ventilátor hangos: Miért zúg annyira, és hogyan szabadulhatsz meg tőle?
Ha a számítógéped tápegység ventilátor hangos, az nemcsak idegesítő lehet, hanem arra is utalhat, hogy valami nincs rendben a géped egyik fontos alkatrészével. A tápegység felelős azért, hogy stabil áramellátást biztosítson a komponenseknek, és közben a ventilátorának is kulcsszerepe van a hűtésben.
Amikor ez a ventilátor elkezd zajosan működni, akkor mindenképp érdemes odafigyelni, mert komolyabb problémák előjele lehet.
Hogyan működik a tápegység ventilátor, és miért hallható?
Por és kosz, az első számú ellenség
Kopott vagy sérült csapágyak
Nem megfelelő légáramlás vagy túlterhelés
Életkor és anyagminőség, a tápegység ventilátor hangos lesz az idő múlásával
Mechanikai sérülés vagy idegen tárgy
Elektronikai problémák és túlmelegedés
A tápegység ventilátor hangos, hogyan előzd meg?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Hogyan működik a tápegység ventilátor, és miért hallható?
A tápegység ventilátor a benn lévő alkatrészek hűtésére szolgál, mert a tápegység belsejében áram folyik, ami hőt termel. Ez a ventilátor folyamatosan forog, hogy a meleg levegőt kifújja, és friss levegőt engedjen be. Amikor a ventilátor működése zökkenőmentes, akkor alig hallod, vagy egyáltalán nem.
Ha viszont hangos, akkor a forgó alkatrészek valamilyen ok miatt nem működnek megfelelően.

Tápegység hiba jelei: 5 gyakori jel, hogy ideje cserélni a tápot

Tápegység hiba jelei: 5 gyakori jel, hogy ideje cserélni a tápot
Ha valaha is összeomlott a géped látszólag ok nélkül, vagy váratlanul újraindult, akkor már találkozhattál a jelenséggel: ezek lehetnek a tápegység hiba jelei. Sokan hajlamosak figyelmen kívül hagyni a tápegységet, mint a rendszer egyik kulcsfontosságú elemét, pedig az egész gép megbízhatósága, stabilitása és élettartama múlik rajta.
Egy hibás táp nemcsak bosszantó hibákhoz vezet, hanem komoly károkat is okozhat a hardveredben. A tápegység nem a leglátványosabb, de az egyik legfontosabb komponens.
Ebben a cikkben segítek felismerni a jeleket, megérteni a háttérfolyamatokat, és tanácsokat adok, hogyan reagálj időben.
Miért annyira fontos a tápegység?
A rendszeres újraindulások mögött is táp állhat
A gép nem kapcsol be, vagy csak második próbálkozásra
Furcsa zajok a házból, zúgás, kattogás, sípolás
A tápegység hiba jelei nem mindig egyértelműek
Az égés szaga mindig vészjelzés
Milyen élettartammal lehet számolni?
Hogyan előzheted meg a problémákat?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért annyira fontos a tápegység?
A tápegység (PSU – Power Supply Unit) feladata az, hogy a hálózati áramot átalakítsa a számítógép komponensei számára megfelelő feszültségű és stabil árammá. Ha ez a folyamat nem működik megfelelően, az olyan, mintha egy szív hibásan pumpálná a vért a testben. A processzor, a

PC tápegység feszültségek: 6 tipp a pontos méréshez otthon

PC tápegység feszültségek: 6 tipp a pontos méréshez otthon
Ha PC tápegység feszültségek pontos mérésére vállalkozol otthon, máris egy alapvető és nagyon fontos lépést teszel meg a számítógéped stabil és biztonságos működése érdekében. A tápegység az egyik legkritikusabb komponens egy PC-ben, hiszen innen kap minden alkatrész áramot, és ha a feszültségek nem stabilak vagy eltérnek a szabványtól, az komoly problémákhoz vezethet, akár hardverhibához is.
Ebben a cikkben nemcsak azt mutatom meg, hogyan mérd meg ezeket a feszültségeket, hanem azt is, hogy milyen szempontokra figyelj, hogy tényleg megbízható eredményt kapj.
Miért fontos a PC tápegység feszültségek ellenőrzése?
Hogyan mérj otthon? Ne félj a műszerektől!
A megfelelő mérési pontok kiválasztása
Mire figyelj a mérési eredmények értékelésekor?
A tápegység terhelése és a mérés pontossága
Biztonsági szabályok és óvintézkedések
A mérés dokumentálása és következtetések levonása
Mikor érdemes szakemberhez fordulni?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért fontos a PC tápegység feszültségek ellenőrzése?
Elsőként értsük meg, miért olyan lényeges a pontos mérés. Egy rossz vagy gyenge tápegység nem csak instabil működést okozhat, hanem rövidzárlatot vagy akár teljes hardverkárosodást is. A számítógép alkatrészei, processzor, alaplap, videokártya, merevlemezek – nagyon érzékenyek a feszültsé
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.