2020. 09. 29

Instabil pár RTX 3080, csere helyett szoftverfrissítés jött

Az ág is húzza az új RTX 3080 kártyát, akinek jutott, annak gondja lehet veleAz EVGA későbbre halasztott RTX 3080 kártyája

Amilyen hangzatos volt az NVIDIA nagy Amper leleplezése, az új videokártyák indulása már sokkal inkább idézi a régi idők nehézkes termékstartjait, ahol a félig-meddig teljesített gyártói ígéretek mellett az alacsony árukészletek, az őrült felvásárlóhadjárat, és végül az új hardverek esetében előforduló gyártási hibák is bekerülnek a képletbe. Márpedig kiderült, hogy bizony az új RTX-ek sem mentesek ezektől, így néhány sikertelenül járt érdeklődő még hálás is lehet azoknak az úgynevezett scalpereknek, akik botok sokaságával szinte a teljes nyitókészlet felvásárolták a két forgalomba hozott Ampere kártyából. A sikeres vásárlók egy része azonban joggal lehet bosszús, mivel az első tesztek sokuk számára kellemetlen élményekkel szolgáltak, az Nvidia pedig jelenleg úgy áll a dologhoz, hogy termékcsere helyett inkább szoftveres megoldást kínál.

Az EVGA megerősítette a baj forrását, az RTX 3080 FTW3 már hiba nélkül érkezik


A hibajelenség híre futótűzként terjedt az online felületeken, és mint kiderült, nem csak a gyári Founders Editiont, de a különféle ismert gyártók egyedi kiadásait is érinti. A vásárlók egyöntetűen arra panaszkodtak, hogy játék közben az alkalmazás váratlanul összeomlik, ők pedig a Windows asztalán találják magukat. Az Nvidia sokáig csendben volt, a sajtó és a közösség tagjai viszont nem bírták cérnával és maguk kezdtek el utána járni a helyzetnek. Az első tapasztalatok annyit árultak el, hogy bizonyos kártyák nem bírják a 2GHz-es vagy annál magasabb órajelet, és mikor a Boost átlépi azt a határt, jön az összeomlás. Mivel a gond nem mindenkinél jelentkezett, ezzel még közel sem kerültek közelebb a megoldáshoz, a felhasználók többsége pedig amúgy sem tolja idáig a GPU frekvenciáját, még akkor sem, ha az automatikus GPU Boost hatékonyan működik, hiszen itt is inkább az 1800-1900 Mhz közötti érték volt a jellemző, mely bőven a hibahatár alatt van. Ahogy gyűltek az adatok, kiderült, hogy a Founders Edition kártyák sem nélkülözik a hibát, viszont jóval kevesebb példány produkálja, az észlelések többsége inkább az Nvidia partnerei által készített modellekhez, például az MSI vagy Zotac egyedi termékeihez köthetők. Az érthető, hogy ezek a kártyák általában egyedi hűtést és magasabb elérhető Boost órajelet kínálnak, melyet adott esetben 2GHz fölé kalibráltak be, így manuális tuningolás nélkül is hamar kideríthető, hogy az adott termék is a problémás darabok közé tartozik-e.

Rengeteg játékos tapasztalt szoftveres összeomlást


A megoldáshoz végül a hardveres előzetesekről és bennfentes információkról ismert tech-videós, Igor's Lab jutott el elsőként, aki négy RTX 3080-ról is lebontotta a burkolatot. A két feltevéséből végül az egyik igaznak bizonyult, ő ugyanis ügyesen kiszúrta, hogy a megfelelő energiaellátásért felelős kondenzátorok egyes kártyákon nem tűnnek a legjobb minőségű daraboknak, ami okozhat a tapasztaltakhoz hasonló jelenséget. Az erős tippet végül az EVGA erősítette meg, miszerint bizonyos kondenzátorokkal kapcsolatos problémák valóban a gyárilag túlhúzott kártyák összeomlását okozhatják, de arra is fény derült, hogy nem véletlenül nem dobták piacra saját RTX 3080 FTW3 kártyájukat. A tesztek végül egyértelművé tették, hogy a hat darab POS-Cap (Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitor) kondenzátorral szerelt áramkörök nem bírták az említett 2 GHz körüli terhelést, és miután ezeket elkezdték kicserélni jobb minőségi MLCC-re (többrétegű kerámia szűrő kondenzátor), a hibajelenség többé nem jelentkezett. A vita persze elindult, hogy akkor ki is a felelős a blamázsért, és egyelőre arról hallani, hogy az Nvidia későn osztotta meg gyártópartnereivel a kártyák elkészítéséhez nélkülözhetetlen információkat, így azok tesztelésére alig jutott idő a hivatalos megjelenés előtt, részben ezért nem vállalta az EVGA sem az említett kártya bemutatását.

A nem megfelelő kondenzátor konfiguráció elégtelen okozta az elégtelen működést


A kész helyzet elé állított Nvidia ezúttal megspórolta a bocsánatkérést, és inkább egy új, stabil működést garantáló GeForce driver kiadásával orvosolja a gondot, melyet már elérhetővé is tett a hivatalos odalán. Az erősen problémás helyzetre egyelőre az a válaszuk, hogy az összes RTX 3080 videokártyán csökkentik az elérhető Boost frekvenciáját, hogy az semmiképp se haladja meg a 2010 Mhz-es értéket, a tesztek alapján ugyanis az összeomlás a 2025 Mhz környékén jelentkezik. A GPU Boost visszaszorítása elvileg minden egyes problémás kártya esetén megoldást jelent az instabilitásra, mely nem jelent komoly sebességvesztést, maximum pár százalékot a gyári alaphoz képest. Arról ugyanakkor egy szó sem esett, hogy mi van azokkal, akik szeretnék kihasználni a kártya elvi képességeit, és manuális túlhajtás mellett használnák azt. A tuning ugyanis mindig is a garancián kívül eső terület volt, melyre a felhasználók csak saját felelősségükre merészkedhettek, így papíron ebben az esetben nem fordulhatnak jogorvoslatért, a minimális Boost különbség pedig valószínűleg a hibahatáron belül marad, az új driver pedig biztosítja a stabilitást, tehát a kártyák a továbbiakban probléma nélkül üzemelhetnek tovább.

Főleg a gyártópartnerek kártyáival volt baj


A gyártópartnerek reakcióira azért még kíváncsiak lennénk, ahogy arra is, hogy vajon mely modellek rendelkeznek hibátlan áramköri konfigurációval, ahol nem okoz gondot a GPU órajelének drasztikusabb megemelése. A hibát megszüntető GeForce Game Ready Driver 456.55-ös legújabb verziója ide kattintva letölthető.

2020. 09. 29

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Dénes Balázs
2020.10.02
Panyik Sándor, nem érted hogy gondoltam ez egyszerűt. A tekercs, a kondi, ellenállás az áramkör réssze, ami önmagában nem áramkör. Nem egy IC pl, amitartalmazhat áramköröket, logikai kapukat, stb. Alkatrészek, önmagukban nem képeznek bármiféle műveletre, alkalmas dolgot. Amúgy tényleg nem bonyolult alkatrész, ha az EVGA mérnőkeinek sikerült rájönni, majd cserélni az alkatrész. Az Nvidia gyanítom nagyobb cég, több mérnökkel, mégis elszúrták a dolgot. Filéres téma az a szar alkatrész. Ez a vicces.
Panyik Sándor
2020.09.30
Látom van baj Dénes Balázsnál. Először is "legegyszerűbb áramköri elem", ha olyan egyszerű akkor légyszíves válaszd ki a megfelelőt az elérhető 100.000 fajta kondenzátor közül, hogy melyik lenne megfelelő (nagyvonalakban...). Másodszor a GPU-nak, mint minden CPU-nak van egy alap órajele, amit garantál a gyártója. Na már most a Boost frekvencia, amivel itt gond van, azt a gyártó nem garantálja, ezt a processzor köré épített elemek milyensége befolyásolja. Ha CPU-ról van szó, akkor alaplap, GPU esetében meg az MSI, ASUS... által készített kártya. Ha ezzel a kártyával gond van, akkor az nem az nVidia hibája, ha a Boost frekvencia crash-el szintén nem az nVidia hibája. CPU esetében is szoftveresen/BIOS-ban van lekorlátozva a Boost, nem értem itt miért lenne ez probléma? Nem tudom mit kellett volna törni magukat rajta. A kiadó cégnek azért nem tűnt fel a kondenzátor blama, mert az ő referencia dizánjukban, amiket elküldted a gyártóknak jobb minőségű kondenzátor van, csak ezt nem minden gyártó követett. Valamint mint írták, ez csak kis csoportot érint, ezért sem tűnt fel annyira nekik (mivel pl.: a tápegységed instabilitása is okozhat ilyen problémát, ha a határon mozog a dolog).
Papp Gábor
2020.09.30
Utánna néztem az asus tuf rtx 3080 kártyákon mind a 6 kondenzátor javitva lett igy azok birják szépen a 2080 ghz is szóval ha jo gput akarok akkor csak is az asus kártyát vegyétek meg azon az összes rendes kerámia kondenzátor ami birja a h?t durván és nem fagy ki soha. A másik meg vannak akik még a kondenzátorokra is raktak h?t?pasztát azt amit olloval vágni is lehet és arra raktak h?t?bordát és ventit és ugy még a 2200 mhz is elérték vele fent van a neten .
Papp Gábor
2020.09.30
Utánna néztem az asus tuf rtx 3080 kártyákon mind a 6 kondenzátor javitva lett igy azok birják szépen a 280 ghz is szóval ha jo gput akarok akkor csak is az asus kártyát vegyétek meg azon az összes rendes kerámia kondenzátor ami birja a hőt durván és nem fagy ki soha. A másik meg vannak akik még a kondenzátorokra is raktak hűtőpasztát azt amit olloval vágni is lehet és arra raktak hűtőbordát és ventit és ugy még a 220 m,hz is elérték vele fent van a neten .
Dénes Balázs
2020.09.30
A legegyszerűbb áramköri elem a kondenzátor, az ellenállással és a tekercsel, nagyvonalakban. És ezt basszák el. Ehhez csak gratulálni tudok a kedves mérnököknek, már ha lehet őket így nevezni. Valahogy sejtettem, hogy az órajel visszavétele lesz a megoldás. Nesze paraszt. Nagyon nem törték magukat. Milyen érdekes, hogy egy külső gyártónak feltűnt a kondenzátor blama, a kiadó cégnek meg nem. Még eggyel kevesebb indok, hogy Nvidia kártyáért pénzt adjak. Bár ha megnyerném itt a 3080-at, akkor azért kicserélném az 5700 XT-t. :)
Tóth Szabolcs
2020.09.29
Ahogy der8auer is megmondta, a gyártóknak nincs idejük rendesen tesztelni, így az a vásárlókra marad. Vagyis ha te az elsők között akarod megszerezni a legújabb hardvert, akkor fel kell készülnöd arra is, hogy az nem lesz hibamentes.
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.