Az alábbiakban egy elérhetõ árú mainstream gamer konfigurációt mutatunk be, ami magában foglalja a ma legnépszerûbb játékokhoz Full HD felbontásban szükséges komponenseket, ugyanakkor igyekszik megkímélni a pénztárcánkat minden olyan területen, ahol a funkcionalitást tekintve tényleg nem lenne szükség a többletkiadásra. Az alábbi komponensekbõl áll össze a gép, illetve az alkatrészek áttekintése után gépszerelés videót és FPS-teszteredményeket láthatunk.
Cooler Master MasterBox MB511 Mesh MCB-B511D-KANN-S01 számítógép ház
Arctic F14 Silent 14cm ventilátor x3
AMD Ryzen 5 2600 YD2600BBAFBOX processzor
Cooler Master RR-212S-20PK-R1 Hyper 212 Black Edition processzorhûtõ
Gigabyte GTX1660 6GB GDDR5 GV-N1660GAMING OC-6GD videokártya
Western Digital 1TB 64MB WD10EZEX merevlemez
Samsung 250GB 970 EVO Plus MZ-V7S250BW M.2 PCIe SSD meghajtó
Bitfenix 550W Whisper M BP-WG550UMAG-9FM tápegység
Corsair 2x8GB DDR4 3200MHz Vengeance LPX Black CMK16GX4M2B3200C16
Cooler Master MasterBox MB511 Mesh
Összeállítani egy új gamer PC-t nem egyszerû dolog, különösen, ha közben a költségek alacsonyan tartását is szem elõtt kell tartanunk. A konfiguráció összeválogatásakor talán leginkább a gépházon lehet spórolni, és erre egy jó megoldással szolgál a Cooler Master MasterBox MB511, ami minimális költségek mellett a lehetõ legjobb szellõzésre ad lehetõséget. Elsõ ránézésre megéri az árát – ez egy jókora gépház, közepes toronyként 496mm hosszú, 217mm széles, és 469mm magas. ATX, micro-ATX és mini-ITX alaplapok befogadására alkalmas, hét bõvítõhellyel és elkülönített PSU-rekesszel rendelkezik, akár 410mm hosszú videokártyát is szerelhetünk bele (és legfeljebb 165mm-es processzorhûtõt). Bár ez a Cooler Master egyik legolcsóbb gépháza, kialakításának és méreteinek köszönhetõen lehetõvé teszi a high-end komponensek beszerelését, emellett a gyártási minõség kapcsán sem lehetnek aggodalmaink, elég masszív konstrukció.
Ebben az árkategóriában rendszerint olyan gépházakat találunk, melyek esztétikai szempontok alapján is hátrányban vannak a drágább opciókhoz képest, de az MB511-rõl ez nem mondható el, kinézete alapján aligha feltételeznénk, hogy ez egy olcsóbb gépház. A belsõ teljes egészében fekete sima felület, az I/O portok kialakítása elég takarosra sikerült, és teljes méretû átlátszó oldalpanel gondoskodik a modern megjelenésrõl. Gyári RGB fények nincsenek, és a késõbbiekben sem kapott fölösleges kivilágítást, ezzel is minimalizálva a költségeket. Az elõlaphoz hozzá tartozik egy majdnem a teljes felületre kiterjedõ hálós rész, amit az elõlap oldalán végig látható szellõzõnyílás is segít, ez kiváló szellõzést biztosít egy erõsebb konfigurációnak is, ha bõvíteni akarunk.
A ház olcsóságából következõen a várakozásoknak megfelelõen alakul a gyári spórolás; a kábelek elvezetéséhez használt nyílásoknál nincs gumibélés, a bõvítõhelyek kereteit nem hüvelykcsavar, hanem normál csavar rögzíti, az összeszereléshez szükséges minden kiegészítõt egyetlen mûanyagtasakban mellékelnek, és az oldallapokon nincs hangtompító bevonat. Mindez nem meglepetés, ahogyan az sem, hogy gyárilag csak egy elszívó ventilátort mellékelnek a gépház hátsó részében. További hûtés beszerelésére azonban bõven van hely, high-end vízhûtésnek bõven van elég felület (240mm-es radiátor a fedlapon, vagy elöl egy 360mm-es), de két 120 vagy 140mm-es ventilátor is szerelhetõ a fedlap alá, emellett az elõlap mögé lehet tenni két 140mm-es, vagy három 120mm-es ventilátort. Ide került két Arctic F14 Silent 140mm-es rendszer hûtõ, valamint egy a gépház hátsó részébe a fedlap alá.
A tárhelyek elhelyezési lehetõsége némileg korlátozottabb, a tápegység keretén találhatunk egy SSD-helyet, valamint két további SSD keret van az alaplapi hely mögött. A hátoldalon az SSD-k nem rendelkeznek eltávolítható rekesszel, így ezeket az alaplap beszerelése elõtt kell felcsavarozni.
MSI B450-A PRO alaplap
Az MSI B450-A Pro alaplap nagyon leegyszerûsített kialakítású, de rengeteg PCIe csatlakozási lehetõséget biztosít. A gyártó ajánlása szerint kriptovaluta bányászásra is optimalizálva van, és rendelkezik teljes hosszúságú PCIe 3.0 x16 slottal, valamint PCIe 2.0 x4 és négy PCIe 2.0 x1 csatolófelülettel. Maximum 64GB kapacitású DDR4-3466 memóriát tud kezelni, ezeket négy RAM-slotba szerelhetjük be. Ez a konfiguráció 2x8GB Corsair Vengeance LPX memóriát kapott, amire majd késõbb kitérünk még.
A B450-A Pro 6 SATA csatlakozóval rendelkezik, ezek RAID 0, 1 és 10 tömböt támogatnak. Rendelkezésre áll egy M.2 slot, erre legfeljebb M.2 22110 meghajtó csatlakoztatható, de PCIe 3.0 x4 és SATA csatlakozású eszközöket is támogat. A B450-A Pron sötétszürke hûtõbordák vannak az áramellátás és a lapkakészlet körül. Áramellátásról egy 8-pines ATX 12V és egy 24-pines ATX csatlakozó gondoskodik.
A B450-A Pro hátoldalán négy USB 3.1 és két USB 2.0 csatlakozó van, emellett PS/2 billentyûzet és egér csatlakozó. Van rajta egy HDMI, egy Displayport és egy VGA csatlakozó is, valamint RJ45 LAN csatlakozó Realtek 8111H Gigabit vezérlõvel, és hat 3.5mm jack csatlakozó. Ez egyébként egy olyan alaplap, ami nem gaming brand részeként jelent meg, így ez sem ad hozzá az árához nagyobb pluszokat, viszont az MSI eleve esztétikailag és komponensminõséget tekintve olyan magas szintû gyártmányokkal áll elõ, hogy a gamer alaplapjaikhoz képest ez nem jelent minõségcsökkenést.
AMD Ryzen 5 2600 YD2600BBAFBOX processzor – nem hiányzik az X
Az AMD Ryzen 5 2600 az egyik legjobb mainstream processzornak mondható, kivételes játékteljesítményt ad hihetetlenül alacsony ár mellett, ráadásul az X sem hiányzik a nevébõl. Bár az X-sorozat tagjai automatikus gyári overclockolással érkeztek, a Ryzen 5 2600 esetében ennek hiánya egyáltalán nem érzõdik – fõleg, ha a manuális OC-tõl nem riadunk vissza -, és viszonylag hamar vált a legnépszerûbb gamer processzorok egyikévé.
Számszerûsítve a dolgokat, a Ryzen 5 2600 és 2600X közt nincs nagy különbség, mindketttõ ugyanarra a 2600-as chipre és 12nm-es FinFET Zen+ dizájnra épül, 4,8milliárd tranzisztorral és 6mag-12szálas felépítéssel. A 2600-as modell alap órajele 3,4GHz, az X verzióé 3,7GHz, a nem gyári OC-s verzióhoz azonban alacsonyabb (95W helyett 65W) TDP érték társul, emiatt nem is kapja meg azt a jó gyárri hûtõt, ami a 2600X-hez jár. A Wraith Stealth kb. fele olyan vastag alumínium hûtõbordával rendelkezik, mint a Wraith Spire (utóbbi ráadásul plusz réz hõelvezetõ felületet is kapott), emiatt ebben a konfigurációban Cooler Master Hyper 212 Black Edition hûti a processzort.
A Ryzen 5 2600 tehát egy jó ár-érték arányú, költséghatékony, közönségkedvenc processzor, aminek az a háránya, hogy nem fizetünk a gyártónak azért, amit mi is el tudunk végezni rajta. Ha bátorkodunk kicsit belenyúlni a BIOS-ba, a 2600 nagyjából a 2600X-szel egy szintre hozható, de anélkül, hogy ez plusz költségekkel járna. Ha játékos szempontból nézzük, a közeli kompetíciót jelentõ Intel Core i5 8400 is csak pár FPS-sel többet tud, és az AM4 platform bármilyen újabb, Zen-alapú mainstream AMD csipet elbír, ami a következõ pár évben megjelenhet, így a jövõre nézve is valamiféle biztonságot jelent.
Cooler Master RR-212S-20PK-R1 Hyper 212 Black Edition processzorhûtõ
A Cooler Master Hyper 212-höz használt technológia több mint évtizedes múltra tekint vissza, ez ugyan a PC-iparban elmaradottnak mondható, de eredendõen szeretik a házi tunningolással foglalatoskodók, amiért nagyon olcsó és ennek ellenére kiemelkedõ teljesítményt nyújt. A Hyper 212 Black Edition hûtõbordákon felül FP120 Silencio ventilátorral van felszerelve, kialakításából elsõre is szembetûnik, hogy négymagos CPU-k, ill. alacsony- és középkategóriás gamer rendszerek számára tervezték. Majdnem minden AMD processzort támogat, kivéve a Threadrippert, és közvetlen hõelvezetésen alapuló, négy hõcsöves torony kialakítása van. Az ötlapátos Silencio ventilátornak szintén elég konzervatív a megjelenése, legalábbis a napjainkban népszerûvé váló egyedibbnél egyedibb tervezésû ventilátorokhoz képest. Fekete króm borítása van, csiszolt alumínium felületen láthatjuk a Cooler Master logót, és a hûtõcsövek végeit fedõ sapkák is feketék. Beszerelése nagyon egyszerû, a ventilátort le kell venni a hûtõ toronyról, majd rögzítés után egyszerûen visszapattintani. Áramellátásról standard 4-pines PWM csatlakozó gondoskodik.
Gigabyte GTX1660 6GB GAMING OC videokártya
Aki 1920x1080 FullHD felbontáson játssza a kedvenc játékait, annak a GTX 1660 jelenleg a legjobb ár-érték arányú videokártya, emellett teljesítmény/fogyasztás arány mentén is ez a legjobb választás. Ugyanazon 120W TDP-vel és alacsonyabb áron 16%-kal jobb teljesítményt hoz, mint a korábbi generációs GTX 1060 6GB. Így a konfigurációba egy népszerû mainstream gamer processzor mellé egy másik népszerû gamer komponens került, és a 1660-asok közül is ez az elérhetõ legjobb változat, ami az alap verzióhoz képest magasabb órajelet, masszívabb hûtést ad, és az RGB is némileg hozzátesz a videokártya presztízs értékéhez. A 1660 Gaming OC 6G boost órajele 1860MHz, ez az Nvidia referenciakártyájához képest 75MHz-el magasabb. Háromrészes hûtõbordával és három 80mm-es ventilátorral van hûtve, ez a Windforce 3x a szokványosnál erõsebb hûtésre képes, és 280mm-es hosszával bõven van helye a választott gépházban. A gyártó részérõl azonban ez is egy költséghatékony megoldás, a 1660 Gaming OC 6G a négyrészes hûtõbordával felszerelt RTX 2060-hoz tervezett hûtést kapta meg készen, de itt csak csõ hidegen tartásáról kell gondoskodjon.
A három 80mm-es ventilátorról tudni érdemes, hogy a külsõ kettõ az óramutató járásával ellentétesen forog, a középsõ viszont azzal megegyezõen. A turbulenciát minimálisra csökkentették, illetve a 1660 Gaming OC 6G a 3D Active Fan megoldást alkalmazza, üresjáratban a ventilátorok forgása teljesen leáll. Ez a funkció a gyártó honlapjáról letöltött szoftverrel kiiktatható, de erre aligha lesz igényünk, mert gyakorlatilag egyáltalán nincs hangjuk.
A Gigabyte 1660 Gaming OC 6G-nek mûanyag hátlapja van. Ez nyilvánvalóan nem járul hozzá a hûtési teljesítményhez, viszont legalább olcsó, kb. annyi funkciója van, hogy védi az áramkört abban az esetben, ha valami enyhébb fizikai behatás érné. A három Displayport és egy HDMI csatlakozó lehetõséget ad többmonitoros konfigurációhoz.
Memória
A Corsair Vengeance LPX DDR4 a gyártó egyik legnagyobb teljesítményû DDR4 memóriakártyája, ami a legújabb Intel és AMD rendszerekkel kompatibilis. Ebbe a konfigurációba két 8GB kapacitású 3200MHz-en üzemelõ modell került. LED vagy RGB világítás nincs rajta, ehelyett low-profile alumínium hõelvezetõ felület került rá, itt ennek a fekete változatát láthatjuk. XMP 2.0 támogatással rendelkezik, tehát érdemes benézni a BIOS beállításokba és engedélyeezni, hogy manuális overclockolás nélkül a konfiguráció szerint elérhetõ legmagasabb frekvencián üzemeljen.
Tárhely
A Samsung 970 EVO Plus ugyanazzal a vezérlõvel rendelkezik, mint a korábbi verziók, de ahelyett, hogy a korábbi modellek felújított változata lenne, a gyártó 9-réteges memóriával látta el. A jobb flash memóriának köszönhetõen pedig a teljesítmény is javult, így okkal került a "plus" jelzõ a termékmegnevezésbe.
Az EVO Plus egyébként írási teljesítmény tekintetében a piacon fellelhetõ egyik legerõsebb SSD és hatalmas terhelést képes kezelni. 2300MB/s adatírási és 3500MB/s ovlasási sebességgel rendelkezik, beszereléséhez M.2 PCIe csatolófelület szükséges. Ebbe a konfigurációba egy 250GB-os modell került. Emellett további tárhelyet is beszereltünk, egy 1TB-os Western Digital HDD-t.
Tápellátás
A Bitfenix 2016-ban adta ki a Whisper PSU-sorozatot, az elnevezés arra utal, hogy halk mûködésre számíthatunk. Az 550W modell 80 PLUS Gold hatékonyságú és teljesen moduláris kábelezéssel rendelkezik. A Whisper sorozat tagjai emellett arról híresek, hogy vonzóan alacsony árazással megcélozták a mainsream gamer közösséget - 550W már elég ahhoz, hogy ellásson egy high-end videokártyát. Mivel a legmodernebb videokártyák energiahatékonysága látványosan javult a korábbi generációkhoz képest, egyre inkább elégségessé válik egy régebbi és alacsonyabb kapacitású tápegység az elllátásukhoz, így ezen a területen is sikerült spórolni. A Bitfenix 550W Whisper M a Gold besorolás és moduláris kábelezés mellett 50°C hõprofil besorolással rendelkezik hosszú távú teljes terhelés esetén, ami arról árulkodik, hogy a gyártó a legmagasabb minõségû komponenseket használta az áramkörökhöz. Túlforrósodás elleni védelemmel van ellátva, és hidrodinamikus ventilátor gondoskodik az aktív hûtésrõl. Bár egy átlag HDB ventilátor üzemideje meghaladja az 50000 órát, egy sikló csapágyas ventilátornál ez 30000 óra – utóbbi igaz a DF1352512SEMN esetében is, tehát élettartamot tekintve egy jobb féle siklócsapágyas ventilátorral van egy szinten. Ez a tápegység kompakt kialakítású, 160mm hosszú, és a 7 év gyártói garancia is egy vonzó tulajdonsága, mert ebbõl feltételezhetõ, hogy a költséghatékonyság ellenére hosszú élettartamú termékkel van dolgunk. 8 SATA csatlakozóval rendelkezik, ez a legtöbb esetben bõven elegendõ. Emellett rendelkezésre állnégy 4-pines molex, két 6+2 pin PCIe csatlakozó, valamint 20+4 pin és 4+4 pines tápkábel.
Gépszerelés, gameplay & teszteredmények:
NTG - PCX