Itt egy jó példa arra, hogy miért érdemes többlépcsõs azonosítást használni
Az adatvédelmi kihívásokkal számos vállalat birkózik nap mint nap, hogy felhasználóik nagyobb biztonsággal használhassák szolgáltatásaikat. Bár a biztonsági réseket kihasználó hackerek akciói egészen más ligába tartoznak, a feltört profilok és e-mail fiókok is gyakori problémává váltak. Jó példa erre az MTA-hoz tartozó Facebook-oldal, melynek közel 20 ezer kedvelõje pár napja már egy egészen más oldalt követ.
Pont a napokban kapott szárnyra a hír, hogy ismeretlenek feltörték a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetéhez tartozó, Helyesiras.hu Facebook-oldalt. A több mint 18 ezer követõt számláló oldal eredetileg az igen hasznos feladatot ellátó weboldalt népszerûsítette, mely helyesírási kérdésekben bárki számára könnyen elérhetõ segítséget nyújt. A Facebookon még a követõk által beküldött szórakoztató képeket is megosztották, melyek többnyire helytelenül megfogalmazott hirdetéseket, utcai táblákat, vagy falra ragasztott üzeneteket tartalmaztak – hasonlóan a Grétsy László legendás Álljunk meg egy szóra! címû nyelvészeti témájú mûsorához, ahol az utcán vadásztak hasonló hibákra, hogy aztán jól kielemezzék õket.
Az eredeti szerkesztõk február 9-én közölték utolsó bejegyzésüket, az oldalt pedig nem sokkal ezután bitorolhatták el, ugyanis az április 23-án kirakott spam jellegû megosztás, már egészen biztosan nem hozzájuk tartozott. Az oldalt csak most, május 7-én pénteken nevezték át, a fejlécen azóta a Helyesiras.hu helyett egy Caso Cerrado club de Fans felirat díszeleg, mely egy spanyol nyelvû tévémûsor rajongói oldalát jelzi. A bírósági témájú sorozat már a borító- és profilképbõl is integet a felhasználóknak, ha esetleg nem tûnt volna fel nekik a Facebook automatikus üzenete, mely a gyanúsan témaidegen névváltásról tájékoztatta a követõket. Az oldal eredeti szerepét a változatlanul hagyott Névjegy menüpont fedi fel. Oda kattintva továbbra is a http://helyesiras.mta.hu/ hivatkozást és a hozzá tartozó eredeti e-mail címet találjuk, mely a 2013-as indulás óta irányítja tovább az informálódni vágyó érdeklõdõket. Az biztos, hogy az MTA-nál a Facebookos közösségi felületek nem számítanak kiemelt fontosságú projektnek, mivel az oldal üzemeltetõi eddig még nem közöltek érdemi reakciót a kellemetlen helyzettel kapcsolatban.
Néhány friss hozzászólásból azért már kiderült, hogy tudnak a dologról. Dr. Ludányi Zsófia, az MTA Nyelvtudományi Intézet Nyelvtechnológiai és Alkalmazott Nyelvészeti osztályának tudományos munkatársa például hozzászólásában az oldal jelentésére buzdítja a panaszos követõket, de nagyjából biztosra vehetjük, hogy tehetetlenek az ügyben. Egyelõre még a weboldaluk is automatikusan a "megújult" Facebook-oldalra irányít tovább, a közösségi oldalon pedig hiába egyre gyakoribb jelenség a profilok és oldalak feltörése, megoldási lehetõséget egyelõre nem találhatunk. Az adatbiztonságot és közösségi érdekek fontosságát hangoztató tulajdonosok, egyelõre még azt sem teszik lehetõvé, hogy az ilyen konkrét eseteket jelenthessük feléjük. Jelenlegi ismereteink szerint élõ személy csak az úgynevezett tényellenõrzõk beavatkozásakor találkozik a Facebookon zajló eseményekkel. Tevékenységük többnyire az olyan bejegyzések, vagy hirdetések vizsgálatában merül ki, amik sértik a megfoghatatlan és folyamatosan változó "közösségi irányelveket", a panaszokkal minden egyéb esetben az automata rendszer foglalkozik, mellyel, ha akarnánk se tudnánk vitába szállni. A legtöbb, amit ilyen helyzetben tehetünk, hogy a Támogatás kérése vagy az oldal jelentése gombra kattintva kiválasztjuk a Csalások és hamis oldalak gombot, majd választunk egy szimpatikus lehetõséget. Ha kell, egymás után többször is leadhatunk jelentést, például van ott Félrevezetõ oldalnév-változás, Az oldal tárgya megváltozott, Más személynek adja ki magát, és hasonlók. Sajnos a várható hatás bizonytalan, és az is benne van a pakliban, hogy pár nap múlva arról tájékoztatnak minket, hogy nem találtak problémát.
Az egykori Helyesiras.hu követõbázisa csak szép lassan értesül a lopásról, a hozzászólók némelyike pedig kinézte az MTA-ból a latin-amerikai sorozatok iránti rajongást és a nyelvészeti témájú oldal feláldozását, mert erõsen elcsodálkozott a tényen, hogy az oldalt valójában feltörték. De a viccet félretéve, egyre többen értesülnek az esetrõl, az oldal követõbázisa pedig péntek óta már bõ 1500 fõvel csökkent. Reméljük, hogy a Facebook hamarosan tesz valamit az eltulajdonított profilok érdekében, az oldalak üzemeltetõi pedig az ilyen hírek hallatán talán élnek a többlépcsõs beléptetéssel, vagy a bejelentkezést hitelesítõ appok nyújtotta lehetõségekkel.