2021. 06. 30

Itt az xCloud, telefonon is elérhető a Gamepass!

Sőt, több mint ötven játék már érintőkijelzővel is játszhatóVégre elstartol a Microsoft felhőszolgáltatása is.


Néhány éve még sokan találgatták, hogy a Microsoft vajon milyen jövőt szán a videojátékos részlegének, miután a rengeteg eladott PlayStation, vagy akár Nintendo konzol árnyékában harmadik helyre szorult. Az nem volt kérdés, hogy érkezik újabb Xbox készülék, ám a cég valahogy nem találta a helyét, mióta maga mögött hagyta az Xbox360-as korszak elképesztő sikereit. A választ végül a PC-n is elérhető Gamepass szolgáltatás adta meg, ami néhány év alatt az egyik legvonzóbb előfizetéses csomaggá lépett elő, most ráadásul újabb lépcsőfokhoz érkeztek, ugyanis a legnagyobb hardverínség idején bejelentették, hogy elérhetővé vált a felhőn keresztül közvetített játék lehetősége is, vagyis az xCloud.


Egy ideje gond nélkül kijelenthető, hogy a Gamepass mögött már látszik egy érthető és értékelhető koncepció, és hogy ez valami olyasmi, amire a vállalat is egyre tudatosabban képes építkezni. A helyzet ugyanakkor igen különös, hiszen sokáig az volt a kérdés, hogy mivel tudnák megtolni az Xbox konzolok eladásait, hiszen az előző generációban jelentősen lemaradtak az eladási versenyben. Furcsa, de a válasz végül egy olyan szolgáltatást lett, aminek a prémium csomagja már játékkonzolt sem igényel ahhoz, hogy a listán szereplő tartalmak játszhatók legyenek. A cég ugyanis büszkén jelenti, hogy a hosszas fejlesztési munkálatok, és a 2021 áprilisában megkezdett meghívásos bétateszt befejezése után az xCloud készen áll arra, hogy a játékosok rávessék magukat. A felhő alapú játékszolgáltatással több cég is próbálkozik, ám nagyon úgy tűnik, hogy itt is a Microsoft ajánlata lehet az egyik legéletképesebb megoldás, hiszen esetükben elég az előfizetéses csomagok árával és tartalmi keretével törődni, a kiszemelt játékokat nem kell megvennünk azért, hogy utána kizárólag a Microsoft rendszerén keresztül érhessük el őket. A háttérben amúgy az aktuális csúcskonzoljuk, az Xbox Series X dolgozik, illetve egy egész sereg, így a látvánnyal és az alapvető sebességgel elméletben nem sok problémánk lehet.

REngeteg játék, és ebből több mint ötven érintőkijelzővel is játszható.


A bejelentés legizgalmasabb eleme természetesen nem más, minthogy már egy okostelefonnal, vagy tablettel is hozzáférhetünk teljesértékű PC-s, illetve konzolos címekhez, úgy, ahogy azt az asztali gépeken is megtehetjük. A kulcs a webböngészőben rejlik, az eléréshez ugyanis egy Google Chrome, vagy a szintén Chromium alapú Microsoft Edge böngészőre lesz szükség. Mivel nem csak Android, iOS és Windows, de macOS-alatt is él a szolgáltatás, utóbbi esetben a Safari böngésző is együttműködőnek bizonyult. A zár viszont egy aktív Gamepass Ultimate előfizetés, melyet megnyitva több mint száz játékhoz férhetünk hozzá, mobilon ráadásul egytől-egyig támogatott a kontrollerek használata. Legalábbis Bluetoothon keresztül egészen biztos, de a telefonok többségén, illetve OTG kompatibilitás esetén az USB-s csatlakozás is járható út, sőt, az input lag csökkentése érdekében kifejezetten ajánlott is lehet. A lehetőségeink azonban itt még nem merülnek ki, ugyanis egyes címeket már érintés alapú vezérlésre is felkészítettek, így extra eszközök csatlakoztatása nélkül is belevethetjük magunkat a játékba. Az 50 tételt is meghaladó listában olyan címeket találunk, mint a Dirt 5, a Gears 5, a nagysikerű Dead Cells, a teljes Telltale-féle Walking Dead széria, a Don’t Starve, a Sea of Thieves, a Wreckfest és még egy sor alkotás, melyekhez hamarosan újabbak csatlakoznak.

A kényelemért kontroller, a jobb sebességért vezetékes kontroller javasolt.


A lényeg, hogy akár PC-n, akár konzolon, akár mobilon játszanánk, egyetlen előfizetéssel bárhol, és jóformán bármilyen eszközön hozzáférhetünk a könyvtárunkhoz, amennyiben a szükséges böngésző a rendelkezésünkre áll, és ugyan az Android, vagy iOS rendszerekből elfogadott belépő verzió nem világos, Windows esetén 10-esnél korábbival nem érdemes próbálkozni. A hír tehát izgalmas és előre mutató, ám egyes hangok szerint a játékélményt leginkább befolyásoló válaszidő még némi csiszolásra vár. Bár a Microsoft úgy ítélte meg, hogy az xCloud megérett a tömeges bevetésre, és rengetegen üdvözölték is a felhő alapú játék lehetőségét, a késlekedés tekintetében állítólag a Google Stadia és a GeForce Now is jobban teljesít (legalábbis ideális hálózati infrastruktúra esetén ez az általános tapasztalat). A Google esetében hatalmas előnyt jelent a fejlett szervertámogatás, melyben a Microsoftnak még mindig van hová fejlődnie, főleg, ha minőségi szolgáltatást akar nyújtani és fel akar zárkózni a tapasztaltabb versenytársakhoz. Fontos hozzátenni, hogy a felhasználói élmény esetenként nagyon eltérő lehet, van, akinél a szolgáltató felől jelentkezik kellemetlenül magas válaszidő, más esetben pedig a Bluetooth kapcsolat, illetve a csatlakoztatott eszköz ronthat az összképen.

MA utoljára 300 Ft-ért válthatunk 3 hónapnyi Ultimate előfizetést!


Kétség sem fér hozzá, hogy ez egy nagyszerű lépés, hiszen így azok is hozzáférhetnek korábban elérhetetlen élményekhez, akiknek a telefonjukon kívül nincs más „számítógépük”. A Microsoft részéről pedig látható az igyekezet, a Gamepass folyamatosan új címekkel bővül, és sok nagyobb kaliberű játék már a megjelenés napjától elérhető náluk. Nem beszélve a mai nappal véget érő Gamepass Ultimate akciójukról, melyre lecsapva mindössze 300 Ft-ért három hónapon át férhetünk hozzá a teljes kínálathoz, melyben számos multiplayerre kihegyezett darab is szerepel, melyekből aligha elérhető kalózváltozat. A Microsoft büszke az újdonságára, és természetesen ígéri, hogy a továbbiakban is a szolgáltatás minőségének javításán dolgoznak majd.

2021. 06. 30

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.