2021. 06. 30

Itt az xCloud, telefonon is elérhetõ a Gamepass!

Sõt, több mint ötven játék már érintõkijelzõvel is játszhatóVégre elstartol a Microsoft felhõszolgáltatása is.


Néhány éve még sokan találgatták, hogy a Microsoft vajon milyen jövõt szán a videojátékos részlegének, miután a rengeteg eladott PlayStation, vagy akár Nintendo konzol árnyékában harmadik helyre szorult. Az nem volt kérdés, hogy érkezik újabb Xbox készülék, ám a cég valahogy nem találta a helyét, mióta maga mögött hagyta az Xbox360-as korszak elképesztõ sikereit. A választ végül a PC-n is elérhetõ Gamepass szolgáltatás adta meg, ami néhány év alatt az egyik legvonzóbb elõfizetéses csomaggá lépett elõ, most ráadásul újabb lépcsõfokhoz érkeztek, ugyanis a legnagyobb hardverínség idején bejelentették, hogy elérhetõvé vált a felhõn keresztül közvetített játék lehetõsége is, vagyis az xCloud.


Egy ideje gond nélkül kijelenthetõ, hogy a Gamepass mögött már látszik egy érthetõ és értékelhetõ koncepció, és hogy ez valami olyasmi, amire a vállalat is egyre tudatosabban képes építkezni. A helyzet ugyanakkor igen különös, hiszen sokáig az volt a kérdés, hogy mivel tudnák megtolni az Xbox konzolok eladásait, hiszen az elõzõ generációban jelentõsen lemaradtak az eladási versenyben. Furcsa, de a válasz végül egy olyan szolgáltatást lett, aminek a prémium csomagja már játékkonzolt sem igényel ahhoz, hogy a listán szereplõ tartalmak játszhatók legyenek. A cég ugyanis büszkén jelenti, hogy a hosszas fejlesztési munkálatok, és a 2021 áprilisában megkezdett meghívásos bétateszt befejezése után az xCloud készen áll arra, hogy a játékosok rávessék magukat. A felhõ alapú játékszolgáltatással több cég is próbálkozik, ám nagyon úgy tûnik, hogy itt is a Microsoft ajánlata lehet az egyik legéletképesebb megoldás, hiszen esetükben elég az elõfizetéses csomagok árával és tartalmi keretével törõdni, a kiszemelt játékokat nem kell megvennünk azért, hogy utána kizárólag a Microsoft rendszerén keresztül érhessük el õket. A háttérben amúgy az aktuális csúcskonzoljuk, az Xbox Series X dolgozik, illetve egy egész sereg, így a látvánnyal és az alapvetõ sebességgel elméletben nem sok problémánk lehet.

REngeteg játék, és ebbõl több mint ötven érintõkijelzõvel is játszható.


A bejelentés legizgalmasabb eleme természetesen nem más, minthogy már egy okostelefonnal, vagy tablettel is hozzáférhetünk teljesértékû PC-s, illetve konzolos címekhez, úgy, ahogy azt az asztali gépeken is megtehetjük. A kulcs a webböngészõben rejlik, az eléréshez ugyanis egy Google Chrome, vagy a szintén Chromium alapú Microsoft Edge böngészõre lesz szükség. Mivel nem csak Android, iOS és Windows, de macOS-alatt is él a szolgáltatás, utóbbi esetben a Safari böngészõ is együttmûködõnek bizonyult. A zár viszont egy aktív Gamepass Ultimate elõfizetés, melyet megnyitva több mint száz játékhoz férhetünk hozzá, mobilon ráadásul egytõl-egyig támogatott a kontrollerek használata. Legalábbis Bluetoothon keresztül egészen biztos, de a telefonok többségén, illetve OTG kompatibilitás esetén az USB-s csatlakozás is járható út, sõt, az input lag csökkentése érdekében kifejezetten ajánlott is lehet. A lehetõségeink azonban itt még nem merülnek ki, ugyanis egyes címeket már érintés alapú vezérlésre is felkészítettek, így extra eszközök csatlakoztatása nélkül is belevethetjük magunkat a játékba. Az 50 tételt is meghaladó listában olyan címeket találunk, mint a Dirt 5, a Gears 5, a nagysikerû Dead Cells, a teljes Telltale-féle Walking Dead széria, a Don’t Starve, a Sea of Thieves, a Wreckfest és még egy sor alkotás, melyekhez hamarosan újabbak csatlakoznak.

A kényelemért kontroller, a jobb sebességért vezetékes kontroller javasolt.


A lényeg, hogy akár PC-n, akár konzolon, akár mobilon játszanánk, egyetlen elõfizetéssel bárhol, és jóformán bármilyen eszközön hozzáférhetünk a könyvtárunkhoz, amennyiben a szükséges böngészõ a rendelkezésünkre áll, és ugyan az Android, vagy iOS rendszerekbõl elfogadott belépõ verzió nem világos, Windows esetén 10-esnél korábbival nem érdemes próbálkozni. A hír tehát izgalmas és elõre mutató, ám egyes hangok szerint a játékélményt leginkább befolyásoló válaszidõ még némi csiszolásra vár. Bár a Microsoft úgy ítélte meg, hogy az xCloud megérett a tömeges bevetésre, és rengetegen üdvözölték is a felhõ alapú játék lehetõségét, a késlekedés tekintetében állítólag a Google Stadia és a GeForce Now is jobban teljesít (legalábbis ideális hálózati infrastruktúra esetén ez az általános tapasztalat). A Google esetében hatalmas elõnyt jelent a fejlett szervertámogatás, melyben a Microsoftnak még mindig van hová fejlõdnie, fõleg, ha minõségi szolgáltatást akar nyújtani és fel akar zárkózni a tapasztaltabb versenytársakhoz. Fontos hozzátenni, hogy a felhasználói élmény esetenként nagyon eltérõ lehet, van, akinél a szolgáltató felõl jelentkezik kellemetlenül magas válaszidõ, más esetben pedig a Bluetooth kapcsolat, illetve a csatlakoztatott eszköz ronthat az összképen.

MA utoljára 300 Ft-ért válthatunk 3 hónapnyi Ultimate elõfizetést!


Kétség sem fér hozzá, hogy ez egy nagyszerû lépés, hiszen így azok is hozzáférhetnek korábban elérhetetlen élményekhez, akiknek a telefonjukon kívül nincs más „számítógépük”. A Microsoft részérõl pedig látható az igyekezet, a Gamepass folyamatosan új címekkel bõvül, és sok nagyobb kaliberû játék már a megjelenés napjától elérhetõ náluk. Nem beszélve a mai nappal véget érõ Gamepass Ultimate akciójukról, melyre lecsapva mindössze 300 Ft-ért három hónapon át férhetünk hozzá a teljes kínálathoz, melyben számos multiplayerre kihegyezett darab is szerepel, melyekbõl aligha elérhetõ kalózváltozat. A Microsoft büszke az újdonságára, és természetesen ígéri, hogy a továbbiakban is a szolgáltatás minõségének javításán dolgoznak majd.

2021. 06. 30

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban?
Ha most állsz egy új számítógép vagy laptop vásárlás előtt, biztosan te is elakadtál már azon a kérdésen, hogy vajon az AMD vagy Intel processzor közül melyik éri meg jobban. Ez az örök vita, ami talán sosem fog teljesen eldőlni, hiszen mindkét gyártó rendelkezik erős előnyökkel és bizonyos kompromisszumokkal.
Ahhoz, hogy igazán jól tudj dönteni, fontos, hogy átfogó képet kapj a különbségekről, a technológiákról és arról, hogy milyen igényekhez melyik processzor passzol leginkább.
Ebben a cikkben olyan tapasztalatokra és szakmai ismeretekre támaszkodva segítek neked eligazodni az AMD vagy Intel processzor kérdésében, hogy ne csak a marketing szlogenekre, hanem a valódi teljesítményre és felhasználói élményre alapozd a választásodat.
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Teljesítmény: nem csak az órajel számít
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: hol kapsz többet a pénzedért?
Kompatibilitás és platform támogatás
Milyen felhasználóknak melyik processzor ajánlott?
Jövőállóság és technológiai újítások
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Az AMD és az Intel története több évtizedre nyúlik vissza, és mindkét cég rengeteget fejlődött az elmúlt években. Az Intel hosszú ideig szinte egyeduralkodó volt a processzorgyártásban, de az AMD az ut

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között
Ha érdekelnek a processzor típusok, akkor biztosan találkoztál már az Intel és az AMD nevekkel. Ezek a két nagy óriás gyakorlatilag uralja a piacot, és bármilyen számítógép összerakásánál vagy vásárlásánál alapvető kérdés, hogy melyik gyártó termékét válaszd. A különbségek sokszor nemcsak technikai részletekben rejlenek, hanem abban is, hogyan működnek, milyen felhasználói élményt nyújtanak, vagy mennyire passzolnak az igényeidhez.
Ebben a cikkben átvezetlek a legfontosabb tudnivalókon az Intel és az AMD processzor típusok között, hogy könnyebben eligazodj a világukban.
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Intel és AMD: eltérő megközelítés a processzor típusok terén
Architektúra és technológiai újítások
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: melyik a jobb választás?
Kompatibilitás és platformok
Overclocking és tuning lehetőségek
Piaci pozíció és innovációk
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Mielőtt belemennénk az Intel és AMD közti különbségekbe, érdemes megérteni, hogy mit is jelent egy processzor. A processzor, vagy más néven CPU (Central Processing Unit), az a számítógép agya, amely elvégzi az utasításokat, futtatja a programokat, és koordinálja a gép működését. Az elmúlt évtizedekben mindkét gyártó hatalmas fejlőd�

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt
A processzor sebesség az egyik legfontosabb mérőszám, amit akkor nézünk, amikor új számítógépet vagy laptopot választunk. De ha őszinték vagyunk, nem mindig olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Sokszor hallod, hogy minél magasabb a GHz, annál gyorsabb a gép, pedig ennél sokkal több minden befolyásolja a valós teljesítményt.
Ha tényleg meg szeretnéd érteni, mitől gyors vagy lassú a processzorod, akkor ebben a cikkben szeretnék neked segíteni egy igazán átfogó képet adni.
Mi is pontosan a processzor sebesség?
Az architektúra jelentősége
Magok száma és párhuzamos feldolgozás
Cache memória szerepe a sebességben
Az órajel és a teljesítmény kapcsolata
Hőmérséklet és hűtés hatása
RAM és egyéb komponensek szerepe
Szoftveres tényezők és optimalizáció
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mi is pontosan a processzor sebesség?
A processzor sebesség általában a CPU órajelét jelenti, amit gigahertzekben (GHz) mérnek. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a processzor másodpercenként hány ciklust tud végrehajtani. Minél magasabb ez a szám, elvileg annál több műveletet képes elvégezni egy másodperc alatt. Viszont ez az egyszerű magyarázat nem fedi le a teljes valóságot, hiszen a modern processzorokban sokkal több tényező is közrejátszik a teljesítményben, mint pusztán az órajel.
Emellett fontos megérte
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.