A Google újragondolta a Gmail felületét, hogy kényelmesebbé tegye a felhasználók számára
A Google hamarosan megkezdi az újratervezett Gmail bevezetését, amelyet elõször tavaly mutatott be. A vállalat a frissítésben szereplõ felületet "integrált nézetnek" nevezi, mivel a cél a Google legújabb üzenetküldõ szolgáltatásának, a Google Chatnek (a Slack versenytársa és a Hangouts utódja) és a Google Meetnek (a Zoom versenytársa) a Gmailbe való integrálása. A fõ rész nagyrészt változatlan marad, de a Gmail navigációs oldalsávjában rengeteg változás lesz.
Jelenleg a Gmail oldalsávján találhatók az elvárt szekciók, mint például a Beérkezett üzenetek, a Vázlatok, a Szemét/Spam és a címkék listája. Az újratervezéssel egy második, új, magasabb szintû navigációs panel kerül a böngészõben elérhetõ változat bal oldalára, amellyel a felhasználók a Gmail, a Google Chat, a Spaces (Google Chat csoportos beszélgetések) és a Google Meet között ugrálhatnak. A négy alkalmazás-navigációs lehetõség mellett az új oldalsáv alján egy halom ikon is található, és egyelõre nem teljesen világos, hogy mik ezek. Úgy néznek ki, mint a csevegõprofilok képei, így ezek vagy aktív csevegések, vagy csillaggal jelölt kapcsolatok lehetnek. Mivel még senki sem próbálta ki ezt a felületet, sok részletet nem tudni róla.
A Google blogbejegyzésében részletes ütemtervet találunk a bevezetésrõl. Jövõ héttõl, február 8-tól az új felület lesz az alapértelmezett, de egy darabig még a beállításokban visszaállítható lesz a megszokott "klasszikus" Gmail. A Google megjegyzi, hogy a frissítés 15 napot vesz igénybe, mire mindenkihez eljut, de legkésõbb áprilisban a felhasználók automatikusan átkerülnek az új felületre. Az új dizájn azonban idõvel megkerülhetetlenné válik, ugyanis "2022 második negyedévének végére" ez lesz a Gmail alapfelülete, és nem lesz lehetõség a klasszikus felület használatára. A Google szerint a Chat webes felületén (mail.google.com/chat) is lesz "új, egyszerûsített navigációs élmény", ami valószínûleg egy hasonló oldalsávos beállítást jelent majd, ahol a Google Chatbõl közvetlenül a Gmailre lehet ugrani.
Az új oldalsáv mellett a Gmail újratervezése a Gmail színeit és elrendezését is módosítja. A fõ levelezõpanel egy lekerekített sarkokkal ellátott fehér dobozba kerül, míg a navigációs elemek (a képernyõ egy nagy része) világosszürke színt kapnak, hogy kisebb legyen rajtuk a hangsúly. A "compose" gomb és az aktuálisan kiválasztott szakasz kiemelõ színe korábban piros volt, mostantól viszont kék. A piros volt a Gmail márka színe, de az új szivárvány ikonnal és a piros kiemelés eltávolításával a dolgok megváltozni látszanak. A legújabb üzenetküldõ és videószolgáltatások Gmailbe való erõltetésének régi hagyománya van a Google-nél. A vállalat elsõ üzenetküldõ próbálkozása, a Google Talk nem sokkal a 2005-ös indulás után került beépítésre a Gmailbe. Amikor a Google 2013-ban a Google Talkról a Hangoutsra váltott, a Google Talkot a Gmailben a Hangouts váltotta fel. Ahogy korábban a Talk és a Hangouts is a Gmailbe épült be, úgy a Google Chat esetében is így jártak el, amikor széleskörû bevezetést kapott a fogyasztók számára.
A frissítés tényleges célja, hogy rávegyék a felhasználókat a népszerûbb Slack és a Microsoft Teams szolgáltatások leváltására. A Gmail és a többi Google Workspace alkalmazás persze népszerû a vállalatok körében, de a viharos múltjának köszönhetõen a Google-nek nincs domináns üzenetküldõ megoldása. A Google Chatet egyszerre képzelték el a Slack üzleti versenytársának és a Google Hangouts utódjának. Az üzleti felhasználóknak szóló értékesítési cél az lenne, hogy már így is ennyi idõt töltenek a Gmailben, miért ne használnák a csevegõmegoldást is? A probléma az, hogy bár a Google Chat tisztességes helyettesítõje a nagyközönségnek szánt Google Hangoutsnak, a Slack alternatívájaként már közel sem állja meg olyan jól a helyét. A Slack arról szól, hogy a munkatársak felkelthessék valaki figyelmét, amikor az nagyon elmerült a munkában, így a szolgáltatás számos különbözõ nézetet biztosít, hogy segítse a felhasználókat a beérkezõ üzenetek kezelésében. Látható egy lista az összes Direct Message-rõl (közvetlen üzenet), egy lista az összes "említésrõl" (amihez a @ karakter használatos), egy másik minden szálról, és egy többpaneles nézet, mellyel bármely lista egy normál csevegõcsatorna mellé helyezhetõ. A Google Chat ezek közül egyik lehetõséget sem kínálja, de az új dizájnnal még hangsúlyosabb helyet kap a Google egyik legnépszerûbb alkalmazásában.
Egyelõre nem egyértelmû, hogy a Google Chat fõbb funkcionális hiányosságait mennyiben javítják majd, de a küldött és fogadott üzenetek közötti keresés végre elérhetõ lesz, mely egy rég várt kényelmi funkció. Az sem világos, hogy a különbözõ funkciók közül hányat lehet kikapcsolni, ha valakinek esetleg nem tetszik, míg a Google Chat és a Google Meet jelenleg kikapcsolhatók a beállításokban. A továbbiak megismeréséhez meg kell várnunk a bevezetést, mely február 8-án veszi kezdetét.