Bár az Intel az új generációs processzorok terén erre az évre még nem készül valóban újnak nevezhetõ fejlesztéssel, aki az elérhetõ legerõsebb asztali megoldásokat keresi, idén sem marad csúcstermék nélkül. A gyártó szûken méri az i9-10900K-val kapcsolatos nyilatkozatait, ám most néhány újabb információ látott napvilágot.
A 10. generációs Comet Lake széria tetején elhelyezkedõ processzor LGA 1200 foglalatot használ majd, és annak a 14nm-es architektúrának a továbbcsiszolt változata, melyre nagyjából öt éve állt át a gyártó, a korábbi 22nm-rõl. Az alacsonyabb csíkszélességnek köszönhetõen akkor finomodott az energiaigény, így azzal arányosan növelhetõ volt a teljesítmény. De mit jelent ez most, egy idén érkezõ CPU számára? A 9900K utódja, tulajdonképpen az elõd bõvített kiadásának tekinthetõ, hiszen 8 helyett már 10 fizikai maggal, és húsz logikai szállal száll majd versenybe. A friss adatokra a weibo.com egy felhasználója hívta fel a figyelmet, a dokumentum pedig több benchmark eredményt tartalmaz, melyek elõre vetítik a megjelenésre váró processzor képességeit. A SYSmark, SPEC, XPRT, illetve Cinebench programok közül talán az utóbbi tekinthetõ a leginkább relevánsnak, mivel a többi résztvevõ hajlamos „jobban együttmûködni” az Intel processzorokkal. Éppen ezért izgalmas, hogy míg a SPEC szerint 30% a 10900K fölénye a 9900K-val szemben, addig a Cinebench R15 26%-ot produkált, ami nem kirívó eltérés.
Az XPRT mérései az egyszálas teljesítményt vizsgálják, és mindössze 3-4%-kos elõrelépést mutatnak a 10.generációs processzor javára. Mivel várhatóan a plusz két mag biztosítja majd az igazi elõnyt, így ez az eredmény valójában nem olyan meglepõ. Az elmúlt években láthattuk, hogy az Intel 14nm-es architektúrája meglepõen szép órajelek elérésére képes, a 10900K egyetlen magja pedig akár 5.3 Ghz-es frekvencián is üzemelhet. Fontos megemlíteni, hogy egy kiadás elõtt álló termékrõl van szó, amire minden bizonnyal vár még optimalizáció, és számos szoftveres frissítés. A technológiai korlátok természetesen áldozatot követelnek, cserébe a növekvõ teljesítményért, melyek továbbra is a fogyasztás oltárán keresendõk. Az aktuális információk szerint, a 10. generáció már 125 wattos TDP-t ígér, míg a 9900K még 95 wattról indult, igaz, a nemrég megjelent 9900KS esetében is már 127 wattot láthattunk. A tuningra szánt K széria tehát 125 wattot kér majd, a többi modell esetében viszont nagyjából 65 watt a várható fogyasztás. A 10900K-nál látható volt a 125 W, ugyanakkor elérte a 250-et is, amit valószínûleg az indokolt, hogy az összes mag egyidejûleg tartotta a kijelölt Boost frekvenciát.
Az Intel tehát 10 maggal, és emelt órajelekkel próbál jó ajánlatot nyújtani, a high-end processzort keresõ felhasználóknak. Persze az AMD sem pihen, és az ár-érték arányt vizsgálva jelenleg is kínál vonzó, több mint versenyképes termékeket. A siker kulcsát tehát a 10. generáció árazása rejti, melyrõl reméljük, hogy hamarosan több információval is szolgálhatunk.