Közeleg a 3. generációs Ryzen processzorok megjelenése, de elõször ismét az alaplapok érkeznek
Nagy figyelem összpontosul majd Lisa Su-ra, az AMD elnök-vezérigazgatójára május 27-én, az évenként megtartott Computex rendezvény idei bevezetõ napján. A szerverekbe szánt Epyc processzorok második szériáján túl érkeznek a harmadik generációs Ryzen processzorok, a hozzájuk tartozó X570-es alaplapok, sõt talán még az új Navi-ra keresztelt GPU architektúrát is megismerhetjük.
Konkrét mûsortervet vagy termékpalettát ugyan nem tettek közzé, ám a hónapok óta tartó találgatások és az összeollózott információ morzsák, egyre közelebb hozták a közönséget a várható újdonságokhoz. Amit már tudni vélünk, hogy a megszokott módon, elõször az új lapkészlet mutatkozik be, majd ezt követik a processzorok. Az új CPU-k közül az üzleti értékesítésre szánt Epyc szerverprocesszorok élveznek elsõbbséget, de legkésõbb júliusig a Ryzeneknek is meg kell érkezniük a boltok polcaira. Az új X570-es alaplapok nem hoznak magukkal új foglalatot, marad az elsõ két generáció által használt AM4, így aki már rendelkezik ilyen lappal, valószínûleg egy szimpla BIOSZ-frissítést követõen le is csaphat egy új CPU-ra. Az egyetlen már ismert újdonságot, ebben az esetben a PCI Express 4.0 szabvány bevezetése jelenti, ami PC-s fronton az AMD-nél mutatkozik be elsõként.
A 4.0-ás PCE-E busz optimális esetben képes megduplázni az elõd 3.0 sebességét, így egy sávon 16 GT/s (1969 MB/s) sebességre lesz képes, ez pedig 16 vonalas (x16-os) csatlakozón 31,51 GB/s-os sávszélességet nyújt. Azt nem árt tudni, hogy bár a készeres sebesség jól hangzik, és a jövõben biztosan profitálhatunk majd a megnövelt sávszélességbõl, egyelõre csak minimális mértékben használhatjuk ki a lehetõségeit. A tesztek alapján még a felsõ kategóriás videokártyáknak is kényelmesen elég a 3.0-ás szabvány által nyújtott 15 GB/s körüli adatátvitel, és ez igaz az USB vagy a hálózat igényeire is. Egyelõre csak a drágább NVMe SSD-knek lehet hasznos, amik közelítenek az M.2-es szabvány 3940 MB/s körüli értékéhez, illetve most az eszközök vezérlõit kell majd az alaplapi támogatáshoz igazítani.
A 7nm-es gyártási technológiával készült processzorok mellett a grafikus chipekre is kíváncsiak vagyunk, ám a Navival kapcsolatban még sokkal homályosabb a kép. Bizonyos elméletek szerint a következõ generációs konzolok meghajtásában kapnak majd fõszerepet, de azt is hallani, hogy elõször az Nvidia középkategóriás videokártyáival konkurálnak majd, mielõtt újabb kategóriákkal bõvülne az asztali kínálat. A 14nm-es Vega 10 és a Polaris 10 GPU-k, amelyeket az RX Vega és az RX 500-as kártyákban használnak, összesen 4096, illetve 2304 stream processzort használnak, a 7nm-es technológiával megspórolt hely viszont akár 1.6-szor több egység elhelyezését teszi lehetõvé, ami komoly teljesítménynövekedést ígér. Ami viszont biztosra vehetünk, hogy a CPU-k mellett új APU-k is érkeznek, így a Ryzen 3000 grafikai téren is szolgál érdekességekkel. Tavaly december végén az AdoredTV YouTube csatorna közölt egy magabiztos összefoglalót, ahol bemutatta a Zen2 architektúrával érkezõ Ryzeneket. Bár a a listán szereplõ infókat nem vehetjük készpénznek, eddig ez kínálja a legtöbb részletet az új processzorokkal kapcsolatban, és szerepelnek rajta a Ryzen 3-as és Ryzen 5-ös apuk is.
A belépõ szintû Ryzen 3 3000 a legolcsóbb a tíz processzor közül, amely 6 magos és 12 szálon dolgozik, az órajele 3.2-tõl a 4GHz-es Boost értékig terjed, és nagyjából 30 000 Ft-os (100$) áron lesz beszerezhetõ, ha hihetünk a szivárogtatásnak. A lista legbrutálisabb darabja a Ryzen 9 3850X, 16 maggal és 32 végrehajtási szállal. Az órajel ebben az esetben a diszkrét 4.3GH-zrõl indul és egészen a szolid 5.1GHz-es Boost értékig mászik, a tuning még csak ezután következhet. A magas órajelekért és a komoly tuningpotenciálért nagyjából 140 000 Ft-ot (500$) kérhetnek majd, ám néhány tízezret még érdemes lehet rászámolni, az Intel jelenleg legerõsebb i9 9900K-ja például 165 000 Ft alatt sehol sem beszerezhetõ újonnan. A lista két érdekes darabja még a két APU, a Ryzen 3 3000G és Ryzen 5 3600G, melyek beépített Navi 12 GPU-val rendelkeznek, és bár az órajelek itt mindkét esetben gyengébbek a hagyományos változatok értékeinél, ezt kompenzálják a 15 illetve 20 számítási egységgel rendelkezõ GPU-k, a Ryzen 3 3000G ráadásul az elsõ asztali felhasználásra szánt APU lesz a piacon, ami 6 maggal dolgozik. Ha ezek az információk bizonyítást nyernek, az AMD igen komoly konkurenciát állít szembe az Intel jelenlegi felhozatalával, ár/érték arányban pedig könnyedén le is nyomhatja a konkurencia aktuális generációját.
KD - PCX