Az AMD már vizsgálja az ügyet, de egyelõre õk is csak a felhasználók ötleteire hagyatkoznak
Váratlan hibajelenség ütötte fel a fejét a Ryzen processzorral szerelt rendszerekben, mely az USB rendellenességét okozza. Az AMD már hivatalosan is reagált a helyzetre, de konkrét válaszokkal egyelõre nem szolgálhat.
A felhasználók panaszaira február második felében a sajtó is felfigyelt, ugyanis az elmúlt hetekben egyre több jelentés érkezett a különbözõ hardveres fórumokra, illetve az AMD ügyfélszolgálatára is. A hirtelen felbukkanó közösségi panaszcsokorra az AMD ekkor gyorsan reagált, jelezve, hogy felvették a kapcsolatot az alaplapgyártókkal és már rajta vannak az ügyön. Egyelõre úgy tûnik, hogy az anomália a Ryzen 3000 és 5000 sorozatú processzorokat támogató B550 és X570 alaplapokon jelentkezhet, más típusokról nincs tudomásunk. Az eddigi gyûjtést USB-s eszközökkel kapcsolatos zavarok egyre szélesedõ tárháza alkotja, többek között pillanatokra kihagyó billentyûzetekkel, lassú válaszidõt produkáló egerekkel, elérhetetlenné váló rögzítõeszközökkel és VR felszerelésekkel, de sajnos olvashatunk problémás csatlakozású külsõ tárolóegységekrõl, illetve USB csatlakozással rendelkezõ CPU hûtõkrõl is.
Az utóbbi esetekben nem csak a felhasználói élmény sérülhet, de eszközeink, vagy akár gépünk épsége is veszélybe kerülhet, jobb esetben túlmelegedésbõl származó teljesítménycsökkenés léphet fel, szélsõséges esetekben viszont fontos adatok is elveszhetnek. Szerencsére az AMD kifejezetten jó védelmi megoldásokat dolgozott ki, így túlmelegedésbõl származó kárra szinte semmi esély, mindenesetre a felhasználók frusztrációja érthetõ. A megoldást azonban nem csak a gyártók kutatják, de az érintettek is egészen komolyan belevetették magukat a hiba gyökerének feltárásába. Egyfelõl folyamatosan bõvítik az AMD-nek szánt listát, melyben a vacakoló rendszerek jellemzõi és az adott esetek körülményeit gyûjtik össze, ráadásul már javaslatokkal is elõálltak. A tapasztalatok alapján az AMD elõállt néhány próbára érdemes javaslattal, az alábbi Reddit linken például az egyik érintett Ryzen tulajdonos osztotta meg a hivatalos e-mailt, illetve a benne található instrukciókat.
Az AMD azóta megerõsítette, hogy egyelõre ez az iránymutatás tekinthetõ a legjobb megoldásnak, ám azt nem garantálhatják, hogy minden eddig látott gondot megold, ahogy azt se, hogy az összes felhasználónál mûködni fog. Az ajánlott lépések között elõször általános tanácsokat láthatunk, így minden esetben azt javasolják, hogy az alaplapokra a legfrissebb BIOS kerüljön fel, a beállításokat pedig hagyjuk a gyári értékeken. Ezután gondoskodjunk róla, hogy a Windows 10 rendszer is megkapta az összes aktuális frissítését, illetve a Ryzen chipset driverbõl is az elérhetõ legújabbat telepítettük. Ha ez nem elég, a BIOS-ba belépve a PCIe üzemmódot érdemes lehet Gen 4/Auto beállításról Gen 3-ra állítani, illetve kikapcsolni a gép hibernációját, alvó üzemmódját szabályozó Global C-State opciót.
Ezek többnyire óvatos biztonsági próbálkozások, és ugyan a probléma valódi forrásához nem visznek közelebb, az utolsó két lépés állítólag több esetben is javulást eredményezett. Persze sok egyéb tipp is érkezik, például sokak szerint érdemes az USB csatlakozók és eszközök vezérlését manuális úton törölni és újból telepíteni, de a nem használt alaplapi USB fejek deaktiválását is sokan jó lépésnek tartják. Nem kizárt, hogy valahol pont ezek segítenek, mindenesetre az AMD ezeket nem javasolja. Bár a jelenség állítólag tömegesnek még nem nevezhetõ, egyre többen akadnak, akik elégedetlenek, esetleg úgy érzik, hogy az AMD nem kezeli elég rugalmasan a problémát, ezért szeretnék, ha a téma nagyobb médiafigyelmet kapna.
A bejegyzések között azonban számos pozitív bejegyzést is találhatunk, többen örömüket fejezik ki, hogy náluk beváltak a BIOS-ban végzett finomhangolások, így nem kizárt, hogy egy hamarosan érkezõ frissítési hullám megoldja az összes USB-s rendellenességet.
Források: pcgamesn.com, tomshardware.com, anandtech.com, pcmag.com, lowtek.ca