Egyre több cég teszi elérhetõvé a hét éve megjelent GT730 videokártyát
Olyan idõket élünk, amikor még a processzorokba integrált grafikus chipek is aranyat érnek, és még az olyan dedikált megoldások is érdeklõdést kelthetnek, melyek nem sokkal képesek többre annál, hogy képet varázsoljanak a monitorunkra. Márpedig a globális chiphiány egyre abszurdabb következményeket von maga után, például egyre nagyobb számban és egyre meglepõbb árakon férhetünk hozzá az öreg GT730 videokártyához.
Nemrég volt szerencsénk kipróbálni és bemutatni egy olyan összeállítást, mely az NVIDIA által 2016-ban, nagyjából néma csendben kiadott GT710 videokártyát kapta meg, abból is az acélosabb 2GB DDR3 memóriával felvértezett szörnyeteget. Ez a tenyérnyi kis VGA már akkor is szült némi értetlenséget, ám arra valóban a mai napig alkalmas, hogy egy 1080p-s monitoron irodai munkát végezzünk, már ha nem vágyunk 60 Hz-nél magasabb képfrissítésre. Úgy tûnik, hogy ezek a gyártás szempontjából igencsak filléres chipek kiváló alkalmat nyújtanak a gyártóknak, hogy ismét több készletre való videokártyával lássák el a piacot. Ráadásul megtalálták azt a piaci rést, ami egy fokkal versenyképesebb teljesítményt kínál, mondjuk az AMD féle integrált Vega chipekkel szemben, viszont a gyártási költséghez, de még a reális bolti értékéhez képest is sokszoros áron lehet értékesíteni: köszöntsük a GT730-at, mely egyenesen 2014-bõl integet felénk.
Ahogy azt több sajtóorgánum is leplezetlen csodálattal és némi szomorúsággal közölte, az MSI bejelentette, hogy újra a gyártósorokra küldi a GT730-at, az N730K-2GD3H/LPV1 ezzel a 13. verzió, amit õk ebbõl a modellbõl kiadtak. Ez az esemény egy átlagos piaci helyzetben talán még egy széljegyzetet sem érne meg, de ez nem egy normális idõszak, sokkal inkább egy olyan, ahol ez a mérsékelt habzású termék sokak számára reális vásárlási opció lehet. A vékonyka passzív hûtõborda a keskeny 64-bites sínen tevékenykedõ 2GB DDR3 memóriát, a 384 CUDA magot és a kizárólag 902 MHz-es Boost értékét felkínáló lapkát takargatja elõlünk. Bár csúcsteljesítményt ma már ettõl a komponenstõl sem érdemes várni, már ez a modell is tartalmazott NVENC blokkot, ami esetünkben a H.264-es kódolást támogatja. Kezdetben ezekbõl az apró, irodákba szánt kártyákból léteztek 1GB VRAM-mal felszerelt darabok is, de szerencsére annyira messzire azért a gyártók sem merészkedtek. Hogy mire elég ma ez a kártya? Nos, ha most szeretnénk bepótolni a 2000-res évek játékait, és beérjük visszafogott beállításokkal, akkor valószínûleg egy kiváló retró masinát rakhatunk össze, de ahogy egyre elõrébb ugrunk az évekkel, úgy válik egyre reálisabbá az 1280x720p, avagy az alap HD felbontás, már ha nem szeretnénk 30 fps-nél kevesebbet látni.
Ez a kártya például a GTA V-öt is teljesen játszhatóvá varázsolja, igaz, ezt 720p-n és Low beállítások mellett teszi, cserébe 40+ képkockát szállít másodpercenkét, ami több, mint amit a játék megjelenésekor a 30 fps-re limitált Xbox 360 verzió nyújtott. Játszható vele a Fortnite is, akár 70-80 körüli átlaggal, és az öreg CS:GO is hajlandó közel 100 fps-re, ha nem próbáljuk a látványt feljebb tornászni. Ami igazán meglepõ, hogy a Battlefield 1 720p-ben nem csak játszható, de alacsony beállítások mellett stabilan 30 fps fölött marad, az Apex Legends pedig 800x600-ban 30-40 körüli értékeket, és összességében vállalható játszhatóságot nyújt, persze a lehetõségekhez mérten. No, de azért nem eszik olyan forrón, hiszen az úgynevezett kompetitív eSport címek között találhatunk olyan darabokat is, amiket a karóránk is elfuttatna korrekt látvány mellett. Ilyen például a Valorant, mely bõven hozza az átlag 100 képkockát még 1920x1080-as felbontás mellett is, ami a többi versenyzõhöz mérve több mint kielégítõ, köszönhetõen a teljesítményre optimalizált játékmotornak.
Sajnos nem elhanyagolható szempont, hogy ezek az értékek ennél alacsonyabbak is lehetnek, ha nincs mellette egy minden magján erõs teljesítményre képes processzor, és egy magas frekvenciát kellõen alacsony idõzítés mellett szállító DDR4 memória. Márpedig egy ilyen hardver mellé aligha választjuk a legújabb, és egyben legdrágább architektúrát és a legpotensebb tuning memóriákat. Nálunk jelenleg az MSI, az INNO3D, a Gigabyte és a Zotac összesen hat féle GT730 kártyája elérhetõ, az utóbbi két cég ráadásul 4GB-os modelleket is kínál, melyek már nem a 30 ezret, de inkább a 40 ezer forintot súrolják, szerencsére alulról.