A versenyelõny miatt az AMD is emelhet a csúcsprocesszorok fogyasztásán, de igazán még így sem esnek túlzásba
Amikor a tesztelõk végeztek a 12. generációs Alder Lake processzorokkal, többségük megegyezett abban, hogy hiába újított számos ponton az Alder Lake, a fogyasztás még a takarékos processzormagok ellenére is rosszabb számokat hoz, mint az AMD Zen 3-as Ryzen 5000 szériája. Most azonban pont az AMD-n lesz a sor, a cég pedig iparági pletykák szerint szintén magasabb fogyasztású CPU-kkal készül, példaként pedig a 16 magos modellt emlegetik. Azonban nem jelentéktelen részlet, hogy esetükben többszálas munkavégzésre képes és azonos képességû magokkal, illetve beépített GPU-val szerelt processzorokról van szó, mely némileg árnyalja a képet.
Az AMD a Ryzen széria sikerét kezdetben a jó ár-érték aránynak, majd a versenyképességnek, végül a kiváló teljesítménynek köszönhette, mely utóbbi magával vonta a sajnálatos áremelkedést is. Az Intelnek végül egészen a 12. generációig tartott elõállni valóban frissnek ható fejlesztésekkel, egy valami azonban nem változott: a teljesítmény oltárán továbbra is a fogyasztás maradt az áldozat. Nemrég azonban hírek érkeztek az AMD felõl, miszerint ott sem ússzuk meg látványosnak mondható fogyasztás nélkül, ám a kezdeti szemöldökráncolást enyhítheti a tény, hogy a teljes csomag által kínált teljesítmény indokolhatja az extra wattok elfogyasztását.
Az AMD Ryzen 7000 ezúttal is a TSMC jóvoltából kerülhet a felhasználókhoz, az 5nm-es csíkszélesség pedig jelentõs IPC növekedést jelenthet a Zen 4 generáció számára. Sokan elfelejtik, hogy az órajel önmagában nem árulkodik egy CPU teljesítményérõl, hiszen nem tudhatjuk, hogy egy órajelciklus alatt hány mûvelet elvégzésére képes a konkurencia hasonló kategóriás termékéhez képest. Ezen a téren persze mostanság már nem kell félteni az AMD-t sem, azonban látható, hogy a következõ generációtól megkövetelt ismételt erõsödés nem mehet emelkedõ fogyasztás nélkül. Míg az új széria részletesebb bemutatására várunk, a hiteles iparági jelentéseirõl ismert greymon55 elhintette, hogy a 16 magos, 32 szálas csúcsmodell számára már nem a jól csengõ 105 wattos TDO keret kerül meghatározásra, hanem 170 watt.
Ez azt jelentheti, hogy a Ryzen 9 5950X helyére várt CPU alaposan megéhezett a tervezõasztalon. Ha viszont azt nézzük, hogy az Intel i9-12900K úgy produkált kellemetlenül magas fogyasztást, hogy csak 8 Golden Cove magot és 16 logikai szálat dolgoztatott, a takarékosságra hangolt Gracemont magok mellett. A Ryzen 7000 esetében ráadásul minden egyes CPU-nak integrált GPU-val kell érkeznie, így több mint valószínû, hogy ez az érték a teljes csomagra értendõ, ha pedig valaki nem kívánja meghajtani a beépített RDNA 2 grafikus egységet, néhány wattot biztosan megtakarít majd. Ettõl függetlenül nem mehetünk el amellett, hogy a korábbinál izmosabb hûtésen is érdemes lesz elgondolkodni, kivéve, ha megelégszünk a 12 magos és 24 szálas darabbal, mely a jelek szerint 105 wattos kerettel érkezik, továbbá várható egy kisebb, 65 wattos megoldás is. A csúcsmodell talán a Ryzen 9 7950X névre hallgat majd? Akárhogy is, ha a teljesítmény alaposan lehagyja majd elõdjét, a csúcsprocesszorra vágyók valószínûleg nem torpannak meg a 170W-os tábla elõtt.
Ezek a gyári érték persze szokás szerint mindig többet jelentenek a gyakorlatban, hiszen a processzor maximális terhelés alatt mutatja ki a foga fehérjét, pontosan úgy, ahogy az Intel esetében is láthatjuk, milyen messze kerülünk a dobozra karcolt TDP-tõl. A Ryzen 7000 az év második felében várható, de addigis érdemes lehet felkészülni megfelelõ hûtõvel. Illetve egy combosabb tápegységgel, amennyiben a közelgõ videokártyák valamelyikének beszerzését is tervezzük, ott ugyanis tényleg ijesztõ változásokra számíthatunk.