Egy szerverszolgálgató több ezer meghajtót, és három év összesített tapasztalatát vizsgálta
Az SSD igazi megváltás volt a PC-s felhasználók számára, de már a konzoltulajok is élvezhetik a megnövekedett betöltési sebesség elõnyeit. A meghajtók írástûrése és élettartama évrõl évre hosszabb használati idõt ígér, a technológia pedig már van annyira megbízható, hogy bátran választhatunk akár az olcsóbb kategóriából is. Egy tárhely és szerverszolgáltató azonban úgy gondolta, hogy érdemes mélyebbre ásni a kérdésben, így 2019-tõl 2021 végéig számos eltérõ típusú SSD meghibásodási adatait emelte egy listára.
A Blackblaze nem elõször állított össze hasonló elemzést, ám korábban kizárólag a merevlemezes meghajtókra koncentráltak, most viszont elhozták az elsõ, csak SSD-ket tartalmazó összesítésüket, melyben minden olyan típus szerepel, amit az elmúlt években rendszerindításra és a bõséges mennyiségû naplófájlok mozgatására használtak. Ez azt jelenti, hogy nem csak az átlag vásárló számára érdektelen, professzionális vagy ipari háttértárakról van szó, hanem olyan példányokról, melyek nagy része a többség számára is érdekes lehet. A vállalat 2018 vége felé kezdett el SSD-ket is használni, így bõ három évük volt rá, hogy elegendõ hasznos adatot szerezzenek. Ahogy azt írják, 2021. december 31-én már 2200 SSD-t használtak, és egészen meglepõ eredményekkel találkoztak, volt ugyanis olyan meghajtó, melynek 43.22%-os meghibásodási aránya kifejezetten rosszul hangzik.
A vizsgált flash, illetve NAND alapú tárolók meglepõen vegyes szórást mutatnak, de fontosnak tartottak kiemelni két konkrét modellt. Az egyik a Crucial CT250MX500SSD1, a másik pedig a Seagate ZA2000CM10002 típusszámú meghajtója volt. Bár azt elõre kiemelték, hogy a csomagoláson olvasható egyszerûbb termékneveket nem közlik, a típusszámokból kiderül, hogy ebben a két esetben a népszerû Crucial MX500-ról, illetve a Seagate Barracuda 2TB-os SATA-s változatáról van szó. Az említett, 43%-ot meghaladó – egy évre vonatkozó – hibaértéket a Crucial SSD-je produkálta, mely a vállalatot is meglepte, de nem volt túl pozitív mérlege a Seagete eszközének sem, mely közelített a 29%-hoz. A Blackblaze fontosnak tartotta kiemelni, hogy ezekbõl a tapasztalatokból azért nem feltétlen érdemes messzemenõ következtetéseket levonni, az ilyen eredményeket ugyanis számos egyéb tényezõ is módosíthatja. Ha például egy adott típusból ennél többet használnak, könnyen kiderülhetett volna az is, hogy arányaiban semmivel sem megbízhatatlanabb, mint a listájukon jobb eredménnyel végzett egyéb termékek.
Érdekes, hogy kifejezetten modell, és nem márka vagy szériafüggõ hibáról lehet szó, a Segate Barracuda 500 GB-os változata például egyetlen rossz darabot sem produkált, de több másik megoldásuk is legfeljebb 1%-os meghajtóhibát mutatott. Hasonlóan vegyes a kép a Micron SSD-k háza táján, ahol az egyik modell majdnem 8%-os eredménye már kifejezetten rossznak nevezhetõ, míg egy hasonló, szintén 240 GB-os meghajtó esetében egyetlen egy hibával sem találkoztak. A teljesebb kép érdekében azt is hozzáfûzték a listához, hogy a 2021-es év romló tendenciát mutatott az SSD-k terén, az átlagos meghibásodási arány ugyanis jóval magasabb volt az elõzõ évekhez viszonyítva. A cég szerint ehhez köze lehet az ipar minden területét hátravetõ globális chiphiánynak is, és nem tartják kizártnak, hogy egyes gyártók olykor alacsonyabb minõségû alkotóelemeket, és végeredményében gyengébben teljesítõ termékeket engedtek forgalomba. Utóbbi nem lenne meglepõ, hiszen évrõl évre hallhatunk olyan esetekrõl, mikor a vállalatok valahogy elfelejtik jelezni a forgalomban lévõ termékeiken végzett módosításokat.
Aki esetleg tüzetesebben is átvizsgálná a cég elsõ nagy SSD minõségtesztjét, az ide kattinva, a hivatalos oldalukon megtalálja a csütörtökön közzétett vizsgálati anyagot.