Míg azon bosszankodunk, hogy gépünk esetleg nem lesz kompatibilis, a közösség egészen szokatlan gépeken is mûködésre bírta
Június végén a Microsoft hivatalosan is elérhetõvé tette a Windows 11 elõzetes kiadását, és mint kiderült, ezzel a lendülettel kivették a korábban nagy port kavart hardveres korlátozásokat is. Tehát ha feliratkozunk az Insider programra, ingyenesen hozzáférhetünk a kiszivárgottnál jóval frissebb verzióhoz, mely jelen formájában nem ragaszkodik a legújabb processzorokhoz, de még a biztonsági TPM modul hiányától is eltekint. A cég szerint ezzel szeretnének minél több hasznos teljesítményadathoz jutni, és várják azon résztvevõk visszajelzéseit is, akik 3-4 évnél korábbi gépükön futtatják a korai változatot. Természetesen a közönség leglelkesebb tagjainak nem is kellett ennél több, hogy olyan kütyükre is sikerrel telepítsék, ami nem feltétlenül szerepelt a Microsoft tervei között.
A beharangozott rendszerkövetelmények rengeteg felhasználót összezavartak, mivel sokan azt hitték, hogy a Windows 11-nek tényleg magas lett a gépigénye. Eredetileg a minimum nem lehetne idõsebb egy 8. generációs Intel, vagy egy második generációs AMD Ryzen processzornál, illetve egy ezekkel párhuzamosan megjelent, legalább 2 magos CPU-nál, a hozzá tartozó modern alaplappal. Azonban ahogy a példa mutatja, a Microsoft csak a saját dolgát szerette volna megkönnyíteni azzal, hogy a biztonság pajzsa mögé bújva nem kell foglalkoznia a korábbi hardverekkel, miközben jól látható, hogy annyit nem változtattak a Windows 10-es alapokon, hogy a 11 ne fusson el ezeknél valamivel idõsebb, de alapteljesítményükben hasonló platformokon. Az ideiglenesen feloldott korlátozások például teret biztosítottak arra, hogy az ingyenes kiadást a legkevésbé sem betervezett eszközökkel is kipróbálják, egy felhasználó például némi ügyeskedés után felinstallálta egy hat éve megjelent Lumia okostelefonra.
A trükkhöz hozzá tartozik, hogy az alany egy Microsoft készülék volt, konkrétan egy Lumia 950 XL, mely annak idején Windows telefonnak készült, tehát elméletileg kevesebb ellenállást tanúsíthat egy asztali rendszerrel szemben. Bár nem erre találták ki, Gustave Monce mérnökhallgató is hasonló véleményen volt, és nagyjából egy napos bütykölés után ott is volt: Windows 11 egy 5.7 hüvelykes mobilkijelzõn. Az ügyes kis Lumia készülék az elsõ olyan mobilok egyike volt, mely a Windows 10 Mobile OS-sel érkezett, majd a Microsoft nem sokkal ezután nyugdíjba is küldte az ígéretes rendszert, melynek a mai napig van aktív rajongótábora, aki feszegeti ezeknek eszközöknek a határait. A módosított telefonról egy rövid videót is közzétett, melyen látható, hogy az ARM-processzorokkal kompatibilis rendszer meglepõen jól alkalmazkodik 2014-ben bevezetett Snapdragon 810 lapkához, és bár a felhasználói élményt talán túlzás tökéletesnek nevezni, jól látható, hogy az asztali rendszerek esetén kizáró tényezõnek számító 3GB RAM memória sem szab gátat a mûködésének.
Az asztal megjelenése meglepõen jó, melyben a QHD-s, vagyis 1440 x 2560 képpontos kijelzõnek van hatalmas szerepe, a Windows 11 pedig egész jól alkalmazkodik az álló helyzetben tartott kijelzõhöz, és némi tanakodás után arra is hajlandó reagálni, ha a mobilt fekvõ pozícióba fordítják. Monce és nagyjából 15 fõs csapata rendkívül lelkesek, az elmúlt öt évben ugyanis a Lumia 950 XL és a Windows 10 házasításán dolgoztak, így a Windows 11 már nem nyújtott akkora kihívást, mintha most teljesen a nulláról indultak volna. Az illesztõprogramok egy részét visszafejtették, de még saját drivereket is írtak, és ahogy arról beszámoltak, teljesen saját kútfõbõl dolgoztak, mivel dokumentációk nem álltak a rendelkezésükre. Mint kiderült, a tablethez hasonló élménytõl azért még elég messze járunk, a kamerák például egyelõre használhatatlanok, az akku pedig erre nem volt felkészülve, ezért rohamos tempóban veszít töltöttségébõl, a hívások, vagy az SMS kezelés pedig hajlamosak megszakadni a változások miatt.
Az öreg Lumia tehát egy darabig talán nem lesz a legjobb, zsebben is hordozható Windowsos eszköz, de egyszerre bizonyította be saját idõtállóságát, és azt, hogy egy kis finomhangolással a Windows 11 valójában tökéletesen mûködtethetõ egy átlagos irodai számítógépen is, a többi már a Microsofton múlik. A Lumiás Windows projektrõl a Lumia WOA project hivatalos oldalán tudhatunk meg többet, és ha van ilyen mobilunk, akár próbát is tehetünk az asztali rendszer mobilizált változatával.