Egy jelentés szerint, az év második felére több mint 10%-ot is drágulhat a kártyákra szánt memória
Amikor már azt hihetnénk, hogy a piac végre találhat valamilyen megoldást az átfogó alkatrészhiány és túlkereslet kiegyensúlyozására, jön egy üzleti jelentés, miszerint éppen az ellenkezõje történik. Jóformán nincsenek már szavak arra, ami a hardverpiacon jelenleg is zajlik, a felhasználók pedig hiába várják az enyhülést, a friss hírek szerint fel kell készülnünk rá, hogy ennél is ínségesebb idõk várnak mindazokra, akik a közeli jövõben videokártyát szeretnének vásárolni.
Lehet azon elmélkedni, hogy a hardvergyátók mesterségesen tornászták-e extrém magasságokba a videokártyák árait, az viszont jól látható tény, hogy még úgy is nehezen tudják kiszolgálni a vásárlói igényeket, hogy termékeik olykor kétszeres, vagy akár háromszoros áron bukkannak fel, mire a boltokba kerülnek. A Sony és a Microsoft nem olyan régen dobta piacra a játékkonzolok új generációját, a PC-s chiptervezõk pedig sorban jelentik be a legfrissebb videokártyákat, miközben a kriptopiac bányászai úgy halmozták fel azt a kevés túlárazott VGA-t is, mintha csak ingyen osztogatnák õket. Sajnos úgy tûnik, hogy ehhez az intenzív kereslethez továbbra sem tartozik megfelelõ alkatrészellátás, a gyártóknak pedig az elõállítási költségek folyamatos emelkedésével kell szembenézniük. A TrendForce frissen kiadott jelentésében a kutatóintézet arról közöl elkeserítõ híreket, hogy utánajárt a gyártás jelenlegi helyzetének, és azt üzeni, hogy ha eddig drágultak a videokártyák, akkor most jobb, ha felkötjük a gatyánkat.
A grafikus kártyákon található DRAM viszonylag hátul áll a memóriapiacot szimbolizáló sorban, hiszen a tömeges mennyiségben gyártott mobiltelefonok LPDDR chipjei, vagy az otthoni számítógépekbe és adatközpontokba szánt DDR memóriák mind elõnyt élveznek. Ez tehát ritkasága és relatíve magas teljesítménye miatt alapból egy költségesebb memóriatípus, ez pedig egy mostanihoz hasonló készlethiány esetén, kifejezetten durván megmutatkozik a GDDR6/GDDR6X lapkák árán, melyek a modern kártyák többségéhez nélkülözhetetlenek. A memóriagyártók is a legnagyobb szerzõdéses partnereiket szolgálják ki elsõként, jelen esetben többek között az Nvidia-t, a konzolokat gyártó vállalatokat, mint amilyen a Foxconn, és természetesen a videokártyákat készítõ cégeket, mint az Asus, az MSi, vagy akár a Palit. Minél hátrébb van valaki a sorban, annál nehezebben juthat grafikus memóriához. A TrendForce szerint a GDDR teljesítési aránya egyes közép- és kisvállalatok esetén egy ideje 30% körül mozog, ezért a grafikus memóriák azonnali árai néha akár 200%-kal is meghaladták a szerzõdéses árakat. A GDDR6 azonnali árait bizonyos mértékig befolyásolta a kriptovaluták (különösen az Ethereum) növekvõ árazása, így a digitális valuta értékének csökkenésével a GDDR6 is valamivel olcsóbbá vált.
A beszámoló szerint több tényezõ is hatással lesz a grafikus memória árazására, és ezáltal a videokártyák bolti árazására is, de a lényeg az, hogy most mindenki a nagy sávszélességet biztosító GDDR6 chipekre vadászik, ez pedig feljebb fogja verni az árakat. A GPU gyártók GDDR6-ért és GDDR6X-ért állnak sorba, a lista elején pedig továbbra is az Nvidia és az elõnyt élvezõ nagyobb vállalatok állnak, illetve a két fõ konzolgyártó, akik egyaránt 16GB-os GDDR6 chipeket igényelnek. Utóbbi azért probléma, mert a 16GB-os és 8GB-os chipek a gyártósorokon egymással nem felcserélhetõk, nem helyettesíthetõk. Tehát ha a termelõknek elõször a 16GB-os chipekre váró ügyfeleket kell kiszolgálniuk, akkor mindenki más csak ezután következhet. Mindezekkel szemben ráadásul ott van az általános elõnyt élvezõ szerver és a PC-s piac, így a grafikus chipek elõállítása továbbra is háttérbe szorul a gyakoribb, és jóval nagyobb tételben értékesíthetõ, asztali jellegû DDR memóriákkal szemben. Állítólag májusban volt némi enyhülés, de a GDDR6 esetében még így is 100%-os a drágulás mértéke, míg a manapság ritkábban használt GDDR5 memória esetében szinte semmilyen eltérést nem tapasztaltak.
A GDDR6 iránti piaci versengés tehát a szerzõdéses gyártás árait ismét az egekbe tolja, és míg az elsõ negyedévre további 5-10%-os drágulást jósoltak, addig a másodikra már 20-25%-ot, ami több mint lehangoló hír. Az elõrejelzés szerint a legkorábbi javulás csak valamivel ezután várható, ám az is csak annyit jelent, hogy a 25%-os extrém emelkedés visszacsúszik a 8% és 13% közötti tartományba, tehát a kártyagyártók is mindenképpen rendkívül magas felár ellenében juthatnak VRAM chipekhez, a videokártyák pedig ettõl aligha lesznek olcsóbbak.