2021. 06. 21

Furcsa vírus terjed, a torrent oldalak elérését gátolja

Az új kártevő legfőbb célja a ThePirateBay és más népszerű torrent oldalak elzárása a felhasználók előlSzinte kizárólag az érdekli, hogy mi ne töltögessünk illegális tartalmakat.

Lassan minden napra jut hír különböző léptékű hackertámadásokról, legyen az átlag felhasználók adatainak felszippantása, esetleg óriásvállalatok és állami hivatalok szervereinek meglékelése, értékes információk reményében. Most azonban egy egészen furcsa fenyegetésről olvashatunk, mely kifejezetten az illegális fájlcserélő oldalak látogatóira utazik.

Az öreg kalózpart hosszú évek óta visszatér, akár egy kísértethajó. (Kép: wallup.net)


Illetve bárkire, aki hajlandó olyan tartalmakra kattintani, melyek megjelenésükben hasonlók a kalóztartalmakat kínáló oldalakon közzétett fájlcsomagokkal. Az esetről az adatbiztonság területén veteránnak számító brit Sophos vállalat egyik munkatársa adott tudósítást, miután kollégája elküldte neki felfedezését. Andrew Brandt kutató külön blogbejegyzést is szánt az esetnek, melyet az egyik legfurcsább esetnek nevezett, amivel az utóbbi időben találkozott. Az a bizonyos furcsaság pedig abban rejlik, hogy a terjedésnek indult program elsődleges célja látványos módon eltér a leggyakoribb rosszindulatú programok céljaitól. Se jelszavakat nem próbál meg ellopni, se semmilyen fájlt nem próbál megszerezni, de még a meghajtónkat sem zárolja egy megfejthetetlen kóddal, éppen ezért nincs is nagyon miért váltságdíjat követelnie tőlünk. A kártevő ehelyett egy jól meghatározható feladatot lát el, mégpedig megpróbálja megakadályozni, hogy a fertőzött gépről úgynevezett szoftverkalózkodással foglalkozó weboldalakat látogathassunk meg.

Súlyosabb vírust is összeszedhetünk, ha kétes forrásból szerzünk tartalmakat. (Forrás: news.sophos.com)


Teszi mindezt a Windows rendszerben található HOST fájl módosításával, mely egy egyszerű, ugyanakkor hatékony módszer arra, hogy sikeresen akadályozza meg a számítógép számára a kiválasztott webhelyek elérését. Az aktuális kártevő több furcsaságot is rejt magában, például nem rendelkezik perzisztencia-mechanizmussal, tehát nem írja felül rendszeresen a HOST fájlt és nem frissíti a tiltott címek listáját, ezeket bármikor törölhetjük és átírhatjuk, a program csak akkor végez módosítást, ha ismét lefuttatjuk. Maga a program amúgy keresett és népszerű tartalmaknak álcázza magát, de a torrent mögött rejlő csomag is úgy van előkészítve, ahogy azt a kalózoldalakon szokás, benne a keresettnek tűnő tartalom, egy szövegfájl és egy régimódi parancsikon, mely az adott torrentoldalra vezet. Bár többnyire nagy érdeklődést begyűjtő videojátékként tűnik fel, volt rá példa, hogy valamely Adobe, Microsoft, vagy más ismert tartalomkészítő szoftvernek, esetleg közkedvelt biztonsági programnak látszott. A módszer egyszerű, hiszen a legtöbb esetben a legnépszerűbb torrentek nevét egy az egyben átveszi, így nagy eséllyel fog magának óvatlan letöltőket. A feltűnése több platformon is előfordult, alapvetően a Bittorrent a forrása és többnyire ThePirateBay-es megosztásnak tűnik, de a kutató szerint már Discordon is erősen terjed, többnyire önálló telepítőfájl formájában. Mint kiderült, a fájlok felületes és nem túl meggyőző alírással rendelkeznek, hogy az egyszerűbb ellenőrzéseken áthaladhassanak, a fájlok leírása és a valódi tartalom azonban többnyire nem is hasonlítanak, tehát a készítők erre nem sok időt fordítottak.

Ha ezt látjuk, kezdjünk gyanakodni. (Forrás: news.sophos.com)


Aki belefut a kártevőbe és elindítja azt, először valószínűleg egy rendszerhibát jelző hibaüzenettel találkozhat, miszerint az indítás a MSVCR100.dll hiánya miatt nem lehetséges. Természetesen ez csak egy üres üzenet, erre a fájlra semmi szükségünk nem lesz, ugyanis a malware programindítás helyett teleírja a HOST fájlt nagyjából ezer címmel, miközben felkeres két, jelenleg már nem működő címet. Az első egyfajta biztonsági kapcsolót szed le, mely megakadályozza a káros folyamatot minden olyan gépen, ahol talál egy "7686789678967896789678" és egy "412412512512512" nevű fájlt. Ezek üres fájlok is lehetnek, a műveletet pedig valószínűleg elővigyázatosságként emelték be, nehogy visszafelé süljön el a fegyver. A második lekéréskor a fertőzött gépről küldene információt a felkeresett oldal üzemeltetőinek, a cél pedig az lenne, hogy a támadók többet megtudjanak a kalózkodó felhasználókról, de Brandt szerint a szerver már nem létezik és metaadat sem nagyon maradt utána, hogy valamelyest lenyomozható legyen. A malware állítólag egészen biztosan magánakció részeként indult útjára, a céges érintettség pedig majdnem teljesen kizárható, egy vállalat ugyanis nem igazán kockáztatná meg, hogy olyan rasszista megjegyzésekkel töltse fel a mellékelt szövegfájlokat, mint amilyenek több letöltésben is szerepeltek.

Nem visszafordíthatatlan, csak ki kell törölni a felesleget. (Forrás: news.sophos.com)


A Sophos természetesen felvette a kártevőt a védelmi adatbázisába, és megoldást is kínál a szerencsére nem túl halálos kártevő ellen. Aki esetleg áldozattá vált, adminisztrátorként nyissa meg Notepad, vagyis Jegyzettömb segítségével a c:Windows System32 Drivers etc hosts fájlt és törölje az összes olyan sort, amely '127.0.0.1'-gyel kezdődik, és a különböző ThePirateBay (vagy más) hasonló webhelyekre hivatkozik.

2021. 06. 21

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.