Az AMD processzora már nem fiatal, eredetileg mégis az volt az esélyes
Ma már mind tudjuk, hogy az AMD szépet gurított a Ryzen processzorokkal, hiszen lényegében minden kategóriában erõs szereplõvé vált, és mostanra már nyers erõ tekintetében le is hagyta a rivális ajánlatokat. Az Intel azonban jó ideje készül már egy régen várt nagy fordulatra, a sokadik céges átalakulás elsõ lépése pedig egy kompetens vezérigazgató kinevezése volt, aki ígéretet is tett arra, hogy hamarosan látványos fejlesztésekkel állnak elõ. Az egyhelyben ácsorgás végét az új Alder Lake-S széria jelentheti, mely egy elõzetes teszteredmény alapján odavágott még egy 32 magos Threadripper processzornak is.
2018 augusztusában jelent meg hivatalosan az AMD Threadripper 2990WX, mely 32 maggal és 64 logikai szállal a közönséget és a tesztelõket egyaránt lenyûgözte. Az energiaéhes szörnyeteg nagyjából 1800 dolláros ajánlott árán, állva hagyta minden ellenfelét, fõleg a sok magot és nagy számítási teljesítményt igénylõ feladatokban. Az idõ persze felette is eljár, és ma, amikor közeleg a Zen 4, de az AMD már a Ryzen 5000-rel is alaposan odalépett az egymagos teljesítménynek, a hároméves Zen+ magok egy szálon nyújtott ereje aligha lehet versenyképes. De ne feledjük, hogy a sok mag adott esetben többet nyújt, mint kevés, de egyenként nagyon izmos mag, éppen ezért a Threadripperek még a mai napig is megállják a helyüket a megfelelõ feladatkörben. Úgy tûnik, hogy a generációs fejlõdés azonban egyre jobban megmutatja magát, egy teszt szerint ugyanis az Intel új hibrid felépítésû, 8+8 magos asztali processzora már lenyomja a HEDT kategória egykori legerõsebbjét.
Az Alder Lake-S szériáról már sokat hallhattuk, hogy sikerét az Intel a heterogén felépítésétõl reméli, valahogy úgy, ahogy az az ARM mobilchipjeiben már olyan jól mûködött. A lényeg, hogy az i9-12900K úgy ért el kifejezetten impozáns benchmark eredményt, hogy a nyolc darab izmosnak ígérkezõ Golden Cove magja mellett nyolc energiabarát, ugyanakkor jóval gyengébb Gracemont kapott helyet, ráadásul Hyper Threading lehetõséggel is csak a Golden Cove magok rendelkeznek. Külön érdekesség, hogy a tesztekhez mellékeltek CPU-Z programból származó képeket is, melyek szerint a 12. generációs Intel processzor 5300MHz-ces frekvencián üzemelt. Bár megvan az esély rá, hogy ez pont túlhajtás eredménye, de az is benne van a pakliban, hogy igen kellemes lesz a magok együttes mûködése esetén érvényes, gyári Thermal Velocity Boost órajel. A teszt a Cinebench 23 adatbázisában zajlott le, ahol a jól ismert napfényes szobácskát kell minél nagyobb tempóban kiszámolni és megjeleníteni, az esetnek azonban van még egy fontos aspektusa.
Mégpedig az, hogy a teszt Windows 10 alatt zajlott, ami nem is lenne különösebben érdekes, ha az Intel esetében nem az új hibrid struktúrát alkalmazó CPU-ról lenne szó. A kétféle processzormag megfelelõ kezelésében, avagy a terhelés és a fogyasztás kiegyensúlyozásában ugyanis egy Thread Director nevû hardveres komponens segíti a rendszert, a Windows 10 azonban jelenleg nem ismeri ezért nem tudja megfelelõen kezelni ezt a mikroprocesszort. Ebbõl pedig következik a logikus következtetés, hogy az elvégzett teszt ideje alatt a gyengébb Gracemont magok nagy valószínûséggel meg sem mozdultak. A megjelenés elõtt álló Windows 11 állítólag már most is sokkal jobban bánik a hasonló felépítésû CPU-kkal, mindenesetre ez az információ arról árulkodik, hogy az új Intel i9-es nem használta ki minden tartalékát és a gyõzelme 8 mag eredménye volt volt a 32 mag, illetve 16 logikai szál küzdelme volt a 64 ellen.
Az elérhetõ adatok szerint az Intel i9-12900K egy Gigabyte Z690 AORUS Ultra alaplapban dolgozhatott, 32 GB of DDR5-5200 memória társaságában, két modulos felosztásban. Akárhogy is, a Ryzen Threadripper 2990WX és az általa produkált 30054 pont bizony alulmarad attól a 30549 ponttól, amit az i9-12900K teljesített. Az AMD mentségére azért érdemes elmondani, hogy a 3 éves processzorban dolgozó Zen+ magok teljesítményét ma már szépen meghaladtuk, az AMD pedig már a következõ generációban leváltotta a 2+2 csatornás DDR4 memóriavezérlõt, mely akkor sajnos visszafogta a Thredrippereket. Amennyiben ezek az eredmények valósak, az elképesztõ szintugrást jelent, és nem csak az Intel, de az egész piac számára. Ezzel rendesen odavágnának a Zen3-nak és a sokat méltatott Ryzen 5000-nek is, hiszen az összehasonlítás szerint ez valamivel kevesebb mint a duplája annak, amit a 8 magos Ryzen 7 5800X teljesít. A Zen 4 persze még szintén elõttünk áll, mindenesetre érdekes tény, hogy mindössze 3 év után egy otthoni felhasználásra szánt csúcsprocesszor, mindössze 8 maggal képes odavágni a nagy terhelésre tervezett 32 magos munkagépet.
A végén pedig még egy érdekesség egy újabb AMD-s vereségrõl. Az Ashes of Singularity játék a sokmagos processzorok erejének kiváló felhasználásáról ismert, tehát nem véletlenül mai napig az egyik legkedveltebb darab, ha a CPU-k erejének tesztelésérõl van szó. Egy kiszivárgott kép tanúsága szerint a 12900K közel 40%-kal többet hozott ki a játékból és egy RTX 3080 videokártyából, mint a 16 izmos Zen 3 magjáról ismert Ryzen 9 5950X. Fontos megjegyezni, hogy két különálló teszt összevetésérõl van szó, és bár a szoftver verziója azonos, a 3080 típusa valószínûleg eltérõ volt, és más részletek is különbözhetnek, melyek csalóka eredménnyel szolgálhatnak.
Mi mindenesetre kíváncsian várjuk az újabb méréseket és még annál is inkább a megjelenés napját mely remélhetõleg legkésõbb november második felében, állítólag 19-én esedékes.