2021. 09. 22

Az i9-12900K lenyomott egy 32 magos Threadrippert

Az AMD processzora már nem fiatal, eredetileg mégis az volt az esélyes

Ma már mind tudjuk, hogy az AMD szépet gurított a Ryzen processzorokkal, hiszen lényegében minden kategóriában erős szereplővé vált, és mostanra már nyers erő tekintetében le is hagyta a rivális ajánlatokat. Az Intel azonban jó ideje készül már egy régen várt nagy fordulatra, a sokadik céges átalakulás első lépése pedig egy kompetens vezérigazgató kinevezése volt, aki ígéretet is tett arra, hogy hamarosan látványos fejlesztésekkel állnak elő. Az egyhelyben ácsorgás végét az új Alder Lake-S széria jelentheti, mely egy előzetes teszteredmény alapján odavágott még egy 32 magos Threadripper processzornak is.

Az Alder LAke-S? Végre valami újdonság az Inteltől.


2018 augusztusában jelent meg hivatalosan az AMD Threadripper 2990WX, mely 32 maggal és 64 logikai szállal a közönséget és a tesztelőket egyaránt lenyűgözte. Az energiaéhes szörnyeteg nagyjából 1800 dolláros ajánlott árán, állva hagyta minden ellenfelét, főleg a sok magot és nagy számítási teljesítményt igénylő feladatokban. Az idő persze felette is eljár, és ma, amikor közeleg a Zen 4, de az AMD már a Ryzen 5000-rel is alaposan odalépett az egymagos teljesítménynek, a hároméves Zen+ magok egy szálon nyújtott ereje aligha lehet versenyképes. De ne feledjük, hogy a sok mag adott esetben többet nyújt, mint kevés, de egyenként nagyon izmos mag, éppen ezért a Threadripperek még a mai napig is megállják a helyüket a megfelelő feladatkörben. Úgy tűnik, hogy a generációs fejlődés azonban egyre jobban megmutatja magát, egy teszt szerint ugyanis az Intel új hibrid felépítésű, 8+8 magos asztali processzora már lenyomja a HEDT kategória egykori legerősebbjét.

32 mag és 64 szál, igaz, ma már kevésbé meggyőző Zen+ magokkal.


Az Alder Lake-S szériáról már sokat hallhattuk, hogy sikerét az Intel a heterogén felépítésétől reméli, valahogy úgy, ahogy az az ARM mobilchipjeiben már olyan jól működött. A lényeg, hogy az i9-12900K úgy ért el kifejezetten impozáns benchmark eredményt, hogy a nyolc darab izmosnak ígérkező Golden Cove magja mellett nyolc energiabarát, ugyanakkor jóval gyengébb Gracemont kapott helyet, ráadásul Hyper Threading lehetőséggel is csak a Golden Cove magok rendelkeznek. Külön érdekesség, hogy a tesztekhez mellékeltek CPU-Z programból származó képeket is, melyek szerint a 12. generációs Intel processzor 5300MHz-ces frekvencián üzemelt. Bár megvan az esély rá, hogy ez pont túlhajtás eredménye, de az is benne van a pakliban, hogy igen kellemes lesz a magok együttes működése esetén érvényes, gyári Thermal Velocity Boost órajel. A teszt a Cinebench 23 adatbázisában zajlott le, ahol a jól ismert napfényes szobácskát kell minél nagyobb tempóban kiszámolni és megjeleníteni, az esetnek azonban van még egy fontos aspektusa.

Az Intelnél valószínűleg csak 8 mag dolgozott. EZ így elég korrekt eredmény.


Mégpedig az, hogy a teszt Windows 10 alatt zajlott, ami nem is lenne különösebben érdekes, ha az Intel esetében nem az új hibrid struktúrát alkalmazó CPU-ról lenne szó. A kétféle processzormag megfelelő kezelésében, avagy a terhelés és a fogyasztás kiegyensúlyozásában ugyanis egy Thread Director nevű hardveres komponens segíti a rendszert, a Windows 10 azonban jelenleg nem ismeri ezért nem tudja megfelelően kezelni ezt a mikroprocesszort. Ebből pedig következik a logikus következtetés, hogy az elvégzett teszt ideje alatt a gyengébb Gracemont magok nagy valószínűséggel meg sem mozdultak. A megjelenés előtt álló Windows 11 állítólag már most is sokkal jobban bánik a hasonló felépítésű CPU-kkal, mindenesetre ez az információ arról árulkodik, hogy az új Intel i9-es nem használta ki minden tartalékát és a győzelme 8 mag eredménye volt volt a 32 mag, illetve 16 logikai szál küzdelme volt a 64 ellen.

Ez már valódi versenynek számít?


Az elérhető adatok szerint az Intel i9-12900K egy Gigabyte Z690 AORUS Ultra alaplapban dolgozhatott, 32 GB of DDR5-5200 memória társaságában, két modulos felosztásban. Akárhogy is, a Ryzen Threadripper 2990WX és az általa produkált 30054 pont bizony alulmarad attól a 30549 ponttól, amit az i9-12900K teljesített. Az AMD mentségére azért érdemes elmondani, hogy a 3 éves processzorban dolgozó Zen+ magok teljesítményét ma már szépen meghaladtuk, az AMD pedig már a következő generációban leváltotta a 2+2 csatornás DDR4 memóriavezérlőt, mely akkor sajnos visszafogta a Thredrippereket. Amennyiben ezek az eredmények valósak, az elképesztő szintugrást jelent, és nem csak az Intel, de az egész piac számára. Ezzel rendesen odavágnának a Zen3-nak és a sokat méltatott Ryzen 5000-nek is, hiszen az összehasonlítás szerint ez valamivel kevesebb mint a duplája annak, amit a 8 magos Ryzen 7 5800X teljesít. A Zen 4 persze még szintén előttünk áll, mindenesetre érdekes tény, hogy mindössze 3 év után egy otthoni felhasználásra szánt csúcsprocesszor, mindössze 8 maggal képes odavágni a nagy terhelésre tervezett 32 magos munkagépet.

Hoppá, az Alder Lake már a Zen 3-nak is bemutatkozott.


A végén pedig még egy érdekesség egy újabb AMD-s vereségről. Az Ashes of Singularity játék a sokmagos processzorok erejének kiváló felhasználásáról ismert, tehát nem véletlenül mai napig az egyik legkedveltebb darab, ha a CPU-k erejének teszteléséről van szó. Egy kiszivárgott kép tanúsága szerint a 12900K közel 40%-kal többet hozott ki a játékból és egy RTX 3080 videokártyából, mint a 16 izmos Zen 3 magjáról ismert Ryzen 9 5950X. Fontos megjegyezni, hogy két különálló teszt összevetéséről van szó, és bár a szoftver verziója azonos, a 3080 típusa valószínűleg eltérő volt, és más részletek is különbözhetnek, melyek csalóka eredménnyel szolgálhatnak.

Mi mindenesetre kíváncsian várjuk az újabb méréseket és még annál is inkább a megjelenés napját mely remélhetőleg legkésőbb november második felében, állítólag 19-én esedékes.

2021. 09. 22

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.