Az osztrák hûtõmesterek legújabb kísérlete elszabadult és váratlanul megtámadott egy webáruházat
Már több mint egy éve, hogy írtunk a Noctua fejlesztés alatt álló processzorhûtõjérõl, mely hosszú idõ óta az elsõ olyan prémium termék, ami saját légterelõk nélkül vállalja nemes feladatát. A szobaradiátorok eleganciáját, és persze a CPU-ról felvett hõséget sugárzó termék ekkor még leginkább csak otromba fotómodellként ijesztgette a finomlelkû újságírókat, most azonban váratlanul becsapódott egy külföldi webáruházba, ami úgy megijedt a rácsos terminátortól, hogy gyorsan el is távolította a hirdetést.
„Elengedték a Krakent” – fogalmaz a FanlessTech, mely az elsõ oldal volt, ami kiszúrta a Noctua régóta várt újdonságát, melyet hamarosan NH-P1 néven lesz érdemes keresnünk, amennyiben a Noctua végre hivatalosan is elismeri a létezését. A leleplezést elkövetõ bolt ugyanis idõ elõtt tette közszemlére a terméket, ezzel elvéve az elsõ lehetõséget a gyártótól, hogy maga mutathassa be az éveken át fejlesztett hûtõjét. Ahogy azt már sejthetjük, egy teljesen légmentes hûtésre kifejlesztett alutömbrõl van szó, ami persze nem egészen tömb, tekintve, hogy 13 vaskos lamellából és 6 darab réz hõvezetõ csõbõl áll. Itt mindjárt érdemes is rápillantani az eltávolított hirdetésrõl készített képernyõmentésre, az ördög ugyanis a részletekben lakozik. Az összes specifikáció ugyanis még nem elérhetõ, de a gyártó már az ajánlóban is több fontos részletet megoszt velünk, így jelzi nekünk, hogy azért a légáramlat nélküli hûtésnek is megvannak a határai. Az tehát egészen biztosan nem fog ártani, ha a házunk nem csak alkalmas a jó szellõzésre, de ki is van benne alakítva a megfelelõ légáramlat, mely segíti az otromba, mégis tekintélyt parancsoló NH-P1 munkáját. A gyártó szerint az extrém helyzetekben szükséges stabilitást egyetlen, 120 mm-es NF-A12x25 LS-PWM légkavaró is biztosíthatja.
Ezért a kis körültekintõ figyelmességért cserébe, ez a masszív rácsozat akár egy 16 magos Ryzen 9 3950X processzort is hajlandó lesz kiszolgálni. Ha viszont nem számolunk azzal, hogy az Intel Core i9-9900K procija és annak nyolc magja is alaposan be tud fûteni, akkor feltûnõ lehet, hogy a leírásban egyetlen aktuális generációhoz tartozó processzort sem találunk, mindenesetre ez a két modell már most jó közelítést ad, hogy kitaláljuk, meddig lesz érdemes elmennünk. A rögzítés terén persze nem ütközünk majd különösebb problémába, igaz, valami furcsa okból az AMD részérõl az AM4 foglalatnál megáll a tudomány. Márpedig biztosan érkezik majd például olyan AM5-ös Ryzen 6000 CPU, ami a tûréshatáron belül melegszik majd, a Zen 3 és az Intel 11. generációja pedig már egy ideje elérhetõk, így promóciós szempontból is jól mutatna a listán néhány frissebb CPU. Az áttekintõ arra is figyelmeztet bennünket, hogy túlhajtással inkább ne próbálkozzunk, mert bár ez egy csendes prémium hûtõ, de azért megvannak a korlátai. Aki pedig ventiket akar aggatni rá, az amúgy is egy D15S-t választ, ami nem hagy maga után kérdéseket. Érdekes, hogy fix TDP keretet szándékosan nem határoztak meg, ugyanis a hûtési teljesítmény a gépház és a környezeti hõmérséklet is nagyban befolyásolhatják, ezért vásárlás elõtt inkább a felsorolt processzorok listáját ajánlják figyelmünkbe.
Aki tehát mindenáron ezután a modell után áhítozik, annak alaposan át kell böngészni a gyártó által felsorolt ajánlott processzorokat, a megfelelõ hûtés érdekében javasolt gépházak listáját, és az optimális konfigurációrókról szóló útmutatót, így valóban elérheti az NH-P1-bõl kihozható legalacsonyabb hõértékeket. A Noctua természetesen nagy figyelmet fordított a teljesen néma rendszerekre és ezek szerelmeseire, így segítenek olyan kiegészítõket választani, amikkel gépünk mentes lehet a ventilátoroktól, ugyanakkor javasolják a fent említett, csendes Noctua légkavaró alkalmazását, így a fülünk és a processzorunk sem sérül majd. Ha minden részlet a helyén van, akkor élvezhetjük a SecuFirm2+ rögzítési rendszer által biztosított kényelmet, RAM modulokból pedig nagyjából bármilyen magas darabokat az alaplapba tûzhetünk, az esetleges ütközés esélye a nullához áll a legközelebb. Ahogy megszokhattuk, a dobozból a NT-H2 hõvezetõ pasztát sem spórolják le, így a maguk részérõl mindenrõl gondoskodtak, hogy elérjük a vágyott csendet és alacsony melegedést. Hivatalos bejelentés híján még várni kell az említett részletekre, mindenesetre a törlésre került hirdetésbõl kiderült, hogy 100 dollárt, vagyis nem egészen 28 ezer forintot kértek a hûtõért, ami egy termetes Noctua termék esetében nagyjából az a színvonal, amire a legtöbb érdeklõdõ számíthatott.
Reméljük, hogy itthon sem kúszik majd sokkal magasabbra az ára, ahogy azt is, hogy lesz majd dolgunk olyan konfigurációval, amiben közvetlenül is megtapasztalhatjuk a Noctua csendes tornyának képességeit.