2019. 06. 06

RGB-s tápegységre vágysz? Ilyen gépházat válassz!

Ezúttal egy furcsa elnevezésű gépházat mutatunk be, ami majdnem Mátrix, csak két X-szel a végén, és leginkább tükörsima üveg felületeiről fogunk rá emlékezni. Ebben a gépházban a tápegység helye is üveg borítást kapott, ami furcsa megoldás, de kétségkívül látványos. A DeepCool Matrexx 70 közepes torony ára a szokványosnál némileg magasabb, de ez éppen a méltán népszerű üvegfelületek miatt alakult így.



A gépház E-ATX, ATX, Micro-ATX és Mini-ITX formátumú alaplapok befogadására alkalmas. 3,5 és 2,5"-os meghajtókat egyaránt szerelhetünk bele, van hely több videokártyának (egyenként 380mm hosszúsággal), vagy egy vertikális elhelyezésű videokártyának legfeljebb 360mm magasságig (ami nem foglal több mint két bővítőhelyet). Processzorhűtő 170mm magasságig szerelhető be, valamint legfeljebb 200mm mély tápegységet kaphat a konfiguráció. A gépház elejébe három darab 120mm-es ventilátor szerelhető, illetve egy a hátoldalra fények nélkül. Emellett a fedlapra rögzíthetünk legfeljebb három 120/140mm-es ventilátort. A hátoldalon 30mm helyünk van a kábelek elvezetéséhez, valamint több oldalon is mágneses porszűrőt láthatunk. Az I/O panelen két USB 3.0 és egy USB 2.0 port található.

Csomagolás

A hatalmas kartondobozban érkező gépházat hungarocell panelek védik a sérüléstől és nejlonzacskó a kisebb karcoktól.




Kicsomagolás után máris láthatjuk az edzett üveg paneleket, az oldalsó és az elülső lap is ilyet kapott.




Az elülső panelen szellőzőrácsok láthatók, ami elég nagy légáramlásra ad lehetőséget, mivel az I/O panel is a gépház tetején kapott helyet, és a teljes első felület a megfelelő szellőzés biztosítását szolgálja.

Külsőségek

A gépház külső szerkezete ABS műanyagból készült. Bár ez nem egy kifejezetten nehéz gépház, a legkönnyebbek közé sem sorolható. Súlya közel 10kg, mérete 475×228×492mm. Alaplap terén igen nagy választási lehetőséget ad, gyakorlatilag bármit beleszerelhetünk. E-ATX formátumtól a legkisebb Mini-ITX formátumú alaplapokig bármit választunk ki, az ebbe a házba jó lesz.




A hátoldalon 7 bővítőhely található, plusz 2 extra hely vertikális videokártya számára. Ez alatt található a tápegység helye, aminek szintén üveg fedele van.

Felül a gépház elülső része gondoskodik a konnektivitásról, itt a szokásos gombok találhatók: ki-be kapcsoló, fejhallgató-csatlakozó és USB portok. A szellőzés egyértelműen nem probléma ennél a gépháznál, körben 360fokban szellőzőrács van az előlapi panelen. A felső panel szellőzőrácsa mágnesesen tapad, nincs szükség szerelésre a tisztításához.



Belső felépítés

Az alátámasztásról négy gumitalp gondoskodik. Ezen a részen is van egy eltávolítható mágneses porszűrő közvetlen a PSU alatt, ez könnyedén tisztítható és visszahelyezhető.



A Matrexx 70-ben rengeteg szerelőnyílás van, de sajnos egyik sem kapott gumibélést, amit helyenként így hiányolhatunk. A tápegység a bal alsó részben helyezkedik el és üveg borítás védi, pontosan így:




Az üveg borítás itt sokak számára zavaró lehet, egyrészt mert láthatóak maradnak a kábelek, másrészt itt könnyebbben gyűlik a por. Az üvegpanellel ellátott előlap egy gombnyomással kivehető. Itt van ugyan porszűrő, de ez nem mágnesesen rögzül. Könnyű eltávolítani, de a visszaszerelése kicsit problémásabb.


Első oldal, üveg fedlap nélkül


A gépház belső részén felül rengeteg hely van kialakítva hűtés számára. A hátsó részbe csak egy gyárilag szerelt ventilátort kapunk, de több ventilátor, vagy folyadékhűtés is beszerelhető.

Hátul baloldalt ott az egyetlen előszerelt elszívó ventilátor, ami 120mm nagyságú. Ezen a helyen található még 7 bővítőhely, ami elegendő az E-ATX alaplapokhoz.



Az alaplapi keret jobboldali részénél (mögötte) helyben bővelkedünk, itt akármennyi kábelt is elrendezhetünk problémamentesen. A gépház vázán rengeteg rögzítőpont van, és összesen 3cm vastag üres tér van itt kifejezetten kábelrendszerezés céljára.

A PSU területe szintén bőven elég ahhoz, hogy elférjen egy normál méret ATX tápegység, és emellett még kábeleknek is maradjon hely.

Egy HDD rekesz van két tálcával, ezt egyszerűen be kell tolni a helyére, majd csavaral rögzíteni. Gumibélés itt sincs, vagyis a HDD-k rögzítései minősége nem a létező legjobb, és csak kettőt szerelhetünk be.



Az SSD-ket az alaplapi keret hátoldalán rögzítjük csavarozással. Két rekesz van, összesen négy pozícióra szerelhető a meghajtó.

Korábban a DeepCool ugyanennek a gépháznak az RGB változatát tervezte kiadni, ehelyett jött ki a Matrexx 70 a nem minden felhasználó által igényelt kiegészítőktől lecsupaszítva, de ezáltal olcsóbban is. Ezen a 20000Ft körüli áron egy ilyen típusú gépház jó vételnek mondható. Kifejezetten jól néz ki - bár vannak olyan pontok, ahol a felhasználók szélsőséges 'igen' vagy 'nem' véleményt mondanának erre, hiszen ott az üveg fedlappal elátott tápegység rész, aminek köszönhetően minden látszik. Minden IS. Aki csúnya és olcsó tápegységét akarja rejtegetni, nem fogja szeretni ezt a gépházat, de aki ezen a téren is figyelt a jó külsőre, az szívesen veszi az átlátszóságot, hiszen ez egy újabb komponens, amit edzett üveg lapon át mutogatni lehet. Például a Thermaltake RGB-s tápegységei lehetnek kiváló jelöltek ebbe a gépházba.

Érdemes-e a Matrexx 70-et választani?

Amit negatívumként lehet említeni ezen a gépházon, hogy az előlap mögé szerelt szűrő nem mágneses rögzítésű, mint a fedlapon látható. Szőrszálhasogatásnak tűnhet, meg persze attól függ, mennyire gyakran akarjuk leszedni és tisztítani az első szűrőt. A visszaszerelése problémásabb, mint a fedlapon lévőé, ahol egyszerűen csak visszatesszük és a mágnes máris rögzítette – az egyébként össze-vissza hajtogatható – szűrőrácsot a megfelelő helyre. Ami még nagyon hiányzik, az a gumibélés a szerelőnyílásokból, de ezeket egyébként nem feltétlen lehet erős negatívumnak tartani, mert ebben az árkategóriában ezek nem nevezhetők kötelező alapfelszereltségnek.

Persze ízlés kérdése - nem mindenki fogja szeretni, de sokak kedvence lehet ez a gépház. A tükrös hatást keltő üvegfelületek a Matrexx 70 meghatározó vonása. Bár ez elég nagy átlátszóságot biztosít, azért mégis el lehet rejteni a konfigurció kevésbé látványos komponenseit, ehhez is megvannak a megfelelő felületek. Emellett minden szükséges dolog megvan ebben a gépházban, jó hűtés, porszűrők, USB 3.1 integráció és viszonylag problémamentes szerelés. (Létezik ugyanennek a gépháznak egy RGB-s verziója, a Matrexx 70 3F, ott annyi a különbség, hogy a gyártó előreszerelt 3 RGB ventilátort az előlapi panel mögé.)



A belső felépítés kapcsán nincs okunk panaszra. Persze említhető, hogy a HDD-ket csak csavarral rögzítjük és az első oldalról elérhetőek, de ez aligha fog bárkit is eltántorítani. A DeepCool ráadásul ebben az esetben gondoskodott arról, hogy beférjen egy E-ATX formátumú alaplap, ennek megfelelően könnyedén elhelyezhetőek méretesebb videokártyák is. A felső, első és hátsó részben van még extra hely vízhűtésnek. Az optikai meghajtó úgy tűnik tényleg a múlt részévé vált, ezt USB-csatlakozású külső DVD/Bluray lejátszóval oldjuk meg, ha igény van rá, de a felhasználók többsége már nem igényli. Tárhely terén említettük már, két HDD-t lehet beszerelni és 2x2 SSD-t, ebből kettőnek van kerete, kettőt közvetlen a vázra kell rögzíteni.

A Matrexx 70 nem tökéletes, de ebben az árkategóriában nagyon jó vétel. A gyárilag szerelt ventilátor lehetne erősebb – bár legalább csendes -, ezt egy ütősebb konfignál vagy le kell cserélni, vagy további ventilátorokat kell beszerelni, de a felhasználó nagy valószínűséggel amúgy is beszerez három RGB ventilátort a gépház elejébe, ha egy ilyen sok üveg felülettel ellátott házat választ. Bár arra ügyelni kell, hogy RGB vezérlőt nem mellékel a gyártó, ezt is külön kell venni. Összességében ez a dizájn leginkább az esztétikáról és a helybőségről szól, egy-két apró hiányosságtól eltekintve csak ajánlani tudjuk.

NTG - PCX

2019. 06. 06

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Borsos Zoltán
2019.09.30
Érdeklődni szeretnék, hogy a VGA-hoz hol lehet beszerezni a függőleges beszereléshez az adaptert?
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.