Csendes erõmû egymillióért
Mire elég ma egymillió forint? A kérdés persze csak félig komoly, hiszen elég lehet akár egy autóra, de egy új konyha berendezésére is, viszont van aki egy nyaralás elsõ napján több költõpénzt szór el. Annyi biztos, hogy aki ma csúcskategóriás számítógépet szeretne, annak a határ a csillagos ég, hiszen gépházból, billentyûzetbõl és már perifériákból is rengeteg, prémium kategóriás, és ehhez mérten költséges darab verseng a nagyigényû vásárlók kegyeiért. Ha a fent említett összeg befektetése nem akadály, akkor könnyedén összeállíthatunk olyan gépet, ami még hosszú évekig megeszi reggelire a legújabb videójátékokat, és ha adott esetben munkaeszköznek is használnánk, akkor sem lehet komoly panasz a teljesítményre. Igaz, hogy az AMD nemrég bejelentett új generációs termékei nagyot fordíthatnak az Intel viszonylagos egyeduralmán, ám az itt felsorakozó hardverelemek garantálják a prémium minõségû felhasználói élményt, és még akkor sem kell szégyenkezniük, ha idõközben befut a 16 magos Ryzen processzor, vagy egy szupererõs Navi GPU. A videós formátum szimpatikusabb? Youtube csatornánkon megnézheted, hogy lett az alkatrészekbõl legyûrhetetlen erõmû!
COOLER MASTER MASTERCASE H500P MESH
A választott ATX mid-tower garantáltan hû lesz a nevéhez. A Cooler Master Mastercase H500P Mesh pedig inkább egy futurisztikus irodaépület mint ház, így gond nélkül beleköltöztethetjük a legterebélyesebbre alkatrészeket is. CPU hûtõvel 190 mm-ig, GPU-val pedig 412 mm–ig nyújtózhatunk. Az árához mérten pedig garantálja a kiváló, és el is várható hûtési teljesítményt. A rácsos elõlap, a két 200 mm-es elõlapi, és a hátsó 140 mm-es ventilátor láttán elõre sejthetõ, hogy nem lesz gond a szellõzéssel, és errõl használat közben mi is megbizonyosodtunk. A nagyjából 47 000 Ft-os áron elérhetõ torony, a legtöbb aktuális elvárást teljesíti. Kiváló anyaghasználat jellemzi, a külsõ borításon át, a belsõ fémszerkezeten keresztül, egészen az edzett üveg oldallapig. Ezekbõl az is következik, hogy nagyszerûen szigeteli a hangot és a légáramlást, továbbá szerelés szempontjából is ideális választás, a kábelek kényelmesen elvezethetõk, a tápegységet pedig fém pajzs szeparálja el a többi alkatrésztõl. Az áttetszõ oldallappal, és a ventikbe épített ledekkel pedig, az RGB õrültek felé tesz gesztust.
A kompromisszumoktól mentes számítási teljesítményért, az Intel bitang erõs, 9. generációs processzora felel. Az AMD ugyan már bemutatta az Ryzen 9 3900X -et, mely árban nagyjából párban lesz vele, teljesítményben viszont le is hagyhatja a Coffe Lake kódnevû csúcsprocesszort, ám a vásárló számára ez aligha lényeges, az extrém teljesítmény pedig garantált. A nyolc fizikai mag egyenként 3.6Ghz-es alap órajelen dolgozik, az egy maggal elérhetõ Boost órajel pedig akár 5GHz, mindezt 16 szálas munkavégzés mellett. A beépített UHD Graphics 630 kisegíthet bennünket ha nincs dedikált videokártyánk, bár ebben a kategóriában kizárt, hogy a felhasználó ne választana komoly VGA-t. A várható fogyasztás tuning nélkül 95W, a K jelölés pedig természetesen a túlhajtási lehetõségre utal. Az aktuális ára, nagyjából 172 000 Ft.
Ha már tuning, akkor tuningra tervezett alaplap. Ahogy a közel 130 000 Ft-os ára sejteti, nem csak a kiterjedt RGB-s opciók nyújtják a lap legnagyobb érdekességét, bár kétségtelen, hogy abban sem lesznek korlátok. Az igazi erõssége mégis a túlhajtási képességeiben rejlik, amit a Z390-es chipsetnek, és az elsõosztályú felszereltségnek köszönhetõen, valóban a maximumra pörgethetünk. No meg persze az extrém hûtésnek, hiszen a lapon szinte alig marad felület, ahová az Asus ne szerelt volna fém és mûanyag borítást. A burkolat még a PCI Express csatlakozókra is kiterjed, ám az aprólékos dizájnnak hála, a kártya eltávolítását ez nem nehezíti. A gazdagon felszerelt I/O panelena védõpajzs és a gigabites LAN alap, de tíz USB 3.1 csatlakozót is találunk, köztük három Gen 2 Type-A és egy Type-C is helyet kapott. A komoly hangchiphez optikai kimenet, a Wi-Fihez pedig két antennakimenetet is jár. Ami viszont igazán említésre méltó, az a két alaplapi kapcsológomb, ami a tuningolóknak lesz örömteli hír. Az egyik a BIOS-hoz, a másik a CMOS törléséhez tartozik, így ha gyakran kell újraindítani, vagy visszaállítani a beállításokat, ezzel könnyû dolgunk lesz. A professzionális BIOS, a számos opció, vagy az RGB ledek, egy egész cikket is megérnek, de legyen annyi elég, hogy a vásárló kiválóan választott.
A túlhajtás elõkészületeit egy masszív processzorhûtõvel tehetjük teljesebbé, és ha nem vágyunk vízhûtéses csodára, nehéz lenne sokkal jobb társat találni, mint a Dark Rock sorozat negyedik szériájának legütõsebb darabja. A két ventilátoros Pro változat talpától érkezõ hõt, összesen hét, 6mm átmérõjû csõ továbbítja, a kétszer 42 darab alumínium bordához. A kialakításnál ügyeltek rá, hogy felszerelésnél ne okozzanak gondot a processzorhoz közel lévõ elemek, legfõképpen a RAM modulok. A két Silent Wings 3 légterelõbõl kívülre egy 120 mm-es, belülre pedig egy 135 mm-es változat került. A hatpólusú egységek az elõzõ generációs típusnál, valamivel alacsonyabb fordulatszámmal bírnak, viszont továbbra is hatékonyak, ráadásul halkabbak is, így a várható zajszint nagyjából 24.4 dB. Beszerelésnél a következõ méreteket érdemes figyelembe venni: 163mm-es magasság, 136 mm-es szélesség, és 124 mm-es mélység. Az extrém terheléssel járó hõséget, úgy 25 000 Ft-ért gyûrhetjük le.
G. SKILL 2X8GB DDR4 3200MHZ TRIDENT Z RGB
Az erõmûhöz nélkülözhetetlen a bõséges memória, és természetesen szó sem lehet olyan modulokról, amiket nem tuningolhatunk. A Trident Z RGB minden igényt kielégítõ CL16-os idõzítésû memóriák komponenseit a Hyynix gyártja, a bitang alaplappal együttmûködve pedig garantáltak a magas frekvenciák és a hosszú távon is stabil mûködés. A szoftveresen szabályozható RGB-s ledekkel felvértezett modulokból, kétszer 8GB 3200Mhz-es kiszerelést szemelt ki a vásárló, és mindjárt duplázta is a mennyiséget. Ha játékról van szó, a 32GB ma még több mint elegendõ, a modulokkal azonban kihasználjuk a négy alaplapi foglalatot. Ha munkához élnénk a processzor, és az alaplap által támogatott, maximális 64GB-os korláttal, 16GB-os modulokra lesz szükségünk. Ebben az esetben viszont az egymilliós keretet rendesen átlépnénk, egy 2x8GB-os csomag ugyanis nagyjából 44 000 Ft.
ASUS ROG-STRIX RTX2080TI-O11G-GAMING 11GB GDDR6
Elérkeztünk a videokártyáig, a választott szörnyeteget látva pedig megértjük, hogy a konfiguráció miért éri el ilyen könnyen az egymilliós összeghatárt. A piacon jelenleg kapható legerõsebb kártya ugyanakkor egyértelmû választás a listán szereplõ prémium komponenseket tekintve. A közel 450 000 Ft-os VGA, az Nvidia legutóbbi grafikus processzorára, a Turingra épülõ csúcsragadozó, abból is a Asus közismerten tuningra kihegyezett, ROG szériájának tagja. A 2.7 foglalatot elfoglaló hûtésen a GAMING széria megszokott három ventilátoros megoldást találjuk. Az újratervezett lapátok az optimális hûtést, az IPX5 szabvány a por távoltartását szolgálják. Természetesen van itt RGB minden mennyiségben, teljes Aura Sync támogatással, kezdve a burkolat egészén megtalálható dinamikus megvilágítástól, egészen a négy tûs RGB csatlakozóig. A kétállású BIOS kapcsolóval választhatunk a teljesítmény, vagy a halk mûködés között, ha pedig szabadon garázdálkodnánk, a GPU Tweak II szoftver áll rendelkezésünkre. A FanConnect II csatlakozókkal, rendszerhûtõinket a kártya aktuális terheltségéhez igazíthatjuk, így a teljes rendszer szinkronban mûködhet. A száraz adatokat tekintve a GPU 4352 CUDA magot tartalmaz, az alap órajel pedig 1350MHz, amit agresszívebb tuning nélkül, a majdnem ördögi 1665MHz-es OC értékig kapcsolhatunk. A 11GB GDDR6-os fedélzeti memória effektív órajele 14000MHz, és 352 bit-es adatsínnel dolgozik. A kártya dimenziói 305 x 130 x 54 mm. Minimum 650 wattos tápegység javallott hozzá, amit 2x8 pines csatlakozón köthetünk rá.
A felsorolt darabok együtt már elég komoly energiafelvételt produkálnak, ezt az igényt pedig nem szolgálhatjuk ki holmi eldobható tápegységgel. A Corsair teljesen moduláris tápja tehát egy GOLD minõsítéssel ellátott, 80 PLUS hatékonyságú modell, ami ingadozás nélkül és hatékonyan látja majd el, a nagy étvággyal megáldott 2080Ti-t is. A fedél alatt a CWT (Channel Well Technologies) által gyártott belsõt találjuk. A Corsair tápok esetében ez egy bevált jelenség, hiszen a széria elõzõ modelljei is ott készültek, ám az aktuális példány számos pontján fejlõdést könyvelhet el. A legfõbb szempont természetesen a hosszú távú stabilitás volt, így említésre méltók a méretes kondenzátorok, és a hûtés kivitelezése, ráadásul belefért a burkolat strapabíróságának javítása is. A 135mm-es Corsair NR135L ventilátor, 200 wattos terhelés alatt meg sem mozdul, addig ugyanis a jól elosztott passzív hûtés tökéletesen ellátja a feladatát. Méretei tekintve 86mm magas, 150mm széles, és 160mm mély. A végeredmény egy magas minõségû, kiváló teljesítményt kínáló, és kellemesen halkan dolgozó tápegység, ami megszolgálja 46 000 Ft körüli árát.
A felsorolás végén az SSD és a merevlemez foglalnak helyet. Ezek közül jóformán egyértelmû választás az M.2 2280 csatlakozással mûködõ 970 PRO meghajtó, ami jelenleg a gyártó legjobb darabja, és tökéletesen egészíti ki a minõségi konfigurációt. A minõsítést olyan elemek igazolják, mint a 4. generációs 3D V-NAND chip, vagy a továbbfejlesztett Phoenix (S4LR020) vezérlõ, az adatátviteli sebességet pedig 3. generációs PCIe x4 illesztõ biztosítja. Az írás maximum 2300MB, az olvasás pedig 3500MB lehet másodpercenként, amit a választott alaplap egész biztosan ki is fog szolgálni. Az 512GB-os meghajtóért nagyjából 48 000 Ft-ot kell fizetnünk, de a maximalistáknak elérhetõ 1TB-os változat is.
Az alkatrészek legkevésbé izgalmas, és egyben legzajosabb szereplõje a merevlemez. A Seagate hosszú ideje fontos szereplõje a piacnak, a 7200RPM-es fordulatszám és a 256MB cache pedig korrektül támogatja majd az SSD-t, a technológiából adódóan viszont akkor is zajonghat, mikor a többi alkatrész éppen csak suttog. A 2TB-os kiszerelés 17 000 Ft környékén elérhetõ.
Csendes akcióhõs
Nem maradt más hátra, csak a játékteszt eredményeinek ismertetése. A 1080p-t mellõztük, és a próbákat 2560x1440-es felbontáson, Ultra beállítások mellett végeztük. Ez a felbontás egyre elterjedtebb, ráadásul a Full HD egyszerûen láncra verné és visszafogná a processzort, pont úgy, ahogy a videokártyát. Egy ilyen konfigurációt pazarlás lenne 1440p-nél alacsonyabb felbontáson üzemeltetni, de persze ebben a kategóriában már a 4K sem akadály.
A csomagba ezúttal három egyjátékos élményt nyújtó kaland került. A legfrissebb közülük egy pörgõs FPS, a Rage 2, amiben a fegyveres harcokat a Doom inspirálta. Belsõ nézetû lövöldözés talán sosem volt ilyen szórakoztató, bár a történet tekintetében még a 2016-os démonpusztítás is izgalmasabb volt. Ezzel szemben a második cím éppen az ellentétes póluson helyezkedik el, ugyanis a Metro: Exodus egy lassabb folyású, story központú darab. A sorozat harmadik részében kiszabadulunk a moszkvai metróhálózatból, és a fagyos város romjait is magunk mögött hagyjuk. Míg egy új élet reményében izgalmas helyszíneken barangolunk, szemet gyönyörködtetõ látványban lehet részünk, amit a 2080Ti-nak hála korlátok nélkül élvezhetünk. Végül a Shadow of The Tomb Raider-t vetettük be, ami Lara Croft jelen generációs történetének harmadik, és talán befejezõ darabja. A grafikáért továbbra is a Foundation Engine felel, ám a Rise of The Tomb Raider óta rendesen átdolgozták, így a játék továbbra is jó tesztalanyként szolgál, bármilyen konfiguráció számára.
Rage 2
A Rage 2 nem lett a korszak legszebb játéka, ám a világa nyitott, az események sûrûjében pedig minden robban és szakad. Szanaszét szállnak a gránátok, a végtagok, sõt, néhány ellenfelünket is megtanítjuk majd repülni, így az effektek és a fizika együtt mindenképp látványos jeleneteket eredményez. 1440p-s felbontáson 85 FPS volt a mért legalacsonyabb eredmény, a maxiumum 130-on tetõzött, az átlag 104 FPS mellett pedig egész biztosan zökkenõmenteslesz az akció.
Metro Exodus
A Metro sosem a különleges képességekkel fûszerezett akciójátékok sorát bõvítette, sokkal inkább egy sc-if be ágyazott túlélõ kaland, igazi posztapokaliptikus hangulattal. Az erõs atmoszféra megteremtéséhez pedig aprólékos részletességgel megalkotott környezetet festettek meg az alkotók, ami epizódról-epizódra lenyûgözõbb. Talán az utolsó pálya kivételével az összes sarokba benéztem, és próbáltam minél több idõt eltölteni a Metro univerzumban. Az eredmények meglepõen hasonlóak a Rage 2-vel mért számokhoz. A minimum FPS például itt is pontosan 85, a maximum viszont valamivel alacsonyabb, 117 volt, míg átlag majdnem ugyan annyi, a 102 FPS mindössze két képkockával vékonyabb, mint a Rage-nél kaptunk.
Shadow of The Tomb Raider
A harmadik és egyben záró kalandban, ismét felfedezhetünk õsi kultúrákat, nagyhatalmú ereklyéket, és még a közelgõ világvégével is versenyt futhatunk. A felfedezés és a kihívást nyújtó fejtörõk ezúttal még nagyobb szerephet jutottak, így a játék közelebb került a kalsszikus szériához mint valaha, az akciórészeket viszont mr nem sikerült felfrissíteni, így sok változatosságot nem igazán nyújtanak. A képi világ viszont továbbra is elsõ osztályú, a dizájnerek ismét kihozták magukból a maximumot, a felfedezés közben számos feledhetetlen helyszínt látogathatunk meg. A karakterekkel telezsúfolt helyszínek ráadásul rendesen képesek megizzasztani a jobb gamer gépeket is, ám az Intel és Nvidia csúcskategóriás párosán, aligha tudtak kifogni. A minimum képkockaszám kényelmesen megpihent a 122-es értéken, a maximumu 157 volt, az átlag pedig gond nélkül szállított számunkra 138 FPS-t. Az összesített eredmény igazán stabil teljesítményt tükröz, és az is biztos, hogy Lara Croft jó viszonyt ápol az Nvidia és Intel termékekkel.
Egymillió alatt nincs élet?
Természetesen van, és ennek a büdzsének a töredékébõl is összeálílthatunk játékra alkalmas, korrekt teljesítményt nyújtó masinát. A legtöbb játéknak aligha van szüksége egy i9 9900K processzorra, és többnyire akkor is vállalható látványt nyújtanak, ha nem Ultra vagy Extrém beálíltások mellett játsszuk õket, egy RTX 2080Ti videokártyával. Számíthatunk rá, hogy az AMD új generációs hardverei teljesítményben, fogyasztásban, és árban is kihívás elé állítják az Intel több éves fejlesztéseken alapuló termékeit, ám a bemutatott konfigurációban rejlõ nyers erõ, és tetemes tuningpotenciál, még hosszú évekig garantálja tulajdonosának, a zökkenõmentes szórakozást. Ha pedig az RTX-ben rejlõ sugárkövetési technológia is komolyabb szerephez jut, a kártya még jobban megszolgálhatja borsos árát.
Az impozáns konfiguáció jelenleg összesen 978 926 Ft, és IDE kattintva elérhetõ webshopunkban.
KD - PCX