2019. 02. 11

Luxus vadmacska igényes ügyfeleknek – Cougar Conquer bemutató

A Cougar az utóbbi évek során igen széles terméákpalettát tudott felvonultatni a gamerek számára, ezek közt voltak gaming periféria eszközök, játékülések, tápegységek, hűtés, és gépházak. Az egyik legkreatívabb megjelenésű termékük a Cougar Conquer gépház, amit első ránézésre talán nem tudunk hova tenni, de elég hamar kiderül róla, mennyire célorientáltan tervezett gépházzal van dolgunk.

Specifikációk

Kicsomagoljuk

A Cougar egy teljes egészében színes kartondobozba csomagolja a Conquer gépházat, ennek egyik oldalán a ház képe látható, másik oldalán további képek más szemszögből, illetve részletesebb adatok. Az oldallapon sorolják a specifikációkat, valamint egy céges logót is láthatunk itt. Mivel ez egy jókora doboz, a könnyebb mozgathatóságot elősegítendő tartófülekkel is ellátták mindkét oldalon.

Amúgy a kartondoboz elrendezése elég érdekes, nem teljesen egyértelmű, kicsomagoláskor melyik lapja kell felfele nézzen, ehhez egyetlen tippet a céges logó adja, ami nyilván nem fejjel lefelé kell álljon, mikor kicsomagoljuk a zsákmányt. Maga a gépház több darabban érkezik, ezek külön-külön habszivacs csomagolásban vannak, emiatt elég nagy a doboz, és a használatba vétel előtt legózni kell kicsit, mint az IKEA bútorokkal.

A dobozban találhatunk egy összeszerelési útmutatót, ami jól jön, tekintve, hogy kicsomagolás után sok különálló alumínium és üveg alkatrész van elénk kiterítve, ezeket folyamatában kell összerakni, rendszerépítés közben.

Szemügyre vesszük

Első teendő, hogy fel kell szerelni a lábakat az alap keretre, ezek mindegyike masszív, eloxált alumíniumból áll. A lábazatot hosszú rudak tartják a helyén, az alját gumitalpakkal látták el, így nem kell aggódni, hogy összeszerelés közben végigkarcolná az asztalt. Miután ez a lábazat helyére került, talpára állíthatjuk a gépház egyelőre üres és félkész vázát, így már hozzávetőleges képet kapunk arról, hogyan is fog kinézni ez az egész (de azért ne siessük el).

A főoldal felől nézve láthatjuk, hogy a gép belseje szilárd allumíniumkeretekből áll, ez egy félig nyitott terület, ami stabil bázist ad a gépösszerakáshoz, de a gépház összeszerelt formájában sem lesz egészen zárt, a gyártó ehelyett ilyen félig nyitott futurista megjelenést választott. A jobb-első oldalon egy jókora narancsszínű panel megfelelő kontrasztot ad az egyébként sötét tónusú szerkezetnek, valószínűleg majd úgy helyezzük el a gépet az asztalon, hogy ez nézzen felénk, mert elég látványos. Kialakításának köszönhetően a Cougar Conquer lehetővé teszi az alaplap függőleges beszerelését, ennek köszönhetően a gépház végső formájában zártabb megjelenést kap, annak ellenére, hogy alapból mindenhol nyitott és akárhová nézünk, szellőzőnyílások vannak rajta.

Az előlap csavarozással van rögzítve, emögött van lehetőség két 120 mm-es ventilátor beszerelésére, de ehhez előbb le kell csavarozni az elülső panelt. A gépház felső részében további három hely található, ahová ventilátort szerelhetünk be, ehhez mindössze fel kell hajtanunk a fedlapot. A Conquer kialakítása kifejetten barátságos a vízhűtés rendszerekkel szemben, erre a helyre 240 és 360 mm-es radiátort is beszerelhetünk.

Az előlapra tekintve az I/O panelt láthatjuk, ami a ház felső részén található, ezen van két USB 3.0 csatlakozó, a szokásos audió bemenet, valamint ki/bekapcsoló és reset gomb. A bekapcsolt állapotról LED-es fény ad visszajelzést, ez az utóbbi két gomb közepébe van építve. A nagy fémkereteken az egyetlen márkajelzés az alumínium előlap alsó részén található Cougar logó, ezt leszámítva a szerkezet többi része jelöletlen, ami egyfajta letisztult megjelenést biztosít.

A gépháznak hátlapja gyakorlatilag nincsen is, itt az egyetlen dolog, amit találunk, az a bővítőhelyek kerete. Erre a fémkeretre legfeljebb hét bővítőkártya szerelhető, pl. videokártyát lehet innen rögzíteni. Mivel ez egy nyitott szerkezetű gépház, ide fedlapot nem kell ráhelyezni, és ugyanez érvényes az alaplapot rögzítő keretre.

Az alaplap keret hátoldalára két merevlemez szerelhető, ide 2,5 vagy 3,5”-os modellt választhatunk, de óvatosan kell tervezni az összeszerelést, mert amint az alaplap a helyére került, ezekhez a helyekhez már nem férünk hozzá. A szereléshez egy további merevlemez rögzítő keretet is mellékeltek, ezzel a Cougar Conquer gépházba összesen három 3,5”-os, vagy négy 2,5”-os meghajtó szerelhető.

Az extravagáns külső ellenére a Conquerhez mellékelt kábelek tradicionális megjelenésűek, mindegyik fekete borítású, így akármit is szerelünk a gépházba, ezek biztosan nem fogják zavarni az összképet.

Összeszereljük

A gépház belakását a merevlemezekkel kell kezdeni. Mivel a gépház oldala nyitott, így lehetőség van arra, hogy összerakás után is mutogassuk a világító SSD-nket, bár ez az alaplap hátoldalához kerül, így a ház másik oldaláról lesz látható. Ezt négy csavarral lehet rögzíteni, ami egyszerű és hatékony megoldás. Ennél a résznél talán jobb lett volna, ha nagyobb rögzítőnyílások állnak rendelkezésre, így nagyobb, gumigyűrűs rögzítéssel ellátott merevlemezek elhelyezése és eltávolítása egyetlen mozdulattal megtörténhetne, de a Cougar valamiért kihagyta ezt a megoldást ebből a gépházból.

A pluszban mellékelt beépítőkeret szintén egy fontos eleme a gépháznak, ez 2,5 vagy 3,5”-os meghajtó rögzítését teszi lehetővé. Mivel ez egy zártabb felület, ide betehetjük az elrejteni vágyott nagyobb merevlemezt, ami csak egy fokkal szebb az ördögnél, ezért nem annyira mutogatnánk. Ezt a keretet szintén csavarozással rögzítjük a narancs borítású oldalpanel mögé, ami rendeltetésszerűen a kevésbé impozáns darabok takarására van kitalálva.

A gépház kialakításából következik, hogy a tápegység az elülső panel mögött foglal helyet. Nem egy szokványos elhelyezés, de ennek segítségével nyitottabb maradhat a gépház hátsó fele, ami így egyszerűbbben hozzáférhető. Elsőként a rácsot kell felszerelni a talapzatra, ehhez a PSU keretét és erre lehet ráhelyezni a tápegységet, majd csavarozással rögzíteni. Külön érdekesség, hogy a tápellátás előrefelé néz, ezzel az elhelyezéssel a kábelezés jórészt rejtve marad, és minden, ami rontaná az összeképet, átvezethető a gépház kevésbé látható hátsó felén.

Az alaplap rögzítése hagyományos módon történik, elosztóvasakkal és csavarozással. A nyitott dizájnnak köszönhetően minden könnyedén elérhető, inkább a kábelek elvezetésével kell több időt tölteni, ha nem akarjuk, hogy a fekete kábelkötegek látható helyen maradjanak.

A Cougar összesen három narancssárga, LED-es világítással ellátott ventilátort mellékel, ehhez a rácsok is elég impozáns megjelensűek, nem is feltétlen akarnánk letakarni őket (bár ezekre kerül az elülső oldali fedlap).

Ha minden komponens helyére került, már csak az van hátra, hogy az eddig kihagyott rudak helyükre kerüljenek, erre lehet rögzíteni az átlátszó, üveg oldallapot. Ha elég időt szánunk a kábelek elvezetésére, végső soron össze lehet rakni úgy ezt a gépházat, hogy a hátsó oldala sem néz ki valami rosszul, a belseje pedig egészen letisztult megjelenésű maradjon.

Megcsodáljuk

Az oldalsó üveglap felhelyezése után láthatjuk, hogy a gyártó ezt is logóval látta el, de ez a legkevésbé sem zavaró, átlátszó dizájnja miatt inkább hozzáad az összképhez.

A gyártó itt elég jó munkát végzett, az üveglap megjelenése kiválóan illeszkedik a ház nyitott szerkezetéhez, bekapcsolt állapotban minden világító komponensre tisztán ráláthatunk. A Cougar Conquerben minden hardvert működés közben láthatunk, és ez az egyik legmeggyőzőbb dolog, amiért érdemes ezt a gépházat választani; megfelelően elhelyezett RGB vízhűtéssel ellátva a szoba dísze lesz.

Ár-érték arány

Mivel ez egy kifejezetten drágának mondható gépház, azt hangsúlyozni kell, hogy itt elsősorban a külső megjelenés az, ami miatt érdemes megvenni, nem a belső szerkezeti kialakítás. Talán a Forma1-es versenyautókhoz hasonlítható leginkább, ahol a járművet megfosztanak minden felesleges alkatrésztől, és az egész konstrukció a tiszta teljesítménynek van alárendelve, olyan módon, hogy a néző számára mutatós legyen. A magas ár mögött így nem plusz szolgáltatások rejlenek, hanem esztétikai alapú választás, emellett elég markáns státusz jellege van ennek a gépháznak.

A Cougar Conquer igazából minden olyan elemet nélkülöz, amit ma a modern gépházak többségébeen megtalálni, például nincs benne RGB vezérlő, hangszigetelés, moduláris dizájn, szűrők, vagy egyéni elhelyezésű és mozgatható merevelemez keretek. Kizárólag a külső megjelenésre összpontosít, de ennek ellenére nem tudunk semmilyen érvet felhozni arra, miért kellett volna máshogy tervezni ezt a gépházat, az összeszerelés után az eredmény önmagáért beszél.

Még ha kkifejezetten a hűtő teljesítményre fókuszálunk is, a Conquer lehetővé teszi a legjobb teljesítményorienált komponensek beszerelését, érve ez alatt a két radiátort, átlagnál hosszabb videokártyát és nagy processzorhűtőket. Belefér minden, ami kell, így a szokványostól eltérő dizájn mellett nem lehet olyan érzésünk, hogy valamilyen téren kompromisszumot kötöttünk volna, ha a Conquer mellett döntünk. Talán az egyetlen panasz, amit megfogalmazhatunk, az, hogy az összeszerelés során egyes merevlemez-keretek nem hozzáférhetőek az alaplap elmozdítása nélkül, de ezzel nagyjából véget is érnek az ellenérvek, összességében egy teljes funkcionalitású és kifejezetten esztétikus gépházat kapunk a pénzünkért, ha a Cougar Conquert választjuk.

NTG - PCX

2019. 02. 11

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.