A Corsair napjainkban a PC piac egyik legnagyobb szereplõje, szó szerint termékek százait nyújtja a vásárlóknak, de nem mindig volt ez a helyzet. A cég fõként memóriával és kapcsolt termékek gyártásával kezdte, és sok évbe telt, mire döntést hoztak a más piaci szegmensekben terjeszkedésrõl. Az elsõ jelentõs diverzifikáció a RAM-mal kapcsolatos termékekrõl a tápegységek (PSU) gyártására való átállást jelentette, a cég kezdetben csak néhány PSU-val lépett be a piacra. Ez a lépés azonban hatalmas sikert hozott, és ezzel megkezdõdött a Corsair terjeszkedése a PC piac más területein.
Bár a cég ma már több száz különféle terméket gyárt, máig nagy hangsúlyt helyeznek a tápegységek gyártására, így a Corsair nem csak az egyik legnagyobb választékot nyújtja, de igen magas reputációval rendelkezik ezen a téren. A vállalat ma több tucatnyi PSU típust gyárt, ezek kilenc termékcsoportba vannak rendezve. A mai áttekintés tárgya az egyik legnépszerûbb sorozat modellje, az RMx.
A Corsair évekkel ezelõtt adta ki az RM sorozatot, azzal a szándékkal, hogy a termékek megbízhatóak, csendesek legyenek és általánosságban véve jó teljesítményt nyújtsanak, de mégis elérhetõ árúak maradjanak. Az utóbbi idõben a cég hozzáadott néhány új funkciót, ami két részre osztotta a sorozatot, ezzel életet adva az RMi és RMx sorozatoknak. Utóbbi esetében a Corsair szoftvermonitorozást és kontrollt adott az RM termékeknek – olyan funkciókat, amivel korábban csak a prémium kategóriát képviselõ HXi és AXi egységeket látták el, az RM esetében azonban ezek a funkciók már nem vonnak magukkal magasabb árakat. Ugyanakkor, az RMx sorozat hû maradt a termékcsalád eredeti célkitûzéseihez, és olyan PSU-kból áll, melyeket fõként a jó teljesítményre és csendes mûködésre terveztek. Ennek az áttekintésnek tárgya az RM850x.
A dobozban
Az RM850x egy nagy kartondobozban érkezik, melyen sárga-fekete artwork látható, lassan ez válik a cég saját színsémájává. A doboz elõlapja letisztult benyomást kelt, a kép középpontjában a tápegységgel, valamint a teljesítményre és kizárólag a legfontosabb jellemzõkre hívja fel a figyelmet. A termékre és a teljesítményre vonatkozó részletes információ a két oldalsó lapon és a hátoldalon található meg. A dobozban a tápegység habszivacs közt, jól védett helyen van, emellett egy szintetikus textilanyag is védelmet nyújt a kisebb sérülésekkel szemben.
Az RM850x csomagolása egyszerû és célszerû, ami nem váratlan dolog egy ilyen termékkategória esetében. A dobozban AC tápcsatlakozó található, valamint négy fekete M3.5 rögzítõcsavar, továbbá részletes használati utasítás - 10 különbözõ nyelven -, valamint néhány rövidebb kábelköteg. A Corsair nem mellékel csavarhúzót, kábelpántokat, vagy más kiegészítõt a PSU-val.
Akárcsak a korábbi verziók, az RM850x teljesen moduláris, ami azt jelenti, hogy még a mindig szükséges ATX kábel is eltávolítható. A SATA és Molex kábelek laposak, szalagszerûek, de a nagyobb PCIe és ATX/EPS tápkábelek normál kerek csatlakozók, fekete mûanyag borításban. A tervezõ nem használhatott szalagszerû vezetékeket mindenre, mert a nagyobb kábelek borításán belül kis szûrõkondenzátorok helyezkednek el. A kábeleket mûanyagzacskóban kapjuk, és ezekhez sincs kábelpánt, a Corsair egyszerû drótkötegeket használ.
Külsõ megjelenés
Az RM sorozatok újabb változata arányosan és esztétikáját tekintve is hasonló a korábbi modellekéhez, melyeket behelyettesít, ez alól egyetlen kivételt a matricák jelentik. A Corsair ugyanazt a lekerekített élekkel rendelkezõ vázat használja gyakorlatilag minden fejlettebb PSU esetében. Szaténfekete festés takarja a vázat és a tervezõk odáig merészkedtek, hogy a matricákon szintén semleges színeket használnak, ami elsõ ránézésre így elég ízléses dizájnnak tûnik. További esztétikai elõrelépésnek számítanak a dombornyomott, párhuzamos gerincek, melyek a ventilátor ujjvédõ-rácsozata mentén helyezkednek el a váz hátoldalán. A váz némileg rövidebb lett a korábbi verziókhoz képest, most 160 mm hosszú, ami valamennyivel hosszabb, mint egy szokványos ATX tápegység. Ez nem jelenthet problémát semelyik modern ATX váz számára, de a felhasználónak vigyáznia kell az alacsony költségû és atipikus dizájnokkal.
A tápegység specifikációit és hitelesítését tartalmazó matricát a váz tetején találhatjuk. A felhasználó számára van lehetõség arra, hogy elrejtse a feliratot, mert szabadon eldöntheti, hogy az RM850x ventilátorát felfelé vagy lefelé nézõ módon építi be. Az oldalsó matricát szintén úgy helyezték fel, hogy a baloldal felé nézõ matrica mindig függõlegesen álljon. A jobbra nézõ matrica azonban mindig fejjel lefelé lesz. Egy tipikus toknak csak nagyon ritkán van átlátszó jobboldali panelje, de egyéni dizájnok esetén ez probléma lehet. Tapasztaltabb felhasználó elméletileg eltávolíthatja és újrarakhatja az oldalsó matricákat a garanciális feltételek megszegése nélkül, mert a jótállási matrica az egyik csavaron található. Ugyanakkor, a matrica sértetlen állapotban eltávolítása kihívásnak bizonyulhat.
A váz hátsó oldala már kevésbé érdekes. A tipikus AC kábelvégtõl és ki/be kapcsoló gombtól eltekintve csak egy bélyeget láthatunk itt, amin a modell azonosítója szerepel. A váz elsõ lapja azonban tele van a moduláris kábelek számára szükséges csatlakozópontokkal. A nagy 24-pines ATX kábel két csatlakozóponthoz tartozik. A többi kábel esetében a csatlakozópontok két kategóriába sorolhatók: egyik a PCIe/CPU 12V 8-pines csatlakozóknak, másik a SATA/Molex 6-pines csatlakozóknak. A PCIe és CPU 12V kábelek bármelyik 8-pines csatlakozóba beilleszthetõek. A leosztás azonban elég érdekes, az egyik PCIe/CPU 12V 8-pin csatlakozópontot a 6-pines konnektorok közé helyezték el, a dizájner minden bizonnyal úgy gondolta, hogy ez a leghatékonyabb elrendezési mód a függõleges felületen.
Belsõ dizájn
A külsõ váz szétszedésével elõször a 135 mm-es ventilátort látjuk, ami az RM850x hûtéséért felelõs. Ez egy Corsair NR135, olyan ventilátor, amit a cég közép- és alsó kategóriás termékeiben láthattunk. A közepes sebességû ventilátor jelenléte arra utal, hogy az RM850x hatékonysága nagy mértékben javult a korábbi generációs egységekhez képest. Ez egy Rifle Bearing ventilátor, ami nem rendelkezik olyan presztízzsel, mint a Corsair által néhány korábbi modellben használt FDB típusok. Ugyanakkor, a RM850x-nek van passzív módja és teljes körû irányítása van a ventilátor felett, ami azt jelenti, hogy be sem kapcsol a ventilátor, hacsak nincs szükség további hûtésre.
A Corsair középkategóriás tápegységeinek többségét a Channel Well Technologies (CWT) gyártja, ez alól az RM850x sem kivétel. Az RM850x/RM850 korábbi verzióit szintén a CWT gyártotta. Ez a platform nagy vonalakban a korábbi modellre épül, de vannak bizonyos fejlesztések is, ezek többsége a tápegység hatékonyságát javítja. Mindemellettt van néhány olyan modifikáció, ami a tápegység hosszú távú megbízhatóságát és külsõ (AC) hibából adódó sérülésekkel szembeni ellenállását javítja.
Az RM850x hûtõbordái teljesen megfelelõek egy ilyen teljesítménnyel rendelkezõ, nagyhatékonyságú PSU-hoz. Figyelembe véve a hibrid ventilátor módot, egyértelmûen látszik, hogy a tervezõ kifejezetten nagy mûködési tartományt akart adni az RM850x-nek, mielõtt a ventilátor szükségessé válik. Az input szûrés szakasz az AC csatlakozó hátuljánál kezdõdik és a fõ PCB-ben folytatódik, négy Y kondenzátorral, két X kondenzátorral és két szûrõ induktorral. Itt nincsenek meglepetések, pontosan ez a standard a nagy teljesítményû, átlagfogyasztónak szánt tápegységek esetében. A CWT ezen a ponton hozzzáadott egy relét, hogy a tápegység indulása után megkerülje az NTC termisztort, ezáltal jelentõs hatékonyságjavulást adva az RM850x-nek.
Az RM850x két input egyenirányító híddal rendelkezik, ezek közé saját hûtõborda van beékelve, melyek kifejezetten nagyok ahhoz képest, amihez a korábbi, hasonló teljesítményû modellekben hozzászokhattunk. Az APFC áramkör majdnem tipikus, két MOSFET-tel és diódával rendelkezik. Ugyanakkor egy negyedik komponens is jelen van, egy SPN5003 Enhancement Mode FET, ami minimalizálja az RM850x fogyasztását, ha nincs terhelés alatt. Az APFC passzív komponensei két Nichion kondenzátor (400V / 470μF), plusz egy szûrõ induktor, amit teljes egészében szigetelõanyag borít. A szigetelõanyag funkciója itt valószínûleg nem a védelem, hanem, hogy megakadályozzon olyan elektromechanikus rezgéseket, ami zajjal járna, ezzel hangosabbá téve a terméket. A CWT szinte mindegy egyes, prémium dizájn mentén készült termékében alkalmazza ezt az eljárást.
Két MOSFET alkot egy LLC-rezonáns félhíd inverziós szakaszt, ahol a másodlagos oldalon hat MOSFET alkotja az egység 12V vonalát. A 3.3V és 5V vonalak DC konverziós áramkörön keresztül vannak származtatva, melyek a tápegység élén a horizontális segédkártyán találhatóak. Valamennnyi elektrolitikus kondenzátort a Nippon Chemi-Con szállítja, polimer kondenzátorokat pedig majdnem mindet. Egy pár polimer kondenzátort a Nichion biztosít.
Hidegteszt eredményei
Az Anandtech összesítésébõl kiderül, hogy a tápegységek teszteléséhez nagypontosságú elektronikus terhelést használtak maximum 2700 Watt áramhúzással, valamint egy Rigol DS5042M 40 MHz-es oszcilloszkópot, egy Extech 380803 teljesítmény analizátort, két nagypontosságú UNI-T UT-325 digitális hõmérõt, egy Extech HD600 SPL mérõeszközt és néhány más kiegészítõt.
Az RM850x legutóbbi verziója az input feszültségtõl függetlenül valóban kiérdemli a 80Plus Gold hitelesítést. 230V AC input feszültség mellett 91,7% hatásfokot mértek az átlagos nominális terhelés tartományra (a tápegység kapacitásának 20%-ától 100%-áig), ami 89,6%-ra csökken, ha az AC input feszültség 115V. A maximum hatásfok 50%-os terhelésnél mérhetõ és 92,7% és 90,6%, 230V, valamint 115V AC input feszültség mellett. Bár a környezeti hõmérséklet kicsit magasabb volt mint az ajánlott 25 °C, az RM850x a teljes nominális terhelési tartományban felülmúlja a 80Plus Gold hitelesítés feltételeit. 20% alatti terhelés esetén a hatásfok jelentõs mértékben csökken, de az RM850x valamennyi piaci vetélytársánál jobb, ha összehasonlításra kerül sor.
A Corsair mérnökei úgy tervezték az RM850x-et, hogy a ventilátor beindítása nélkül is képes legyen mûködni jelentõs terhelés mellett. A ventilátor rendszerint akkor indul be, amikor a terhelés meghaladja a 220 Wattot, ami azt jelenti, hogy a hûtõventilátor valószínûleg soha nem lesz mûködésben, amikor a rendszer üresjáratban megy, vagy csak alapvetõ feladatokat lát el. Annak ellenére, hogy a ventilátor mozdulatlan, az RM850x mûködési hõmérséklete mégis viszonylag alacsony marad. Amikor a ventilátor elindul, gyakorlatilag teljesen csendben mûködik, egészen addig, ameddig a terhelés meg nem haladja a 450 Wattot. Ezen a ponton a ventilátor jelentõsen felgyorsul. Ugyanakkor, még ezen a szinten is halk marad a mûködés, az okozott zaj közel sem éri el azt a szintet, amit egy átlagos videokártya okoz terhelés alatt.
Magas környezeti hõmérséklet mellett
Bár a Channel-Well Technologies inkább költséghatékony megoldásairól vált ismertté, az RM850x számára fejlesztett platformjuk kiemelkedõ elektromos teljesítménnyel rendelkezik. Magas környezeti hõmérséklet mellett is kifogástalan marad a teljesítményminõség, 12V vonalon maximális terhelés alatt is mindössze 12 mV marad az ingadozás. A maximális feszültségingás 3,3V és 5V vonalon sem haladja meg a 12 mV-ot. A feszültségszabályozás szintén kifogástalan, mindegyik vonalon 0,6-0,7%-on belül marad a nominális terheléstartományban.
Ezek a számok ártól függetlenül is kifejezetten alacsonynak számítanak egy ilyen teljesítményû tápegység esetében. Az Anandtech szerint csak néhány termék tud versenyezni az RM850x teljesítményével, de ezek jelentõsen drágábbak.
A környezeti hõmérséklet hatása nem látszik egyértelmûen, ha a teljesítményminõség értékeit vesszük szemügyre, de a konverziós hatékonyság jelentõsen csökken, különösen nagy terhelések mellett. 45 °C és 50 °C környezeti hõmérséklet esetén, 230V/11V AC input mellett az átlag nominális terhelés (20-100%) hatékonysága leesik 90,2%/88,1%-ra. A csökkenés nem állandó a teljes tartományban, az RM850x jelentõsen rosszabbul teljesít olyan esetben, amikor hosszabb idõtávra van kitéve fokozott terhelésnek, ami arra utal, hogy az aktív komponensek számára komoly kihívást jelentenek ezek a kedvezõtlen feltételek.
Különös módon az RM850x hõprofilja szinte nem is változott, ameddig a tápegység a hotboxon belül mûködött. A ventilátor nem indult el, mielõtt a terhelés meghaladta volna a 200 Wattot, de amikor elindult, észrevehetõen gyorsabb volt, bár így is alig hallható. Ez nagyon gyorsan megváltozik, amikor a terhelés meghaladja a 450 Wattot. Ekkor a ventilátor hirtelen felgyorsul, és már tisztán hallható zajszintet ér el. Bár ez szükséges az ésszerû és megbízható mûködési hõmérséklet fenntartásához – amit az RM850x megtesz -, kifejezetten nagy számokat láthatunk, amikor a tápegység a maximális kapacitásán vagy ahhoz közeli szinten mûködik. Az RM850x ilyen feltételek mellett is képes kell legyen fenntartani a megbízható mûködést, de a magas hõmérséklet szemmel láthatóan hatást gyakorol a konverziós hatékonyságra.
Következtetés
A Corsair mérnökei arra tervezték az RMx sorozatot, hogy egyensúlyt teremtsen a csendes mûködés, a magas minõségû elektromos teljesítmény, és az elfogadható árak közt. Ez a sorozat gyakorlatilag hidat képez az elfogadhatóbb árszabás és a Corsair által gyártott elsõrangú termékek közt. Ebben a tekintetben ez elõrelépésnek számít a viszonylag egyszerû, de fokozottan megbízható TXM sorozathoz képest, mert egy AXi sorozatú egység magas ára nélkül nyújt csendes mûködést.
Az RMx sorozat elsõdleges értékesítési szempontja, hogy csendes mûködést biztosít, és az RM850x teljesítménye nem marad el az elvárásoktól. A tápegység ventilátora el sem indul 200W terhelés alatt, ami azt jelenti, hogy ventilátor nélkül fog mûködni, amikor a PC csak egyszerû mindennapi feladatokat lát el, például a böngészõ fut rajta, vagy zenét hallgatunk. A legtöbb felhasználó számára az RM850x ventilátora csak akkor fog elindulni, amikor nagyteljesítményû videokártyát mûködtet, vagy játék fut a gépen.
Bár az RM850x fõ értékesítési szempontja a csendes mûködés, nem hagyhatjuk figyelmen kívül azt a tényt, hogy a tápegység elektromos teljesítménye kivételes. Az RM850x magasan felülmúlja a várakozásokat, és olyan lenyûgözõ teljesítményt nyújt a tesztelések során, amit egyébként kétszer ilyen árú termékeknél láthatunk csak. A platform elektromos hatékonyságával kapcsolatban sem lehetnek fenntartásaink, AC bemeneti feszültségétõl függetlenül eléri a 80Plus Gold hitelesítés követelményeit.
Az RM850x Achilles-sarka a hõprofil kialakítása, ami az alacsony mûködési hõmérséklettel szemben elõnyben részesíti a csendes mûködést. Ez a legtöbb esetben tökéletesen mûködik, mivel a felhasználók többsége soha nem venné igénybe a tápegység teljes 850W-os teljesítményét huzamosabb idõre. Az RM850x kiváló akkusztikával jutalmazza tulajdonosát, alacsony terhelés mellett egyáltalán nem csap zajt, és fenntartja a még kényelmesnek mondható zajszintet, amikor a terhelés magasabb. Ugyanakkor, ha túlzó terhelésnek van kitéve, és a környezeti hõmérséklet magas, az RM850x hatásfoka némileg romlani kezd, mert az aktív komponensek lehetõségei itt elkezdenek túlfeszítetté válni. Ehhez azonban az egyetlen valós élethelyzet a kriptovaluta-bányászás, amihez az RM850x láthatóan nem megfelelõ választás.
A Corsair RM8850x újabb változata jelenleg 49900 Ft áron elérhetõ. Bár az eredeti ár egy kicsit magasnak tûnhet egy 80Plus Gold hitelesítésû tápegység számára, máris sokkal indokoltabbá válik, ha a teljesítményt és az ötéves garanciát vesszük alapul. Ha bármi is kompetíciót jelent az RM850x számára, azok a Corsair saját újabb gyártmányai, mert az RM850x a cég HX és AX tápegységeihez képest alacsony áron elérhetõ, elektromos teljesítménye lenyûgözõ, és a high-end felhasználók számára is rendkívül vonzó tápegységnek bizonyult.
NTG - PCX