Ha sokat ülsz gép előtt – legyen az munka, tanulás, vagy játék – egy idő után szembetűnő lehet, hogy a billentyűzet nem pont úgy néz ki, mint amikor először kibontottad a dobozból. A billentyűzet tisztítás nemcsak esztétikai kérdés, hanem higiéniai szempontból is fontos. Egy elhanyagolt klaviatúra nemcsak poros, zsíros és morzsás lesz, de baktériumok, allergének és egyéb szennyeződések melegágya is lehet.
A jó hír az, hogy nem kell IT-gurunak lenned ahhoz, hogy kitakarítsd, viszont nem árt, ha olyan tanácsokat kapsz, amiket egy tapasztalt szakértő is megfogadna. Ebben a cikkben ebben segítek.
Miért olyan fontos a billentyűzet rendszeres tisztítása?
Hogyan készülj fel a billentyűzet tisztításra?
A külső felület megtisztítása
A rések és a billentyűk közötti terület tisztítása
Mélytisztítás: amikor szétszeded a billentyűzetet
Vezeték nélküli és laptop billentyűzetek sajátosságai
Milyen gyakran érdemes tisztítani a billentyűzetet?
Mit kerülj el mindenképpen?
Egy jól karbantartott billentyűzet sokáig társad marad
Gyakran ismételt kérdések
Az emberek hajlamosak megfeledkezni róla, de a billentyűzet az egyik leggyakrabban használt eszköz a számítógépen. Akár napi több órán keresztül használod, a kezedről, a környezetből és a levegőből is folyamatosan kerülnek rá szennyeződések. Egy kutatás szerint a billentyűzetek akár több baktériumot is rejthetnek, mint egy vécéülőke – nem vicc.
A rendszeres tisztítás tehát nem csak esztétikai kérdés, hanem egészségügyi is. A por és a morzsák idővel a billentyűk alá szorulhatnak, akadályozva azok működését, ami pedig hosszabb távon a billentyűzet élettartamát is csökkentheti.
Mielőtt nekiállnál, fontos, hogy megfelelően előkészülj. Először is, húzd ki vagy kapcsold ki a billentyűzetet, főleg ha nem vezeték nélküli. Ha laptopról van szó, érdemes teljesen lekapcsolni és áramtalanítani. Hasznos, ha van kéznél sűrített levegő, egy puha mikroszálas kendő, fültisztító pálcikák, enyhén nedves törlőkendő, és ha alaposabbra akarod venni, akkor egy kis méretű csavarhúzó is. Nem minden billentyűzetnél ajánlott a szétszerelés, de van, amikor csak így lehet igazán mélyen megtisztítani.
Kezdésnek mindig a külső tisztítással érdemes kezdeni. Egy enyhén nedves mikroszálas kendővel töröld át a billentyűk felső részét. Ne használj túl sok vizet – a nedvesség a billentyűk alá is bejuthat, és kárt tehet az áramkörökben. Ha zsíros ujjlenyomatokat, ételmaradványokat vagy egyéb makacsabb foltokat szeretnél eltávolítani, akkor egy kis izopropil-alkohol segíthet, de abból is csak keveset tegyél a kendőre, ne közvetlenül a billentyűzetre.
A billentyűk közti rések az egyik legnehezebben elérhető részei a billentyűzetnek, és sajnos ezek szedik össze a legtöbb koszt. A sűrített levegő ebben az esetben szinte nélkülözhetetlen. Fújd ki óvatosan a port és morzsát a rések közül. Ne túl közelről, mert a túl erős nyomás akár ki is mozdíthatja a gombokat. Ezt követően fültisztító pálcikával vagy egy puha ecsettel is átmehetsz a hézagokon – ez segít a finom por és a nehezen elérhető szennyeződések eltávolításában.
Ha valóban alaposan meg akarod tisztítani a billentyűzetedet, akkor a legjobb módszer, ha a billentyűsapkákat (keycap-eket) leszeded. Ezt csak akkor javaslom, ha biztos vagy benne, hogyan kell visszatenni őket – vagy ha készítesz egy fotót a kezdőállapotról. Egy kis lapos csavarhúzóval vagy kulcskiszedő eszközzel óvatosan kipattinthatod a billentyűket. Ezután egyenként letisztíthatod őket enyhe szappanos vízben – de semmiképp se tedd vissza őket, amíg teljesen meg nem száradtak. A billentyűk alatti alaplapot pedig szintén áttörölheted nedves kendővel, figyelve arra, hogy ne maradjon rajta nedvesség.
A vezeték nélküli és beépített (pl. laptop) billentyűzetek tisztítása több óvatosságot igényel. Itt nem nagyon javasolt a szétszerelés, mert a garanciát elveszítheted, vagy akár kárt is tehetsz az eszközben. Ehelyett érdemes a külső tisztításra, a sűrített levegőre, illetve alkoholos kendőkre hagyatkozni. Laptopoknál különösen fontos, hogy semmilyen folyadék ne jusson be a gépházba, mert az alaplap könnyen megsérülhet.
Erre nincs mindenkire érvényes szabály, de ha napi szinten használod a gépedet, akkor havonta egyszer érdemes egy gyors külső tisztítást végezni, míg negyedévente egy alaposabb karbantartás sem árt. Ha eszel a gép mellett, vagy sokat dolgozol poros környezetben, akkor ennél sűrűbben is érdemes lehet figyelmet szentelni neki. A billentyűzet tisztítás így nemcsak egy ritka, kényszerű művelet lesz, hanem a rendszeres karbantartás része.
Sokan követik el azt a hibát, hogy túl nedves ruhával, vagy rossz tisztítószerrel esnek neki a klaviatúrának. Soha ne használj erősen maró szereket, például fehérítőt vagy ablaktisztítót – ezek tönkretehetik a műanyag felületet. Ne önts vizet vagy tisztítószert közvetlenül a billentyűzetre. A porszívót is sokan megpróbálják bevetni, de a túl erős szívás könnyen kiszippanthat egy-egy billentyűt. Ugyanígy kerüld az olajos vagy zsíros kendőket, mert ezek filmréteget hagyhatnak a billentyűkön, ami vonzza a koszt.
Végül, de nem utolsósorban: egy tiszta, jól karbantartott billentyűzet nemcsak jobban néz ki, hanem kellemesebb is rajta dolgozni. A gombok mozgása egyenletesebb, a gépelési élmény jobb, és az élettartama is hosszabb lesz. Nem kell vagyonokat költened új perifériákra, ha időnként veszed a fáradságot, és karbantartod, amid van. A billentyűzet tisztítás tehát egy olyan rutin, amit érdemes beépíteni a digitális életviteledbe.
Ha eddig csak halogattad, akkor most itt az ideje, hogy szánj rá egy kis időt. Hidd el, a géped – és a kezed – hálás lesz érte.
Milyen gyakran kell megtisztítani a billentyűzetet?
Ideális esetben havonta egyszer érdemes egy alaposabb külső tisztítást végezni, és háromhavonta egy mélytisztítást. Ha gyakran eszel a gép mellett vagy poros környezetben dolgozol, akkor akár gyakrabban is szükség lehet rá.
Használhatok nedves törlőkendőt a billentyűzet tisztításához?
Igen, de fontos, hogy a kendő csak enyhén legyen nedves. A túl sok nedvesség bejuthat a billentyűk alá és károsíthatja az elektronikai alkatrészeket. Alkoholos fertőtlenítő kendő a legbiztonságosabb, főleg ha gyors száradásra van szükség.
Mit tehetek, ha a billentyűk ragadnak vagy nem működnek rendesen?
Ez általában a szennyeződés jele. Próbáld meg eltávolítani a problémás billentyűt (ha le tudod pattintani), tisztítsd meg alatta az alaplapot, és a billentyűt külön is. Ha a gond továbbra is fennáll, lehet, hogy belső hiba van, és érdemes szakemberhez fordulni.
Mi a teendő, ha víz vagy kávé ömlött a billentyűzetre?
Azonnal áramtalanítsd, fordítsd fejjel lefelé, és hagyd kiszáradni legalább 24 órán át. Ha lehetséges, szereld szét és szárítsd meg az alkatrészeket külön. Ha továbbra sem működik, vidd szervizbe – az idő ilyenkor kulcsfontosságú.