A CES technikai show, idén is elhozza az év technikai újdonságait. A Las Vegas-ban évrõl évre megrendezett eseményen hosszasan várt bejelentések, és a legfurcsább meglepetések versenyeznek egymással, melyek közt mindig nagy figyelem övezi az AMD aktuális elõadását.
Tavaly a bejelentések részeként, az AMD bemutatta Ryzen 3000 mobil processzorait, és úgy néz ki ezt szokássá formálják, hiszen idén a következõ generációs Ryzen 4000 került sorra, szintén a hordozható készülékekbe szánt változatokkal, de lássuk is a lényeges részleteket!
Ryzen 4000 mobil divízió
Az AMD egészen belejött abba, hogy megmutassa, milyen amikor egy cég tartja magát az ígéreteihez. A vállalat tehát halad a megkezdett útján, melynek központi eleme a Zen architektúra, a következõ állomása pedig a Zen2 továbbfejlesztése, elsõként a friss Ryzen 4000 alapú mobil processzorokkal. A csomag két típussal érkezik! Az elsõ tagja a kisebb 15 wattos Ryzen U-Series, az úgynevezett ultrahordozható laptopok számára, utána pedig a komolyabb Ryzen H-Series következik. Ezek már 45 wattos fogyasztással bírnak, játékra és tartalomkészítésre készültek, sõt, az AMD állítása szerint az asztali gépek teljesítményét hozzák el, laptopokba ágyazva. A kategóriák megjelölését tekintve marad a megszokott séma, vagyis továbbra is Ryzen 3, Ryzen 5 és Ryzen 7 alatt találjuk majd a termékeket.
Ahogy az jól látható, az AMD a hordozható gépek piacán is igen komolyan kihívja az Intelt, de ez már akkor egyértelmûvé vált, amikor elõször bevezették a Core i3, i5 és i7 elnevezésekhez hasonló jelöléseket. Az új sorozat egyértelmûen konkurál a legfrissebb Intel chipekkel, Liza Su például bemutatta az U-Sorozat legütõsebb darabját, a Ryzen 7 4800U-t, mely 8 magot és 16 szálat kínál, az 1.8 Ghz-es órajele pedig egészen 4.2 Ghz-ig boostol. A promóciós benchmark diagram nem kevesebbet állít, mint 4%-kal jobb egyszálas, és 90%-kal erõsebb többszálas teljesítményt, továbbá 28%-kal gyorsabb grafikus fölényt, az Intel legközelebbi kihívójával, a Core i7-1065G7-tel szemben, mely a 10nm-es Ice Lake felhozatalt erõsíti. Említésre került továbbá, hogy az új Ryzen 4000 kétszeres energiahatékonyságot mutat második generációs elõdjéhez mérve, amit nagyrészt a 12nm-rõl 7nm-re történõ váltásnak köszönhetnek.
A világ elsõ 7nm-es laptop processzorainak csúcsát jelenleg a Ryzen 7 4800H képviseli, mely egy 8 magos és 16 szálas szörnyeteg, 2.9 Ghz-es alap, és 4.2 Ghz-es boost órajellel. A magasabb TDP itt a látványosan magasabb alap órajelnek kedvez, ám feltûnhet az is, hogy itt legfeljebb 7 CU-val, és az integrált grafikus egység alacsonyabb frekvenciájával számolhatunk. Az AMD szerint a visszafogottság a hatékony energiaelosztást szolgálja, és arra hivatkoztak, hogy ezen processzorok mellé minden partnerük szerel különálló grafikus hardvert is. A reális érvek ellenére, sokan már most a Ryzen 9-es variánsok érkezését sejtik.
Az AMD erre a kérdésre nagyjából a szokásos választ adta, miszerint felmérik a piac reakcióját, és ha igény mutatkozik rá, bõvítik a palettát, de egyelõre nincs mit bejelenteniük. A hatékony energiahasználatra amúgy konkrét példát is kaptunk, méghozzá az új SmartShift funkció bemutatásával. Amennyiben bekapcsoljuk, a SmartShift ügyesen osztja el a meghatározott energiakeretet, a CPU és a mellé került grafikai egység között. Az eredmények nagyjából 10%-kal jobb képkockaszámot mutattak Division 2, és 12%-kos növekedést Cinebench R20NT alatt. Az, hogy partnereik mely termékeikben garantálják ezt a lehetõséget, még nem tisztázták, de számítunk rá, hogy az AMD erre is odafigyel majd.
Az AMD magabiztosan állítja, hogy az elõzõ generációs mobil processzorokkal ellentétben, az új sorozat már szinte minden területen, a konkurencia ajánlatai fölött teljesít. Legyen itt szó akár a csúcs 9980HK, vagy 1065G7 hardverekrõl, jobb egyszálas, többszálas és komolyabb grafikai teljesítményt kapunk. A bejelentés végén több mint 100 különbözõ rendszer érkezését helyezték kilátásba a 2020-as évre, az elsõ darabok pedig már az elsõ negyedévben napvilágot látnak.