Most, hogy mindenki az új fejlesztésekre vár, az AMD még továbbra sem kérkedik az RDNA2 architektúrával, az Asus pedig egy több éves fejlesztésre épülõ modellt dob piacra, ami aligha a játékosokat célozza.
Alig, hogy bejelentették, hogy a jövõben 8GB-nál szolidabb fedélzeti memóriát nem látunk AMD kártyákon, az Asusnak még volt egy gyors közölni valója, méghozzá egy igen visszafogott specifikációkat mutató kompakt kártya formájában. Bár már jól tudjuk, hogy az olcsóbb kártyákon is érezhetõ teljesítménykülönbséget jelenthet, ha a nagyobb VRAM-mal szerelt kiadást választjuk, az Asus bemutatta a Phoenix Radeon 550-et 2GB memóriával, amin valószínûleg 4GB nem dobna sokat, annál több pedig egyenesen felesleges lenne.
A kártya szívét a 2017-ben bevezetett Lexa kódnevû GPU adja, mely valójában a Polaris 12 lapka, a TSMC 14nm-es gyártástechnológiájával. Valószínûleg kell a hely az új készleteknek, így még gyorsan kiszórják megmaradt szilikont, mindenesetre nem sok más magyarázatot találni az 512 stream processzorra, a 64-bites memóriabuszra, vagy épp arra, hogy a gyári specifikációk szerinti 7 gbps helyett miért csak 6 gbps sávszélességet nyújt a 2GB GDDR5. Lehet, hogy már csak ez maradt készleten, ami nem kellett valami fontosabbra.
A GPU 1183Mhz-es órajelének kiszolgálásához egyetlen PCI-E tápcsatlakozóra sincs szükség, ugyanis az alaplapi foglalaton keresztül könnyedén felveszi, a mûködéséhez szükséges nagyjából 50 wattot, melyet akár egy korrekt 400 wattos PSU is lazán kiszolgálhat. Létjogosultsága elsõsorban irodai környezetben, kamerarendszerek képét fogadó PC-ben, esetleg három kijelzõt hajtó munkaállomásoknál lehet, mivel a DisplayPort 1.3 és HDMI 2.0b mellett egy DVI-D is elérhetõ rajta. A Cyberpunk 2077 mellé egészen biztosan nem ezt választjuk majd, de 5120x2880-as maximális felbontásával médiafogyasztásra, megfigyelõrendszerek képének 4K vagy 5K kijelzõre vetítésére, és e-sport címekre, retróba hajló játékra alkalmas lehet.
A hûtés a büdzsé kategória egyszerû megoldásait idézi, visszafogott méretû, kerekre formázott alu hûtõborda; egyetlen, duplagolyós csapágyazással hajtott ventilátorral, az irodai légkörben ritkásan elõforduló takarítást ellensúlyozó IPX5 porvédelemmel. Elõnye, hogy ezt a teljesítményt tökéletesen ellátja, továbbá a dupla slotot foglaló kártya mindössze 192mm hosszú, így akár a kompakt rendszerekben is megtalálja a helyét. Valójában láthattunk már hasonlót a gyártótól, hiszen a mítikus madár alapján elnevezett szériában már volt egy elõdje AREZ Phoenix Radeon RX 550 néven, és úgy látszik, hogy elég népszerû volt ahhoz, hogy pár hónappal kifutása után újabb változatot kapjon. De hogy mégis kinek kellhet manapság pont ez a kártya? Nos, ezt valójában az árazás dönti majd el.
Ha az Asus ügyesen belövi a népszerû RX570 kártyák árfekvése alá, alacsony fogyasztása miatt továbbra is sok belépõ szintû rendszerbe kerülhet beépítésre, hiszen nem csak az integrált grafikával szerelt processzor az egyetlen lehetõség. Megjelenése még idén várható, de konkrét dátumot az Asus nem közölt.