Az ismert szolgáltató magyarországi részlege, hamarosan magyar kézben folytatja tovább
Míg a Vodafone bekebelezte a UPC-t, addig a kis informatikai cégbõl tempósan cégcsoporttá fejlõdõ 4iG a DIGI Kft.-t szemelte ki, és a jelek szerint pár hónapon belül létre is jöhet a teljesen magyar tulajdonban lévõ távközlési vállalat, mely Magyarország határain túl is szolgáltathat.
Aki még emlékszik a Pannon GSM-re és a Westelre, az tudja, hogy ezekkel a jelentõs részben magyar tulajdonban lévõ cégekkel kezdõdött meg a magyarországi mobilszolgáltatás, kezdetben GSM rendszerrel, késõbb internettel és egyéb kapcsolódó szolgáltatásokkal. A 90-es évek óta azonban számos változás állt be a hazai telekommunikációs szolgáltatási rendszerben, új szereplõk jelentek meg, a korábbi cégek átalakultak és bõvültek, az újabb vállalatok pedig adott esetben a mobilozáshoz már inkább csak egy sokadik alternatívát kínáltak. Ilyen a román RCS&RDS konzorcium alá tartozó DIGI is, mely nálunk DIGI Kft. néven elõsorban televíziós kábelszolgáltatásáról, illetve nagy sávszélességet kínáló, optikai vezetéken közvetített internetes elõfizetéseirõl ismert. Bár a négy európai országban jelenlévõ DIGI brand nem minden elõfizetõ számára cseng jól, a cég átvételével jelentõs médiavállalat kerül magyar tulajdonba.
A 625 millió eurós, vagyis durván 230 milliárd forintos üzlet ugyan még nem végleges, ám a társaság szerint az ilyenkor szükséges vizsgálatok befejezõdtek, tehát a szerzõdéskötés folyamata lezártnak tekinthetõ. A bejelentés szerint ezzel januártól a 4iG a második legnagyobb vezetékes szolgáltatót veszi át, mely elsõként vezette be a végtelenségig növelhetõ sávszélességet kínáló optikai elérést, és ahogy a múlt héten megírtuk, nemsokára beindítják 10 Gbps-os csomagot is. Az erõs állami hátszéllel megtámogatott 4iG ezzel a lépéssel egy új regionális távközlési holdingvállalatot hoz létre, melynek a DIGI mellett az Invitel, Invitech és az AH Net is a részeit képzik, a DIGI Kft. infrastruktúráját pedig az Antenna Hungária Zrt.-be öntik, melyben az augusztus 25-én közzétett sajtóközleményük értelmében szintén többségi tulajdont szereztek. "(…) az állam és a magántõke együttmûködésével rövid idõn belül a közép-kelet-európai régió egyik meghatározó telekommunikációs holdingvállalatát hozzuk létre.” – hangsúlyozta akkor Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnök-vezérigazgatója.
A DIGI Kft. jelenleg 1.1 millió lakossági elõfizetõt szolgál ki az országban, köztük 917 ezren élnek televíziós, 740 ezernek vezetékes net, valamint 626 ezren vezetékes telefonvonalat tartalmazó ajánlataik valamelyikével. 2009-ben saját gyártású televíziós csatornákat is indítottak, az elsõ a DIGI Sport volt, mely azóta már három felé osztódott. Mindezt itthon több mint 3000 munkatársuk részvételével végzik, akikbe beletartozik az a nagyjából 1200 fõ is, mely az Invitel Zrt. nehézkesen összehozott felvásárlásával került a DIGI szárnyai alá. Ezt az ügyletet a Gazdasági Versenyhivatal amúgy jelentõsen megnehezítette, hiszen jó két éven át vizsgálták az egyesülés részleteit, ám egy példátlan, 90 milliós bírság kiszabása mellett végül engedélyezték. A 4iG esetében a felvásárlás jóval gördülékenyebben zajlik, és a magabiztos bejelentések alapján nem is számítanak különösebb akadályokra, de ez egy állami érdekû beruházás esetében talán nem is meglepõ.
A 4iG így átveszi a DIGI 2019-ben indított mobilkommunikácikós szolgáltatását is, mely 2300 darab saját bázisállomást is magában foglal. Bár elvileg ezzel az infrastruktúrával az ország mintegy 90%-át érik el, valójában az általuk kínált lefedettség nem mérhetõ a Vodafone, a Telenor vagy a Telekom hazai szolgáltatásaihoz, és mobilnetes sávszélesség terén is van hova fejlõdniük. Jelenleg mintegy 187 ezren kíváncsiak a DIGI mobilos szolgáltatására, melynek egyértelmû lemaradását kedvezõ árakkal próbálják meg ellensúlyozni.
Nem kizárt, hogy az egyesüléssel ezen a területen is további fejlesztések várhatók, ugyanakkor a 4iG számára újdonság lesz a lakossági szolgáltatás, és megeshet, hogy jövõben a DIGI-tõl megszokott kedvezõ árak is megváltozhatnak.