2021. 08. 09

A csőd szélére sodródott a Huawei telefonos üzletága

Sok területen előrébb léptek, de a mobilpiacról szinte teljesen kizuhantakMár Kínában sem viszik a Huawei mobilokat.

A Huawei még 2019 első felében került fel arra a tiltólistára, mellyel az Egyesült Államok megpecsételte a kínai tech-vállalat jövőjét. A legnépszerűbb mobilgyártónak járó címért jó esélyekkel küzdő céget akkor kereskedelmi zárlat alá helyezték, majd nemzetbiztonsági kockázatnak minősítették, a láncreakció pedig azóta is tart. Hatása már bőven túlhaladt Amerikán és nem csak Európában építette le a vállalat pozícióját, de még az elsőszámú piacukon, vagyis Kínában is látványos visszaeséshez vezetett. Olyannyira, hogy az akkor megroppant okosmobilos ágazatuk mostanra elképesztő mélypontra került, és az sem kizárt, hogy a végéhez közeledik.

Gyalogosok egy pekingi Huawei kereskedés előtt (Kép Reuters/Tingshu Wang)


A több mint két éve indult folyamat nagy médiavisszhangot váltott ki, hiszen az USA döntése és nyomásgyakorlása miatt a Huawei számos befektetőtől és üzlettől esett el. Lényegében több országban is elbukták az 5G-s infrastruktúra kiépítését, és volt olyan európai állam, mely az együttműködés hirtelen megszakadása miatt szintén komoly összegeket bukott, mivel a hálózati fejlesztések már előrehaladott állapotban voltak, mikor meg kellett válniuk a Huawei által fejlesztett eszközöktől. Sok más vállalathoz hasonlóan, a Huawei Technologies is a közelmúltban adta ki 2021 második negyedévére vonatkozó üzleti beszámolóját, amiből kiderült, hogy az okostelefonok piacán, alig egy év alatt elképesztő mértékben veszítettek jelenlétükből. Tavaly novemberben mi is megírtuk, hogy külön azért jött létre egy jogi szempontból feddhetetlen üzleti csoport, hogy átvegye, és ezzel megmentse a nagy sikereket elért Honor márkanevet, mely így valóban túlélte, azonban a kiesés a bevételek csökkenéséhez is látványosan járult hozzá.

Elképesztő zuhanás, még Kínában sem keresik a Huawei mobilokat.


A társaság beszámolója szerint, az év első hat hónapja 320 milliárd jüan összbevételt hozott számukra, mely átszámítva nagyjából 49.5 milliárd dollárt jelent. Ez első olvasatra nyilván nem kis összeg, ám egy évvel ezelőtt ilyenkor még 70 milliárd dollárról volt szó, és akkor már érvényben volt a tiltás. Igaz, a Honor ekkor még a szárnyaik alá tartozott, és valószínűleg még több olyan mobiljuk is forgalomban lehetett, mely még nem vesztette el a kulcsfontosságú Google szolgáltatásokat (GMS - Google Mobile Services). Ahogy azt akkor megígérték, hamar belekezdtek a mentőtervek gyors kidolgozásába és kivitelezésébe, például a HarmonyOS néven illetett mobilos, illetve multiplatform operációs rendszer fejlesztésébe, mely végül a nyílt forráskódú Androidra épülő rendszer lett, a Huawei alternatív szolgáltatásaival és saját alkalmazásboltjával. Sajnos úgy tűnik, hogy ez finoman szólva kevés volt a megváltáshoz, mivel az éves összehasonlítás szerint 47 százalékkal esett vissza az okoseszközökért felelős részleghez köthető bevételük.

A P30 Pro-ról még nem hiányoztak a Google szolgáltatásai.


Hogy konzumer részlegük helyzete mennyire súlyos, arra a Kínában betöltött szerepük drasztikus változása mutat rá a legjobban. Nem titok, hogy legnagyobb piacuknak Kína számított, ahol hét éven keresztül az volt a legnagyobb kérdés, hogy éppen hol állnak a legjobb öt mobilcég versenyében, most azonban ez a sorminta is megszakadt. A második negyedévben 6.4 millió okoskészüléket tudtak eladni az országban, ami elképesztő különbség ahhoz a 27.4 millióra saccolt értékhez, amit 2020 azonos időszakában könyvelhettek el. Ehhez persze szorosan hozzá tartozik, hogy az egész országban a mobilok iránti kereslet csökkenése volt tapasztalható, a második negyedévben értékesített 74.9 millió telefon ugyanis 17%-kal vékonyabb, mint egy évvel ezelőtt. Miközben arról is érkeznek a hírek, hogy az USA már a Honor-t is nagyon szeretné azon a bizonyos fekete listán látni, a Huawei folyamatosan dolgozik a talpon maradásért, és míg mobiljaik jövője erősen kétséges, más területeken igazán szép fejlődést könyvelhetnek el. A szolgáltatásokért felelős üzletáguk például 18 százalékkal erősödött, a cloud részleg pedig közel kétszeresére emelte korábbi sikereit, ami a közel 1.4 milliárd lakost számláló Kínában majdnem 20%-os szerepvállalásra elég.

A P40 viszont hiába színes, ha nincs rajta GMS.


A Huawei tehát azért még nem tart ott, hogy csődöt jelentsen, inkább beteljesítették saját ígéreteiket, vagyis talpon maradtak, és tették mindezt úgy, hogy a gyengülő részlegük helyett más területekre fókuszáltak, lényegében bármire, amit nem befolyásolnak az USA által kivetett szankciók. Az amerikai vezetés most elégedetten bólogathat, a Huawei ugyanis hosszú évek óta nem fordított akkora figyelmet a Kínai érdekeltségeire, mint most, bevételarányos jövedelmezőségük pedig kifejezetten jó, a második negyedévben ugyanis 9.8%-ra nőtt, ami 2019 óta a legjobb eredményük. Ezt a fejlődést a nehézségek miatt hatékonyabbra hangolt működésüknek tulajdonítják, a vállalat vezetője azonban még így is rendkívül lesújtó hangnemben nyilatkozott a cég jövőjéről. Eric Xu nemrég úgy fogalmazott, hogy a „Huawei a túlélésért küzd”, ami a vállalat irányítójának szájából talán egy komolyan vehető állítás. A vezérigazgató arra is kitért, hogy céljaik eléréséhez az öt évre szóló stratégiájukat követik.

"Annak ellenére, hogy a fogyasztói üzletágunk bevételei külső tényezők miatt csökkentek, bízunk abban, hogy a szolgáltatói és vállalati üzletágunk továbbra is folyamatosan növekedni fog. Kihívásokkal teli idők voltak ezek, és minden alkalmazottunk rendkívüli elszántsággal és erővel tört előre. Szeretném megköszönni a Huawei csapat minden egyes tagjának hihetetlen erőfeszítéseit" – mondta Xu.

 

2021. 08. 09

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.