2021. 08. 09

A csõd szélére sodródott a Huawei telefonos üzletága

Sok területen elõrébb léptek, de a mobilpiacról szinte teljesen kizuhantakMár Kínában sem viszik a Huawei mobilokat.

A Huawei még 2019 elsõ felében került fel arra a tiltólistára, mellyel az Egyesült Államok megpecsételte a kínai tech-vállalat jövõjét. A legnépszerûbb mobilgyártónak járó címért jó esélyekkel küzdõ céget akkor kereskedelmi zárlat alá helyezték, majd nemzetbiztonsági kockázatnak minõsítették, a láncreakció pedig azóta is tart. Hatása már bõven túlhaladt Amerikán és nem csak Európában építette le a vállalat pozícióját, de még az elsõszámú piacukon, vagyis Kínában is látványos visszaeséshez vezetett. Olyannyira, hogy az akkor megroppant okosmobilos ágazatuk mostanra elképesztõ mélypontra került, és az sem kizárt, hogy a végéhez közeledik.

Gyalogosok egy pekingi Huawei kereskedés elõtt (Kép Reuters/Tingshu Wang)


A több mint két éve indult folyamat nagy médiavisszhangot váltott ki, hiszen az USA döntése és nyomásgyakorlása miatt a Huawei számos befektetõtõl és üzlettõl esett el. Lényegében több országban is elbukták az 5G-s infrastruktúra kiépítését, és volt olyan európai állam, mely az együttmûködés hirtelen megszakadása miatt szintén komoly összegeket bukott, mivel a hálózati fejlesztések már elõrehaladott állapotban voltak, mikor meg kellett válniuk a Huawei által fejlesztett eszközöktõl. Sok más vállalathoz hasonlóan, a Huawei Technologies is a közelmúltban adta ki 2021 második negyedévére vonatkozó üzleti beszámolóját, amibõl kiderült, hogy az okostelefonok piacán, alig egy év alatt elképesztõ mértékben veszítettek jelenlétükbõl. Tavaly novemberben mi is megírtuk, hogy külön azért jött létre egy jogi szempontból feddhetetlen üzleti csoport, hogy átvegye, és ezzel megmentse a nagy sikereket elért Honor márkanevet, mely így valóban túlélte, azonban a kiesés a bevételek csökkenéséhez is látványosan járult hozzá.

Elképesztõ zuhanás, még Kínában sem keresik a Huawei mobilokat.


A társaság beszámolója szerint, az év elsõ hat hónapja 320 milliárd jüan összbevételt hozott számukra, mely átszámítva nagyjából 49.5 milliárd dollárt jelent. Ez elsõ olvasatra nyilván nem kis összeg, ám egy évvel ezelõtt ilyenkor még 70 milliárd dollárról volt szó, és akkor már érvényben volt a tiltás. Igaz, a Honor ekkor még a szárnyaik alá tartozott, és valószínûleg még több olyan mobiljuk is forgalomban lehetett, mely még nem vesztette el a kulcsfontosságú Google szolgáltatásokat (GMS - Google Mobile Services). Ahogy azt akkor megígérték, hamar belekezdtek a mentõtervek gyors kidolgozásába és kivitelezésébe, például a HarmonyOS néven illetett mobilos, illetve multiplatform operációs rendszer fejlesztésébe, mely végül a nyílt forráskódú Androidra épülõ rendszer lett, a Huawei alternatív szolgáltatásaival és saját alkalmazásboltjával. Sajnos úgy tûnik, hogy ez finoman szólva kevés volt a megváltáshoz, mivel az éves összehasonlítás szerint 47 százalékkal esett vissza az okoseszközökért felelõs részleghez köthetõ bevételük.

A P30 Pro-ról még nem hiányoztak a Google szolgáltatásai.


Hogy konzumer részlegük helyzete mennyire súlyos, arra a Kínában betöltött szerepük drasztikus változása mutat rá a legjobban. Nem titok, hogy legnagyobb piacuknak Kína számított, ahol hét éven keresztül az volt a legnagyobb kérdés, hogy éppen hol állnak a legjobb öt mobilcég versenyében, most azonban ez a sorminta is megszakadt. A második negyedévben 6.4 millió okoskészüléket tudtak eladni az országban, ami elképesztõ különbség ahhoz a 27.4 millióra saccolt értékhez, amit 2020 azonos idõszakában könyvelhettek el. Ehhez persze szorosan hozzá tartozik, hogy az egész országban a mobilok iránti kereslet csökkenése volt tapasztalható, a második negyedévben értékesített 74.9 millió telefon ugyanis 17%-kal vékonyabb, mint egy évvel ezelõtt. Miközben arról is érkeznek a hírek, hogy az USA már a Honor-t is nagyon szeretné azon a bizonyos fekete listán látni, a Huawei folyamatosan dolgozik a talpon maradásért, és míg mobiljaik jövõje erõsen kétséges, más területeken igazán szép fejlõdést könyvelhetnek el. A szolgáltatásokért felelõs üzletáguk például 18 százalékkal erõsödött, a cloud részleg pedig közel kétszeresére emelte korábbi sikereit, ami a közel 1.4 milliárd lakost számláló Kínában majdnem 20%-os szerepvállalásra elég.

A P40 viszont hiába színes, ha nincs rajta GMS.


A Huawei tehát azért még nem tart ott, hogy csõdöt jelentsen, inkább beteljesítették saját ígéreteiket, vagyis talpon maradtak, és tették mindezt úgy, hogy a gyengülõ részlegük helyett más területekre fókuszáltak, lényegében bármire, amit nem befolyásolnak az USA által kivetett szankciók. Az amerikai vezetés most elégedetten bólogathat, a Huawei ugyanis hosszú évek óta nem fordított akkora figyelmet a Kínai érdekeltségeire, mint most, bevételarányos jövedelmezõségük pedig kifejezetten jó, a második negyedévben ugyanis 9.8%-ra nõtt, ami 2019 óta a legjobb eredményük. Ezt a fejlõdést a nehézségek miatt hatékonyabbra hangolt mûködésüknek tulajdonítják, a vállalat vezetõje azonban még így is rendkívül lesújtó hangnemben nyilatkozott a cég jövõjérõl. Eric Xu nemrég úgy fogalmazott, hogy a „Huawei a túlélésért küzd”, ami a vállalat irányítójának szájából talán egy komolyan vehetõ állítás. A vezérigazgató arra is kitért, hogy céljaik eléréséhez az öt évre szóló stratégiájukat követik.

"Annak ellenére, hogy a fogyasztói üzletágunk bevételei külsõ tényezõk miatt csökkentek, bízunk abban, hogy a szolgáltatói és vállalati üzletágunk továbbra is folyamatosan növekedni fog. Kihívásokkal teli idõk voltak ezek, és minden alkalmazottunk rendkívüli elszántsággal és erõvel tört elõre. Szeretném megköszönni a Huawei csapat minden egyes tagjának hihetetlen erõfeszítéseit" – mondta Xu.

 

2021. 08. 09

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban?
Ha most állsz egy új számítógép vagy laptop vásárlás előtt, biztosan te is elakadtál már azon a kérdésen, hogy vajon az AMD vagy Intel processzor közül melyik éri meg jobban. Ez az örök vita, ami talán sosem fog teljesen eldőlni, hiszen mindkét gyártó rendelkezik erős előnyökkel és bizonyos kompromisszumokkal.
Ahhoz, hogy igazán jól tudj dönteni, fontos, hogy átfogó képet kapj a különbségekről, a technológiákról és arról, hogy milyen igényekhez melyik processzor passzol leginkább.
Ebben a cikkben olyan tapasztalatokra és szakmai ismeretekre támaszkodva segítek neked eligazodni az AMD vagy Intel processzor kérdésében, hogy ne csak a marketing szlogenekre, hanem a valódi teljesítményre és felhasználói élményre alapozd a választásodat.
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Teljesítmény: nem csak az órajel számít
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: hol kapsz többet a pénzedért?
Kompatibilitás és platform támogatás
Milyen felhasználóknak melyik processzor ajánlott?
Jövőállóság és technológiai újítások
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Az AMD és az Intel története több évtizedre nyúlik vissza, és mindkét cég rengeteget fejlődött az elmúlt években. Az Intel hosszú ideig szinte egyeduralkodó volt a processzorgyártásban, de az AMD az ut

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között
Ha érdekelnek a processzor típusok, akkor biztosan találkoztál már az Intel és az AMD nevekkel. Ezek a két nagy óriás gyakorlatilag uralja a piacot, és bármilyen számítógép összerakásánál vagy vásárlásánál alapvető kérdés, hogy melyik gyártó termékét válaszd. A különbségek sokszor nemcsak technikai részletekben rejlenek, hanem abban is, hogyan működnek, milyen felhasználói élményt nyújtanak, vagy mennyire passzolnak az igényeidhez.
Ebben a cikkben átvezetlek a legfontosabb tudnivalókon az Intel és az AMD processzor típusok között, hogy könnyebben eligazodj a világukban.
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Intel és AMD: eltérő megközelítés a processzor típusok terén
Architektúra és technológiai újítások
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: melyik a jobb választás?
Kompatibilitás és platformok
Overclocking és tuning lehetőségek
Piaci pozíció és innovációk
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Mielőtt belemennénk az Intel és AMD közti különbségekbe, érdemes megérteni, hogy mit is jelent egy processzor. A processzor, vagy más néven CPU (Central Processing Unit), az a számítógép agya, amely elvégzi az utasításokat, futtatja a programokat, és koordinálja a gép működését. Az elmúlt évtizedekben mindkét gyártó hatalmas fejlőd�

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt
A processzor sebesség az egyik legfontosabb mérőszám, amit akkor nézünk, amikor új számítógépet vagy laptopot választunk. De ha őszinték vagyunk, nem mindig olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Sokszor hallod, hogy minél magasabb a GHz, annál gyorsabb a gép, pedig ennél sokkal több minden befolyásolja a valós teljesítményt.
Ha tényleg meg szeretnéd érteni, mitől gyors vagy lassú a processzorod, akkor ebben a cikkben szeretnék neked segíteni egy igazán átfogó képet adni.
Mi is pontosan a processzor sebesség?
Az architektúra jelentősége
Magok száma és párhuzamos feldolgozás
Cache memória szerepe a sebességben
Az órajel és a teljesítmény kapcsolata
Hőmérséklet és hűtés hatása
RAM és egyéb komponensek szerepe
Szoftveres tényezők és optimalizáció
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mi is pontosan a processzor sebesség?
A processzor sebesség általában a CPU órajelét jelenti, amit gigahertzekben (GHz) mérnek. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a processzor másodpercenként hány ciklust tud végrehajtani. Minél magasabb ez a szám, elvileg annál több műveletet képes elvégezni egy másodperc alatt. Viszont ez az egyszerű magyarázat nem fedi le a teljes valóságot, hiszen a modern processzorokban sokkal több tényező is közrejátszik a teljesítményben, mint pusztán az órajel.
Emellett fontos megérte
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.