Az ARM eltûnésével súlyos veszélybe kerülhetnek a Huawei hardveres fejlesztései
Úgy néz ki lavinává dagad az USA-ból becsapódott hógolyó. Az Egyesült Államok telekommunikációs hálózatok védelmérõl szóló rendelete nem csak kizárta a kínai gyártót az országból, de az amerikai illetõségû cégek számára is megtiltja, hogy együttmûködjön, illetve kereskedjen a Huawei-jel. A határozat ellenére a Huawei igyekezett magabiztosnak mutatkozni, és úgy tûnt az Android-ot és a Google-t érintõ szoftveres korlátozások nem gátolják majd az új eszközök megjelenését, ám az ARM lépése végleg veszélybe sodorhatja a cég hardveres fejlesztéseit.
Az esemény persze nem feltétlenül meglepõ, hiszen a kilépõk sorában olyan nevek szerepelnek mint az Intel, a Microsoft, a Qualcomm vagy a Western Digital. Ahogy az kiderült, a legtöbb esetben, a már forgalomban lévõ termékek támogatása, vagy megkezdett gyártása folytatódik, ám új megrendeléseket nem teljesítenek. Ez már így is elég nagy érvágásnak minõsül, hiszen a teljes termékpalettát érintõ alkatrészekrõl van szó, melyekhez igen nehéz lehet új forrásokat találni, ugyanakkor az USA gazdaságának is hiányozhat az a 10 milliárd dollárt meghaladó összesített éves bevétel, ami ezekbõl az együttmûködésekbõl folyt be a kasszába. A cégek listája persze nem teljes, ám lehetséges, hogy az utolsó szöget végül az ARM ütheti be, a Huawei egyre jobban körvonalazódó koporsójába.
Jelenleg jóformán minden mobilprocesszorhoz, az ARM által tervezett technológiák biztosítják az alapokat, ezekhez a gyártók és partnerek csak licence díj ellenében férhetnek hozzá. A neves processzorfejlesztõ, eredetileg az Egyesült Királyság legnagyobb tech cége volt, ám 2016-óta a japán Softbank tulajdona. Miért igazodik mégis az amerikai rendelethez? A hírrõl a BBC közölt tájékoztatást, miszerint az ARM felszólította alkalmazottjait, hogy függesszék fel az üzleti tevékenységet a Huawei-jel, ezzel elzárva õket az összes jövõben érkezõ újdonságoktól. Az amerikai rendelet trükkösen, minden Egyesült Államokból eredeztethetõ technológiára vonatkozik, az ARM pedig több mint 6000 alkalmazottal rendelkezik az államokban, akik bizony több fejlesztésért is felelõsek.
A BBC által megszerzett dokumentumok szerint, az ARM erre hivatkozva vágja el az összes szálat, ami a Huawei-hez köti, a döntés pedig az ARM China-ra is vonatkozik, így kiskapu sem marad. Rendszerchipek nélkül pedig lehetséges, hogy a kínai cég sorsa megpecsételõdött, hiszen az utolsó befejezett Huawei chipset a Kirin 985-ös. Ezután a Huawei-nek kisebb csodára lesz szüksége, vagy módot kell találnia arra, hogy valahogy kiegyezzen az USA kormányával, és kiharcolja az életben maradáshoz szükséges feltételeket.
Még sincs minden veszve?
Egy ideje már ismeretes, hogy a Huawei saját operációs rendszert tervez, Richard Yu, a Huawei elnök-vezérigazgatója korábban egy interjúban is beszélt errõl. A beszámolóban olvasható volt, hogy, ha az USA-val tovább romlik a viszony, helyettesíteni tudják majd az Android rendszerét. Ez sajnos be is következett, így az egyelõre ismeretlen, HongMeng OS-en sok múlhat majd. A végleges névvel még nem rendelkezõ rendszer még nem áll készen a bevetésre, és azt is csak pletykákból tudjuk, hogy a fejlesztése hat évvel ezelõtt kezdõdött, ám huzamosabb ideig parkolópályán pihent. Hasonló módon szivárgott ki a hír, hogy a megjelenés már õsszel lehet esedékes lehet, ami logikus, tekintve, hogy a 90 napos türelmi idõszak augusztus 19-én lejár. A kínai cég ráadásul a saját hajába kapaszkodva igyekszik kiemelni magát a vízbõl, és talán nem is sikertelenül. A hírek szerint saját mobilprocesszorokat terveznek, Kínában pedig valószínûleg, nem lesz nehéz megfelelõen felkészült gyártókat találni, akik vállaják az amerikai cégek által lepaszolt megrendelések teljesítését.
Ezzel a lendülettel új irányt is vehet a cég útja, de ha elõ is tud állni megfelelõ felszereltségû és minõségû eszközökkel, a szoftveres környezet várható népszerûsége erõsen kérdéses. Az Andorid és az iOS mellett nehéz lesz labdába rúgni, de lehetséges, hogy a vállalat éppen történelmet ír, hiszen azt is rebesgetik, hogy az új OS az Androidos alkalmazásokat is gond nélkül támogatja majd. A mobil PC-k jövõje már jóval kevésbé pozitív, hiszen ha elõ is tudják teremteni a szükséges HiSilicon processzorokat, Microsoft szintû szoftveres támogatást képtelenek lesznek biztosítani. Szóba kerültek még a hálózati eszközeik is, ám errõl a szegmensrõl egyelõre mélyen hallgat a Huawei.
KD - PCX