Itthon létesül az elsõ hivatalos európai Lenovo gyár
Harminchat évvel megalapítása után, az elismert kínai hardvergyártó Magyarországon építi fel új gyártóüzemét, mely az elsõ teljesértékû Lenovo gyár lesz Európában. Hogy miért teljesértékû? A bejelentés szerint ez az elsõ európai Lenovo egység, ám azt nem árt tudni, hogy a vállalat Európa több pontján is végez gyártást vagy összeszerelést, ám ezek többnyire valamely bérgyártó társaság közremûködésével történnek. Ilyen például a Sárváron található Flextronics telep is, ahol a Lenovonak dedikált épületben legalább 7 éve folyik a munka, évrõl évre nagyobbra bõvítve az ott készült termékek palettáját. Mostantól azonban még nagyobb lendülettel szolgálhatják ki az európai piacot, ugyanis hamarosan formát ölt a legkomolyabb régiós beruházásuk.
Pár napja tartották azt a sajtótájékoztatót, ahol Szíjártó Péter külügyminiszter mellett, Lukács Anita, a Lenovo Magyarország ügyvezetõ igazgatója, illetve Kuan Vej, a Lenovo globális ellátási láncának alelnöke is megszólalt, igaz, õ csak egy videóüzenet formájában. Ahogy az sejthetõ, minden megszólaló nagy örömmel nyilatkozott a beruházásról, mivel a Lenovo igen elõkelõ helyen szerepel a világ ellátási láncainak listáján, tehát továbbra is hosszan tartó együttmûködés van kilátásban. Ez olyannyira nem kérdéses, hogy a 8.2 milliárd forintos beruházást a magyar állam mintegy kétmilliárddal támogatta meg, mely egy 30 ezer négyzetméteres telep felépítését teszi lehetõvé, a Pest megyei Üllõ településen. A megegyezõ felek láthatóan nem húzzák az idõt, ugyanis az építkezés valójában nemsokára befejezõdik, ami annyit tesz, hogy az intézmény 2021 elején már meg is kezdheti mûködését. A termelés mintegy ezer alkalmazott bevonásával indul, azt viszont nem tudjuk, hogy ez a szám milyen arányban foglalja magába a korábbi Flextronics üzem munkatársait, az Üllõi gyár ugyanis a Sárvári egység helyét is átveszi. A munkahelyekkel kapcsolatban még szóba került a tudás- és fejlesztésközpontú termelés térnyerése, mely lényegében annyit tesz, hogy a gazdasági szereplõk mellett a magyar mérnököknek és informatika különbözõ területein tevékenykedõ szakembereknek is biztosítanak új lehetõségeket.
A gyár egyelõre fõleg asztali számítógépek, adatközponti termékek, illetve grafikus munkaállomások készítésével foglalkozik majd, de ezt a portfóliót fokozatosan igyekeznek majd újabb termékekkel bõvíteni. “Magyarország az Európában elfoglalt központi elhelyezkedésével és ezáltal számos kereskedelmi csomóponthoz való közelségével biztosítja, hogy még gyorsabban teljesítsük ügyfeleink megrendeléseit és még hatékonyabbak legyünk a szállítási módok és szállítási idõk tekintetében. Ahogy vállalatunk világszerte folyamatosan növekszik, az új létesítmény kulcsfontosságú szerepet fog játszani abban, hogy miként teljesítjük és szolgáljuk ki európai ügyfeleink igényeit és hogyan mutatjuk be számukra világszínvonalú gyártási képességeinket.” – tájékoztatta a sajtó képviselõit Lukács Anita. Mint kiderült, a legyártott termékek 90 százaléka távozik majd külföldre, mely jelentõsen hozzájárulhat az ország exportjához, ugyanakkor az is elhangzott, hogy a Lenovo itthon is elõkelõ helyet foglal el a hardverpiacon, így idõvel a belföldi kereskedelem és vásárlóréteg is profitál majd az egység közelségébõl. Ami biztos, hogy a gondosan kiválasztott hazai helyszín ideális távolságra van több kereskedelmi csomóponttól is, így jelentõs elõnyt biztosít a szállítási idõ, illetve a logisztikai költségek tekintetében is, miközben a magyar alkalmazottak számára is jól megközelíthetõ lesz.
A beruházás támogatását részben az erõs gazdasági elõnnyel, illetve a legmodernebb technológiák Magyarországra érkezésével indokolta a kormány, mely hosszútávon látványos elõnyökkel jár majd.