2022. 06. 11

SK Hynix Platinum P41 SSD, az új királygyilkos

Az Sk Hynix Platinum P41 ha le nem is körözi, de elképesztő módon előzi a prémium SSD-ketUtat az új királynak, nagy sebességgel érkezik. (Kép: Tom's Hardware)

Akik követik a háttértárakkal kapcsolatos fejlesztéseket, vagy csak lesik a legprofibb fogyasztói piacra szánt ajánlatokat, azok számára az SK Hynix Platinum P41 az utóbbi idők egyik legjobban várt SSD-je. Az új Aries SSD-vezérlő és a 176 rétegű TLC flash párosításával akár 1.4 millió IOPS-os teljesítményt is elérhet, ami kihívást jelent majd a listavezető konkurenseknek, mely maga mögé utasítja a Samsung 980 Pro-ját, de még talán a Micron legjobb házi fejlesztését is.


Az SK Hynix Cepheus vezérlője figyelemre méltó darab volt, még akkor is, amikor a Crucial saját fejlesztésű vezérlői a P5 és P5 Plus esetében feladták a leckét a konkurenciának. Az SK Hynix azonban a Platinum P41-ben az új Aries SSD-vezérlőjéhez érkezett, mely 33%-kal nagyobb buszsebességet, kétszer annyi csatornát és több mint kétszer annyi IOPS-ot kínál az előző generációs Cepheushoz képest. Ráadásul az Sk Hynix most végre beéri a Micront is, amely korábban beelőzte őket a 176 rétegű flash memóriával, ez tehát igazi versenyhelyzetnek tekinthető.


A Platinum P41 gond nélkül ajánl öt év garanciát, emellett 500TBW, 750TBW és 1200TBW értékekkel bír az 500 GB-os, 1TB-os és 2TB-os kiadások esetében. Lehet persze vitatkozni a gyártók által, az adatlapokon ígért tűréshatárokon, de a TBW minősítés (terabájt írási teljesítmény - kitartás) csak a garanciális időszak alatti összes írásra vonatkozik, a felhasználók 99%-a viszont az adott időkereten belül nagyjából soha nem fogja meghaladni, de talán még elérni sem ezt az írási mennyiséget. A friss meghajtó ezúttal állítólag támogatja az AES-256 titkosítást és a TCG Pyrite-ot is (de az OPAL-t nem), ellentétben a vállalat Gold P31 SSD-ivel, bár ennek gyakorlati értéke a hétköznapi fogyasztók számára azért erősen kérdéses, mindenesetre fel lehet jegyezni őket az értékes specifikációkat taglaló listára.


Egyébként ez egy tipikus M.2 2280 NVMe meghajtó, amelyet úgy terveztek, hogy egyértelműen egy csúcskategóriás PCIe 4.0 opció legyen. Az 1 TB-os és nagyobb kapacitású modellek 7/6.5 GBps szekvenciális olvasási/írási teljesítményt és akár 1.4M/1.3M véletlenszerű olvasási/írási IOPS-t ígérnek, ami bőségesen meghaladja mindazt, amit eddig ezen a területen láthattunk. Ezek a számok élesen el is választják a P41-et a többiektől, de a piac ettől még tartogat versenyképes ajánlatokat. Emellett a P41 ajánlott fogyasztói ára is vitathatatlanul az 1 és 2TB-os modelleknél tekinthető a legversenyképesebbnek, nem meglepő módon különösen az utóbbi, legnagyobb kapacitású modell esetében. Fontos még megjegyezni, hogy a valós bolti árakat erősen befolyásolják majd a jelenleg, piaci forgalomban szereplő darabok, melyek akár hosszabb ideje is képesek tartani az árukat.

Egy példa a látványos teljesítményére. (Kép: Tom's Hardware)


A Platinum P41 egyszerű megjelenésű, csak felső és hátsó címkékkel, semmi csicsa vagy extra hűtőborda. A meghajtó emellett egyoldalas, egy vezérlővel, DRAM-mal és két NAND-csomaggal. A hátsó címke néhány alapvető információt közöl a meghajtóról, többek között azt, hogy a meghajtó 8.25 wattos fogyasztásra van belőve. A folyamatos és a csúcsfelvétel természetesen külön történet, de a felhasználók kíváncsiak voltak a meghajtó energiahatékonyságára. Az SK Hynix 7.5 W-ot ad meg a meghajtóra, ami az S.M.A.R.T. adatokban is szerepel, de összehasonlításképpen az 1 TB-os Kingston Fury Renegade például 8.8 W-os teljesítményt ad meg, tehát van mivel büszkélkedniük. Az M.2 specifikációban a névleges teljesítményhatár 7W körül van, azonban sok PCIe 4.0 meghajtót láttunk már ennél többre pozicionálva, az 1 TB-os Kingston KC3000 2,5A-tól a 2 TB-os MP600 XT Pro 3A-ig - és láttunk már 10W fölé húzott meghajtót is a 8 TB-os Sabrent Rocket 4 Plus esetében. A sebesség növelésével azonban az energiafelvétel egyre nagyobb gondot jelent – különösen az energiahatékonyságra építkező laptopok esetében –, és pont a kimagasló hatékonyság az egyik oka annak, hogy a Gold P31 olyan népszerű lett.


A gyártó több szempontból is méltán lehet büszke a fogyasztói piac új trónkövetelőjére, mely már nem is követel, egyenesen elragadja a jogart és a koronát. A 2 TB-os modell ugyanis a fellelhető tesztek tanúsága szerint fittyet hány a Crucial P5 Plus azonos kapacitású kiadásának teljesítményére, aki pedig a Samsung 980 Pro modelljéhez mérné, jobb, ha tudja, hogy ég és föld a különbség a Platinum P41 javára. Az Sk Hynix újdonsága igazából minden létező mérésben a többiek előtt jár, sokszor nem is elhanyagolható előnyt mutatva fel. Ebben a kategóriában azért nem árt ügyelni a hűtésre, és bár a legkomolyabb stressz alatt sem igazán haladja meg a 70°C-os határt, egy hűtőbordával azért minimum érdemes tervezni. Szimpla videojátékhoz nyilván felesleges a felső kategóriából válogatni, az egy-két másodperc, vagy sokszor inkább ezredmásodperc egyszerűen nem éri meg azt az elképesztő árkülönbözetet, amiből már igen korrekt, akár olcsóbb PCIe 3.0 meghajtókat vadászhatunk, nem beszélve az így elérhető tárkapacitásról. A P41 egyik elegnagyobb hibája, hogy a gyártónak már nem fért bele egy  ajándék hűtőborda, viszont kifejezetten kimagasló szoftveres támogatást nyújt, ami ha nem is ugyanaz, de az átlagnál viszont  jobb ajánlat.

A P41 Platinum 500 GB, 1 TB és 2 TB változatokban kerül forgalomba, 105, 150 és 260 dolláros ajánlott áron, mely jelenleg nagyjából 40 ezer, 57 ezer és 98 ezer forintnak felel meg, de a kimagasló teljesítményt látva azt kell mondjuk, hogy a gyártó nem rugaszkodott el nagyon a talajtól, ebben a kategóriában, ezért a termékért ez már-már egészen korrekt árszabás.

2022. 06. 11

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.