A probléma valós, de a gyártó tagadja a hírekben szereplõ mennyiséget
A globális chiphiány kellõs közepén újabb aggasztó hír kapott szárnyra, ezúttal Dél-Korea második legjelentõsebb memóriagyártójáról. A tekintélyes chipgyártó nem olyan rég még az új 106 milliárd dolláros gyártóüzemérõl, és az Intel NAND Flash részlegének felvásárlásáról adott hírt, most azonban arról olvashatunk, hogy hatalmas mennyiségû hibás terméket adtak ki a kezükbõl. A gyártó cáfolja a probléma nagyságát.
Az egyelõre tisztázatlan esetrõl a dél-koreai Yonhap News cikkezett, a lap információi szerint ugyanis nem kevesebb mint 1.7 milliárd dollár értékû hibásan legyártott chip kerülhetett ki a HyniX kezei közül. Amennyiben a hír igaz, akkor elképesztõ volumenû selejtrõl beszélhetünk, ugyanis ez az érték nagyjából 240 ezer teljes szilíciumostyának felel meg. A hétfõn indult pletyka alapját állítólag a vállalat különbözõ ügyfeleitõl származó panaszok támasztják alá, ám azóta már az SK HyniX is megszólalt az ügyben. A cég visszaigazolta a hibásan elkészített lapkákról keringõ hírt, azt ugyanakkor határozott hangnemben tagadta, hogy ilyen tetemes mennyiségben gyártottak, illetve szállítottak volna le hibás memóriakészleteket. A memóriachipek gyártásához nélkülözhetetlen waferek, avagy szilíciumtányérok önmagukban is komoly értéket képviselnek, ám ha a 240 ezres tétel közel áll a valósághoz, az azt jelentené, hogy most több hibás egységrõl van szó, mint ami egyetlen gyárukban, egyetlen hónap alatt megfordul.
A vállalat egyelõre nem árulta el, hogy valójában mekkora állomány sikerült félre, csak annyit közölt, hogy mindössze néhány vásárlójuk jelzett hibát, továbbá megkezdték a vizsgálatot a kár mértékének felmérésére, közösen az érintett partnereik és megrendelõik részvételével. A szóvivõjük megnyugtatásul hozzátette, hogy ugyan még nem érdemes konkrét mennyiségrõl beszélni, ám úgy látják, hogy a minõségellenõrzési folyamatokon nem mehetett át annyi hibás termék, ami akár csak megközelítené a hírekben látható 240 ezer ostyát, és az ijesztõ 1.7 milliárd dolláros értéket. Amennyiben a kár mégis jelentõs, az újabb tõrt szúrhat az erõsen szenvedõ hardverpiacba, mely a különbözõ eredetû gyárleállások miatt így is nehezebben éri utol magát, mint szeretné. Múlt decemberben a Micron egy órán át tartó üzemzavara okozott több hetes megtorpanást a DDR4 memóriák gyártásában, 2017-ben pedig több meghibásodott gyártósoruk okozott ennél is nagyobb bajt. 2019-ben a TSMC került sorra, a tajvani vállalat ekkor egy sérült vegyszer miatt 30 ezer wafert, és nagyjából 500 millió dollárt bukott a beszállítójuk hibájából.
Tekintve, hogy amúgy is minden második hardvergyártó vállalat, elemzõ és piackutató cég a memóriaárak emelkedésével riogat, csak remélni tudjuk, hogy az SK HyniX-rõl érkezõ hír valóban csak hangulatkeltés. Ha viszont az ipar hasonló ütemben folytatja tovább, a HyniX pedig téved a rossz memóriachipek mennyiségét illetõen, akkor a piac több évre is betárazhat jó magyarázatokból, hogy miért nem juthatunk reális áron hardverekhez, és persze legfõképpen videokártyákhoz. A pletyka azért ahhoz máris elég volt, hogy az SK HyniX részvényei közel egy százalékot essenek, de ez talán még nem akkora tragédia, ami térdre kényszerítené a térség második legbefolyásosabb memóriatermelõjét. Egyelõre az sem derült ki, hogy milyen típusú memóriákkal adódott probléma, de remélhetõleg hamarosan ezt is megosztják a nyilvánossággal.
A hivatalos álláspont szerint a gyártó nem állt meg ott, hogy az esetet pusztán rémhírterjesztésnek minõsítette, de a hatóságokhoz fordult és rendõrségi vizsgálatot kezdeményezett, a pletyka forrásának felkutatására.