Ezzel a kütyüvel egy pillanatra bárki kémnek érezheti magát
A Rostec, az orosz csúcstechnológiai konszern bemutatott egy beépített detonátorral ellátott USB csatlakozós flash meghajtót, mely, ha a tulajdonosa úgy kívánja, tönkreteheti a benne lévõ NAND memóriachipeket. A detonátor manuálisan aktiválható, és a filmekben látott látványos jelenetekkel ellentétben az sem baj, ha ezt követõen is a markunkban tartjuk.
A Rostec óriásvállalatra egyesek a Samsung orosz megfelelõjeként tekintenek, és nem is járnak olyan messze a valóságtól. Ez az állami kézben összpontosuló konglomerátum nagyjából 700 másik vállalatot fog össze, és a repülõgépektõl kezdve az asztali processzorokig, számos technológia fejlesztésével és gyártásával foglalkozik. Az alájuk tartozó Technodynamika cégcsoport azonban most nem egy hatalmas utasszállítóval állt elõ, helyette inkább egy apró adatszállítót készített, konkrétan egy pendrive-ot. De mi lehet olyan különleges egy olyan USB-meghajtóban, amely pontosan úgy néz ki, mint egy szabványos pendrive? A hagyományos meghajtókkal ellentétben nem csak egy NAND-memóriachipet és egy USB-NAND hidat, illetve vezérlõt tartalmaz, hanem egy akkumulátort és egy elektromos detonátort. A Rostec szerint, ha az eszköz végén lévõ gombnyomással aktiválják, a kioldó „halmozott töltéssel égeti le a nyomtatott áramköri lapot”.
"Ez az üzenet öt másodpercen belül megsemmisíti önmagát" – ez a legismertebb mondat a Mission Impossible franchise-ból, és természetesen azonnal ez ugrott be, ahogy megláttam a hírt. Esetünkben persze nem érdemes a Tom Cruise által kisajátított kém- és akciófilm szériában látott szétolvadó magnókra és robbanó napszemüvegekre gondolni, az oroszok megoldása ennél jóval szofisztikáltabbra sikerült. A Rostec meghajtóinak esetében ugyanis a készülék háza teljesen sértetlen marad, ami egyfelõl garantálja a tulajdonosok biztonságát, másrészrõl pedig teljesen észrevétlenül hajtja végre az eszköz kiiktatásával járó adatpusztítást. Ami azt illeti, ez elég szórakoztatónak hangzik, azt azonban egyelõre nem tudni, hogy a Technodynamika hogyan kívánja megvédeni a megsemmisítõ gombot attól, hogy egy óvatlan mozdulat kíséretében a távoli adatmezõkre számûzze a féltve õrzött információkat.
A modern meghajtók, amelyek gyorsan tudják törölni a tartalmukat, általában AES-256 kulccsal titkosítják a tárolt adatokat, melyet legjobb tudomásunk szerint, egy félelmetes teljesítményû kvantumszámítógép hiányában nagyjából lehetetlenség ésszerû idõn belül feltörni. Az oroszok öngyilkos adathordozója tehát az igazán paranoiás felhasználókat célozza, hiszen a gomb megnyomása után az eszközben olyan kár keletkezik, hogy az eszköz, és/vagy az információk helyreállításához már a csoda is kevés. "Olyan új eszközt hoztunk létre, amely képes megbízhatóan megvédeni az információkat az illetéktelen hozzáféréstõl: az adatok helyreállításának lehetetlenségét a szakértelem bizonyítja" – mondta minden szerénységet nélkülözve Igor Nasenkov, a Technodynamika vezérigazgatója. Hozzá tette, hogy a fejlesztésüket a jövõben tesztelni fogják, hogy a biztonságos adattarolás hosszú távon is biztos maradjon, továbbá dolgoznak a mechanikai hatásokkal és különbözõ éghajlati tényezõkkel szemben tanúsított ellenállóképességén is.
A Rostec jelenleg csak prototípus-meghajtókkal rendelkezik, melynek az ára egyelõre ismeretlen, viszont már most képes biztostani, hogy az adatlopás az eszköz és a feloldókulcs birtokában se járhasson sikerrel. A vállalat szerint a teljesítmény és a tárhely kapacitása egyaránt a megrendelõ igényeihez szabható, de foglalkoznak a különbözõ megjelenésû házak, burkolatok elkészítésével is.