Meggondolatlannak tûnõ, de erõsen megkérdõjelezhetõ húzással rontott megítélésén az ismert VGA gyártó
Ha hardvervásárlás elõtt állunk, vagy szembe jön velünk a hír, hogy újdonság került a piacra, a legtöbben felkeresünk néhány elismert tesztoldalt, ahol alapos vizsgálatok alapján közölt eredmények segítenek az adott termék megismerésében. A Hardware Unboxed, az egyik legismertebb szakértõi csapat azonban egy érdekes hangvételû levélbõl arról értesült, hogy az Nvidia nem küld nekik több tesztelésre szánt GeForce videokártyát.
Elég nagy felzúdulást okozott, mikor a Hardware Unboxed közzétette azt az Nvidia-tól kapott levelet, melyben közlik velük, hogy a továbbiakban nem küldenek nekik tesztpéldányokat. Az indoklás szerint, nem az általuk preferált teszteket végzik el a videokártyáikon, ezért a jövõben már sem a megjelenés elõtt, sem késõbb nem biztosítanak számukra tesztelhetõ termékeket. A furcsa stílusú levélben kioktatták õket arról, hogy a piac jelenleg új irányt vett, amit õk nem követnek, ezért tesztkártyákért mostantól próbálkozzanak más Nvidia partnereknél, de amennyiben a jövõben változtatnak a hozzáállásukon, õk hajlandók újratárgyalni a dolgot. A kialakuló botrány láttán, a gyártó gyorsan visszavonulót fújt és elnézést is kért, ám a nagy port kavaró eset miatt rengeteg negatív kritikát kaptak. A Hardware Unboxed 2015 óta üzemeltetett YouTube csatornáját 692 000 felhasználó követi, a közel 1500 feltöltött anyag zömét pedig processzorokkal, videokártyákkal és alaplapokkal kapcsolatos tesztek alkotják, de elõfordulnak monitorok és új játékok teljesítményét boncolgató adások is.
A csatorna egyik különlegessége, hogy azon tartalomkészítõk közé tartoznak, akik elsõsorban szakmai alapossággal elkészített tesztjeikrõl ismertek, tetemes követõi bázisukat pedig legalább annyira köszönhetik ennek, mint független hozzáállásuknak. Mivel számos más oldallal ellentétben eddig nem igazán érhette õket olyan vád, hogy lefizethetõk és bemutatóikban elferdített eredményeket közölnek, az Nvidia legutóbbi lépése kifejezetten rossz fényt vetett a chipgyártó vállalatra. Eredeti levelükben azt nehezményezték, hogy az új RTX videokártyákon végzett vizsgálatok során háttérbe szorították azok sugárkövetési képességeinek bemutatását, és nagyrészt a hagyományos raszterizációs teljesítményre összpontosítottak. Amennyiben ez igaz, a felvetés akár még jogos is lehetne, azonban nem elégedtek meg azzal, hogy több figyelmet kérnek az újabb fejlesztéseiknek. Az, hogy azonnali hatállyal kizárták õket az elõzetes tesztekbõl, az aligha javított az általuk problémásnak ítélt helyzeten, és inkább kelti a hasztalan erõfitogtatás látszatát. Az igazi felzúdulást végül mégis a levél fölényeskedõ hangvétele okozta, melyben olyan sorok is szerepeltek, hogy "a közésségetek kommentárjaiból világosan kiderül, hogy nem ugyanúgy látjátok a dolgokat mint mi, játékosok, és az ipar többi részvevõje". A hír hallatán a szórakoztató bemutatóiról ismert Linus Tech Tips csatorna, egymilliós megtekintést meghaladó videóban adott hangot véleményének. Ahogy azt sejthetjük, a több mint egyórás felvétel során nem kifejezetten kímélte az Nvidia-t, melyben a tárgyalt levél hangvételét a maffia stílusához hasonlította.
Az nem teljesen világos, hogy mi zajlik pontosan az Nvidia színfalai mögött, mindenesetre a hír másnapján a Hardware Unboxed már arról számolt be, hogy a zöldektõl újra megkeresték õket, és egy bocsánatkérés kíséretében visszavonták a korábbiakat. Hogy ezt a jelentõs közösségi elégedetlenkedés miatt tették, esetleg az elsõ e-mail valójában csak az elégtelen belsõ kommunikáció, és néhány túlbuzgó alkalmazott miatt került kiküldésre, az még kérdéses. A jelenlegi közhangulat mindenesetre betudható annak, hogy az Nvidia lépését sokan ízléstelen nyomásgyakorlásnak és hatalmi visszaélésnek tartják. A módszer természetesen akkor is elítélendõ lenne, ha nem az egyik legnagyobb független hardware-es csatornáról lenne szó, hanem mondjuk, egy kisebb oldalról, ám azok esetében valószínûleg elég lett volna egy enyhébb felszólítás is. Annyi biztos, hogy nem készült ott olyan teszt, ami annyit ronthat egy vállalat megítélésén, mint az ilyesfajta kommunikációs húzás. Mivel a csatorna egyes tesztjei olykor 100-200 ezres megtekintést is elérnek, ezért nem kis reklámértékkel bírnak, fõleg úgy, hogy ezért adott esetben csak néhány tesztkártya kiküldésére van szükség.
Az Nvidia megkérdõjelezhetõ döntésérõl és agresszív stílusáról számos cikk és videó született, melyek nagyrészt jogosan vetik fel a cég által közvetített etikai mélypontot. Az is nehezen vitatható, hogy ha itt valóban a keveset szerepeltett Ray Tracing tesztekrõl lett volna szó, akkor számos módjuk lett volna arra, hogy közös megegyezéssel orvosolják a helyzetet. Ám õk valamiért mégis a videokártyák visszatartása mellett döntöttek, a levelüket pedig finoman szólva is a jóízlés határait feszegetõ módon fogalmazták meg, így a gyors bocsánatkérés is kevésbé tûnik hitelesnek és õszintének. Volt már példa olyasmire, hogy egy-egy tesztoldal lekerüljön a kedvezményezettek listájáról, ám az ilyen folyamatok és tárgyalások általában a háttérben zajlanak, és a megoldás sem a nyilvánosság elõtt születik meg, ezzel egyik érintett fél sem kerül kifejezetten kellemetlen helyzetbe. Megszólaltak más, a hardverekkel foglalkozó közösségben ismert figurák is, a több mint 3 millió feliratkozóval bíró JayzTwoCents csatorna feje például kijelentette, hogy az Nvidia hoszú évek óta így viselkedik a háttérben is, és aki mostanáig illúziókat táplált a korrektségüket illetõen, annak ideje felébrednie. Twitteren több bekezdést is szentelt véleményének, ahol kifejtette, hogy korábban a nézõk, illetve felhasználók miatt visszafogta magát, de az eset kapcsán muszáj elmondania, hogy az Nvidia mennyire nem törõdik a vásárlóival, a tesztelõk védelmében pedig elmondta, hogy õk nem az Nvidia alkalmazottai, aki amúgy nem foglalkozik a független véleményekkel.
A Hardware Unboxed amúgy a kizárásuk után biztosította a nézõket arról, hogy emiatt nem lesznek szigorúbbak az Nvidia termékeivel, és azokat továbbra is kizárólag szakmai szemmel vizsgálják majd, ami korrekt, de egyben logikus is, hiszen a marketing és PR osztály jónéhány irodával odébb van, mint a mérnökökkel megtöltött laboratóriumok. A felmerült gondok kapcsán azt is kijelentették, hogy videokártyák esetén egyelõre a raszterizálásban nyújtott eredményekre érdemes figyelni, ugyanakkor a videóikban eddig nem mulasztották el a sugárkövetési lehetõségek vizsgálatát és bemutatását sem. A sugárkövetés fontosságával kapcsolatban, többek között a hasonlóan népszerû Gamers Nexus csatorna is megszólalt. Amellett, hogy védelmükbe vették kollégáikat, kijelentették, hogy pár percnél többet õk sem szánnak a Ray Tracingre, mert egyszerûen nem elég elterjedt ahhoz, hogy többet foglalkozzanak vele. A Hardware Unboxed legutóbbi Twitteres bejelentésében megköszönte a közösség támogatását, és a szakma erõs kiállását is.
Forrás: Hardware Unboxed, Hardware Unoxed - Twitter, overclock.net, JaytTwoCents - Twitter, Gamers Nexus - Twitter,