Úgy tûnik, hogy az Nvidia egyelõre nem vált PCI Express 5.0-ra az új GeForce sorozatával
A PCIe 5.0 az Intel 12. generációs CPU- és alaplapkínálatával mutatkozott be, az AMD pedig még idén bevezeti a várva várt Zen 4 platformját, mely szintén támogatni fogja. Széles körben feltételezték, hogy a következõ generációs grafikus kártyák szintén használni fogják a PCIe 5.0-t, de egy új pletyka szerint az Nvidia következõ generációs Ada GPU-i nem élnem majd az új szabvány által nyújtott lehetõségekkel.
A hivatalosan még meg nem erõsített információ a megbízható elõzeteseirõl ismert kopite7kimi-tõl származik, melyrõl a Videocardz elsõként tudósított. Ez egy kicsit meglepõ felütés, tekintve, hogy az Nvidia nagyvállalati Hopper architektúrája már támogatja a PCIe 5.0-t. Továbbá ott van még az a megkerülhetetlen tény, hogy az RTX 40 támogatni fogja a 12+4 tûs 12VHPWR PCIe 5.0 tápcsatlakozókat is, ugyanakkor az is igaz, hogy az RTX 3090 Ti is, márpedig az bizonyosan nem támogatja a PCIe 5.0-t. Ha az Nvidia esetleg mégis úgy dönt, hogy marad a PCIe 4.0-nál, annak valószínûleg nem lesz különösebb hatása. Ez jelenleg inkább egy olyan elem a nagy marketinglistán, amelyet egy modern hardver megjelenésekor a cégnek illik kipipálnia. Egy jelenlegi csúcskategóriás GPU ugyanis szinte semmit sem veszít a leadható teljesítményébõl, ha egy x 16 PCIe 3.0 rendszerben fut, ahelyett, hogy 4.0-s csatolót használna, a különbség pedig valószínûleg még kisebb lesz a PCIe 4.0 és az 5.0 összehasonlításban.
A PCI Express 4.0 x16-os sávszélessége oda és vissza is 32 GB/s-os sávszélességet biztosít, mely több mint elegendõ lesz a felhasználók kiszolgálására, nem is beszélve a Resizable-BAR implementáció elõnyeirõl. Az Ampere architektúrával bevezetett opció alaposan felgyorsíthatja a dolgokat, hiszen így a rendszer a teljes memóriához közvetlenül férhet hozzá. Felmerül még a DirectStorage várható hatékonysága is, melyet a Microsoft vezetett be a GPU és a gyors M.2-es SSD-k összekötésér. Nagy valószínûséggel az eljárás nem botlik meg akkor sem, ha csak PCIe 4.0-ra támaszkodhat majd, mely egy ideig bizonyosan gyakoribb platform marad. Ha az Nvidia tényleg úgy döntött, hogy ebben a VGA-generációban kihagyja a PCIe 5.0 támogatást, azzal viszont megtakaríthat néhány értékes wattot. Márpedig egy ideje másról sem szólnak a videokártyás hírek, mint arról, hogy az RTX 40xx kártyák korábban soha nem látott mennyiségû energiát fognak fogyasztani. A teória mögött tehát valós érvek is állnak, és minden el nem égetett watt csökkenti az új GPU-k fogyasztását és hõtermelését, arról nem is beszélve, hogy nem csak a grafikus kártya kér enni egy számítógépben.
Természetesen ez egyelõre csak egy pletykaként kezelendõ, az Nvidia pedig köztudottan szûkszavú, amikor a még ki nem adott termékeivel kapcsolatos részletekrõl van szó. Érdekes azonban látni, miként izzanak fel a teóriák, ahogy kártyák egyre közelebb kerülnek a hivatalos megjelenésükhöz. Állítólag az RTX 40xx széria darabjai már a tesztelési fázisba léptek, ami azt jelenti, hogy a GPU-k esetében a tervezési fázis már lezárult. Most már csak egyensúlyba kell hozni a kész termékeket, hogy elkerülhetõ legyen a nagym ennyiségû selejtes lapka és a lehetõ legtöbb termék gördülhessen le a futószalagról, nem beszélve az optimális órajelekrõl, a pokoli energiaigény visszafogásáról és egyáb kulcsfontosságú tényezõkrõl. Az RTX 40 kártyák várhatóan a TSMC 4N, azaz 4 nanométeres node-jával készülnek majd, amelyet kifejezetten az Nvidia számára hangoltak át. Az RTX 40xx kártyák nagymértékben növelik majd a magok számát és a gyorsítótár méretét, ám állítólag egyes modellek esetében érdemes lehet felkészülni rá, hogy a kártya egyedül többet fogyaszt majd, mint korábban néhány teljesértékû, középkategóriás asztali számítógép.
Az RTX 40 sorozat megjelenésére 2022 második felében számíthatunk. Nagyjából ugyanebben az idõben fognak fej-fej mellett haladni az AMD MCM RDNA3 modelljeivel.